Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Wialnia
NABUCH    9

Witajcie .

Dokładamy z tatą silnik do naszej wialni . Mam pytanko ile macie obrotó na napędzię wentylatora? Tak sobie przeliczyłem że powinno być ok 130 obr / min Ktoś może potwierdzić. Mam silniczek 1400 obr /min 0.8 kW orginalnie z kołem 9 cm .Złożyliśmy to z kołem od roweru 24 cale ale obr są chyba zbyt duże bo wialnią dosyć mocno rzuca zwłaszcza górnymi sitami . Z czego można jeszcze wyciągnąć /ew zrobić koło pasowe o przyzwoitym rozmiarze. Pozdrawiam Wojtek

Edytowano przez NABUCH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Z tego co tutaj przedstawiłeś wynika że masz teraz około 206obr/min

 

Przy takim kole od roweru jak masz to musiałoby być koło pasowe na silniku 60mm to wtedy obroty wynosiłyby około 137obr/min

Tylko wtedy mogłyby być problemy z przeniesieniem napędu ze względu na zbyt małą powierzchnię opasania małego koła pasowego.

 

Najlepiej zmienić na większe koło od roweru.

Takie koło można zrobic również z płyty sklejki o gr 25mm. Wytoczyć rowek i już gotowe. Tylko że przy tym kole na silinku musiałoby mieć około 1metra średnicy. Pozostaje wymiana kół pasowych.

Edytowano przez lemysz1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NABUCH    9

Dzięki za odpowiedź . Z tego co sobie poprzeliczałem też tak mi powychodziło . Ogólnie problematycznie bo pasowałoby zmienić obydwa koła. Wałek przy silniku ma 18 mm więc za dużo miejsca na zmiany wielkości koła nie ma i tak jak napisałeś spadnie przyczepność. Mam dołożony napinacz i przy mocniejszym napięciu silnik słabo startuje (dodam że jest spięty na 230 V więc moc dużo spadła) Tak się zastanawiam jeszcze nad liczbą obrotów bo może te moje 130 obr przeliczone eksperymentalnie to trochę mało. Patrzyłem wczoraj na allegro i generalnie koło na wentylatorze nie jest aż takie duże . Pozostaje pytanie czy przypadkiem silnik nie ma 900 obr/min .Panowie ponawiam prośbę o sprawdzenie waszych obrotów na wentylatorze Wytoczenie koła ze sklejki wydaje mi się nieco karkołomne w domowych warunkach . Pozdrawiam Wojtek

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

W domu nie musisz tego robić. Chyba że masz frezarkę do drewna taką ręczna to można ten rowek nią zrobić i będzie ok.

wystarczy prowizoryczny cyrkiel i wyrzynarką wytniesz koło ładnie wyszlifować papierem ściernym i ten rowek frezarka. Nic trudnego.

 

Ale myślę że nie obejdzie się bez zmiany koła pasowego na silniku na mniejsze.

Edytowano przez lemysz1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Kolego zamontuj koło pośrednie to zmniejszysz obroty i średnica kół będzie mniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukasz    58

kołem pośrednim sporo roboty, wystarczy zmienić koło na silniku. To tylko 0,8kW wiec możesz mniejsze założyć i nie będzie się ślizgał. Do tego na wialnik koło 26 lub lepiej 28 cali imasz odpowiednie obroty


sprzedam kabinę do 330 "Chojnów I" tak zwana rurkowa, z dachem z tworzywa, z szybami (poza jedną boczną) drzwi wymagają poprawek blacharskich. Cena 350 pln
Lokalizacja Zachodniopomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NABUCH    9

Dzięki za odpowiedzi . Koło pośrednie też rozważałem ale juz teraz są problemy z mocą przy starcie więc dodatkowy opór może spowodować że będę musiał wrócić do 3 faz. No coż chyba tata musi zrobić wsiowe poszukiwania koła . Co do wytoczenia koła może rzczywiście wyciąłby wyrzynarką a później to przefrezował .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
woyto    16

witam,panowie doradzcie mi mam wialnię M-305/2 ,jakie muszą być obroty na śmigle, żeby dobrze funkcjonowała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariuszczs    23

znajdź silnik od pralki szczotkowy i dołóż mu regulację obrotów np avt 1007 i masz większe pole do popisu

 

znajdź silnik od pralki szczotkowy i dołóż mu regulację obrotów np avt 1007 i masz większe pole do popisu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

my w zwykłej wialni bez sit mamy silnik od jakiejś pralki frani i napęd od silnika idzie na felge od rowera 26 cali i obroty ma idealne :D

spróbój założyć większe koło właśnie 26 w ten sposób zmniejszysz obroty :)

Edytowano przez dawid3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Witam. Widzę, że temat już troszkę nieaktualny, ale nie padły tu konkretne odpowiedzi. Natknąłem się na ten temat, ponieważ sam mam podobny pomysł, ale szukałem informacji jakiej mocy silnik jest potrzebny do napędzenia wialni. Posiadam wialnię WRL-05 oraz instrukcję do niej.

W instrukcji jest napisane:

Liczba obrotów korby: 45-60 obr/min

Wiatrak napędzany jest korbą poprzez przekładnię zębatą multipleksującą 83/18 ( liczyłem zęby poszczególnych kół zębatych :) ), a co za tym idzie prędkość obrotowa wiatraka powinna wynosić 207 – 277 obr/min. Może się to komuś przyda, w końcu padło takie pytanie w tym wątku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariuszczs    23

Jacek - czy możesz mi podesłać instrukcję na maila ?. Co do mocy to chyba starczy tyle ile ma kręcący mocy w łapie. 0,25 kW będzie z zapasem. Zakupiłem w tym miesiącu także taką wialnię i silnik będzie potrzebny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

a co myślicie o napędzie wialni/młynka wiertarką 500Wat z regulacją obrotów? zrobić tylko odpowiedni uchwyt do wkładania i koło pasowe zamiast ręcznej korby... ciekawe czy by się sprawdziło...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Raczej ten pomył nie ma racji bytu.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Dobry pomysł tylko 500w trochę mało ja napędzam młynek starą celmą ,a zamiast regulacji obrotów steruje wiatrem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Starą Celmą jest to wykonalne gdyż celma nie ma tak szybkich obrotów jak teraźniejsze wiertarki 500 W .


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Dokładnie i na pewno jest mocniejsza ale ile ma wat nie wiem,poza tym w młynku sprawdza się przełożenie od pralki frani małe koło na celmę a duże na napęd od wirnika.

Edytowano przez Tomasz78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Oto instrukcja obsługi wialni WLR-05 http://przeklej.org/file/bK5CN6/Wialnia.WLR.05.pdf
Co do napędzania wialni wiertarką, myślę, że to jest raczej zły pomysł, ponieważ:
1. wiertarka przystosowana jest do obciążeń wzdłuż osi głowicy a nie w poprzek (celma posiada łożysko oporowe) a co za tym idzie bezpośrednie zamocowanie koła pasowego w/na głowicy wiertarki może spowodować jej uszkodzenie, chyba że koło pasowe będzie ułożyskowane a wiertarka będzie tylko napędzać to koło bez obciążeń poprzecznych;
2. wiertarka raczej nie jest przystosowana do pracy ciągłej tylko przerywanej (wywiercić otwór przerwa itd.), wiertarka typu celma jest to mocna i bardzo wytrzymał wiertarka, sam ją posiadam, ale nie katowałbym jej włączając ją na godzinę lub dwie bez przerwy :)

Edytowano przez JacekSki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Kolego to załóż celmę i zaczni ją użytkować nawet kilka godzin (jak Ty wytrzymasz) a potem napisz jak pracuje i do czego jest przystosowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Tak jak wyżej napisałem, posiadam wiertarkę firmy celma i wiem, że to jest naprawdę solidna wiertara, ale nie powiesz mi, że wytrzyma wszystko. Silnik i całą przekładnia jest solidna, chociaż nasza miał już wymieniany wirnik, gorzej z włącznikiem. Nie napisałem, że ta wiertarka tego nie wytrzyma, ona może to wytrzymać, ale nie jest raczej do tego przystosowana, ja jej tak nie zamierzam męczyć, wolę zainwestować w jakiś inny silnik i mieć porządną wiertarę celmę a nie używać celmy jako napędu wialni i mieć chińską wiertareczkę w warsztacie. To jest moje zdanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Pierwsze przeciwskazanie zastosowania wiertarki to głośna praca

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

No i Jacku się nie dogadamy ja tylko proponuję że można a nie piszę że trzeba, ja taką użytkuję i opisuję na swoim przykładzie że nie do zdarcia ,zastosowałem ją idąc na łatwiznę bo pasowały mi obroty i dla mnie to już trochę przeżytek taka ,a w warsztacie na szczęście nie mam chińszczyzny tak jak piszesz złośliwie,swoją drogą kolega wyżej ma rację praca nią jest uciążliwa ze względu na hałas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Ja nie pisałem nic złośliwie i nie naśmiewałem się z tego, że masz chińszczyznę, bo nie wiem co masz a czego nie masz w swoim warsztacie. Doszukujesz się chyba złośliwości z mojej strony. Ta dyskusja nie ma żadnego sensu, temat dotyczy wialni i jej napędzania, więc koniec tego typu dyskusjami. Jeżeli Cię w jakiś sposób uraziłem to PRZEPRASZAM!

Tomasz proponuje napędzanie wialni wiertarką, ale ten napęd ma swoje minusy, głównie głośna praca.

Próbował ktoś innych metod? Sprawdzał ktoś, czy np silnik pralki da radę? Słyszałem, że ten silnik sprawdza się w młynku do odwiewania zboża, a z wialnią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

W młynku sprawdza się silnik o dużo mniejszej mocy i koło pasowe od pralki automatycznej. Może być też z pralki ale mniejszej niż frania(były takie kompaktowe produkcji czeskiej i DDR). Optowałbym z mniejszym silnikiem i podwójnym przełożeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Jacku żle Ciebie zrozumiałem z czego wyszło nieporozumienie więc ok. ,a sama dyskusja ma sens bo po to to forum by wymieniać się doświadczeniami a nieporozumienia wyjaśniać .Pozdrawiam :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bambrzwlkp1
      Witam po wymluceniu saladery przyszedl czas na jej odwianie. I tu jest problem, w saladerze jest duzo powojki.... mam pytanie do was jakie bym musial zalozyc sito zeby ją odwiac. (Moja wialnia jest wlasnej roboty wiec sita tez trzeba samemu zrobic) zrobilem juz jedno sitko z moskietery ale jest za gęste. . ; ( moze macie pomysl jak ja odwiac lub z czego zrobic tak geste sito zeby saladera przeleciala a nie powojka lub na odwrót. dzieki za wszystkie odp.
    • Przez KrzysztofKrojniak
      Witam koledzy. mianowicie robie wialnie do zboża. tak zwany młynek czy jak tam sobie nazywacie. wialnia ma by prosta na sam  wiatr bez sit. sam wentylator przegrody. i chał potrzebne mi wymiary. szer długosc wysokosc szer przegrod srednica wentylatora i tak dalej. jesli ktoś wie o co mi chodzi. czekam na odp jesli zna ktos mniej wiecej wymiary albo jakis szkic z wymiarami bo w necie nic nie ma. pozdr
    • Przez mumio
      Szukam maszyn do oczyszczania ziół (majeranek, cząber) przede wszystkim młocarni (popularna chyba była Warmianka), bukownika są jeszcze inne tego typu stare maszyny w budżecie do 10 tys. PLN? Wialnia to chyba tylko dla zbóż?
       
      Jeżeli tak to proszę o nazwy, modele. Jeżeli nie ma jednej maszyny która czyści całkowicie to mogą być dwie osobne maszyny.
    • Przez rabit500
      Witam.
      Mam problem z ustawianiem wialni w 524. A mianowicie ktoś namotal w instalacji. I zaginelo sterowanie obrotami wialni. Więc jeśli ktoś miałby jakieś materiały schemat elektryczny tego układu. Oraz fotke z opisem przycisków w kabinie (w szczególności od wentylatora). Oraz czy regulacja działa bezpośrednio po zapłonie czy dopiero po uruchomieniu silnika.
    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj