Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Uprawa pod ziemniaki

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
19 odpowiedzi na ten temat

#1 demon17

demon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 16:31

Uprawa pod ziemniaki Witam jest jakaś różnica uprawiając pod ziemniaki agregatem ze zwykłymi redliczkami a z gęsiostópką resource://emots/pytajnik.gif?1 Pytałem się ostatnio o gęsiostópki w sklepie to gościu powiedział że cena zaczyna się od 30 a kończy na 50zł a zwykła redliczka to koszt 5-7złresource://emots/pytajnik.gif?1 Czy jest sens zakupu chociaż jednego rzędu gęsiostópekresource://emots/pytajnik.gif?1??

Edytowany przez demon17, 05 marzec 2013 - 18:54.

• 0

#2 magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 754 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 17:38

Uprawa pod ziemniaki Masakra. Po jakiemu to napisane?
  • 0

#3 Przemko

Przemko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 415 postów
  • 6007472
  • Zainteresowania:USŁUGA KOSZENIA ZBÓŻ KOZIENICE, MAZOWIECKIE, OKOLICE

Napisany 05 marzec 2013 - 17:44

Uprawa pod ziemniaki kolego gęsiostopki a zwykłe redliczki do agregatu to całkiem inna bajka, inne agregaty, wątpię że jeżeli posiadasz najzwyklejszy agregat uprawowy to założysz do niego właśnie gęsiostopoki
  • 0

#4 demon17

demon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 18:55

Uprawa pod ziemniaki

Masakra. Po jakiemu to napisane?

Zgadzam się, nie żeby się tłumaczył ale nie był to post mojego autorstwa a młodkszego brata... Rażące w oczy błędy zedytowane.

kolego gęsiostópki a zwykłe redliczki do agregatu to całkiem inna bajka, inne agregaty, wątpię że jeżeli posiadasz najzwyklejszy agregat uprawowy to założysz do niego właśnie gęsiostópki

Mocowania pasują więc z tym nie powinno być problemu, ale czy jest to jakaś różnica na plusresource://emots/pytajnik.gif?1 W cenie jednej gęsiostópki mogę mieć 8 zwykłych redliczek, więc nawet jeden rząd gęsiostópek byłby kosztowny i dla tego stąd moje zapytanie.
  • 0

#5 mlody111

mlody111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo

Napisany 10 maj 2013 - 20:44

Uprawa pod ziemniaki Też kiedyś zastanawiałem sie jak wyglądałaby uprawa z gęsiostópką, wydaje mi sie że dużo lepiej pole byłoby doprawione ale cena troche przeraża. A kupienie na jeden rząd wydaje mi sie bez sęsowne, mija sie z celem, chyba że co roku po trochu dokładac aż uzbiera sie komplet :D.
  • 0

#6 tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 03 wrzesień 2013 - 21:34

Uprawa pod ziemniaki Wykorzystam wątek do mojego zapytania.
Co roku "za ojca" uprawa pod ziemniaki wyglądała następująco: Po przedplonie (zazwyczaj jakieś zboże) była podorywka, bronowanie, siew gorczycy. Jesienią gorczyca była talerzowana po niej zimowa orka. Na wiosnę kultywator, brona i sadzenie.
Chciałbym trochę uprościć sprawę bo wydaje mi się że ojciec trochę przesadzał z tymi uprawkami. Po zejściu zboża chciałem puścić talerzówkę po niej już orka zimowa. Wiosenne uprawki bez zmian. Czy rezygnacja z poplonu w postaci gorczycy wpłynie na plon kartofla? Wg mnie nie bo azotu na wiosne i tak idzie pełna dawka. Do tego gorczycowy poplon trzeba liczyć juz jako 'rok rzepakowy'. Co doradzicie?
  • 0

#7 karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1111 postów
  • 45582825
  • Zainteresowania:Co tu zrobić by zarobić a się nie narobić...

Napisany 03 wrzesień 2013 - 22:00

Uprawa pod ziemniaki Zostaw pasek z 5 metry szerokości nie siejąc gorczycy a się przekonasz. Myślę że gorczyca jest lepszym przedplonem niż zboże w dodatku jak nie dajesz obornika a do dobrego plonu to nie tylko azot jest potrzebny. Ja pod ziemniaki mam już peluszkę z facelią i owsem zasianą do tego pójdzie jeszcze kilka rozrzutników gnoju
  • 0

#8 pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 07:00

Uprawa pod ziemniaki tu chodzi raczej o 'budowanie' próchnicy poprzez poplony, a nie o sam azot. poza tym groczyca puszcza bardzo głęboko korzenie, niektórzy mówią o naturalnym głębposzu :P
  • 0
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#9 tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 563 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 10:24

Uprawa pod ziemniaki Do końca nie chciałem rezygnować z poplonu a troche uprościć uprawę. Sami przyznacie że sianie gorczycy na poplon poznaniakiem to mała przesada. Faktycznie jest wtedy starannie i równo posiana ale jak zaraz ma być ona przyorana to czy jest sens? Działka ztalerzowana. Teraz myślałem rozsiać gorczycę rozsiewaczem nawozów (ok 15kg/ha) lekko przybronować i zostawić. Po talerzówce zienia nie jest jakoś głęboko ruszona czy zmieszana ze słomą ale czy pod gorczycę trzeba aż tak doprawiać pole? Powinna dać sobie radę w tym co jest. Dobrze myślę ;) ?
  • 0

#10 pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 10:33

Uprawa pod ziemniaki ja zasiałem gorczyce na poplon pod ziemniaki na 5ha po pszenicy ozimej - słoma zbierana i jęczmieniu - cięta.
Na 2ha (jęczmień): talerzówka z wałem - siew lejkiem 25kg + 25kg mocznik - brony. Tutaj wschody doipiero teraz są niezłe, bo wczesniej byla susza, tam gdzie więcej słomy - wchody gorsze, Ale ogólnie jestem zadowolony jak na tak uproszczoną uprawe.
Natomiast na reszcie 3ha była orka - brony - siew - brony. Tu wschody są szybsze i bardziej równomierne - brak słomy i szybki opad przed i po siewie.

po talerzówce siałem 3tyg temu
po orce tydzień temu
  • 0
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#11 tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 563 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 10:44

Uprawa pod ziemniaki Ja się za późno zabrałem za to ale zawsze było coś ważniejszego.
Ja mam pole po pszenżycie więc słomy trochę jest. Jednak przez ostatnie dni trochę dolało i ziemia jest wilgotna. (nawet teraz jeszcze siąpi). Myślę że mimo słomy będzie miała dobre warunki.
Myślę czy zmieszany rzepak z gorczycą nie będzie przeszkadzał. Czy nie będzie wyłaził na wiosnę. Część nasion mam czystych ale resztę musze kupić od gościa co miał sporo rzepaku w gorczycy.
  • 0

#12 magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 754 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 11:05

Uprawa pod ziemniaki nie wiedziałem gdzie zapytać więc postanowiłem zapytać tutaj. Mam taką działkę na której występuje bardzo dużo drutowca. postanowiłem ją pokropić dursbanem. oprysk poszedł na bardzo wilgotną ziemię. było to w piątek wieczorem i gdy już kończyłem zaczęło lać ipadało cały czas aż do soboty wieczorem. przez to nie było możliwośc zabronowania pola zaraz po oprysku. chciałem zapytać czy ten zabieg będzie skuteczny czy trzeba powtórzyć.Dziękuję za opinie.
  • 0

#13 e2visionamd

e2visionamd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 13:10

Uprawa pod ziemniaki kupiłem pole na którym był uprawiany kiedyś ostropest i niestety bardzo uciążliwe są jego samosiewy jak radzicie poradzić sobie z tym problemem w ziemniakach są jakieś środki ? (lontrel działa?) pozdrawiam. Dziękuje z góry za odpowiedz.
  • 0

#14 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3953 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 14:20

Uprawa pod ziemniaki jeszcze masz sporo czasu potraktuj to sporą dawką glifosatu, zdążysz to jeszcze zrobić dwukrotnie
  • 0

#15 e2visionamd

e2visionamd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 20:25

Uprawa pod ziemniaki pole w zeszłym tygodniu koszona kukurydza akualnie nie ma tego za dużo bo kukurydza "zdusiła" ostropest ale chodzi mi o to aby na wiosne i w lato w ziemniakach to zwalczyć bo to było siane z 10 lat temu i nadal występuje..
  • 0

#16 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3953 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 22:30

Uprawa pod ziemniaki raczej titus, lontrel nie ma rejestracji w ziemniaku,
  • 0

#17 bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów
  • 3778813
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 16 wrzesień 2013 - 10:34

Uprawa pod ziemniaki

Do końca nie chciałem rezygnować z poplonu a troche uprościć uprawę. Sami przyznacie że sianie gorczycy na poplon poznaniakiem to mała przesada. Faktycznie jest wtedy starannie i równo posiana ale jak zaraz ma być ona przyorana to czy jest sens? Działka ztalerzowana. Teraz myślałem rozsiać gorczycę rozsiewaczem nawozów (ok 15kg/ha) lekko przybronować i zostawić. Po talerzówce zienia nie jest jakoś głęboko ruszona czy zmieszana ze słomą ale czy pod gorczycę trzeba aż tak doprawiać pole? Powinna dać sobie radę w tym co jest. Dobrze myślę ;) ?

Ja co roku pod ziemniaki mam ściętą słomę z pszenicy lub z jęczmienia (w tym roku wyjątkowo zebrałem bo miałem opryskane mustangiem forte) i sieję lejkiem mieszankę gorczycy z saletrą w proporcji 50/50 i potem po razie talerzówką. Wschody są bardzo dobre tam gdzie zebrana słoma bardziej wyrównane. Dziś gorczyca ma ok 10 - 15cm. Jedyne co to ja nigdy jej nie talerzowałem przed orką zimową ale w tym roku tak zrobię bo zauważyłem, że na wiosnę dużo łodyg jest w ziemi, które nie do końca zgniły.
  • 0
-----

#18 piotr2691

piotr2691

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów

Napisany 19 październik 2013 - 06:16

Uprawa pod ziemniaki my mamy poplon czasami przed ziemniakami, bo prowadzimy program rolnośrodowiskowy, zawsze jest to lepsze niż nic :)
  • 0
Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

#19 Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • 20085627

Napisany 20 październik 2013 - 10:45

Uprawa pod ziemniaki Ja miałem chęć w tym roku posiać poplon pod ziemniaki mieszanka peluszki z facelią. Ale że co roku pod ziemniaki gnoje to odpuściłem sobie... Nie wiem czy dobrze czy nie ale szczerze nigdy nie miałem poplonu jeszcze tzn takiego na przyoranie.
  • 0
Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Google AgroFoto Ads Uprawa pod ziemniaki

• Reklama google
Dzisiaj, 04:37
  •  

#20 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3953 postów

Napisany 20 październik 2013 - 16:52

Uprawa pod ziemniaki po wcześnie schodzącym przedplonie można spokojnie zdążyć z gnojeniem i jeszcze wysiać poplon po przemieszaniu obornika, takie zasilenie gleby materią organiczną to prawdziwa rewelacja
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s