Skocz do zawartości

Zdjęcie

2013 pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#921 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 07:53

2013 pierwsza dawka nawozu A jak Twoim zdaniem producent miał napisać?Że się nie nadaje.Pytanie jaki będzie skutek podania tego nawozu pogłównie pod kątem przysfajalnośći składników,potas,azot ok.A fosfor,roślinka sobie o nim po prostu pomarzy.Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie soli+ jakiś kizeryt czyli Mg I S,lub korn kali K+Mg+S.Ale ja widze iż niektórzy wolą nawozić pod kątem zaspokojenia sumienia niż efektywności podania składnika względem potrzeb rośliny.
Jest kilka podstawowych zasad które należy uwzględnić przy efektywnym nawożeniu
-P. zawsze przedsiewnie i to w formie najlepiej przysfajalnej[nie jest powiedziane iż w tańszym nawozie fosfor wychodzi najtaniej].Największe zapotrzebowanie dla rośliny od momentu wzrostu do końca fazy krzewienia.
-K. częściowo przedsiewnie,w zależności od zasobu gleby i zapotrzebowania rośliny uprawianej.Na wiosne pogłównie jak najbardziej-
-w przypadku:
a-długich i mokrych jesieni
b-braku nawożenia jesiennego
c-zwiększenia zapotrzebowania na ten makro składnik pod kątem rosliny uprawianej
Największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek roślina zbożowa wykazuje w okresie od końca krzewienia do fazy dojrzałości mlecznej.
-Mg.Nie którzy zapominają o tym składniku,a jest on bardzo wazny,stosowany jesienia wplywa korzystnie na rozwój systemy korzeniowego,jest atomem cząsteczki chlorofilu i pełni on podstawową rolę we wzroście rośliny.W przypadku szybkiego wzrostu temperatury jaki pewnie nastapi w tym roku odpowiada on za zamianę energi slonecznej w energię wionzań chemicznych.Przeciwdziala toksyczności glinu w przypadku niskiego PH.Jest pierwiastkiem życia[samo mówi za siebie]
-S.Odpowiada za regeneracje uszkodzeń po spoczynku zimowym.[Przykład ten rok,pleśń śniegowa,wyparzenie roślin] Zwieksza w dużej mierze przysfajalność azotu,a zatem wpływa na efektywność nawożenia tym składnikiem.jest nośnikiem azotu.
-N.Prawidlowa polityka nawożenia tym składnikiem ma największy efekt plonotwórczy.Terminowość,forma i oczywiście ilość.
Kolega ben87 ma po częsci racje iż roślina wykazuje najwieksze potrzeby na składniki w okresie od końca krzewienia do fazy dojrzałości mlecznej czyli w przypadku najitensywniejszego wzrostu,lecz należy pamietać o tym iż aby roślina weszła w ta faze w jak najlepszej kondycji musi być dobrze odzywiona od samego początku wegetacji.To tak jak z nami ludzmi,chyba nie wyglądalibyśmy zbyt okazale pomijając codziennie śniadanie lub ograniczając je tylko do chleba zamiast dobrej jajeczniczki z kiełbaską i kanepczką z masłem i pomidorkiem np.A szczypioreczek wychodowany na kuchennym oknie lub w ogrzewanym inspekcie proponuje zamienić wzgledem rośliny na microelement cynk i podać go niezwlocznie w celu poprawy uszczerbku po zimie.Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 05:43
  •  

#922 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 10:05

2013 pierwsza dawka nawozu """"Ale ja widze iż niektórzy wolą nawozić pod kątem zaspokojenia sumienia niż efektywności podania składnika względem potrzeb rośliny.
Jest kilka podstawowych zasad które należy uwzględnić przy efektywnym nawożeniu"""

Ja od zawsze uzywam mocznika i saletrzaku tak samo robi się u mnie od 20 lat mocznik, saletrzak raz na jakiś czas wapno i nie stosuje żadnych wymyslnych nawozów :)
Saletrzak można posiać po pszenżycie i zawsze da dobry plon tak samo mozna zmieszać saletre i saletrzak na ozime a później mocznik dolistnie przy zwalczaniu chwastów tak samo efekt jest dobry.
Nie bawie się tak jak wiekszośc młodych rolników z nowymi nawozami róznym dawkami najlepjej stosowac stare sprawdzone sposoby nie uzywam tez polifoski. Jak pogoda dopisze to ruzam z saletrzakiem na pszenżyto.

Edytowany przez milanreal1, 06 kwiecień 2013 - 11:52.

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

#923 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 kwiecień 2013 - 11:51

2013 pierwsza dawka nawozu I P i K wcale nie stosujesz?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#924 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 12:03

2013 pierwsza dawka nawozu Kiedys próbowałem tych wychwalanych polifosek ale nie ma co ich porównywac do starych dobrych nawozów tj. saletra, mocznik, saletrzak, canwil z magnezem, salmag z siarką. Zręszta ja mam duzo gnoju i gnojowicy to tym tez nadrabiam.

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

#925 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 12:20

2013 pierwsza dawka nawozu zdaje sie ze obornik i gnojowica nie daja duzo PK.... mozna sprawdzic jak to wychodzi % ....

moim zdaniem warto pod korzen stosowac nawozy NPK bo na samym azocie dobry plon ciezko zbudowac

#926 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 kwiecień 2013 - 12:26

2013 pierwsza dawka nawozu Można, są tacy co dają po 100m3 albo i więcej, a takie dawki wnoszą już bardzo dużo składników. Niestety przy takich dawkach dużo azotu idzie do wód gruntowych, a gleba ulega zakwaszeniu. Azot w nadmiarze przyczynia się do szybkiej mineralizacji próchnicy w efekcie czego ta materia organiczna która jest wnoszona z gnojowicą niewiele daje.

100m3 gnojowicy świńskiej średnio wnosi 300kg N, 200kg P, 240 kg K, 120kg Ca, 50 kg Mg i trochę ponad 2 t materii organicznej.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#927 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 12:32

2013 pierwsza dawka nawozu Ja tam nie znam sie jakośc specjalnie na nawozach ale tak jest przyjęte że jak ktos ma duzo gnoju i duzo gnojowicy od swinek to i na nawozie zaoszczędzi chociaż w tym roku to i za bardzo pełnej beczki gnojowicy nie wywieziesz bo ulgniesz ;)

#928 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 12:35

2013 pierwsza dawka nawozu runder ile ton zboza zbierasz z hektara przy takim systemie?

#929 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 12:58

2013 pierwsza dawka nawozu Pszenżyto (którego sieje najwięcej co roku) maksymalnie 5, 6 ton choć czasami (dość rzadko) dochodziło do 7 ton pszenica podobnie. Jeczmień wiosenny przeważnie 5 ton ale bywało tez mniej. Żyto od czasu gdy sieje hybrydowe plon całkiem ładny waha się do 5 do 7 ton ;) Mam głównie IV klasę. A jesli chodzi o owies pod który zawsze idzie dużo gnoju to przeważnie 6 ton z hektara bo jednak gnój procentuje !

Edytowany przez Runder, 06 kwiecień 2013 - 13:12.

#930 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 06 kwiecień 2013 - 12:59

2013 pierwsza dawka nawozu To nawet nieźle, a wapnujesz czasami ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#931 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 13:27

2013 pierwsza dawka nawozu Siewem nawozu zajmuje się mój dziadek 78 lat mi i tacie póki on żyje do tego wtrącać się nie wolno. On zawsze mówi ""kiedyś był jeden czarny pylący się nawóz i każdy go dostawał i siał a teraz namnożyło się róznych dzidostw nie wiedomo na co pieniądze wydać"" i póki będzie siał starymi dobrymi sposobami to i plon będzie dobry a wapnowanie robi ale nie co roku jak u niektórych.

#932 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 13:40

2013 pierwsza dawka nawozu Powiem tak kto stoi ten się cofa. Masz złą politkę bo twój dziad tak robił potem bedzie ojciec i ty. Co z tego że się namnożyło, głowe masz na karku nie po to żeby tylko czepke nosić, bierzesz kalkulator i liczysz który bardziej opłacalny, mówisz że polifoski nie stosujesz w tym roku była pare zł tylko droższa od jednoskładnikowych więc gdzie tu sens mieszać?? Stosujać same azotowe i obornik zrobisz takie ph że przez pare lat się nie pozbierasz. Pewnie 6t bez fungicydu?

#933 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 14:05

2013 pierwsza dawka nawozu Powiedzmy sobie szczerze jakich nawozów i dawek byś nie stosował jak dasz porządna dawkę obornika plus gnojowica to masz dobry plon a nawóz jest tylko dodatkiem. Ja stosuje takie nawożenie bo trzymam dużo świń na głębokiej ściółce i mam dużo gnoju a jak ktoś ma mało gnoju albo wcale to może kombinować z nawozami. A dlaczego uważasz że bez fungicydu nic takiego nie pisałem...? Stosuje środek który nazywa się charisma dawka 1,5 kg na hektar.

Edytowany przez Runder, 06 kwiecień 2013 - 14:09.

#934 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 06 kwiecień 2013 - 14:20

2013 pierwsza dawka nawozu Do znawców nawozu- ile, jakiego, w jakich dawkach, terminach dać nawóz by uzyskać 5t/ha pszenżyta ozimego na piaskowej 5 klasie bez obornika?

#935 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 14:25

2013 pierwsza dawka nawozu jak będzie juz mozna wiechac na pole to posiej saletrzak w dawce 300kg na hektar ;)

#936 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 06 kwiecień 2013 - 14:29

2013 pierwsza dawka nawozu bylem dzisaj na rzepaku i narazie chyab nie jest źle ...
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#937 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 06 kwiecień 2013 - 14:35

2013 pierwsza dawka nawozu Ale chodzi mi od podstaw, na przyszły rok, teraz będzie owies i po owsie.

#938 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 15:40

2013 pierwsza dawka nawozu pod korzen dobry nawoz NPK , dawka mysle ze min 400kg/h , wapno tez posiej....

na wiosne 3 dawki N ,,,,,mysle ze trzeba Ci powyzej 100kgN/h.... opryski wiadoma sprawa

Edytowany przez patron26, 06 kwiecień 2013 - 15:45.

#939 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 06 kwiecień 2013 - 16:03

2013 pierwsza dawka nawozu Myśle że na takiej ziemi to warto wcześnie podać azot żeby rośliny dobrze wystartowały z wiosny i wykorzystały wodę z zimy której później będzie mniej niż na innych glebach.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#940 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 17:11

2013 pierwsza dawka nawozu A tą gnojowicą nawozisz oziminy wiosną? Czy to by mogło spalić rośliny?
I jak dajesz ją pod jare przed orką na jesieni czy na wiosnę przed uprawą i później siew?
Tylko spokój może nas uratować....