Skocz do zawartości

Zdjęcie

2013 pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#1061 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 12 kwiecień 2013 - 19:32

2013 pierwsza dawka nawozu wywoziłem kiedyś obornik na wiosnę i plonów rewelacyjnych nie było, bez wzgledu na to co się siało. W mokrych latach dodatkowo dochodziło jeszcze zachwaszczenie wtórne. Ten oborornik to rzeczywiście trzeba gdzieś wsadzić, szczególnie jak ktoś ma dużo bydła i trochę tego produkuje. W tym wypadku chyba najlepiej pod QQ. Zauważyłem, że wywożac co roku obornik jesienią pod oziminy w 3 roku można zrezygnować z NPK. Pszenica Mewa tak nawożona na V klasie sypała 6,5tony(ważone) w zeszłym roku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 12:09
  •  

#1062 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 19:38

2013 pierwsza dawka nawozu Normalna sprawa bo z obornika największą korzyść czerpiemy w 2 i 3 roku po użyciu.
@Rolnik1973 mam to samo, i nie bawie się w jare tylko wszystko ozime i jak się da to azot na zmarzniętą glebe jeszcze i plony nie odbiegają od tych pół zmeliorowanych, a nawet są lepsze napewno rzepaku.

#1063 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 12 kwiecień 2013 - 19:41

2013 pierwsza dawka nawozu Najwiecej z obornika jest w pierwszym roku około 40 % .. ale rozrzuconym na sciernisko
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#1064 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 12 kwiecień 2013 - 19:58

2013 pierwsza dawka nawozu Tutaj jest cos o wiosennym nawozeniu obornikiem
http://www.tvr24.pl/...wiosna-237.html

#1065 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 20:24

2013 pierwsza dawka nawozu Jak się tego trzymasz to powiedz gdzie jest tam o przesuszeniu gleby?? Zapewniam cię że jeśli nie bedzie wilgoci to żaden obornik czy nawóz mineralny nie zapewni ci plonu, a po orce w clu przyorania obornika napewno nie mało jej stracisz.

#1066 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 20:28

2013 pierwsza dawka nawozu dziś rozlany RSM32 w deszczyku na 32ha żyta hybrydyo i 12ha jęczmienia jarego hybrydy

#1067 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 12 kwiecień 2013 - 20:29

2013 pierwsza dawka nawozu każdy ma inne zdanie. Ja również wywoże wiosną razem z sąsiadem. Owy sąsiad ma 13 ha w jednym kawałku i co roku gnoi pasek po pasku, przesuwając się aż dojedzie do całości. Tam gdzie jest obornik zmniejsza nawożenie N żeby mu nie połozyło (jednego roku tak było) i w miejscu gdzie jest obornik żboże zawsze jest lepsze mimo mniejszej dawki azotu.

#1068 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 20:31

2013 pierwsza dawka nawozu Do mnie tez nie przemawia ten artykul.Nawet nie ma podpisu autora.Tak jak kolega wyzej pisal wilgoc jest wazna .Bez niej zaden nawoz nie podziala lacznie z obornikiem

#1069 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 12 kwiecień 2013 - 20:35

2013 pierwsza dawka nawozu Tak prawdę napisali. A ja dodam że żadna sztuczna chemia nie da tego co da obornik dla roślinek. Spraktykowane na ogrodzie. Kupę lat nawozu nie było tylko obornik co roku. Ogród przeniesiony w drugie miejsce, a tam gdzie był ogród 3 rok z rzędu zboże jak groch i do tego wylega.

#1070 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 12 kwiecień 2013 - 20:36

2013 pierwsza dawka nawozu Tym artykułem to chciałem pokazac, ze obornik wnosi składniki już dla tej rosliny posianej po nim, a nie jak niektórzy pisza ze nic nie daje. Wiadomo, ze orka przesusza glebe, tylko jak ktos nie moze sie wyrobic na jesieni, to wtedy musi wiosna

Edytowany przez ursus1991, 12 kwiecień 2013 - 20:37.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1071 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 20:46

Tak prawdę napisali. A ja dodam że żadna sztuczna chemia nie da tego co da obornik dla roślinek. Spraktykowane na ogrodzie. Kupę lat nawozu nie było tylko obornik co roku. Ogród przeniesiony w drugie miejsce, a tam gdzie był ogród 3 rok z rzędu zboże jak groch i do tego wylega.

Ty naprawde myślisz że to zasługa tylko obornika??

#1072 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 20:54

2013 pierwsza dawka nawozu Witam;) Myślicie ,że rzepak nadrobi zaległości?

#1073 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 12 kwiecień 2013 - 21:02

2013 pierwsza dawka nawozu Wszystko nadrobi zaległości jak pogoda pozwoli. To tak jak w grze -My tu tylko małe pionki do gry, a kostka rozdaje wygrane.

#1074 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 12 kwiecień 2013 - 21:34

2013 pierwsza dawka nawozu Troche napewno tak ale wszystko raczej nie to juz ponad miesiac
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#1075 Share Max83Max83

Max83Max83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 21:37

dziś rozlany RSM32 w deszczyku na 32ha żyta hybrydyo i 12ha jęczmienia jarego hybrydy

Jak Wy możecie wjechać w pole, u nas to by się ciągnik zawiesił. Dosłownie galareta w polu. na szczęście poleciałem z saletrą 09.04 jak było -3 i miejscami ledwo przeszedł.

#1076 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 21:48

Jak Wy możecie wjechać w pole, u nas to by się ciągnik zawiesił. Dosłownie galareta w polu. na szczęście poleciałem z saletrą 09.04 jak było -3 i miejscami ledwo przeszedł.

hm... no podczepiłem 180 konnego Fendta do opryskiwacza z beczką 2500 litrów i wio :) generalnie szło bardzo przyjemnie, ciągnik ma dość szerokie ogumienie i nigdzie się nie topił, co innego opryskiwacz... ten ma bardzo wąskie ale wysokie i temu się nieraz zdarzyło głębiej zanurzyć, ale nie robił takich kolein żeby jakoś strasznie to wyglądało :) wczoraj próbowaliśmy z Zetorem Proxima 72KM to nie mógł uciągnąć, co chwile się kopał i robił mega koleiny, dlatego też trzeba było zmienić konia :D

#1077 Share klauss

klauss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 13 kwiecień 2013 - 06:35

2013 pierwsza dawka nawozu Ja wczoraj siałem na pszenicy ursusem 3512 saletrosan, miejscami sie rżną ale cuż poradzić nie ma na co czekać, zaraz połowa kwietnia a wegetacja w zbożach dopiero rusza

#1078 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 13 kwiecień 2013 - 09:41

2013 pierwsza dawka nawozu Ja jakoś co roku wywoże wiosną oram pózniej jeszcze kultywator i dopiero pózniej sieje i na plony nie nazekam B) A z resztą jak wy macie mało obornika albo wcale i tylko urzyźniacie ziemie nawozami to nie mamy o czym rozmawiać. Zawsze jak ktoś połozy obornik to bedzie miał lepszy plon . Pozatym jak ja mam swinie na głebokiej sciółce to obornik mogę wywozić i zima i wiosną a nawet czasem sprzedawać :)

wywoziłem kiedyś obornik na wiosnę i plonów rewelacyjnych nie było, bez wzgledu na to co się siało. W mokrych latach dodatkowo dochodziło jeszcze zachwaszczenie wtórne. Ten oborornik to rzeczywiście trzeba gdzieś wsadzić, szczególnie jak ktoś ma dużo bydła i trochę tego produkuje. W tym wypadku chyba najlepiej pod QQ. Zauważyłem, że wywożac co roku obornik jesienią pod oziminy w 3 roku można zrezygnować z NPK. Pszenica Mewa tak nawożona na V klasie sypała 6,5tony(ważone) w zeszłym roku.

No własnie jak co roku się wywozi obornik to mozna zrezygnowac z polifosek tylko sypnąc na wiosne po oziminach saletrzakiem a po jarych mosznik dolistnie chociaz i to w mniejszych dawkach ;) Ja nie mam qq i jedyne co moge zrobić to ładować pod zboże albo właśnie sprzedać.

Edytowany przez Runder, 13 kwiecień 2013 - 09:45.

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

#1079 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 13 kwiecień 2013 - 10:19

2013 pierwsza dawka nawozu Jakie osiągasz plony poszczególnych zbóż?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1080 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 13 kwiecień 2013 - 10:45

2013 pierwsza dawka nawozu Kolego Runder nie ma sensu dyskutować nad wyższością obornika czy to świńskiego czy to bydlęcego,czy też wyższością nad nawozami mineralnymi.To rzecz naturalna iż obornik lepszy,ale to nie oznacza iż ci co go nie stosują są na straconej pozycji.Decyduje efektywność stosowania jednego i drugiego.To że w tamtym roku efekt stosowania obornika był widoczny[mówie o terminie wiosennym] to przypadek w postaci warunków,duża wilgoć.Najlepsza efektywność stosowania nawozu naturalnego wystepuje zawsze w okresie pożniwnym,z powodu temperatury im wyższa temperatura tym szybszy rozkład obornika a zarazem większa przysfajalność w stosunku procentowym pierwiastków[nie mylić z 40%].Dla mnie temat obornika jest mi dobrze znany,sam kiedyś miałem hodowle blondynek,i zawsze zastosowany obornik na jesień po zbiorze przedplonu dawał najlepszy efekt.A ze stosowania wiosennego zrezygnowałem.Nadwyżke możesz przypalać stężeniem mocznika,dobra sprawa.Powoduje lepsze rozdrobnienie gówienka[przepraszam za wyrażenie].A jak u Ciebie kolego z mecoplazmą na głębokiej ściółce nie ma problemów.

ps.Dla tych co mają programy-poplony i obornik.Na jesień przed np. gorczycą.Mniejsze straty azotu[gorczyca pobierze],więcej masy zielonej[więcej masy próchniczej do gleby].na wiosne nie orać tylko gruber i siew,Efekt piorunujący.To tak na marginesie.