Polecane posty

Michalmeer    483

od 10 do 15 % zalezy jak długo i pogoda


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Teoretycznie tak, ale jeżeli nie można wjechać teraz to co zrobisz ? W śnieg nie będziesz siał. Ja myślę, że jeżeli będzie wilgoć i ponad 10 stopni ( już nie mówię, że ma być 20-25) bez przymrozków to opóźniony siew się zrekompensuje i jakoś wyjdzie się na prostą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Widzę że najwięcej panikują najmłodsi rolnicy... Dziadków popytajcie jakie lata były i jakie plony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

głównie tu chodzi oliczbe dni wegetacji czym ich mniej tym gorzej dla rosliny ... dla dziedków plon 4 t z ha to był super . teraz niestety tak nie ma


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

A ja wam pisałem w jeszcze lutym 2 post tematu że dopiero w kwietniu, a Wy co dopiero, on jakiś durny, i co na czyje wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

W tamtym roku było dni wegetacji więcej ale czy to korzystnie wypłynęło na plon? W moim przypadku bez zmian, jedynie wcześniej było "po żniwach" bo nie pamiętam żebym 30 lipca kończył koszenie. Tamten rok można potraktować jako anomalię bo chodzenie w marcu w krótkim rękawku normalne nie jest.

 

Rolnik1973: Pisałeś że jare rośnie Ci jedynie na oborniku i wapnie a pod oziminę dajesz wiosną 60kg saletry i 100kg polifoski.

Jakie plony uzyskujesz z hektara i jakie masz gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Są rejony gdzie 4 tony nadal jest dobrym plonem i trudno uzyskać taką średnią. Na moim polu położonym pod dużym lasem (obejmuje 1/4 areału) śnieg zalega 2 tygodnie dłużej niż na otwartym terenie, jesienne i wiosenne wschody tez są opóźnione wschody. Na innym unikam wiosennej orki, bo wtedy obracam bryły z lodem, taki jest urok gospodarstw min. na wschodzie Podlasia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

Pawelo 5 i 6 klasa, plon ile Bóg da, nie ważę i nie oriętuję się. Na bagnie dać nawóz to ziele zbije, na piasku zapali. Musi być jak jest i najwięcej mam zysku z oszczędności. Jak mam wydać 20 tyś na nawóz to wydam 3 tyś, a za 17tyś kupuję trwały towar bez ryzyka i mam gotowca na lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261

@pawelol111 To jest przykładowe nastawienie się na dopłaty :D nie brakuje takich że aby posypać lekko i starczy. Tak robił dziad, ojciec i on tak robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Zawsze powtarzają na spodkaniach ze pierwszym elementem gwarantujacy stabilny plon jest termin siewu ... wiadomo w tym roku nic nie poradzimy siły wyzsze .. tylko zeby czasami tak nie przyszło za teraz snieg a za miesiąc wysuszy ... .. kolega na 4 i 5 klasie z przewagą piatej srednia zyta hybrydowego wyszła 6,6 tony .. fakt dwa zabiegi na grzyba . no i antywylegacz dwa razy po pół dawki i azot 120 kg w czystym skaładniku i zyto po zycie


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

Tomek gdybyś miał takie ziemie że na bagnie jak pod koniec kwietnia posiejesz to cud, a na piaskach gdzie wsadzisz pług po ramę to żwir na stropy to byś tak samo śpiewał. Mając gleby anie zamiennik to można gospodarzyć. Jak nie dasz gnoju to nic nie da i 10 t nawozu na ha. Bo co ten nawóz zrobi w żwirze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Rolnik dając obornik na takich glebach też można mieć dobre wyniki,warunek tylko po żniwach.I co wazne niewiem jakim sprzętem dysponujesz.ale plug na tego rodzaju glebach mozesz sobie odpuścić skoro twierdzisz iż wpada ci pod ramę.Warstwa organiczna na tego rodzaju glebie jest dużo mniejsza niz na innej,pług dla niej to zabójstwo.

 

a ile roslin hybrydy na m2 moze byc optymalnie aby bylo dobrze?? Ja sialem okolo 2,5 kg na Ha i mam srednio 25-30 roslin na m2

I to jest kolego optimum 25-30 m2,a i 22 szt nie robi tragedi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261

Tomek gdybyś miał takie ziemie że na bagnie jak pod koniec kwietnia posiejesz to cud, a na piaskach gdzie wsadzisz pług po ramę to żwir na stropy to byś tak samo śpiewał. Mając gleby anie zamiennik to można gospodarzyć. Jak nie dasz gnoju to nic nie da i 10 t nawozu na ha. Bo co ten nawóz zrobi w żwirze.

 

To trzeba się przestawić może na kukurydze albo gryke jak późne zasiewy masz? A nie biadolić i czekać na łaskę boga. Przy tej glebie co masz to najszybciej scierają się elementy robocze maszyn uprawowych lepiej tutaj zacznij szukać oszczędności a nie w nawozie.

 

Co do mnie posiadam takowy "żwirek" i nie będę śpiewać bo nigdy po rame pługa nie sadzam 20cm wystarczy, a pola już obornika nie widziały 10lat spokojnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

od 2014 w ramach wzajemnej zgosnosci orka to sposob na pozbycie sie szkodnikow z pola .. tak mowili . Wiec ci bezorkowi bedą mieli problem


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoza    10

witam pisaliscie ze prawdopodobnie w okolicach chyba siedlec są posadzone duze jlości ziemniaków zastanawiam sie czy sa pod przekryciem folją lub włukliną niewiem czy niezmarzną choć są pod sniegiem a co do nawozenia to chyba trzeba bedzie siac nawozy po zamarznietym bo jak pusci to niewiedzie a jak wyschnie to bedzie maj i zastanawiam się czy niebedzie zapózno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nikt nie jest w stanie precyzyjnie przewidzieć co będzie, bywały już takie zimy do początku kwietnia, to wszystko zależy co później będzie z pogodą, co z tego, że szybko da się posiać, jak po siewach przychodziło ochłodzenie i do tego jeszcze susza, w zeszłym roku przesiewy były robione nawet do końca kwietnia i plony były zadowalające, także bez paniki na razie. Co ma być, to i tak będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Nawóz wysiany 5 marca w dawce 100 kg saletry na hektar. W dodatku na jęczmień 150 kg soli potasowej. Jak tylko się ociepli to 150 kg mocznika poleci.

 

Pierwszy post po tak długiej przerwie :D:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Dokładnie nie ma co panikować.Na przebieg pogody zbyt duzego wpływu nie mamy.Nie jest powiedziane że ci co wysiali nawozy przegrali,tak samo jak ci co dopiero wysieją.Martwi mnie tylko to iż pszenice pużno wysiane w przypadku zbyt szybkiego wzrostu temperatury zaczną szybko przechodzić do fazy strzelania w żdzbło co odbije sie na obsadzie pędów produktywnych,moze chlorek troche to faze opużni,ale temperatura zrobi swoje i rewelki może nie być.Co o tym sądzicie?Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja mogę powiedzieć tyle, że chyba lepiej było posiać nawóz wcześniej ( mam na myśli ten krótki czas przed atakiem zimy ) i teraz liczyć się z tym, że jakieś straty będą ale coś z tego azotu zostanie niż nie sypać nic i rośliny nawóz dostaną np. ok. 10 kwietnia bo wtedy będzie można wjechać na pole a przez ten czas rośliny miały głodówkę. Przyznam się, że z początku nie chciałem wyjeżdżać ale kuzyn mnie namówił i teraz wcale nie żałuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

Jak w niedzielę będą nadawać ostatni przymrozek to ciekawe czy pójdziecie na Rezurekcje czy z nawozem na pole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kar0711
      Witam. Doradźcie jak konserwować rozsiewacz nawozu po sezonie. :unsure:
    • Przez kaszelan91
      Witam, czy spotkał się już ktoś z was z ostrzeżeniem ,,Nieprawidłowe działanie przekładni,, na sterowniku siewnika? Cały czas mi to pika w wnerwia przy pracy. Jaka może być tego przyczyna? Druga sprawa, zapewne połączona z tą pierwszą, Czy ma ktoś z was siewnik Bomet? Mamy nowy niedawno zakupiony i jest problem z ustawieniem prawidłowej dawki wysiewu, ustawione przełożenie na wysiew 206kga w  rzeczywistości wychodzi prawie 400kg. Trzeba sobie samemu dopasowywać metodą prób i błędów, praktycznie jest ustawione na zupełne minimum. Podziałka na przekładni w ogóle nie ma racji bytu, gdyby się nią kierować to siewu zabraknie w połowie pola... Czy ktoś się już spotkał z taką usterką? może jest jakaś rzecz o której zapominam przy ustawianiu przekładni? Robiąc według instrukcji wychodzi zupełna fikcja. pzdr.
    • Przez emtezecik
      Witam różnice w bloku silnika skrzynia biegów tłoki są wiadome . Oddałem pompę wtryskowe do regeneracji do cenionego zakładu, pomiar pyta jaka dać dawkę paliwa. Chciałbym dawkę z MTZ 1025 gdyż silnik jest ten sam mam TS wiec wzmocniony jest proszę podajcie różnice między MTZ 82 TS a 1025 może kolega Seweryn coś podpowie . Pozdrawiam
    • Przez kibix
      Witam,
      Opryskiwacz ikarus 2800(2010r.) daje złą dawke na ha.
      Zawsze pryskam około 200l/ha i tyle ustawiam na komputerze, który sam dobiera ciśnienie itp. Problem powstał po przymrozkach(pękły mi 2 złączki plastikowe w opryskiwaczu)
      Ostatnio coś się zepsuło i żeby wypryskać 200l/ha na komputerze muszę ustawić około 140 l/ha.
      O ile dobrze rozumiem to komputer dostaje informacje z przepływomierza i na tej podstawie wyświetla dawkę. 
      I teraz pytanie jak ciężko powinna chodzić turbinka od przepływomierza? Jeżeli dmuchnę to nie ma szans żeby się obróciła.
      Nawet jak lałem wodę bezpośrednio do przepływomierza to się nie rusza. 
      Według Was to będzie przepływomierz? Może czujnik od przepływomierza?(dam rade go miernikiem jakoś zbadać. Czy oscyloskop to minimum)? 
      Czy gdzieś jeszcze mogę szukać awarii? 
      Z góry dzięki za pomoc
       
      wygląd przepływomierza 
      http://olx.pl/oferta/przeplywomierz-ikarus-CID757-IDbNxob.html
      komputer
      http://pl.kverneland.com/var/kv/storage/images/kverneland-brand-poland/opryskiwacze/opryskiwacze-polowe/opryskiwacze-ciagane/features/systemy-regulacji/414028-2-eng-GB/Systemy-regulacji_width500.jpg
    • Przez hydroplast
      Witam
       
      Mam problem z moim rozsiewaczem nawozów Sulky DPX EXPERT.
       
      Od jakiegoś czasu nie działa mi waga.
       
      Pokazuje mi tylko na komputerze komunikat " hopper empty" skrzynia pusta.
       
      Waga cały czas pokazuje 0,000kg.
       
      Czy ma ktoś jakiś pomysł, oczywiście rozebrałem skrzynkę elektryczną i żadnej wilgoci nie było w środku.
       
      Załączam zdjęcia.
       
      Czy wie ktoś jaki jest pin do komputera Sulky vision wpb . W komputerze jest opcja sprawdzania czujników itp. Ale chronione jest to 4 cyfrowym pinem.







×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj