Skocz do zawartości

Zdjęcie

2013 pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#941 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 06 kwiecień 2013 - 17:22

2013 pierwsza dawka nawozu na słabych ziemiach nie dasz rady w roku wszystkiego załatwić ...jeśli nie ma obornika to słome zostaw na polu .. nie warto dawać az 400 wieloskładnika ... Najlepiej jak bys stopniowo wprowadzał skaładniki w ziemie .. co rok wystarczy rzucać po około 250 kg przed siewem .. 3 dawek azotu roślina nie wykorzysta .. 1 wiosenna jesli to bedzie zborze zimowe to około 200 kg saletry i druga dawka 150 kg ... reszte mozesz dawac w postaci oprysku np siarczan magnezu .. wroku ziemi sie nie wyrobi na to potrzeba czasu i kpnsekwencji .. wapno ok najlepiej na sciernisko płutko wymieszac i potem na srednia orka i tak stopniowo ziemia dojdzie do siebie
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 08:28
  •  

#942 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 06 kwiecień 2013 - 17:36

2013 pierwsza dawka nawozu i nawozy zielone stosować.. bardzo poprawiają strukturę gleby
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#943 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 397 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 18:49

Do znawców nawozu- ile, jakiego, w jakich dawkach, terminach dać nawóz by uzyskać 5t/ha pszenżyta ozimego na piaskowej 5 klasie bez obornika?

Po pierwsze wypadało by mieć odmianę które nadaję się na gleby słabsze oraz dobrze znosi okresowe niedobory wody ( osobiście polecam odmianę elpasso)
Co do nawożenia to 140 kg soli potasowej jeśli masz bardzo piaskową tą ziemię dać na jesień z 50 kg a na wiosnę z 100kg koszt 0,14 x 1790= 250,6 zł
Jesienią warto trochę podsypać fosforu założmy że około 100 kg superfosfatu koszt 0.1 x 1690 zł = 169 zł
Jesli gospodarz będzie szczodry to moze dorzucić z 50 kg saletry jesienią aby zboże łądnie się rozkrzewiło koszt 0.05 x 1430 zł =71.5

Wiosną około 100 kg N pod postacią takiego nawozu który rolnika najbardziej kręci :) w postaci dwóch dawek w proporcji 50:50 jeśli zboże jest dobrze rozkrzewione. Pierwsza rusza wegetacja druga jak zaczyna strzelać w źdzbło.

Można pokusić się tez o oprysk dolistny w postaci 1 l nawozu mikroskłądnikowego koszt 30 zł + 1l miedziowego koszt 22 zł oraz siarczan magnezu koszt 10 zł ?

Pozatym jeśłi byłoby by źle to mozna cośna grzyba od biedy za 70 zł prysnać żeby grosza za dużo w kieszeni nie zostało :E

Przy sprzyjających warunkach to może nawet i więcej niż mistyczne 5 ton z hektara sypnie.

#944 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 13:22

2013 pierwsza dawka nawozu Panowie, na moich polach zostało z 5cm śniegu (jeszcze może trochę stopnieje), mam pszenicę i rzepak na dość nierównych polach i nie wiem, czy nawozić RSM-em w ostatni przymrozek, jaki wystąpi dziś w nocy, czy poczekać tydzień/dłużej, aż będę mógł wjechać w pole... Proszę o radę. :)

#945 Share Slomek

Slomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 13:33

2013 pierwsza dawka nawozu Ja bym jechał dziś ! Lepiej niech N czeka na roślinę niż roślina na azot bo i tak wegetacja jest już ze 3 tygodnie do tyłu im szybciej tym lepiej.

#946 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 14:22

2013 pierwsza dawka nawozu dzisiej to się na pole nie wyjezdża bo jest niedziela !

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

#947 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 14:27

2013 pierwsza dawka nawozu W tym roku trzeba będzie i w niedziele pracowac niestety.
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

#948 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 15:24

2013 pierwsza dawka nawozu Tyle czasu juz poszło ten dzień rośliny nie zbawi . w niedziele sie nie pracuje

#949 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 15:32

2013 pierwsza dawka nawozu Jak przyciśnie to się pracuje. I tak leżysz brzuchem do góry ;)

#950 Share Marcincc360

Marcincc360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 16:41

2013 pierwsza dawka nawozu My ruszamy około czwartku to tak już ze wszystkim pogoda ma być pogoda jest tylko czekać jak obsuszy :) ( dolnyśląsk)
Gdy Ci smutno, gdy Ci źle weź URSUSA przejedź się!!!
Poszukuje ciężkiego ursusa może być nie na chodzie byle by miał przedni napęd.:)
Kupię przedni napęd do szóstki !!!! :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#951 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 07 kwiecień 2013 - 16:42

2013 pierwsza dawka nawozu Gdybym robił jak dziadek to kosiłbym sierpem, młócił cepami a nie claasem. 50 lat temu były odmiany o innych wymaganiach, nawet z tego względu trzeba stosować inny sposób uprawy

#952 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 17:01

2013 pierwsza dawka nawozu rsm to nie saletra, ja bym na śnieg nie wylal

co do niedzieli ludzie dajcie spokój dla mnie dzień jak każdy inny :) jak trzeba to się pracuje

#953 Share Pawel1992mf

Pawel1992mf

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 17:36

2013 pierwsza dawka nawozu Witam,
Wylałem rsm32 z początkiem marca, dodam że był to mój pierwszy raz z tym nawozem, była to dawka ok 200l/ha, a teraz zastanawiam się na ile ten azot zadziała, czy wyskakiwać przy pierwszej lepszej okazji w pole z nawozem, czy spokojnie czekać na rozwój sytuacji??

#954 Share grzesiek0782

grzesiek0782

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 17:47

na słabych ziemiach nie dasz rady w roku wszystkiego załatwić ...jeśli nie ma obornika to słome zostaw na polu .. nie warto dawać az 400 wieloskładnika ... Najlepiej jak bys stopniowo wprowadzał skaładniki w ziemie .. co rok wystarczy rzucać po około 250 kg przed siewem .. 3 dawek azotu roślina nie wykorzysta .. 1 wiosenna jesli to bedzie zborze zimowe to około 200 kg saletry i druga dawka 150 kg ... reszte mozesz dawac w postaci oprysku np siarczan magnezu .. wroku ziemi sie nie wyrobi na to potrzeba czasu i kpnsekwencji .. wapno ok najlepiej na sciernisko płutko wymieszac i potem na srednia orka i tak stopniowo ziemia dojdzie do siebie

Bez obrazy kolego ze wszystkim się prawie zgadzam ale nie z tym że azot uzupełnisz siarczanem magnezu :blink:

#955 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 18:14

Witam,
Wylałem rsm32 z początkiem marca, dodam że był to mój pierwszy raz z tym nawozem, była to dawka ok 200l/ha, a teraz zastanawiam się na ile ten azot zadziała, czy wyskakiwać przy pierwszej lepszej okazji w pole z nawozem, czy spokojnie czekać na rozwój sytuacji??

Został tylko N amonowy czyli 25% całości a reszta w rzece !

#956 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 18:21

2013 pierwsza dawka nawozu Siarczan magnezu dolistnie w nim nie ma azotu ... .. może w biegu cos mi sie przekreciło ...

#957 Share KaziU91

KaziU91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 18:30

2013 pierwsza dawka nawozu Jak dzisiaj będzie przymrozek w nocy to jutro rano ruszam z nawozami :) zobaczymy po żyjemy :)

#958 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 18:32

2013 pierwsza dawka nawozu Laliście gnojówkę na śnieg w lutym lub marcu czy czekacie jak stopnieje ? U mnie tak grząsko że nawet jak bym chciał wylać do bym zalęgnął nie koniecznie na polu ale na drodze bo pola mam kawałek od asfaltu jeżeli już to trzeba czekać aż zmrozi mróz a teraz aż obeschnie niema co kolejn w drodze robić ;(

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

#959 Share Pawel1992mf

Pawel1992mf

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 18:35

Został tylko N amonowy czyli 25% całości a reszta w rzece !

W rzece to raczej nie bo teren jest płaski jak stół, najwyżej w brudzie albo głębszych warstwach gleby.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#960 Share Brytan

Brytan

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Kulturystyka

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:03

2013 pierwsza dawka nawozu Panowie, chciałem się zapytać czy na pierwszą dawkę na przenicę ozimą lepiej dać saletrzak czy saletrę amonową i ile na/ha.Dzięki za odp.