Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wialnia

79 odpowiedzi na ten temat

#61 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 28 czerwiec 2014 - 20:06

Wialnia Będzie tak czyśćić, jak czyścił kombajn. Nie wiem, co to za maszyna, ale wielkiej wydajności bym się nie spodziewał. W dodatku wialnia z kombajnu jest ciężka do regulacji,w sumie tylko regulacja nadmuchu.
Sito żaluzjowe jest mało przydatne do dokładnego czyszczenia - tu bym się zastanowił nad zmianą na zwykłe. No i dorobić jakiś kanał na grube zanieczyszczenia.
Sam się zastanawiam nad przeróbką starej młockarni "lubelki" na czyszczalnie. Wydajność na godzinę niewielka, za to koszt nieduży, bo młockarnię w bardzo dobrym stanie mam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wialnia Dzisiaj, 01:14
  •  

#62 Share jedrus2020

jedrus2020

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 12:08

Wialnia Grubsze typu słoma to wyleca same. Sito zeluzjowe to sprzedalem zostały tylko normalne.w gruncie rzeczy to mi bardziej chodzi o zautomatyzowany w samego czyszczenia no ale to się teraz muszę zastanowić czy rzeczywiście warto się w to bawić. I sprzedać to co zostało na złom albo na Części.

Edytowany przez jedrus2020, 06 lipiec 2014 - 17:21.

#63 Share JacekSki

JacekSki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 02 wrzesień 2014 - 21:42

Wialnia Witam. Powracam do tematu, gdyż temat teraz jest na czasie. Wykonałem napęd wialni WRL-05. Użyłem do tego silnika z pralki automatycznej, prawdopodobnie POLAR, 2760obr/min i mocy 65W, koło pasowe na wirniku silnika ma średnicę 45mm. Do osi wiatraka wialni dospawałem śrubę M12, na której zamocowałem koło od roweru 26” (średnica 54,5cm), przy czym wymontowałem tulej pomiędzy kołnierzami piasty i skręciłem mocno nakrętką i dałem drugą aby ją skontrować, gdyż w przeciwnym razie koło mogłoby się odkręcić, ponieważ obraca się w lewą stronę.
Dodany obrazek
Jako paska użyłem pasek od kosiarki rotacyjnej i umieściłem silnik za koszem zasypowym.
Dodany obrazek
Przeliczając obroty silnia i przełożenia przekładni pasowej uzyskałem następującą prędkość obrotową wiatraka:
D – średnica koła pasowego na wiatraku wialni;
d – średnica koła pasowego na wirniku silnika;
V – prędkość obrotowa wiatraka wialni;
v – prędkość obrotowa wirnika silnika.
D*V=d*v
V=(d*v)/D
V=(4,5cm*2760obr/min)/54,5cm=227obr/min
Prędkość obrotowa wiatraka wialni wynosi około 227obr/min, czyli mieści się w granicach 207-277obr/min, jak już wcześniej opisywałem zalecane obroty wiatraka.
Próbowałem tak na pusto, efekt zadowalający, obroty wydają się być wystarczające, niedługo wypróbuję pod obciążeniem i wówczas podzielę się doświadczeniami.
Moje spostrzeżenia podczas budowy, silnik mógłby być większej mocy, jakieś 100W, duże obroty i małe koło pasowe na wale silnika powodują, że pasek się troszkę grzeje, pasek też jest w sumie luźno, gdyż podczas jego naciągu silnik gwałtownie spada z obrotów (mała moc silnika).
Jeżeli miałbym robić to znów od podstaw wykonałbym to nieco inaczej, na wał wirnika zamontowałbym również koło roweru 26”, lecz silnik bym zmienił na 1400obr/min i mocy 180-200W np. od FRANI (nie zaszkodzi 250W), koło pasowe na wale silnika o średnicy 9cm, a nawet 10cm uzyskując prędkość wiatraka 231-256obr/min oraz lepszą przyczepność paska.
Gdyby mój obecny sposób napędu nie dawał rady będę próbował właśnie ten drugi.

#64 Share bratrolnika

bratrolnika

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 06:39

Wialnia zrobiłem podobnie, tyle że dałem na wiatrak koło od pralki, a siła nadmuchu jest sterowana regulatorem obrotów silnika, np. takim http://allegro.pl/av...4569244502.html

#65 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 07:43

Wialnia

Przeliczając obroty silnia i przełożenia przekładni pasowej uzyskałem następującą prędkość obrotową wiatraka:
D – średnica koła pasowego na wiatraku wialni;
d – średnica koła pasowego na wirniku silnika;
V – prędkość obrotowa wiatraka wialni;
v – prędkość obrotowa wirnika silnika.
D*V=d*v
V=(d*v)/D
V=(4,5cm*2760obr/min)/54,5cm=227obr/min
Prędkość obrotowa wiatraka wialni wynosi około 227obr/min, czyli mieści się w granicach 207-277obr/min, jak już wcześniej opisywałem zalecane obroty wiatraka.

A gdzie kolega uwzględnił poślizg ?
Bo przy takich obrotach, naciągu paska jak i wielkości koła napędzającego jest on spory z czego wynika właśnie grzanie się paska.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#66 Share JacekSki

JacekSki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 08:15

Wialnia To oczywiste, że poślizg jest i to duży, dlatego też polecam ten drugi wariant, gdzie silnik ma mniejsze obroty i większe koło pasowe. W tym wzorze pominąłem poślizg i obliczyłem zgrubnie i podałem wynik w zaokrągleniu (około), tak czy inaczej powinien się mieścić w tych granicach 207-277obr/min.

#67 Share Leo99

Leo99

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 14:49

Wialnia

Moje rozwiązanie sprawdziło się.

Dostaję na stronie komunikat "dodałeś więcej obrazków niż jest to dozwolone" i nie dodaje mi zdjęcia.

Edytowany przez Leo99, 16 wrzesień 2014 - 10:44.

#68 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 10:51

Wialnia

temat gorący więc tak zakupiłem wialnię wlr 05  za  flaszkę no niestety brak sit  ,ramka zrobię sobie sam  ale gorzej z sitami chociaż na obecna chwilę wszystko jest do kupienia, więc moje pytanie jakie sita (wielkość oczek)kupić bo to chyba trzy sztuki z tyłu i jedno pod wiatrakiem , może ktoś z kolegów  mógłby pomierzyć , a i jeszcze muszę dorobić napęd elektryszny 

#69 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 11:19

Wialnia

rozmiar sit uzależniony jest od gatunku zboża grubości ziarna i potrzebnej grubości odsiewanego. Ja posiadam chyba 10 sit i czasem jednego brakuje

#70 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 12:33

Wialnia

ok  będzie to pszenica jęczmień  groch polny i fasola igołomka  i od czegoś  muszę zacząć  by potem w razie potrzeby mieć punkt odniesienia i dobrać ( dorobić ) właściwe

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 13:45

Wialnia

skąd jesteś?? 

#72 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 17:10

Wialnia

świętokrzyskie

#73 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 17:52

Wialnia

poszukaj producenta sit on podpowie Ci jakie wymiary do danego ziarna. Jest tabela do tego 

#74 Share JacekSki

JacekSki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 20:26

Wialnia

Z praktyki powiem, że moje rozwiązanie jest takie średnie, zboże przewiane, lecz silnik zbyt słaby, muszę zastosować większy i nieco, naprawdę niewiele zwiększyć obroty. Na silniku zamontuję większe koło pasowe i podobnie jak już kolega proponował podłączę pod silnik jakiś prosty regulator.

Kolego jacek3773 w tym wątku (na pierwszej stronie) zamieściłem instrukcję od tej wialni, tak są podane wymiary sit i oczek do zboża, może Ci się przyda.

#75 Share Leo99

Leo99

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 22 wrzesień 2014 - 13:00

Wialnia

Kiedyś natrafiłem na tą stronę: http://www.sitono.pl/zastosowanie-sit

Jest do pobrania pdf z rozmiarami oczek.

#76 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 13:57

Wialnia

dzięki za zainteresowanie JacekSki nie moge otworzyć brakuje mi jakiejś wtyczki czy coś tam, Leo99 tabelka jest super , bliżej zimy wezmę się za remont

#77 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 13:40

Wialnia

Muszę swoją wialnię odnowić bo juz się rozsypuje. Moja to chyba jakaś samoróbka na wzór WLR05 tylko nie ma dolnego sita. Powiedzcie czy ono się przydaje? Przy remoncie pokusiłbym się o dorobienie go ale nie wiem czy warto?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#78 Share JacekSki

JacekSki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 00:00

Wialnia

Moim zdaniem dodatkowe dolne sito jest przydatne. Ma ono dużą powierzchnię i bardzo dużo połówek ("śruty") dodatkowo zostaje usunięte, a więc naprawdę warto. U mnie akurat dolne sito ma takie same oczka jak najniżej położone sito w górnym zestawieniu, a mimo to dużo jeszcze okruchów odlatuje.

#79 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 12:38

Wialnia

Panowie, czy możecie udzielić informacji, jakich rozmiarów sita zastosować do najpopularniejszych zbóż w tego typu wialni 

http://olx.pl/oferta...html#53995757fa ??

Potrzebuję do żyta, pszenżyta, jęczmienia, pszenicy i łubinu wąskolistnego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 04:29

Wialnia

Wiecie pod jakim katem powinny byc sita w koszu sitowym? Wialnia z trzema sitami.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW