Skocz do zawartości

Zdjęcie

2013 pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#961 Share grzesiek0782

grzesiek0782

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:09

Witam,
Wylałem rsm32 z początkiem marca, dodam że był to mój pierwszy raz z tym nawozem, była to dawka ok 200l/ha, a teraz zastanawiam się na ile ten azot zadziała, czy wyskakiwać przy pierwszej lepszej okazji w pole z nawozem, czy spokojnie czekać na rozwój sytuacji??

A ja bym mimo wszystko poczekał gdybanie czy zostało czy nie nic nie da. RSM to nawóz szybko działający ale natura może wiele u nas rośliny nieco drgnęły w marcu. Ja dałbym drugą dawkę dopiero jak dobrze ruszy wegetacja a w tym roku nie będzie już powrotów zimy tylko raczej szybkie ocieplenie zobaczysz czy rosliny będą ciemnozielone jak nie to rzuć saletrę i będzie git, bynajmniej ja tak bym zrobił inaczej to można napłodzić kosztów nieraz zbędnych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 17:27
  •  

#962 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:31

Panowie, chciałem się zapytać czy na pierwszą dawkę na przenicę ozimą lepiej dać saletrzak czy saletrę amonową i ile na/ha.Dzięki za odp.

W obecnych warunkach lepsza będzie saletra ze względu na szybsze działanie. Dawka zależnie od stanu plantacji, około 200-250 kg/ha
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#963 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 22:16

Został tylko N amonowy czyli 25% całości a reszta w rzece !

Zależy jak była zmarznięta gleba teraz - u mnie na przykład zmarzła na 3-4cm na więcej śnieg nie pozwolił -więc cały azotanowy byłby już w rzece to się zgadzam . Ale skąd według Ciebie straty formy amidowej?

#964 Share KaziU91

KaziU91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 07:11

2013 pierwsza dawka nawozu Z wieczora łapał przymrozek rano wstaje przed 5 rano a tu się okazuje że pada letki śnieg z deszczem i lipa nie było siania nawozu ;/

#965 Share Didi

Didi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mięsnego

Napisany 08 kwiecień 2013 - 09:15

2013 pierwsza dawka nawozu U nas z nawozem poczekamy jeszcze ok tygodnia jak sądzę.Zbyt wiele śniegu miejscami na polach,a do niektórych to nawet nie dojedzie.Co chodzi o stan ozimin to jest ok,jedynie tam gdzie zalega więcej śniegu to nie wiadomo co sie dzieje.

#966 Share pracus74

pracus74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 10:07

2013 pierwsza dawka nawozu IIIle to już zależy czy ta pszenica jest gesta czy rzadka? Bo na ladną pszenice to nie ma co przesadzac 50-60kg N na spokojnie starczy a jak jest po rzepaku to nawet mniej a jeśli jest rzadka czyli jeśli było wysiane poniżej 150kg nasion na ha (chociaż najwięcej akurat dużo zależy tu od MTZ) to radziłbym rzucic 70-80kg N na ha i im wczesniej tym lepiej - przynajmniej ja tak robie i stosuje saletre ale saletrzak tez się nadaje.

#967 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 kwiecień 2013 - 10:30

2013 pierwsza dawka nawozu Przy dzisiejszym rozsiewie nawozu miałem arcyciekawe zdarzenie. Wstałem sobie raniutko, by szybko wysiać założoną pulę nawozu , wykorzystując lokalny przymrozek, podkręciłem obroty w swoim zacnym ursusie, który niebawem będzie obchodził czterdziestolecie narodzin . Efektem tego ,poza oczywiście blyskawicznym wykonaniem tego zadania, była niesamowita prędkość mojego zestawu (coś w tym stylu http://www.cda.pl/vi...-z-piekla-rodem), która umożliwiła mi wbicie się klinem w napierające stado odwiecznego wroga w liczbie 165 osobników, zwanego sarnami. Miałem do wyboru , albo ja, albo one. Włączyłem wycieraczki i śpiewając " Małego rycerza", dziarsko natarłem. Szum był straszny, będąc w samym środku tej piekielnej chmary , w ułamku sekundy ukazało mi się całe moje życie. I wtem stado się rozpierzchło , ja stwierdziłem że żyję , a moim oczom ukazał się lezący wróg, niczym słynny Urlich von Jungingen , tyle że na innym polu, bo nie pod Grunwaldem ino pod Bierutowem.
Coś mi się wydaje że w dzisiejszy wieczór zajmę się moimi zainteresowaniami.
Gwozd. Nie namawiaj do przestępstwa , a je jestem świeżo po kursie pierwszej pomocy.
.Zdjęcie0014.jpg
Przenieś do galerii

Edytowany przez xemit, 08 kwiecień 2013 - 11:18.

#968 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 10:35

2013 pierwsza dawka nawozu najwazniejsze ze nic Ci sie nie stalo .... istna watache tam masz z tymi sarnami ... co zrobisz z miesem ?:D

#969 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1787 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 08 kwiecień 2013 - 11:01

2013 pierwsza dawka nawozu DO KRYMINAŁU ZA KŁUSOWNICTWO ;)
no no rozjechać traktorem sarnę to dopiero wyczyn :D coś duże to stado było, czy aby na pewno tylko ursus był na dopalaczu?
trochę słoniny i pyszna kiełbaska B) smacznego życzę

#970 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 12:19

2013 pierwsza dawka nawozu W tym roku zapowiada sie katastrofa z nawozami lezy ponad 20 cm śniegu nadaj gwałtowne ocieplenie bez przymrozkow nie mam pojecia kiedy wjade z azotem.. napewno to juz bedzie podczas trwania wegetacja...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#971 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2721 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 12:53

2013 pierwsza dawka nawozu Gadałem z paroma osobami co siedzą "w nawozach" i wychodzi na to że kto posiał na początku marca saletrzak ten go nie straci, odwrotnie saletra - jak 30% zostanie to będzie dobrze. Jeśli to prawda to nie ciekawie......

#972 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3204 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 13:00

2013 pierwsza dawka nawozu To zapytaj się czemu tak jest jak maja praktycznie tak samo rozłożone formy azotu?

#973 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 13:10

Gadałem z paroma osobami co siedzą "w nawozach" i wychodzi na to że kto posiał na początku marca saletrzak ten go nie straci, odwrotnie saletra - jak 30% zostanie to będzie dobrze. Jeśli to prawda to nie ciekawie......

to znawcy w gadaniu ? czy zajmuja sie tym tematem zawodowo , robia badania gleby i itp.... poczekamy zobaczymy jak bedzie

#974 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2721 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 13:10

2013 pierwsza dawka nawozu Twierdzą że saletra potrzebuje +5 żeby zacząć działać tzn przeniknąć do gleby i przy mrozach jakie były została na wierzchu i utleniła się, saletrzak szybciej się rozpuszcza się i przenika do gleby

#975 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 13:18

2013 pierwsza dawka nawozu o ile mi wiadomo saletrzak rozpuszcza sie dluzej niz saletra ... w wielu regionach na poczatku marca bylo w dzien powyzej 5 stopnii a nawet 10 wiec saletra sie rozpuscila, poszla w glebe i zasilila rosliny przy ruszonej juz wegetacji , pozniej nastapila przerwa zwiazana z mrozem i sniegiem a jesli chodzi o kwestie co z nawozem to ciezko odpowiedziec jakie beda straty

Edytowany przez patron26, 08 kwiecień 2013 - 13:20.

#976 Share rk1

rk1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 13:30

2013 pierwsza dawka nawozu Ja jak większość z was nie wiem czy siać już nawóz na śnieg ok 10cm, czy poczekać aż się wszystko roztopi i obeschnie ? Czy saletrzak rzucony na śnieg podczas gdy będzie się rozpuszczał może zaszkodzić lub dużo się go straci ? Czy lepiej poczekać jeszcze te kilka dni jak wszystko się rozpuści i obeschnie? Dziś jest oststni dzwonek bo jeszcze nadają przymrozek w nocy a tak dużo nie mam do rozsianai>

#977 Share kondek

kondek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 14:04

2013 pierwsza dawka nawozu rk1 poczekaj aż snieg zniknie nadają tydzien ciepła to napewno zniknie. A przymrozki to mysle że napewno będą jescze z rana.

#978 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 08 kwiecień 2013 - 15:13

2013 pierwsza dawka nawozu Niektórzy o pierwszej myślą a u mnie jutro chcą drugą dawke jechać zresztą ja też na rzepak
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#979 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 kwiecień 2013 - 15:33

2013 pierwsza dawka nawozu He he u mnie tez o 2 juz mysla sasiedzi , a Panowie mam jedno pole obok krzakow gdzie sie zawieje porobily i tam bylo najwiecej sniegu i ta woda szuruje z jednego na drugi koniec pola i czy azot jest wymywany w takiej sytuacji ? i tam gdzie woda stoi nie plynie rowniez ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#980 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 15:36

2013 pierwsza dawka nawozu @ michalmeer co planujesz dać na rzepak i w jakiej dawce ?? dwie dawki stosujesz na rzepak czy podzieliłeś na trzy ?? masz u siebie śnieg na polach ??

Edytowany przez rafto, 08 kwiecień 2013 - 15:37.