Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#601 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 22:14

Pierwsza dawka nawozu Spróbuj z polifoską 5,w trzeciej dawce.Ponoć fajnie się sprawdza.Ktoś sobie chyba zarty robi.Panowie kolega Dyczko ma racje,dziwne przekomarzanie nastapiło i nie które wypowiedzi sa tego typu iż kabaret ani mru,mru by sie nie powstydził.Będzie jak zawsze lub jak co roku.Żniwa z weryfikują trafność posunięć co do nawozenia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 15:30
  •  

#602 Share brawo

brawo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 23:36

Pierwsza dawka nawozu Znam gościa co daje po pszenicy 100 kg/ha soli potasowej jak dobrze ruszy wegetacja. Jesienią oczywiście pod korzeń NPK. Mówi że lepszy plon i jakość ziarna. Możliwe że coś w tym jest ? :rolleyes:

#603 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4074 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 00:28

Pierwsza dawka nawozu

Z kimś pomyliłeś, nie daję nawozu jesienią, a wiosną małą dawkę aby po polu się przejechać 100kg polifoski 8 i 60kg saletry z Puław. Saletra działa szybko jako pierwsza dawka, azot z polifoski robi za drugą dawkę. Jare rosną na oborniku +wapno

Ile jakiego zboża zbierasz z hektara i jakiej klasy masz ziemie?

#604 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 21 marzec 2013 - 12:16

Pierwsza dawka nawozu

Znam gościa co daje po pszenicy 100 kg/ha soli potasowej jak dobrze ruszy wegetacja. Jesienią oczywiście pod korzeń NPK. Mówi że lepszy plon i jakość ziarna. Możliwe że coś w tym jest ? :rolleyes:

I tutaj właśnie wychodzą podstawowe zasady agrotechniki które należy znać !

Nie wiem co w tym dziwnego aby na wiosnę stosować sól potasową ?? Na glebach lekkich wskazane nawet stosowanie połowy dawki potasu jesienią i pół na wiosnę, jednak nie jak wegetacja ruszy na dobre ale najlepiej jeszcze przed zastosowaniem nawozów azotowych bo potrzebuje dużo wilgoci aby się rozpuścić i przemieścić do systemu korzeniowego.

Ja na jesień stosuje wieloskładniki w propocji PK 1 : 1 a na wiosnę jeszcze raz potas.
Dla przykładu : jesień Polidap 100kg + 120 kg Korn-Kali i na wiosnę 120 kg Korn - Kali
lub Amofoska 4-12-12 400kg na ha i na wiosnę 120 kg Korn - Kali

Także twoje zdziwienie jest nie uzasadnione a wynika bardziej z niewiedzy.
Zdziwienie by było jakby sypał superfosfat lub inne typowo fosforowe nawozy.

Nie uważam się za wybitnego znawcę rolnictwa ale dużo czytam i ciągle poszerzam swoją wiedzę ale takie tematy to jest absolutne minimum jakie powinien znać rolnik, no chyba że jest się rolnikiem typu zasiać-zebrać.

A wracając do tematu wypłukania azotu.
Na pierwszą dawkę 4.03 na żyto i pszenżyto sypnąłem 220 kg saletrzaku koszt ok. 300 zł.
Powiedzmy, że jak niektórzy liczą wypłucze 20 a niech będzie nawet 30 %.
Strata ? Być może licząc 100 zł z ha.
A jak teraz policzyć straty wynikające ze spóźnienia się z I dawką azotu ? Czy w ogóle bierzecie to pod uwagę ?
100 zł to jakieś 150 kg żyta.

Podejrzewam, że odrzucenie pędów z powodu braku azotu będzie dotkliwsze dla ekonomi uprawy niż wypłukanie azotu.

#605 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 21 marzec 2013 - 13:02

Pierwsza dawka nawozu U mnie na wiosne dostają wszystkie zboża wieloskładnik i dwie dawki azotu ... Pszenica . pszenżyto, jeczmien ozimy saletra około 200kg ... żyto saletrzak tez około 200kg.. do tego dolistnie siarczan magnezu w zabiegu grzybobójczym po 10 kg na ha ... .. potem druga dawka na wszystkie saletrzach chyba ze ktoreś bedzie słabsze to saletre .. i pewnia jakąs odzywke zaaplikuje przy antywylegaczy basfolian albo coś innego z makro i mikro składnikami .. rzepak jak przezimuje dostanie około 600 kg saletry na ha w 3 dawkach lub w dwuch zalezy od pogody .. potem 2-3 razy siarczan magnezu 15 kg na ha ni i odzywka z borem i makro i mikro elementami .. a to tego sól potasową ponad 200 kg na ha
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#606 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3064 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 18:05

Pierwsza dawka nawozu Jakie plony rzepaku osiągasz przy takim nawożeniu?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#607 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 18:29

Pierwsza dawka nawozu Pirewszy raz mam dopiero zasiany .. trchoche mało był zasiany do 1.8 kg na ha jesienia wygladal ladnie rozłozysty był taki wiosną tez a teraz po tym sniegu nie wiem co bedzie ..

#608 Share Pantera

Pantera

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 306 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 18:44

Pierwsza dawka nawozu michalmeer w tym roku o 3 dawkach to chyba niemasz co myslec bo czas niepozwoli ,chodzi o rzepak

#609 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3979 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 18:46

Pierwsza dawka nawozu

A wracając do tematu wypłukania azotu.
Na pierwszą dawkę 4.03 na żyto i pszenżyto sypnąłem 220 kg saletrzaku koszt ok. 300 zł.
Powiedzmy, że jak niektórzy liczą wypłucze 20 a niech będzie nawet 30 %.
Strata ? Być może licząc 100 zł z ha.
A jak teraz policzyć straty wynikające ze spóźnienia się z I dawką azotu ? Czy w ogóle bierzecie to pod uwagę ?
100 zł to jakieś 150 kg żyta.

Podejrzewam, że odrzucenie pędów z powodu braku azotu będzie dotkliwsze dla ekonomi uprawy niż wypłukanie azotu.

Czemu saletrzak na pierwszy rzut??

Mówisz że późna dawka azotu u tych co nie dali "pod" śnieg, ty może i juz rzuciłeś ale co z tego? Wegetacja przecież stoi w miejscu. A jeśli rośliny rozhartowne poprzez azot przysypał śnieg to ciekawe co musi się tam dziać?

#610 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 19:04

Pierwsza dawka nawozu

Pirewszy raz mam dopiero zasiany .. trchoche mało był zasiany do 1.8 kg na ha jesienia wygladal ladnie rozłozysty był taki wiosną tez a teraz po tym sniegu nie wiem co bedzie ..

Nie rozumiem stwierdzenia zasiany do 1,8kg/ha.Kolego w przypadku rzepaku i to hybrydy 1,8 a 2 czy też 2,2 to znacząca różnica.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#611 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2644 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 19:07

Pierwsza dawka nawozu w rzepaku wazna jest obsada na metrze a nie kg wysiane.chyba to nie nowosc

#612 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 19:18

Pierwsza dawka nawozu Oczywiście kolego że nie nowość,tylko na podstawie zakladanej obsady na jednostce dobierasz ilośc pod względem wagowym,lub ilość jednostek.Czy to zboże czy rzepak.Czyż nie tak.?Chyba ze to nowośc.

#613 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2644 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 19:27

Pierwsza dawka nawozu oczywiscie ze masz racje ale inni moga o tym nie wiedziec

#614 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 535 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 19:31

Pierwsza dawka nawozu Dzis byłem na polu i oglądałem rzepak.Większość jest pod śniegiem ale po odgarnięciu i dokładnym przyjrzeniu to powiedziałbym,że wegetacja raczej trwa cały czas i to pomimo nawet kilkunastostopniowych mrozów.Stożki są intensywnie jasnozielone i widać,żę wypuszczają nowe listki.U nas na razie nie ma mowy o rozsiewaniu nawozów bo śniegu jest nawet 30 cm i na noc zapowiadają dalsze opady.

#615 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:04

Pierwsza dawka nawozu 1.8 kg wyszło na ha odmiany mieszancowej .. bosada roślin 33 do 35 na metrze kwadratowym

#616 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2644 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:07

Pierwsza dawka nawozu to nie problemu o ile nic nie wypadnie po zimie.

#617 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:08

Pierwsza dawka nawozu no własnie teraz o to najbardziej chodzi

#618 Share rotor69

rotor69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:25

Pierwsza dawka nawozu Moje spostrzeżenia są następujące:
- siejemy azot już w styczniu ( po przymrozkach, na śnieg, bo mogą być problemy z wjazdem)
- zwiększamy dawkę o założone straty, czekamy na rozpoczęcie wegetacji ( a może się uda i już w lutym)
- śmiejemy się z sąsiada bo zmoczył kalesony a my już mamy 2 miesiące posiane .

Panowie nie tędy droga.
Na pewno każdy działał w dobrej wierze. Zobaczymy co z tego będzie, ale jedni i drudzy już są w plecy.
Płd - wsch - do końca marca ( patrząc w długoterminówki) nie ma szans na wjazd w pole . A to już nie jest krótkie załamanie pogody, tylko regularna zima.

#619 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:34

Pierwsza dawka nawozu a ile roslin hybrydy na m2 moze byc optymalnie aby bylo dobrze?? Ja sialem okolo 2,5 kg na Ha i mam srednio 25-30 roslin na m2

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#620 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2118 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 21 marzec 2013 - 20:38

Pierwsza dawka nawozu Najważniejsza jest wiara. Ci co posiali wierzą że dobrze zrobili. Ci co nie posiali też wierzą że dobrze zrobili. To dobrze
Ja nie posiałem i wierzę że dobrze zrobiłem :D na polu ze 30cm śniegu a ziemia pod spodem nie jest zmarznięta. Mam takiego sąsiada który pomimo tego że ma własny kombajn co rok kosi mokre... śpieszy mu się.