Skocz do zawartości

Zdjęcie

2013 pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#101 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 01:05

rolnikursus Pierwsze dawki azotu daje sie na rzepak nastepnie zyto a potem reszta. Zależy jak u Cb wyglada sytuacja na polu i jak jest z temperatura. Ja nie wczesniej jak za 2 tyodnie wyjeżdzam u siebie poniewaz jest zimno i snieg zalega

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 01:10
  •  

#102 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 02 marzec 2013 - 08:09

2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj rano był troche przymrozek ziemia jest zmarznieta na tyle ze spokojnie mozna posiewac , kuzyn bedzie dzisiaj probował posiac rzepak , ja czekam do poniedziałku a raczej wtorku bo dopiero wtedy po reszte nawozu pojade ...
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#103 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 13:26

Po dzisiejszych obserwacjach pół jutro jadę z potasem o ile będzie przymrozek w nocy. Z azotem poczekam do przyszłego tyg. Jeszcze miejscami śnieg zalega poza tym błoto. Jest chłodno (wiatr potęguje temp wręcz na minusie), żyto nadal w spoczynku.

Z tym oczekiwaniem z nawozami to tez nierozsądne posunięcie. To nawóz powinien czekać na roślinę a nie odwrotnie. Każdy dzień wegetacji żyta na głodzie to nawet spadek 0,5t ziarna plonu możliwego do uzyskania.

Święte słowa, milanreal1. Mój profesor od szczegółowej uprawy na zajęciach miał jedną żelazną zasadę odnośnie nawożenia N: To azot powinien czekać na roślinie a nie roślina na azot. Ja ruszam jak tylko zejdzie śnieg. Zawsze pierwsza dawka N szła u nas 10-15marca i pewnie tym razem się tak stanie, oczywiście z przymrozkiem.

#104 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 13:33

2013 pierwsza dawka nawozu Kutwa wczoraj chodziłem to ~10cm śniegu, dzisiaj troche przysypało jeszcze :wacko:

#105 Share miecho123

miecho123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 13:49

2013 pierwsza dawka nawozu Jasne z azotem macie racje tylko pamiętajcie że mieszkamy w różnych częściach Polski. U mnia na polach 20cm śniegu i najmniej dwa tygodnie oczekiwania.

#106 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 13:55

2013 pierwsza dawka nawozu U mnie dzisiaj kumpel RSM juz leje na pola .. rano było idealnie zeby jechać zagapiłem sie .. teraz też by sło bo sieją ale marze sie troche miejscami ... po niedzieli ruszamy

#107 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 13:55

2013 pierwsza dawka nawozu Panowie macie racje. W innych terminach siejemy, w innych terminach nawozimy i w innych terminach kosimy. Wiadomo jest to że należy się kierować regionem Polski w jakim mieści się nasze cudowne gospodarstwo. U mnie jeszcze śnieg zalega i będzie pewnie jeszcze z tydzień leżał. Jestem z podlaskiego i zrozumiałe jest to że jeżeli kolega ze dolnego śląska napisze mi ze nawoził dzisiaj oziminy, to przecież ja nie pojadę w pole i nie będę zasilał upraw pod 15cm śniegiem. =]

#108 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 15:28

2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj rozsiewacz uszykowany, w poniedziałek ruszam na rzepak i żyto(Wielkopolska) oczywiście jak będzie przymrozek.

#109 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 15:31

2013 pierwsza dawka nawozu Koledzy, jak prognozy sie sprawdza to nie traficie na ostatni przymrozek. Od 9-10 zapowiadaja w centrum nawet minus 8-9 :) Na trzech Portalach pogodowych.
Wy tu o nawozach... a na forum TCh gosc mysli o sianiu jeczmienia...jak pogoda bedzie taka 4-5 dni. Przebil Was ładnie:)

#110 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 15:34

2013 pierwsza dawka nawozu Posieję a zanim wyjdzie na zewnątrz to już przymrozków nie bedzie :D Na podlaskim 8-9 marca w nocy ma byc 3 na plusie :o i gdzie tu się sprawdza długoterminowa :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share PETECNC355

PETECNC355

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 15:48

2013 pierwsza dawka nawozu Heh możecie nie wierzyć ale znam gościa co jeździł do pracy do Niemiec i kilka lat temu w lutym trafiło się kilka dni jak teraz. Zasiał owies, mieszankę i kawałek jęczmienia i pojechał do pracy. Na szczęście nic nie skiełkowało i nawaliło 20 cm śniegu. Miał plony najlepsze we wsi, ale trzeba przyznać, że ryzykował dużo. Ja już bym pomału się zainteresował nawozem na żyto ale wuja ma decydujące zdanie i jeszcze mu się nie spieszy.

#112 Share bartek88

bartek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 16:06

2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj przy gruncie o 6 rano ok -5 stopni bez śniegu, więc bez problemu dało radę wysiać saletrę na pszenicę(wielkopolska) do 9 jeszcze było zamarznięte że śladów po kołach nie było żadnych. O godzinie 13 już w butach by się nie przeszło :)

#113 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 17:04

2013 pierwsza dawka nawozu Nie ma co terminy robią swoje panowie i w siewie i w rozsiewaniu ...

#114 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 02 marzec 2013 - 17:11

2013 pierwsza dawka nawozu Ja panuje na poniedziałek rozsiać nawóz na Jęczmień pszenice pszenżyto i żyto

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#115 Share PABLO555

PABLO555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 19:05

2013 pierwsza dawka nawozu Witam ja jestem z dolnegośląska i u nas jeszcze nikt w okolicy nie wystartował z nawozem może po niedzieli

Edytowany przez PABLO555, 02 marzec 2013 - 19:06.

#116 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 19:28

Heh możecie nie wierzyć ale znam gościa co jeździł do pracy do Niemiec i kilka lat temu w lutym trafiło się kilka dni jak teraz. Zasiał owies, mieszankę i kawałek jęczmienia i pojechał do pracy. Na szczęście nic nie skiełkowało i nawaliło 20 cm śniegu. Miał plony najlepsze we wsi, ale trzeba przyznać, że ryzykował dużo. Ja już bym pomału się zainteresował nawozem na żyto ale wuja ma decydujące zdanie i jeszcze mu się nie spieszy.

I co w tym az tak dziwnego (ale z jeczmieniem bym uwazał ) przeciez owsowi nic nie bedzie jak sie go w lutym posieje jak tylko da sie na pole wjechac i w planach jest sianie owsa to tak włąsnie to wyglada luty/marzec wiec nie wiem o co takie halo.

Dzisiaj rozsiewacz uszykowany, w poniedziałek ruszam na rzepak i żyto(Wielkopolska) oczywiście jak będzie przymrozek.

He tak jakbym był u siebie na podwórku :) rozsiewacz zaczepiony przyczepka załadowana i w pon. lub wt. w pole jak tylko przymrozi jade tak jak juz pisałem z saletrą 200kg/ha pszenzyta
północna wielkopolska

Wszystko trzeba robic troszke z głowo tak samo i z sianiem nawozów i nie nalezy kierowac sie tym zbytnio iz ktos tu na forum siał czy nie siał trzeba patrzec na SIEBIE i na swój rejon i co najwazniejsze POGODA.

#117 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 19:38

2013 pierwsza dawka nawozu Rzeczywiście inny region Polski inne warunki.W zachodniopomorskim już siejemy.Ja u siebie potas wysiałem 7 dni temu.Dziś rzepak i żyto[azocik],w poniedziałek pszenica i pszenżyto.

#118 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 02 marzec 2013 - 20:22

2013 pierwsza dawka nawozu W nocy spadło trochę śniegu ale już prawie cały zniknął. Dmuchawę do śniegu od c-330 odczepiłem, łańcuchy z kół zdjęte. Stoi w gotowości z rozsiewaczem. Mam nadzieje że w poniedziałek wtorek będzie zapowiadany większy przymrozek bo później ma być +15 to żeby pszenica miała już N. Ale wiadomo prognozy długoterminowe nie zawsze się sprawdzają

#119 Share Cichy112

Cichy112

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 21:05

2013 pierwsza dawka nawozu Witam Panowie :) U nas na dolnymśląsku w moich rejonach jeszcze leży 5-10cm sniegu ale dwa dni i bedzie po Ale i tak podejrzewam że dopiero koło 10 marca razem z wójem ruszamy na rzepak Siarczan amonu As 21. Tylko pisze na nim że jest stosowany na zmieszanie z glebą u nas rolnik siał to rok temu Niby tak twierdził i mówił że bez problemowo żednych skówtków ubocznych. Teraz pytanie czy mówił prawdę czy wprowadza kogoś w błąd. Spotkaliście się już z tą foormą nawozu ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 21:11

2013 pierwsza dawka nawozu Na rzepak to sieją pogłownie to wiem napewno nic sie ne stanie