Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Michalmeer    483

nie wykorzysta na 100% ja tylko mówie jak jest wasza wola co zrobicie


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ukanio    0

Śledze temat od dłuższego czasu i widze że każdy z niecierpliwością czeka na wiosne:) Co do siania w późnym terminie to z własnego doświadczenia wiem że można siać jęczmień. W tamtym roku zasiałem 7-10 maja bo wcześniej się nie wyrobiłem. Co prawda później był ładny deszczyk i wszystko pięknie poschodziło(siew 150kg/ha) dodam że orka na wiosne po ugorze. Odziwo plon 6t/ha. Tak że Panowie spokojnie czas pokaże a co do nawozów azotowych sam posiałem pierwszą dawkę na rzepak w marcu i widzę że ładnie roznie nic sie nie dzieje. Oczywista sprawa skracanie rzepaku jesienią ma bardzo duży wpływ na wygląd i przezimowanie roślin(patrząć po innych co nie skracali) a z sianiem azotem pszenicy ozimej to poczekałem a czy dobrze czy źle to się okaże. Posiałem trochę na próbę. Z doświadczenia wiem że z pszenicą należy troszkę dłużej poczekać jak z rzepakiem. Ten rok jak narazie sam każe dłużej czekać co prawda możę troszkę za długo ale wszystko zależy od natury i to co pisane z góry:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDURAK91    22

jaki doradzicie mi nawóz NPK na pszenice ozimą?

 

u mnie wczoraj stopniało sporo śniegu a tu dzisiaj o 6 rano patrze przez okno i znowu dopadało 5cm śniegu :o

nawozy będe siał chyba w maju :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nawóz NPK chcesz teraz dawać pogłównie? czy chodzi Ci o nawóz dolistny?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Polifoska to nie za dobry pomysł do siania pogłównie..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

nie wykorzysta na 100% ja tylko mówie jak jest wasza wola co zrobicie

100 % to azotu wiadomo ze roslina nie wykorzysta nawet jak jest normalny rok.nawozenie mimo ze pozne bedzie to i tak wedlog faz rozwojowych sie stosuje.jesli nie nastapi susza w trakcie wegetacji to byc moze nie bedzie duzej znizki plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

jaki doradzicie mi nawóz NPK na pszenice ozimą?

 

u mnie wczoraj stopniało sporo śniegu a tu dzisiaj o 6 rano patrze przez okno i znowu dopadało 5cm śniegu :o

nawozy będe siał chyba w maju :blink:

 

Fosfor sobie odpuśc juz poglównie za późno potas mozesz jeszcze dac w formie soli. Azot to na pierwsza dawke saletra a dalej to juz co komu saletra mocznik saletrzak. Fosfor daj w dozywianiu chodz troche odratujesz braki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDURAK91    22

o azot sie nie martwie bo dam saletre i będzie git ale troche mało dałem PK na jesieni i nie wiem zabardzo czym uzupełnić te braki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

teraz pozostaje Ci tylko nawożenie dolistne


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Potas to najlepiej było dać jak były te ciepłe dni na początku marca, np sól potasową a natomiast na fosfor to nie czas i tak jak posiejesz to nie będzie teraz z tego pożytku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Endurak91

jest bardzo wiele odżywek zawierających P i K możesz kupić nawóz dolistny, który zawiera P i K w jednej odżywce ale masz również np, taką odżyweczkę Foliq K i Foliq P w zależności czego będzie brakowało, naprawdę do wyboru do koloru :D


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

dlaczego większość osób daje na pierwsza dawkę N aż 200 kg saletry i na 2 dawke też? przeciez wiadome że pszenica z wiosny słaba raczej nie pobierze takiej ilości.. natomiast dróga dawka przypadająca na tzw. "wielki okres" jest wtedy za mała. 2 dawka to podztawa i wg fizjologi rośliny potrzebne jest około 100kgN w czystym kładniku przy zakładaniu wysokiego plonu i poprawnym prowadzeniu uprawy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

moze dlatego ,że w "wielkim okresie" jest przewaznie susza-Wielkopolska.Na Dolnym Sląsku czy Małopolsce i na dobrej ziemii to 1-50 kgN,2-100 kgN,3-5 do 10 kgN na tonę przewidywanego plonu.A ja daję 1-60 do 90kgN,2-40 do 60kgN,3-0.Niestety taki klimat-inaczej się nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

no tak ale i tak nawozy wysiane końcem krzewienia a początkiem strzelania w źdźbło są pobierane dopiero w wielkim okresie.

wiele doświadczeń też wskazuje na to że na pierwszą dawke przy dobrej obsadzie wystarczy 60 kg N a na 2 potrzeba już 100 bo wtedy pobieranie N jest najintensywniejsze i wpływa na rozwój całej rośliny a przede wszystkim kłos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDURAK91    22

Endurak91

jest bardzo wiele odżywek zawierających P i K możesz kupić nawóz dolistny, który zawiera P i K w jednej odżywce ale masz również np, taką odżyweczkę Foliq K i Foliq P w zależności czego będzie brakowało, naprawdę do wyboru do koloru :D

 

wiem żę nawozów dolistnych jest bardzo dużo sam stosuje właśnie foliq, wuxal itp.

 

ale chodziło mi o nawozy typu nitrofoski?

Edytowano przez ENDURAK91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

ben87-oczywiscie masz rację co do tych nawozów.Tylko jak ktos ma słabszą ziemię to pozniej musi patrzec na pogodę-tzn wilgoc w glebie.A jak jest sucho to pozniejszy azot w takich dawkach ok 100 kgN nic nie da.Ja ratuje się pierwszą większą dawką dopóki jest woda w ziemii. Gdybym miał glebę do 3a na glinie lub mieszkał tam gdzie suma opadów jest większa robiłbym jak Ty bo tak jest poprawniej i efektywniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patron26    22

jest juz codziennie na plusie i tam gdzie nie ma juz sniegu mysle ze uprawy juz rusza , oby prognozy sie sprawdzily

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

ben87-oczywiscie masz rację co do tych nawozów.Tylko jak ktos ma słabszą ziemię to pozniej musi patrzec na pogodę-tzn wilgoc w glebie.A jak jest sucho to pozniejszy azot w takich dawkach ok 100 kgN nic nie da.Ja ratuje się pierwszą większą dawką dopóki jest woda w ziemii. Gdybym miał glebę do 3a na glinie lub mieszkał tam gdzie suma opadów jest większa robiłbym jak Ty bo tak jest poprawniej i efektywniej.

rozumie;) to do pierwszego zabiegu mieszasz też mocznik z saletrą czy saletrzak? bo mocznik wtedy by na dłóżej starczał a saletra ratowała by od razu praktycznie. kupiłem teraz 3 ha na IV klasie i tam nie wiem jak zrobić bo to piach . a reszte mam powyżej IIIb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin34    141

jaki doradzicie mi nawóz NPK na pszenice ozimą?

 

u mnie wczoraj stopniało sporo śniegu a tu dzisiaj o 6 rano patrze przez okno i znowu dopadało 5cm śniegu :o

nawozy będe siał chyba w maju :blink:

śmiało możesz dać polifoske 6 lub 8 na 6 jest nawet napisane nadaje sie do wiosennego nawożenia ozimin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

A jak Twoim zdaniem producent miał napisać?Że się nie nadaje.Pytanie jaki będzie skutek podania tego nawozu pogłównie pod kątem przysfajalnośći składników,potas,azot ok.A fosfor,roślinka sobie o nim po prostu pomarzy.Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie soli+ jakiś kizeryt czyli Mg I S,lub korn kali K+Mg+S.Ale ja widze iż niektórzy wolą nawozić pod kątem zaspokojenia sumienia niż efektywności podania składnika względem potrzeb rośliny.

Jest kilka podstawowych zasad które należy uwzględnić przy efektywnym nawożeniu

-P. zawsze przedsiewnie i to w formie najlepiej przysfajalnej[nie jest powiedziane iż w tańszym nawozie fosfor wychodzi najtaniej].Największe zapotrzebowanie dla rośliny od momentu wzrostu do końca fazy krzewienia.

-K. częściowo przedsiewnie,w zależności od zasobu gleby i zapotrzebowania rośliny uprawianej.Na wiosne pogłównie jak najbardziej-

-w przypadku:

a-długich i mokrych jesieni

b-braku nawożenia jesiennego

c-zwiększenia zapotrzebowania na ten makro składnik pod kątem rosliny uprawianej

Największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek roślina zbożowa wykazuje w okresie od końca krzewienia do fazy dojrzałości mlecznej.

-Mg.Nie którzy zapominają o tym składniku,a jest on bardzo wazny,stosowany jesienia wplywa korzystnie na rozwój systemy korzeniowego,jest atomem cząsteczki chlorofilu i pełni on podstawową rolę we wzroście rośliny.W przypadku szybkiego wzrostu temperatury jaki pewnie nastapi w tym roku odpowiada on za zamianę energi slonecznej w energię wionzań chemicznych.Przeciwdziala toksyczności glinu w przypadku niskiego PH.Jest pierwiastkiem życia[samo mówi za siebie]

-S.Odpowiada za regeneracje uszkodzeń po spoczynku zimowym.[Przykład ten rok,pleśń śniegowa,wyparzenie roślin] Zwieksza w dużej mierze przysfajalność azotu,a zatem wpływa na efektywność nawożenia tym składnikiem.jest nośnikiem azotu.

-N.Prawidlowa polityka nawożenia tym składnikiem ma największy efekt plonotwórczy.Terminowość,forma i oczywiście ilość.

Kolega ben87 ma po częsci racje iż roślina wykazuje najwieksze potrzeby na składniki w okresie od końca krzewienia do fazy dojrzałości mlecznej czyli w przypadku najitensywniejszego wzrostu,lecz należy pamietać o tym iż aby roślina weszła w ta faze w jak najlepszej kondycji musi być dobrze odzywiona od samego początku wegetacji.To tak jak z nami ludzmi,chyba nie wyglądalibyśmy zbyt okazale pomijając codziennie śniadanie lub ograniczając je tylko do chleba zamiast dobrej jajeczniczki z kiełbaską i kanepczką z masłem i pomidorkiem np.A szczypioreczek wychodowany na kuchennym oknie lub w ogrzewanym inspekcie proponuje zamienić wzgledem rośliny na microelement cynk i podać go niezwlocznie w celu poprawy uszczerbku po zimie.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Runder    16

""""Ale ja widze iż niektórzy wolą nawozić pod kątem zaspokojenia sumienia niż efektywności podania składnika względem potrzeb rośliny.

Jest kilka podstawowych zasad które należy uwzględnić przy efektywnym nawożeniu"""

 

Ja od zawsze uzywam mocznika i saletrzaku tak samo robi się u mnie od 20 lat mocznik, saletrzak raz na jakiś czas wapno i nie stosuje żadnych wymyslnych nawozów :)

Saletrzak można posiać po pszenżycie i zawsze da dobry plon tak samo mozna zmieszać saletre i saletrzak na ozime a później mocznik dolistnie przy zwalczaniu chwastów tak samo efekt jest dobry.

Nie bawie się tak jak wiekszośc młodych rolników z nowymi nawozami róznym dawkami najlepjej stosowac stare sprawdzone sposoby nie uzywam tez polifoski. Jak pogoda dopisze to ruzam z saletrzakiem na pszenżyto.

Edytowano przez milanreal1

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Runder    16

Kiedys próbowałem tych wychwalanych polifosek ale nie ma co ich porównywac do starych dobrych nawozów tj. saletra, mocznik, saletrzak, canwil z magnezem, salmag z siarką. Zręszta ja mam duzo gnoju i gnojowicy to tym tez nadrabiam.


Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patron26    22

zdaje sie ze obornik i gnojowica nie daja duzo PK.... mozna sprawdzic jak to wychodzi % ....

 

moim zdaniem warto pod korzen stosowac nawozy NPK bo na samym azocie dobry plon ciezko zbudowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kar0711
      Witam. Doradźcie jak konserwować rozsiewacz nawozu po sezonie. :unsure:
    • Przez kaszelan91
      Witam, czy spotkał się już ktoś z was z ostrzeżeniem ,,Nieprawidłowe działanie przekładni,, na sterowniku siewnika? Cały czas mi to pika w wnerwia przy pracy. Jaka może być tego przyczyna? Druga sprawa, zapewne połączona z tą pierwszą, Czy ma ktoś z was siewnik Bomet? Mamy nowy niedawno zakupiony i jest problem z ustawieniem prawidłowej dawki wysiewu, ustawione przełożenie na wysiew 206kga w  rzeczywistości wychodzi prawie 400kg. Trzeba sobie samemu dopasowywać metodą prób i błędów, praktycznie jest ustawione na zupełne minimum. Podziałka na przekładni w ogóle nie ma racji bytu, gdyby się nią kierować to siewu zabraknie w połowie pola... Czy ktoś się już spotkał z taką usterką? może jest jakaś rzecz o której zapominam przy ustawianiu przekładni? Robiąc według instrukcji wychodzi zupełna fikcja. pzdr.
    • Przez emtezecik
      Witam różnice w bloku silnika skrzynia biegów tłoki są wiadome . Oddałem pompę wtryskowe do regeneracji do cenionego zakładu, pomiar pyta jaka dać dawkę paliwa. Chciałbym dawkę z MTZ 1025 gdyż silnik jest ten sam mam TS wiec wzmocniony jest proszę podajcie różnice między MTZ 82 TS a 1025 może kolega Seweryn coś podpowie . Pozdrawiam
    • Przez kibix
      Witam,
      Opryskiwacz ikarus 2800(2010r.) daje złą dawke na ha.
      Zawsze pryskam około 200l/ha i tyle ustawiam na komputerze, który sam dobiera ciśnienie itp. Problem powstał po przymrozkach(pękły mi 2 złączki plastikowe w opryskiwaczu)
      Ostatnio coś się zepsuło i żeby wypryskać 200l/ha na komputerze muszę ustawić około 140 l/ha.
      O ile dobrze rozumiem to komputer dostaje informacje z przepływomierza i na tej podstawie wyświetla dawkę. 
      I teraz pytanie jak ciężko powinna chodzić turbinka od przepływomierza? Jeżeli dmuchnę to nie ma szans żeby się obróciła.
      Nawet jak lałem wodę bezpośrednio do przepływomierza to się nie rusza. 
      Według Was to będzie przepływomierz? Może czujnik od przepływomierza?(dam rade go miernikiem jakoś zbadać. Czy oscyloskop to minimum)? 
      Czy gdzieś jeszcze mogę szukać awarii? 
      Z góry dzięki za pomoc
       
      wygląd przepływomierza 
      http://olx.pl/oferta/przeplywomierz-ikarus-CID757-IDbNxob.html
      komputer
      http://pl.kverneland.com/var/kv/storage/images/kverneland-brand-poland/opryskiwacze/opryskiwacze-polowe/opryskiwacze-ciagane/features/systemy-regulacji/414028-2-eng-GB/Systemy-regulacji_width500.jpg
    • Przez hydroplast
      Witam
       
      Mam problem z moim rozsiewaczem nawozów Sulky DPX EXPERT.
       
      Od jakiegoś czasu nie działa mi waga.
       
      Pokazuje mi tylko na komputerze komunikat " hopper empty" skrzynia pusta.
       
      Waga cały czas pokazuje 0,000kg.
       
      Czy ma ktoś jakiś pomysł, oczywiście rozebrałem skrzynkę elektryczną i żadnej wilgoci nie było w środku.
       
      Załączam zdjęcia.
       
      Czy wie ktoś jaki jest pin do komputera Sulky vision wpb . W komputerze jest opcja sprawdzania czujników itp. Ale chronione jest to 4 cyfrowym pinem.







×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj