Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wialnia

79 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 11 luty 2014 - 18:37

Wialnia

Odświeżę trochę temat
Posiadam starą wialnię WRL-05 czyszczę nią ziarno do siewu, ma ona już swoje lata i żywot sit dobiega końca porobiły się w siatkach dziury, siatka powyginała się itp i z roku na rok efekt czyszczenia jest coraz gorszy. Chciałbym zrobić komplet wszystkich nowych sit znaczy ramki drewniane są dobre tylko trzeba wymienić siatkę i właśnie z czego zrobić sita, gdzie dostać siatkę w takich średnicach 2x2 mm, 5x5 mm itd

Kupywałem siatki do wialni na targu [jarmaku ] -gościu ma różne na metry więc tam poszukaj.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wialnia Dzisiaj, 02:11
  •  

#42 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 21 luty 2014 - 19:12

Wialnia Firma sitono zrobi Tobie takie sita. Dzisiaj do nich dzwoniłem w tej samej sprawie. Siatki być może też sprzedadzą.

Edytowany przez a1fe26c2, 21 luty 2014 - 19:13.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#43 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2079 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 21 luty 2014 - 21:18

Wialnia Już zdobyłem siatki, znalazłem je w necie są różne rozmiary oczek cena za mb

#44 Share Risto

Risto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 21 luty 2014 - 21:50

Wialnia Silnik jednofazowy się nie nadaje do wialni bo ma w drugą strone obroty zauważcie. Trzeba trójfazowy. Zastanawia mnie czy trzeba całą ją rozbebeszyć by wyjąć wiatrak i przedłużyć oś pod koło od roweru 28", czy jest inny sposób?.

#45 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2079 postów

GG-3578015

Napisany 21 luty 2014 - 22:17

Wialnia Jak się nie nadaje, u siebie mam właśnie koło od roweru tylko nie pamiętam czy 26 czy 28 i silnik od frani tam są prawe i lewe obroty przestawia się w złączu silnika.
Do osi gdzie są łopaty wiatraka dospawałem śrubę i nasadziłem na to koło mocno dokręciłem kapnąłem dodatkowo spawem i śmiga.

#46 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 22 luty 2014 - 21:54

Wialnia Ja widziałem koło pasowe zamocowane na osi wentylatora. Przy silniku napędzającym plastikowe koło pasowe o średnicy około 4-5 cm. Wialnia ma nieco za duże obroty. Wydajność wynalazku przy wianiu owsa - około 500 kg/godzinę przy udziale 2-3 osób. Według instrukcji 600 kg/godzinę.
Gdzie kupowałeś siatki?

Edytowany przez a1fe26c2, 22 luty 2014 - 21:57.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#47 Share Risto

Risto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 24 luty 2014 - 10:24

Wialnia Tak na śilniku napędowym ma być koło pasowe wielkośći jak od silnika pralki Frania. I niektóre silniki Frani mają zmiane obrotów poprzez przełożenie kabli ale jak tak zrobiłem to spalił się bo za mało mocy ma w tedy i na forach to opisywali. Tylko żeby dospawać bez bicia kawałek ośi do ośi wiatraka to mus go jakoś wymontować wpierw a to kupa roboty i pytam jak Wy to robicie i wyjmujecie wiartak z ośią?. I koło ma być 28" od Ukrainy roweru np. I zgadza się koło duże ma być na osi wiatraka poniżej mocowania kolby. Jak mają sita być włożone siatką na górze czy siatką na dole ramki?. I ile powinno być ich fabrycznie oraz o jakich rozmiarach koledzy?

#48 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 24 luty 2014 - 11:20

Wialnia Ściągnij sobie instrukcję do takiej wialni http://www.agrofoto....a/#entry1211910 . Tabelę z rozmiarami oczek sit w zależności od wianego zboża można też ściągnąć ze strony polskiego przedstawiciela firmy Petkus.
Jeślli nie macie napędu do wialni, to może warto się zainteresować silnikami z wbudowanymi reduktorami obrotów? Wówczas albo odpadnie budowa przekładni pasowej, albo będzie ona dosyć mała.

#49 Share bratrolnika

bratrolnika

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 961 postów

Napisany 25 luty 2014 - 10:13

Wialnia ostatnio zamontowaliśmy silnik od pralki do napędu wiatraka w młynku od zboża, silnik spięty na wirowanie, czyli 2800obr/min., obroty regulowane czymś takim http://allegro.pl/re...3943867107.html działa wyśmienicie

ostatnio zamontowaliśmy silnik od pralki do napędu wiatraka w młynku od zboża, silnik spięty na wirowanie, czyli 2800obr/min., obroty regulowane czymś takim http://allegro.pl/re...3943867107.html działa wyśmienicie

#50 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 25 luty 2014 - 18:28

Wialnia Silnik od pralki jest komutatorowy czy indukcyjny? Indukcyjny raczej nie podziała długo http://www.elektroda...3.html#5790880. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share bratrolnika

bratrolnika

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 961 postów

Napisany 26 luty 2014 - 07:39

Wialnia uczciwie mówiąc nie wiem, taki był i został zamontowany, na razie spełnia swoją funkcje w 100%
jeśli nie wytrzyma to będziemy szukać innego, a jeśli padnie sterowanie to czeka już regulator obrotów wentylatora bezstopniowy o większej wytrzymałości

#52 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2079 postów

GG-3578015

Napisany 26 luty 2014 - 08:59

Wialnia

Ja widziałem koło pasowe zamocowane na osi wentylatora. Przy silniku napędzającym plastikowe koło pasowe o średnicy około 4-5 cm. Wialnia ma nieco za duże obroty. Wydajność wynalazku przy wianiu owsa - około 500 kg/godzinę przy udziale 2-3 osób. Według instrukcji 600 kg/godzinę.
Gdzie kupowałeś siatki?

Siatki kupowałem tu http://www.sklep.uni...iczne,1952.html
Co do silnika od frani to posiadam takie dwa silniki jeden w młynku do czyszczenia, a drugi we wialni i śmiga już parę lat
http://zapodaj.net/7...688e23.jpg.html
http://zapodaj.net/a...3d732e.jpg.html

A oś na koło od roweru wspawałem bez wyjmowania wiatraka przyłożyłem tylko z obu stron płaskownik aby było prosto przyłapałem sprawdziłem czy jest ok i przyspawałem na gotowo i nie ma bicia

Tak wygląda moja wialnia, słabo widać kawałek silnika ale za jakiś czas postaram się zrobić foto od drugiej strony http://zapodaj.net/6...6fe4d1.jpg.html

Edytowany przez Roki212, 26 luty 2014 - 09:19.

#53 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 26 luty 2014 - 21:04

Wialnia Zestaw AVT-5067 powinien sobie poradzić z silnikiem indukcyjnym i nie uszkodzi go. :) Do silników indukcyjnych należy stosować grupowe regulatory mocy. Fazowe nadają się do silników szeregowych (takich jak w wiertarkach).

Edytowany przez a1fe26c2, 26 czerwiec 2014 - 11:06.

#54 Share Leo99

Leo99

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 14:22

Wialnia Witam,
Właśnie zainstalowałem napęd do wialni, mogę się podzielić informacjami, gdyż moje rozwiązanie jest niezwykle proste. Użyłem silnika szeregowego, powszechnie używanego w pralkach automatycznych, np. Ariston, Whirpool itp. Ma on koło na pasek wielorowkowy. Komplet - silnik, pasek i koło z Allegro, koszt 60zł. Duże koło pasowe z bębna pralki zamontowałem na osi wiatraka (po zdemontowaniu starej przekładni zębatej). Potrzeba było dotoczyć pierścień dopasowujący oś wiatraka i koło. Ponieważ pasek jest stosunkowo krótki, silnik zamontowałem pod kołem na nodze wialni, wałek w silnika z kołem wielorowkowym skierowany do wialni, korpus silnika do zewnątrz. Potrzeba kawałek profilu stalowego 20x20mm, dwie śruby M8 i jeden wkręt do drewna fi8. Do regulacji obrotów wystarczy zwykły regulator na triaku (ściemniacz). Pominięcie starej przekładni zmniejsza straty mocy.

Teraz mam problem z doborem sit, to moje pierwsze doświadczenia z tą maszyną i chę czyścić moją pierwszą grykę. Może ktoś mi coś podpowie. Wialnia ma 3 sita, dwa wymienne, trzecie dolne drobne do "piachu".

Edytowany przez Leo99, 17 marzec 2014 - 14:23.

#55 Share jedrus2020

jedrus2020

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 10:21

Wialnia Podane się pod temat. Rozbieram taki Maly kombajn rolniczy i wpadł mi do głowy taki pomyśl żeby z resztek kombajnu zrobić Wialnie dużej wydajności. Przemlynkowane zboże miałoby się zbierać w zbiorniku i później dopiero w wysypywane np na przyczepę. Wie ktoś jakie obroty powinna mieć dmuchawy żebym mógł odpowiednio dobrać silnik i przekładnie i prędkość napędu sit?

#56 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 11:04

Wialnia Skoro wycinasz kawałek kombajnu, to kieruj się obrotami jakie w nim były ustawione.

#57 Share jedrus2020

jedrus2020

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 15:20

Wialnia Tak tylko obroty silnika to powiedzmy 2500 obr/min później jest przekładnia głowna i kilka przełożeń na paskach wiec te obroty wyliczone mogą mieć duża odchyłkę od prawdziwego wyniku

#58 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 17:39

Wialnia Jeśli masz ten kombajn, to wystarczy pomierzyć średnice kół napędzających i porównać. Obroty silnika to około 2000obr/min. Poleć od głównej przekładni do wentylatora i masz obroty po kolei na poszczególnych kołach.

#59 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 20:01

Wialnia

Już zdobyłem siatki, znalazłem je w necie są różne rozmiary oczek cena za mb

U kogo kupowałeś te siatki?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share jedrus2020

jedrus2020

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 04:35

Wialnia To z tym lidze niem przekładni to wiem ze tak najłatwiej. Tylko ze Części kol juz nie mam no ale juz mniej wiecej juz cos wiem. Zastanawiają mnie tylko inne rzeczy czy taki wynalazek będzie ładnie czyścić czy ktoś juz próbował takie cos robić. No i w kombajnów było tylko jedno sito a tu będę musiał zastosowac

minimum dwa zeby mniejsze i pęknięte ziarna odpadały.

To z tym lidze niem przekładni to wiem ze tak najłatwiej. Tylko ze Części kol juz nie mam no ale juz mniej wiecej juz cos wiem. Zastanawiają mnie tylko inne rzeczy czy taki wynalazek będzie ładnie czyścić czy ktoś juz próbował takie cos robić. No i w kombajnów było tylko jedno sito a tu będę musiał zastosowac

minimum dwa zeby mniejsze i pęknięte ziarna odpadały.