Skocz do zawartości

Zdjęcie

Płużki do podorywki

67 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 17 grudzień 2007 - 14:19

Płużki do podorywki

no i wystarczy taka głębokość. Ja nie robie podorywek bo uważam ze nie jest to dobry sposób uprawy pożniwnej. Po prostu nasiona które sie rozsiały są za głęboko umieszczane i długo wschodzą. obecnie robie kultywatorem z bronami. i to chyba najlepszy i najszybszy sposób. Talerzówka ma to wadę ze dobrze flancuje perz. W kilka lat można sobie ładnie zapaskudzić pole (przerabiałem to ;) ).

http://www.agrofoto....image33435.html używasz takiego kultywatora? jak jest nawet lekko zaperzone to robi takie wyrwy i nierówności jak by dziki poryły i brony nie pomogą! pozatym resztki i tak zostają na wierzku a to co przeleci między zębami to i tak nie ruszone zostaje :angry:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Płużki do podorywki Dzisiaj, 09:16
  •  

#42 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 17 grudzień 2007 - 14:52

Płużki do podorywki Ferdek masz coś do mojego kultywatora?? ;) U mnie w tym roku było robione talerzówką i uważam że jest to dobry sposób.Wcześniej była robiona podorywka pługiem.Ściernisko kultywatorowałem przed wywozem obornika.Ale teraz jadę także talerzówką. :P

#43 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 17 grudzień 2007 - 16:17

Płużki do podorywki

Ferdek masz coś do mojego kultywatora?? ;) U mnie w tym roku było robione talerzówką i uważam że jest to dobry sposób.Wcześniej była robiona podorywka pługiem.Ściernisko kultywatorowałem przed wywozem obornika.Ale teraz jadę także talerzówką. :P

Nic nie mam do Twojego kultywoatora, pyatłęm tylko czy taki typ zębów masz? Ja tez robie takim z wałem strunowym i na lekko zaperzonym polu bardzo źle to wszystko wychodzi, dobry sposób pod warunkiem że pole nie jest zaperzone i wogóle zarośnięte i nie ma resztek pożniwnych,

#44 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 17 grudzień 2007 - 17:58

Płużki do podorywki A czy tak ciężko zajrzeć do moich fotek i sprawdzić czy przypadkiem nie dodałem fotki kultywatora?? http://www.agrofoto....image19503.html
http://www.agrofoto....image14422.html
Ten tym łap jest właśnie do zwalczania perzu. Brona nie zarówna dokładnie ale zawsze jest lepiej. W tym roku bronowałem w poprzek po tym drapaczu na 3H (oblamówka na 4H) ;)

PS: nie używaj czytuj gdy to nie jest potrzebne (chyba że chcesz dostać % )

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#45 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 17 grudzień 2007 - 18:09

Płużki do podorywki Sory Andrzej2110 ale jakoś łap nie przylukałem czy tam masz szerokie noski czy coś takiego bo sam tera szerokie pozakłądałem ma nadzieje że mf 255 w 14 zebach i z wałkiem 2,8 podła

#46 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 00:07

Płużki do podorywki

Silne zaperzenie likwiduje okresowo opryskiem. Poza tym jak już pisałem, czy po podorywce pługiem czy po talerzowaniu musze robić potem jeden lub kilka przejazdów przed orka zimową więc gdzie tu różnica? Talerzówką jest za to wydajniej, oszczędzam prawie 2x więcej paliwa na hektar. Jeśli chodzi o grubera to pisze o sztywnych łapach z gęsiostopami które podcinają całość powierzchni nawet na twardym polu i jest to bardziej odpowiedni sprzęt do uprawy pościerniskowej niż klasyczna talerzówka. Oczywiście podorywka pługiem będzie najskuteczniejsza ale nie widze jej uzasadnienia ekonomicznego.

Widze że jestes bardzo podatny na zmiany poglądów, jedna opinia przeważyła kilkanascie(-dziesiąt?) pozostałych ;)

Chćę rzeczowo pogadać, na argumenty.

Czyli tak jak pisałem bez glifosatu ani rusz :P .

Stąd to się nazywa zespół uprawek pożniwnych. Jednym zabiegiem nigdy nie załatwisz uprawek pożniwnych. Brona nie zastapiona (oczywiście we właściwym czasie).

No to żeś mnie chłopie zażył :P . Gruber na sztywnych łapach odpowiedniejszy do uprawy pościerniskowej od klasycznej talerzówki. No a to dlaczego? Bo powód który podałeś nijak ma się do rzeczywistości. Bo na twardej glebie o wiele równomiernij robi talerzówka (odpowiednie dociążenie). Gruber zwłaszcza na szerokich łapach by dobrze pracował na twardej glebie musiałby ważyć z 1 tone i 50km na 1m. A o poprawnym działaniu zabezpieczenia non-stop na takiej glebie to zapomnij.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#47 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 10:15

Płużki do podorywki

No to żeś mnie chłopie zażył ;) . Gruber na sztywnych łapach odpowiedniejszy do uprawy pościerniskowej od klasycznej talerzówki. No a to dlaczego? Bo powód który podałeś nijak ma się do rzeczywistości. Bo na twardej glebie o wiele równomiernij robi talerzówka (odpowiednie dociążenie). Gruber zwłaszcza na szerokich łapach by dobrze pracował na twardej glebie musiałby ważyć z 1 tone i 50km na 1m. A o poprawnym działaniu zabezpieczenia non-stop na takiej glebie to zapomnij.

A to ciekawe bo w moich warunkach jest zupełnie odwrotnie. Mam ziemie lekkie, gdy jest sucho i dodatkowo ściernisko jest porośnięte to ciężka talerzówka 3,2 z wałkami ledwo sie zagłębia i idzie górą, nie wspomne że zawsze zostawia bruzde w środku przejazdu (dzielone rzędy talerzy). Kilku znajomych pracuje agregatami pościerniskowymi takimi jak opisałem i nie mają problemów ani z zagłębieniem ani z równomiernością (trzeba umieć też ustawić). Nie rozumiem dlaczego zabezpieczenia non-stop nie będą działały poprawnie? Nie mam kamieni na polach, pług mam na zabezpieczeniach non-stop i nie ma żadnego problemu.

Tak nawiasem mówiąc nie wiem czy wiesz ale talerzówki wcale nie wymyślono pod kątem robienia podorywki :P

Wogóle wszystko co napisałeś wydaje mi sie paradoksem bo nie widze odzwierciedlenia tego w rzeczywistości, choć nie neguje tego bo w innych warunkach glebowych może tak być :P

#48 Share dawid12

dawid12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 10:42

Płużki do podorywki http://www.akpil.pl/...rzadzenie=u-144 te mają szerokosc korpusu 250mm czyli moga byc do podorywki
Kierownicę ujął w dłoń, przeżegnał się, beret na skroń
W stacyjce klucz i raz i dwa, spalin kłąb i silnik gra
Już na polu za łanem łan, wykonany za planem plan
A w duszy radość albo gniew, słoneczko mu gdzieś zza drzew.

#49 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 12:48

Płużki do podorywki @ mirasek
Ja tez mam ziemie bielicowe lekkie średnio około IVa, jednak ciężkiej też trochę jest (i tez VI klas wg geodezji).
A dlaczego pożniwach masz ściernisko porośnięte ;) ? Chyba że perz. No a on wodę dobrze wyciąga, więc skała to zrozumiałe. No a ile waży ta twoja ciężka talerzówka, jakiej średnicy ma talerze i pod jakim kątem do kierunku jazdy masz ustawione talerze. Nie chce mi sie powtarzać na temat grubera, weź sobie poczytaj test grubera na szerokich łapach w ostatnim dodatku do Top Agrar testy Profi. Jest i o ustawianiu grubera i równomierności pracy (vogel&not). No jak nie masz kamieni to problem z głowy (zazdroszcze ci że nie masz kamieni :P ). No ale z drugiej strony gruber lżejszy to jednak na twardej glebie będzie problem. Mój gruber waży po rzeróbce 2T na 3m i na ciężkiej gdy jest sucho to czasmi nawet na nowychczęściach roboczych potrafi nie wejść w ziemię.
A jednak talerzówkę wymyślono do obróbki ścierniska, tylko w Polsce przyjeło się zwłaszcza u starszej generacj rolników że służy do mieszania nawozów mineralnych, uprawy gleb cężkich, mieszania nawozów zielonych. A nie przyjeła się do obróbki ścierniska z tego powodu że nie dysponowano wtedy skutecznym środkiem chemicznym na perz (super rozmnaża chwasty poprzez kłącza - cięcie).
Pisz rzeczowiej np: nie wymyślono do podorywki - do napisz do czego wymyślono. Jeśli napisałem same paradoksalne rzeczy w poprzednim poście, to napisz konkretnie co i uzasdnij dlaczego. Bez urazy :P . Poprostu lubie na argument kontrargument.
Że bez glifosatu ani rusz - to jest ten paradoks :D . Pozdro
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#50 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 12:50

Płużki do podorywki Ja robie oprysk jak jest już dobrze zaperzone czyli ci 4 -5 lat teraz więcej uwagi przywiązuej do podorywek itp to moze żadziej się uda, no ale jak jest lekko zaperzone a u mnie to zjawisko występuje łatami i pasami na polu i w tym roku tak te łaty łapałem i pryskałem nie wiem co z tego wyjdzie, no ale zwykłym kultywatorem z wałkiem czy jakimś innym drapakiem w takich warunkach wraz z resztakimi pożniwnymi i tymi łatkami perzu wyciągają się i robią takie wyryw schaby itp że potem orka jest po wybojach że mało z kabiny nie wylece, może po tależówce było by przynajmniej równo, co do perzu to dopiero po jakiejś tam uprawie brona z wałem strunowym nieźle tępi.

Z tego co piszenie to gnój i resztki szybciej się rozłożą po podorywce talerzówce czy agregacie (ziemie piaseczek głównie)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 13:58

Płużki do podorywki

@ mirasek
Ja tez mam ziemie bielicowe lekkie średnio około IVa, jednak ciężkiej też trochę jest (i tez VI klas wg geodezji).
A dlaczego pożniwach masz ściernisko porośnięte ;) ? Chyba że perz. No a on wodę dobrze wyciąga, więc skała to zrozumiałe. No a ile waży ta twoja ciężka talerzówka, jakiej średnicy ma talerze i pod jakim kątem do kierunku jazdy masz ustawione talerze.

W lesie mam kawałek z różnym śmieciem, mam równierz pole gdzie było kiedyś gospodarstwo (gdy jest sucho miejscami prawie jak asfalt :P). Talerzówka waży coś ponad tone, nie wiem dokładnie, musiałbym sprawdzić te dane o które pytasz. Zaraz pewnie doradzisz dodatkowe dociążenie ale u mnie to odpada, i tak jest nieco za ciężka do ciągnika (zawieszana).

Nie chce mi sie powtarzać na temat grubera, weź sobie poczytaj test grubera na szerokich łapach w ostatnim dodatku do Top Agrar testy Profi. Jest i o ustawianiu grubera i równomierności pracy (vogel&not).

Już czytałem, w dodatku Profi jest o najczęstszych błędach regulacyjnych na przykładzie grubera Lemken oraz porównanie trzech gruberów ale na wąskich łapach. W samym Top Agrar jest test porównawczy grubera i agregatu talerzowego Unii. Przeczytaj sobie na stronie 86 część zatytuowaną "Głębokość pracy"...

No ale z drugiej strony gruber lżejszy to jednak na twardej glebie będzie problem. Mój gruber waży po rzeróbce 2T na 3m i na ciężkiej gdy jest sucho to czasmi nawet na nowychczęściach roboczych potrafi nie wejść w ziemię.

Znajomy ma gruber 2,1m o masie coś ok. 800kg, problemów z zagłębianiem nie stwierdza. U nas nie potrzeba tak ciężkiego sprzętu na głównie piaski. Może poprostu masz kiepski lub źle ustawiony sprzęt?

A jednak talerzówkę wymyślono do obróbki ścierniska, tylko w Polsce przyjeło się zwłaszcza u starszej generacj rolników że służy do mieszania nawozów mineralnych, uprawy gleb cężkich, mieszania nawozów zielonych. A nie przyjeła się do obróbki ścierniska z tego powodu że nie dysponowano wtedy skutecznym środkiem chemicznym na perz (super rozmnaża chwasty poprzez kłącza - cięcie).
Pisz rzeczowiej np: nie wymyślono do podorywki - do napisz do czego wymyślono.

Poczytaj wczesne artykuły o talerzówkach, jest to narzędzie uprawowe a nie podorywkowe. Z założenia talerzówka ma służyć do głębszego spulchniania i mieszania gleb zwięzłych zaoranych przed zimą, do cięcia i kruszenia zadarnionych skib, rozdrabniania obornika i mieszania nawozów mineralnych z glebą. Możliwość wykonywania podorywki to taki "efekt uboczny" który sie przyjął i jest lament że rozsiewa sie perz... Rolnicy "starszej generacji" wiedzą do czego je zaprojektowano bo lepiej znają początki tego narzędzia...

Jeśli napisałem same paradoksalne rzeczy w poprzednim poście, to napisz konkretnie co i uzasdnij dlaczego.
Że bez glifosatu ani rusz - to jest ten paradoks :P . Pozdro

Niekoniecznie, oprysków nie robie co roku, perz staram sie zwalczyć zabiegami agrotechnicznymi + okresowy oprysk co kilka lat i nie ma tragedii ale zawsze może być lepiej/ekonomiczniej... Pisząc o paradoksie miałem na myśli brak korelacji między tym co piszesz a tym czego w praktyce doświadzczyłem.

Pozdrawiam!

#52 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 14:40

Płużki do podorywki Z tego co ja sie orientuje ciężka talerzówka to tak co waży ok 1t na 1 m szer. rob. ;) .
No w sumie może juz kiepski ten mój smaragd (notabaene identyczny jak ten w top agrar). W końcu ma już 12 lat i tyle lat służy u mnie. No może przez ten czas faktycznie nie nauczyłem się go ustawiać :P .
No własnie w tescie są dwa na wąskich łapach (horsch, lemken) i jeden na szerokich (v&N), który wypada w teście najgorzej (najgorsze mieszanie reszztek pożniwnych i największa nierównomierność podcięcia ścierniska).
Mówisz że mam poczytać wcześniejsze artykuły o talerzówkach. Najwcześniejsze jednak podają o mieszaniu ścierniska (USA lata 50 - te).
A teraz załapałem z tym paradoksem :P .

#53 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 16:12

Płużki do podorywki Vogel&Noot w Profi jest na stosunkowo szerokich łapach ale ja pisze o gęsiostopach po 43cm każda (vide agregat Unii w Top Agrar) a to różnica. Nie wiem po co mi talerzówka o masie 3 ton na lekkie ziemie, nie wiem też jaki ciągnik taką podniesie (bo ciągana odpada z kilku względów). Zobacz jaką mase/metr mają najcięższe talerzówki zawieszane. Miałem na myśli polskie arytkuły, choć możesz przytoczyć to o talerzówkach z USA. Jakiś link czy skan? Chętnie poczytam ;)

Widze że zaczynasz ironizować bo kończą Ci sie argumenty. Ja przedstawiłem swoje zdanie poparte doświadczeniem moim i kolegów, nie mam już nic do dodania bo bym sie powtarzał w tym co pisze.

Pozdrawiam

#54 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 16:34

Płużki do podorywki http://www.agrofoto....image32541.html
Z takich do ciągnika 70 kilka km np u5314 72km lub farmtrac 74km lepsza będzie 2,4m talerzówka zwykła taka jak w linku czy 2,7 by poradził?

Wychodze z założenia że najtańszym i naszybszym sposobem dla mnie będzie talerzówka, bo na piachy to nie ma po co inwestiować w ścierniskowy i do tego kamieni dużo, a czy na wiosne pod siew obornik też chyba dobrze by zmieszała na oranym polu i przygotowała pod siew?

Czy jak by się zdarzyło ze kilka pasów niezebranej słomy by leżało to też by przeleciała i pomieszała i pocieła tą słome czy pchała by przed sobą talerzówka?

#55 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 16:41

Płużki do podorywki No właśnie to chcę ci wytłumaczyć im mniej zębów tym gorszy efekt pracy (unia ma 7 żębów i podziałkę co 410) . W teście najlepiej wypadł agregat lemkena, który ma 12 łap.
Jeżeli piszesz na argumenty, to napisz z jakich to kilku powodów odpada sprzęt ciągniony, jeśli to nie tajemnica.
Ja nigdzie nie napisałem że talerzówka 3 m ma mieć 3T (czytanie ze zrozumieniem ;) ). To ty napisałeś że masz 3 m ciężką talerzówkę o wadz ok 1T. Ja na to napisałem że z tego co się orientuję że ciężka to taka co ma 1 T na 1 m szerokości roboczej.
Zeby było ciekawiej to ja też myślałem o polskich maszynach np:Eurodisc z akpilu, BTX od burego, talerzówki z żukowa.
Z tego co widzę (tylko się nie jeż) to tobie się skończyły bo ich nie przytaczasz. Ironizujesz że mam ci przytoczyc przykłady z usa.
Ja przedstawiam argumenty poparte swoim doświadczeniem a nie doświadczeniem kolegów mitomanów.

Ja chcę tylko pogadać rzeczowo na argumenty a ty sie zaraz nadymasz. Pozdrawiam z pełnym szacunkiem.

#56 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 17:34

Płużki do podorywki Nie nadymam sie tylko nie lubie dyskutować z człowiekiem który nie przeczyta uważnie tego co napisałem i rzucając kolejne dziwne argumenty niepotrzebnie napędza dyskusje a w zasadzie robi OT w temacie o pługach podorywkowych.

Ja nigdzie nie napisałem że talerzówka 3 m ma mieć 3T

Czyli jaką mase powinna mieć ciężka talerzówka o szerokości 3 metry wg Twojej teorii 1t/1m? Czyż nie 3 tony?

Z tego co widzę (tylko się nie jeż) to tobie się skończyły bo ich nie przytaczasz. Ironizujesz że mam ci przytoczyc przykłady z usa.

Przytoczyłem już wszystkie konkretne i nie przytocze więcej bo jak napisałem

...nie mam już nic do dodania bo bym sie powtarzał w tym co pisze.

Nie ironizuje, naprawde chętnie poczytam jeśli posiadasz takie materiały i możesz je jakoś udostępnić. Te wtrącenie w nawiasie jest zbyteczne gdyż widze że to jednak Ty sie zaczynasz pienić rzucając takie teksty. Pamiętaj że wentylacja to naprawde ważna rzecz dla organizmu ;)

Ja przedstawiam argumenty poparte swoim doświadczeniem a nie doświadczeniem kolegów mitomanów.

Ja przedstawiłem swoje zdanie poparte doświadczeniem moim i kolegów...

czytanie ze zrozumieniem :P

No właśnie :P Poza tym zbyt pochopnie oceniasz moich kolegów nie znając ich wogóle, także to dobrze o Tobie nie świadczy.

Jak dla mnie EOT

Z takich do ciągnika 70 kilka km np u5314 72km lub farmtrac 74km lepsza będzie 2,4m talerzówka zwykła taka jak w linku czy 2,7 by poradził?

Powinien dać rade z 2,7 spokojnie, talerzówke 2,4 to i 50KM pociągnie.

#57 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 17:50

Płużki do podorywki A jak uczepie do tej talerzówki 2,7 jeszcze brony albo wał strunowy to dalej wystarczy 70 km i czy rozbujam więcej jak 10km/ha?

z innej beczki czy klasa gleby i zwięzłość ma duży wpływ na opór talerzówki, bo ogólnie to piaseczek i dużo drobnych kamieni, no i czy zmokniętą słome za kombajnem potnie i wymiesza taka talerzówka, tzn czy jest jakas możliwość zapchania talerzówki czy wszystko przeskoczy?

#58 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 18:15

Płużki do podorywki @ mirasek
Ostatni mój post w OT.
Naprawdę nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Napisałeś że masz ciężką talerzówkę. O wadze ok 1 T. Tak. A według mnie jest to talerzówka lekka, bo ciężka 3,2 m ważyłaby 3 T. I tylko o to mi chodziło, nie sugerowałem ci talerzówki 3 m o wadze 3 T.
Masz racje to ja nie potrafie czytać ze zrozumieniem, zwłaszcza argumentów, których nie podajesz ;) ,
Zbyt dobrze nie świadczy o mnie że nazwałem twoich kolegów mitomanami - przepraszam. Ale też wiesz jak to jest jak koledze opowiadał kolega kolegi. Ajeden chce być wiarygodniejszy od drugiego.

#59 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 18:30

Płużki do podorywki aż miło się czyta taką dyskusję ;) szkoda, że w taki sposób się kończy...

ja mam podobne zdanie co kolega @deer

może najpierw proponuje zobaczyć jakimi sprzętami pracujecie, bo wydaje mnie się,że jabyście orazu wiedzieli to inaczej wyglądałaby wasza dyskusja :P

http://www.agrofoto....56_69_62712.jpg

http://www.agrofoto....image33131.html

@mirasek pisałeś, że Twoja talerzówka nie utrzymuje głębokości pracy, bo to taka talerzówka :P żeby utrzymywała zadana głębokość pracy w każdych warunkach to musi ważyć 1t/1m (lub około tego ) i glębokość musi być regulowana na kołach (czyli maszyna zaczepiana).jeżeli w talerzówce głebokośc reguluje się kątem talerzy to nigdy nie będzie ona jednakowa, no chyba, że warunki pracy są aż wyrównane...

jeżeli ściernisko pożniwach jest porośnięte ( i nie jest to osypane zboże ) to popełniono błędy gdzieś wcześniej i nawet pług podorywkowy ich nie poprawi... są u mnie takie przypadki, gdzie pozniwach było podorane, pobronowane (w odpowiednim czesie), a skiba po orce głębokiej stoi pionowo bo tak jest wszystko zrośnięte...

ja do dwóch lat wykonuje podrywkę broną talerzową w dwóch przejazdach w odstępie ok 10 dni, 5 dni po pierwszym talerzowaniu bronuję (głównie w celu rozciągnięcia resztek pożniwnych) później siew gorczycy lub orka pod oziminy.jestem zadowolony, za drugim przejazdem niszczę skiełkowane chwasty i samosiewy oraz chronię wigoć co jest dla mnie bardzo ważne bo w moim rejonie padac nie chce :D
do tej pory nie musiałem pryskać po żniwach, zobaczymy jak długo :)

@ferdek ja mam taką

http://www.agrofoto....image26358.html

fatkt, mam tylko gładkie talerze,ale jak jest kupka ze złomu to po niej przejedzie i nie ma szans aby ją pocięło i wymieszało...

resztki rozłożą się najszybciej tam gdzie będzie najlepiej wymieszane z glebą i napewno nie zrobi tego pług.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 18 grudzień 2007 - 19:21

Płużki do podorywki Sorki Pioter, ale nie zrozumiałem Ciebie, tzn przeskoczy talerzówka po kupce słomy czy potnie i pomiesza? A jak to będzie ze słomiastym gnojem tam też się trafiają adapter kupki czasem większe rzuci mokrej słomy lub siana i co na takiej miała by talerzówka podskakiwać?

Ile szerokości ma Twoja talerzówka pioter i czym to ciągasz? Dużo dają te wałki strunowe bo ja mam taki pojedyńczy i też bym montował