demon17

Uprawa pod ziemniaki

Polecane posty

demon17    1

Witam jest jakaś różnica uprawiając pod ziemniaki agregatem ze zwykłymi redliczkami a z gęsiostópką Pytałem się ostatnio o gęsiostópki w sklepie to gościu powiedział że cena zaczyna się od 30 a kończy na 50zł a zwykła redliczka to koszt 5-7zł Czy jest sens zakupu chociaż jednego rzędu gęsiostópek??

Edytowano przez demon17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

kolego gęsiostopki a zwykłe redliczki do agregatu to całkiem inna bajka, inne agregaty, wątpię że jeżeli posiadasz najzwyklejszy agregat uprawowy to założysz do niego właśnie gęsiostopoki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
demon17    1

Masakra. Po jakiemu to napisane?

 

Zgadzam się, nie żeby się tłumaczył ale nie był to post mojego autorstwa a młodkszego brata... Rażące w oczy błędy zedytowane.

 

kolego gęsiostópki a zwykłe redliczki do agregatu to całkiem inna bajka, inne agregaty, wątpię że jeżeli posiadasz najzwyklejszy agregat uprawowy to założysz do niego właśnie gęsiostópki

 

Mocowania pasują więc z tym nie powinno być problemu, ale czy jest to jakaś różnica na plus W cenie jednej gęsiostópki mogę mieć 8 zwykłych redliczek, więc nawet jeden rząd gęsiostópek byłby kosztowny i dla tego stąd moje zapytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody111    23

Też kiedyś zastanawiałem sie jak wyglądałaby uprawa z gęsiostópką, wydaje mi sie że dużo lepiej pole byłoby doprawione ale cena troche przeraża. A kupienie na jeden rząd wydaje mi sie bez sęsowne, mija sie z celem, chyba że co roku po trochu dokładac aż uzbiera sie komplet :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Wykorzystam wątek do mojego zapytania.

Co roku "za ojca" uprawa pod ziemniaki wyglądała następująco: Po przedplonie (zazwyczaj jakieś zboże) była podorywka, bronowanie, siew gorczycy. Jesienią gorczyca była talerzowana po niej zimowa orka. Na wiosnę kultywator, brona i sadzenie.

Chciałbym trochę uprościć sprawę bo wydaje mi się że ojciec trochę przesadzał z tymi uprawkami. Po zejściu zboża chciałem puścić talerzówkę po niej już orka zimowa. Wiosenne uprawki bez zmian. Czy rezygnacja z poplonu w postaci gorczycy wpłynie na plon kartofla? Wg mnie nie bo azotu na wiosne i tak idzie pełna dawka. Do tego gorczycowy poplon trzeba liczyć juz jako 'rok rzepakowy'. Co doradzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Zostaw pasek z 5 metry szerokości nie siejąc gorczycy a się przekonasz. Myślę że gorczyca jest lepszym przedplonem niż zboże w dodatku jak nie dajesz obornika a do dobrego plonu to nie tylko azot jest potrzebny. Ja pod ziemniaki mam już peluszkę z facelią i owsem zasianą do tego pójdzie jeszcze kilka rozrzutników gnoju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

tu chodzi raczej o 'budowanie' próchnicy poprzez poplony, a nie o sam azot. poza tym groczyca puszcza bardzo głęboko korzenie, niektórzy mówią o naturalnym głębposzu :P


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Do końca nie chciałem rezygnować z poplonu a troche uprościć uprawę. Sami przyznacie że sianie gorczycy na poplon poznaniakiem to mała przesada. Faktycznie jest wtedy starannie i równo posiana ale jak zaraz ma być ona przyorana to czy jest sens? Działka ztalerzowana. Teraz myślałem rozsiać gorczycę rozsiewaczem nawozów (ok 15kg/ha) lekko przybronować i zostawić. Po talerzówce zienia nie jest jakoś głęboko ruszona czy zmieszana ze słomą ale czy pod gorczycę trzeba aż tak doprawiać pole? Powinna dać sobie radę w tym co jest. Dobrze myślę ;) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

ja zasiałem gorczyce na poplon pod ziemniaki na 5ha po pszenicy ozimej - słoma zbierana i jęczmieniu - cięta.

Na 2ha (jęczmień): talerzówka z wałem - siew lejkiem 25kg + 25kg mocznik - brony. Tutaj wschody doipiero teraz są niezłe, bo wczesniej byla susza, tam gdzie więcej słomy - wchody gorsze, Ale ogólnie jestem zadowolony jak na tak uproszczoną uprawe.

Natomiast na reszcie 3ha była orka - brony - siew - brony. Tu wschody są szybsze i bardziej równomierne - brak słomy i szybki opad przed i po siewie.

 

po talerzówce siałem 3tyg temu

po orce tydzień temu


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Ja się za późno zabrałem za to ale zawsze było coś ważniejszego.

Ja mam pole po pszenżycie więc słomy trochę jest. Jednak przez ostatnie dni trochę dolało i ziemia jest wilgotna. (nawet teraz jeszcze siąpi). Myślę że mimo słomy będzie miała dobre warunki.

Myślę czy zmieszany rzepak z gorczycą nie będzie przeszkadzał. Czy nie będzie wyłaził na wiosnę. Część nasion mam czystych ale resztę musze kupić od gościa co miał sporo rzepaku w gorczycy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

nie wiedziałem gdzie zapytać więc postanowiłem zapytać tutaj. Mam taką działkę na której występuje bardzo dużo drutowca. postanowiłem ją pokropić dursbanem. oprysk poszedł na bardzo wilgotną ziemię. było to w piątek wieczorem i gdy już kończyłem zaczęło lać ipadało cały czas aż do soboty wieczorem. przez to nie było możliwośc zabronowania pola zaraz po oprysku. chciałem zapytać czy ten zabieg będzie skuteczny czy trzeba powtórzyć.Dziękuję za opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

kupiłem pole na którym był uprawiany kiedyś ostropest i niestety bardzo uciążliwe są jego samosiewy jak radzicie poradzić sobie z tym problemem w ziemniakach są jakieś środki ? (lontrel działa?) pozdrawiam. Dziękuje z góry za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeszcze masz sporo czasu potraktuj to sporą dawką glifosatu, zdążysz to jeszcze zrobić dwukrotnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

pole w zeszłym tygodniu koszona kukurydza akualnie nie ma tego za dużo bo kukurydza "zdusiła" ostropest ale chodzi mi o to aby na wiosne i w lato w ziemniakach to zwalczyć bo to było siane z 10 lat temu i nadal występuje..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Do końca nie chciałem rezygnować z poplonu a troche uprościć uprawę. Sami przyznacie że sianie gorczycy na poplon poznaniakiem to mała przesada. Faktycznie jest wtedy starannie i równo posiana ale jak zaraz ma być ona przyorana to czy jest sens? Działka ztalerzowana. Teraz myślałem rozsiać gorczycę rozsiewaczem nawozów (ok 15kg/ha) lekko przybronować i zostawić. Po talerzówce zienia nie jest jakoś głęboko ruszona czy zmieszana ze słomą ale czy pod gorczycę trzeba aż tak doprawiać pole? Powinna dać sobie radę w tym co jest. Dobrze myślę ;) ?

 

Ja co roku pod ziemniaki mam ściętą słomę z pszenicy lub z jęczmienia (w tym roku wyjątkowo zebrałem bo miałem opryskane mustangiem forte) i sieję lejkiem mieszankę gorczycy z saletrą w proporcji 50/50 i potem po razie talerzówką. Wschody są bardzo dobre tam gdzie zebrana słoma bardziej wyrównane. Dziś gorczyca ma ok 10 - 15cm. Jedyne co to ja nigdy jej nie talerzowałem przed orką zimową ale w tym roku tak zrobię bo zauważyłem, że na wiosnę dużo łodyg jest w ziemi, które nie do końca zgniły.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

my mamy poplon czasami przed ziemniakami, bo prowadzimy program rolnośrodowiskowy, zawsze jest to lepsze niż nic :)


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Ja miałem chęć w tym roku posiać poplon pod ziemniaki mieszanka peluszki z facelią. Ale że co roku pod ziemniaki gnoje to odpuściłem sobie... Nie wiem czy dobrze czy nie ale szczerze nigdy nie miałem poplonu jeszcze tzn takiego na przyoranie.


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

po wcześnie schodzącym przedplonie można spokojnie zdążyć z gnojeniem i jeszcze wysiać poplon po przemieszaniu obornika, takie zasilenie gleby materią organiczną to prawdziwa rewelacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez claas4
      Cześć Mam do was pytanie Czy pryskaliście ziemniaki Denar na chwasty po wschodowo metrybuzyną ?   Na necie piszą że jest średnio wrażliwą odmiana i nie wiem czy mogę użyć Sencora czy muszę się zaopatrzyć w inny środek ? Pozdrawiam 
    • Przez farmer1111
      Poszukuje ziemniaków paszowych  lubelskie
    • Przez Szydre
      Witam! 
      Nie wiem czy w dobrym dziale piszę to pytanie. Macie jakieś sposoby na przetrzymywanie ugotowanych ziemniaków dla świń? Mam 4 świnie i ugotowałem dla nich parnik ziemniaków, jak je przetrzymywać żeby nie skisły? Zostawiłem je w skrzynce wystudzone w ciemnym, chłodnym garażu. 
    • Przez warchest
      witam sprzedam obsypnik do ziemniakow 3 rzedowy stan dobry lokalizacja powiat płocki , nr tel 728 381 453 lub 728 563 090 


    • Przez MarcinSp10
      Potrzebuje od specjalistow rady na temat ziemniakow czym najlepiej spryskac ziemniaki od chwastow zawsze przed wschodami dawalem roundupem ale potem i tak zarastaly. Polecono mi na nastepny rok spryskac Srodkiem titus 25wg tydzien po posadzeniu . Czy warto tym pryskac??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj