Skocz do zawartości

Zdjęcie

2013 pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#901 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 03 kwiecień 2013 - 19:27

2013 pierwsza dawka nawozu nie wykorzysta na 100% ja tylko mówie jak jest wasza wola co zrobicie
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 11:27
  •  

#902 Share Ukanio

Ukanio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 03 kwiecień 2013 - 19:29

2013 pierwsza dawka nawozu Śledze temat od dłuższego czasu i widze że każdy z niecierpliwością czeka na wiosne:) Co do siania w późnym terminie to z własnego doświadczenia wiem że można siać jęczmień. W tamtym roku zasiałem 7-10 maja bo wcześniej się nie wyrobiłem. Co prawda później był ładny deszczyk i wszystko pięknie poschodziło(siew 150kg/ha) dodam że orka na wiosne po ugorze. Odziwo plon 6t/ha. Tak że Panowie spokojnie czas pokaże a co do nawozów azotowych sam posiałem pierwszą dawkę na rzepak w marcu i widzę że ładnie roznie nic sie nie dzieje. Oczywista sprawa skracanie rzepaku jesienią ma bardzo duży wpływ na wygląd i przezimowanie roślin(patrząć po innych co nie skracali) a z sianiem azotem pszenicy ozimej to poczekałem a czy dobrze czy źle to się okaże. Posiałem trochę na próbę. Z doświadczenia wiem że z pszenicą należy troszkę dłużej poczekać jak z rzepakiem. Ten rok jak narazie sam każe dłużej czekać co prawda możę troszkę za długo ale wszystko zależy od natury i to co pisane z góry:)

#903 Share ENDURAK91

ENDURAK91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 494 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika rolnicza, motocykle, motoryzacja,

Napisany 03 kwiecień 2013 - 20:21

2013 pierwsza dawka nawozu jaki doradzicie mi nawóz NPK na pszenice ozimą?

u mnie wczoraj stopniało sporo śniegu a tu dzisiaj o 6 rano patrze przez okno i znowu dopadało 5cm śniegu :o
nawozy będe siał chyba w maju :blink:

#904 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 04 kwiecień 2013 - 09:53

2013 pierwsza dawka nawozu nawóz NPK chcesz teraz dawać pogłównie? czy chodzi Ci o nawóz dolistny?
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#905 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 04 kwiecień 2013 - 09:56

2013 pierwsza dawka nawozu Polifoska 8 pogłównie na ozime najlepsza. Sam stosuję od dawna na wiosnę.

#906 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 10:08

2013 pierwsza dawka nawozu Polifoska to nie za dobry pomysł do siania pogłównie..
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#907 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 10:22

nie wykorzysta na 100% ja tylko mówie jak jest wasza wola co zrobicie

100 % to azotu wiadomo ze roslina nie wykorzysta nawet jak jest normalny rok.nawozenie mimo ze pozne bedzie to i tak wedlog faz rozwojowych sie stosuje.jesli nie nastapi susza w trakcie wegetacji to byc moze nie bedzie duzej znizki plonu.

#908 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 11:24

jaki doradzicie mi nawóz NPK na pszenice ozimą?

u mnie wczoraj stopniało sporo śniegu a tu dzisiaj o 6 rano patrze przez okno i znowu dopadało 5cm śniegu :o

Fosfor sobie odpuśc juz poglównie za późno potas mozesz jeszcze dac w formie soli. Azot to na pierwsza dawke saletra a dalej to juz co komu saletra mocznik saletrzak. Fosfor daj w dozywianiu chodz troche odratujesz braki

#909 Share ENDURAK91

ENDURAK91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 494 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 16:17

2013 pierwsza dawka nawozu o azot sie nie martwie bo dam saletre i będzie git ale troche mało dałem PK na jesieni i nie wiem zabardzo czym uzupełnić te braki?

#910 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 17:51

2013 pierwsza dawka nawozu teraz pozostaje Ci tylko nawożenie dolistne
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#911 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 18:19

2013 pierwsza dawka nawozu Potas to najlepiej było dać jak były te ciepłe dni na początku marca, np sól potasową a natomiast na fosfor to nie czas i tak jak posiejesz to nie będzie teraz z tego pożytku.

#912 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 04 kwiecień 2013 - 19:39

2013 pierwsza dawka nawozu Endurak91
jest bardzo wiele odżywek zawierających P i K możesz kupić nawóz dolistny, który zawiera P i K w jednej odżywce ale masz również np, taką odżyweczkę Foliq K i Foliq P w zależności czego będzie brakowało, naprawdę do wyboru do koloru :D

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#913 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 19:42

2013 pierwsza dawka nawozu dlaczego większość osób daje na pierwsza dawkę N aż 200 kg saletry i na 2 dawke też? przeciez wiadome że pszenica z wiosny słaba raczej nie pobierze takiej ilości.. natomiast dróga dawka przypadająca na tzw. "wielki okres" jest wtedy za mała. 2 dawka to podztawa i wg fizjologi rośliny potrzebne jest około 100kgN w czystym kładniku przy zakładaniu wysokiego plonu i poprawnym prowadzeniu uprawy...

#914 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 20:54

2013 pierwsza dawka nawozu moze dlatego ,że w "wielkim okresie" jest przewaznie susza-Wielkopolska.Na Dolnym Sląsku czy Małopolsce i na dobrej ziemii to 1-50 kgN,2-100 kgN,3-5 do 10 kgN na tonę przewidywanego plonu.A ja daję 1-60 do 90kgN,2-40 do 60kgN,3-0.Niestety taki klimat-inaczej się nie da

#915 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 22:11

2013 pierwsza dawka nawozu no tak ale i tak nawozy wysiane końcem krzewienia a początkiem strzelania w źdźbło są pobierane dopiero w wielkim okresie.
wiele doświadczeń też wskazuje na to że na pierwszą dawke przy dobrej obsadzie wystarczy 60 kg N a na 2 potrzeba już 100 bo wtedy pobieranie N jest najintensywniejsze i wpływa na rozwój całej rośliny a przede wszystkim kłos.

#916 Share ENDURAK91

ENDURAK91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 494 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 22:25

Endurak91
jest bardzo wiele odżywek zawierających P i K możesz kupić nawóz dolistny, który zawiera P i K w jednej odżywce ale masz również np, taką odżyweczkę Foliq K i Foliq P w zależności czego będzie brakowało, naprawdę do wyboru do koloru :D

wiem żę nawozów dolistnych jest bardzo dużo sam stosuje właśnie foliq, wuxal itp.

ale chodziło mi o nawozy typu nitrofoski?

Edytowany przez ENDURAK91, 04 kwiecień 2013 - 22:29.

#917 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 08:25

2013 pierwsza dawka nawozu ben87-oczywiscie masz rację co do tych nawozów.Tylko jak ktos ma słabszą ziemię to pozniej musi patrzec na pogodę-tzn wilgoc w glebie.A jak jest sucho to pozniejszy azot w takich dawkach ok 100 kgN nic nie da.Ja ratuje się pierwszą większą dawką dopóki jest woda w ziemii. Gdybym miał glebę do 3a na glinie lub mieszkał tam gdzie suma opadów jest większa robiłbym jak Ty bo tak jest poprawniej i efektywniej.

#918 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 10:37

2013 pierwsza dawka nawozu jest juz codziennie na plusie i tam gdzie nie ma juz sniegu mysle ze uprawy juz rusza , oby prognozy sie sprawdzily

#919 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 19:38

ben87-oczywiscie masz rację co do tych nawozów.Tylko jak ktos ma słabszą ziemię to pozniej musi patrzec na pogodę-tzn wilgoc w glebie.A jak jest sucho to pozniejszy azot w takich dawkach ok 100 kgN nic nie da.Ja ratuje się pierwszą większą dawką dopóki jest woda w ziemii. Gdybym miał glebę do 3a na glinie lub mieszkał tam gdzie suma opadów jest większa robiłbym jak Ty bo tak jest poprawniej i efektywniej.

rozumie;) to do pierwszego zabiegu mieszasz też mocznik z saletrą czy saletrzak? bo mocznik wtedy by na dłóżej starczał a saletra ratowała by od razu praktycznie. kupiłem teraz 3 ha na IV klasie i tam nie wiem jak zrobić bo to piach . a reszte mam powyżej IIIb

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#920 Share Marcin34

Marcin34

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 20:52

jaki doradzicie mi nawóz NPK na pszenice ozimą?

śmiało możesz dać polifoske 6 lub 8 na 6 jest nawet napisane nadaje sie do wiosennego nawożenia ozimin