Skocz do zawartości

Zdjęcie

2013 pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#601 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 22:14

2013 pierwsza dawka nawozu Spróbuj z polifoską 5,w trzeciej dawce.Ponoć fajnie się sprawdza.Ktoś sobie chyba zarty robi.Panowie kolega Dyczko ma racje,dziwne przekomarzanie nastapiło i nie które wypowiedzi sa tego typu iż kabaret ani mru,mru by sie nie powstydził.Będzie jak zawsze lub jak co roku.Żniwa z weryfikują trafność posunięć co do nawozenia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 06:02
  •  

#602 Share brawo

brawo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 23:36

2013 pierwsza dawka nawozu Znam gościa co daje po pszenicy 100 kg/ha soli potasowej jak dobrze ruszy wegetacja. Jesienią oczywiście pod korzeń NPK. Mówi że lepszy plon i jakość ziarna. Możliwe że coś w tym jest ? :rolleyes:

#603 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 00:28

Z kimś pomyliłeś, nie daję nawozu jesienią, a wiosną małą dawkę aby po polu się przejechać 100kg polifoski 8 i 60kg saletry z Puław. Saletra działa szybko jako pierwsza dawka, azot z polifoski robi za drugą dawkę. Jare rosną na oborniku +wapno

Ile jakiego zboża zbierasz z hektara i jakiej klasy masz ziemie?

#604 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 21 marzec 2013 - 12:16

Znam gościa co daje po pszenicy 100 kg/ha soli potasowej jak dobrze ruszy wegetacja. Jesienią oczywiście pod korzeń NPK. Mówi że lepszy plon i jakość ziarna. Możliwe że coś w tym jest ? :rolleyes:

I tutaj właśnie wychodzą podstawowe zasady agrotechniki które należy znać !

Nie wiem co w tym dziwnego aby na wiosnę stosować sól potasową ?? Na glebach lekkich wskazane nawet stosowanie połowy dawki potasu jesienią i pół na wiosnę, jednak nie jak wegetacja ruszy na dobre ale najlepiej jeszcze przed zastosowaniem nawozów azotowych bo potrzebuje dużo wilgoci aby się rozpuścić i przemieścić do systemu korzeniowego.

Ja na jesień stosuje wieloskładniki w propocji PK 1 : 1 a na wiosnę jeszcze raz potas.
Dla przykładu : jesień Polidap 100kg + 120 kg Korn-Kali i na wiosnę 120 kg Korn - Kali
lub Amofoska 4-12-12 400kg na ha i na wiosnę 120 kg Korn - Kali

Także twoje zdziwienie jest nie uzasadnione a wynika bardziej z niewiedzy.
Zdziwienie by było jakby sypał superfosfat lub inne typowo fosforowe nawozy.

Nie uważam się za wybitnego znawcę rolnictwa ale dużo czytam i ciągle poszerzam swoją wiedzę ale takie tematy to jest absolutne minimum jakie powinien znać rolnik, no chyba że jest się rolnikiem typu zasiać-zebrać.

A wracając do tematu wypłukania azotu.
Na pierwszą dawkę 4.03 na żyto i pszenżyto sypnąłem 220 kg saletrzaku koszt ok. 300 zł.
Powiedzmy, że jak niektórzy liczą wypłucze 20 a niech będzie nawet 30 %.
Strata ? Być może licząc 100 zł z ha.
A jak teraz policzyć straty wynikające ze spóźnienia się z I dawką azotu ? Czy w ogóle bierzecie to pod uwagę ?
100 zł to jakieś 150 kg żyta.

Podejrzewam, że odrzucenie pędów z powodu braku azotu będzie dotkliwsze dla ekonomi uprawy niż wypłukanie azotu.

#605 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 21 marzec 2013 - 13:02

2013 pierwsza dawka nawozu U mnie na wiosne dostają wszystkie zboża wieloskładnik i dwie dawki azotu ... Pszenica . pszenżyto, jeczmien ozimy saletra około 200kg ... żyto saletrzak tez około 200kg.. do tego dolistnie siarczan magnezu w zabiegu grzybobójczym po 10 kg na ha ... .. potem druga dawka na wszystkie saletrzach chyba ze ktoreś bedzie słabsze to saletre .. i pewnia jakąs odzywke zaaplikuje przy antywylegaczy basfolian albo coś innego z makro i mikro składnikami .. rzepak jak przezimuje dostanie około 600 kg saletry na ha w 3 dawkach lub w dwuch zalezy od pogody .. potem 2-3 razy siarczan magnezu 15 kg na ha ni i odzywka z borem i makro i mikro elementami .. a to tego sól potasową ponad 200 kg na ha
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#606 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 18:05

2013 pierwsza dawka nawozu Jakie plony rzepaku osiągasz przy takim nawożeniu?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#607 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 18:29

2013 pierwsza dawka nawozu Pirewszy raz mam dopiero zasiany .. trchoche mało był zasiany do 1.8 kg na ha jesienia wygladal ladnie rozłozysty był taki wiosną tez a teraz po tym sniegu nie wiem co bedzie ..

#608 Share Pantera

Pantera

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 18:44

2013 pierwsza dawka nawozu michalmeer w tym roku o 3 dawkach to chyba niemasz co myslec bo czas niepozwoli ,chodzi o rzepak

#609 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 18:46

A wracając do tematu wypłukania azotu.
Na pierwszą dawkę 4.03 na żyto i pszenżyto sypnąłem 220 kg saletrzaku koszt ok. 300 zł.
Powiedzmy, że jak niektórzy liczą wypłucze 20 a niech będzie nawet 30 %.
Strata ? Być może licząc 100 zł z ha.
A jak teraz policzyć straty wynikające ze spóźnienia się z I dawką azotu ? Czy w ogóle bierzecie to pod uwagę ?
100 zł to jakieś 150 kg żyta.

Podejrzewam, że odrzucenie pędów z powodu braku azotu będzie dotkliwsze dla ekonomi uprawy niż wypłukanie azotu.

Czemu saletrzak na pierwszy rzut??

Mówisz że późna dawka azotu u tych co nie dali "pod" śnieg, ty może i juz rzuciłeś ale co z tego? Wegetacja przecież stoi w miejscu. A jeśli rośliny rozhartowne poprzez azot przysypał śnieg to ciekawe co musi się tam dziać?

#610 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 19:04

Pirewszy raz mam dopiero zasiany .. trchoche mało był zasiany do 1.8 kg na ha jesienia wygladal ladnie rozłozysty był taki wiosną tez a teraz po tym sniegu nie wiem co bedzie ..

Nie rozumiem stwierdzenia zasiany do 1,8kg/ha.Kolego w przypadku rzepaku i to hybrydy 1,8 a 2 czy też 2,2 to znacząca różnica.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#611 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 19:07

2013 pierwsza dawka nawozu w rzepaku wazna jest obsada na metrze a nie kg wysiane.chyba to nie nowosc

#612 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 19:18

2013 pierwsza dawka nawozu Oczywiście kolego że nie nowość,tylko na podstawie zakladanej obsady na jednostce dobierasz ilośc pod względem wagowym,lub ilość jednostek.Czy to zboże czy rzepak.Czyż nie tak.?Chyba ze to nowośc.

#613 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 19:27

2013 pierwsza dawka nawozu oczywiscie ze masz racje ale inni moga o tym nie wiedziec

#614 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 19:31

2013 pierwsza dawka nawozu Dzis byłem na polu i oglądałem rzepak.Większość jest pod śniegiem ale po odgarnięciu i dokładnym przyjrzeniu to powiedziałbym,że wegetacja raczej trwa cały czas i to pomimo nawet kilkunastostopniowych mrozów.Stożki są intensywnie jasnozielone i widać,żę wypuszczają nowe listki.U nas na razie nie ma mowy o rozsiewaniu nawozów bo śniegu jest nawet 30 cm i na noc zapowiadają dalsze opady.

#615 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:04

2013 pierwsza dawka nawozu 1.8 kg wyszło na ha odmiany mieszancowej .. bosada roślin 33 do 35 na metrze kwadratowym

#616 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:07

2013 pierwsza dawka nawozu to nie problemu o ile nic nie wypadnie po zimie.

#617 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:08

2013 pierwsza dawka nawozu no własnie teraz o to najbardziej chodzi

#618 Share rotor69

rotor69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:25

2013 pierwsza dawka nawozu Moje spostrzeżenia są następujące:
- siejemy azot już w styczniu ( po przymrozkach, na śnieg, bo mogą być problemy z wjazdem)
- zwiększamy dawkę o założone straty, czekamy na rozpoczęcie wegetacji ( a może się uda i już w lutym)
- śmiejemy się z sąsiada bo zmoczył kalesony a my już mamy 2 miesiące posiane .

Panowie nie tędy droga.
Na pewno każdy działał w dobrej wierze. Zobaczymy co z tego będzie, ale jedni i drudzy już są w plecy.
Płd - wsch - do końca marca ( patrząc w długoterminówki) nie ma szans na wjazd w pole . A to już nie jest krótkie załamanie pogody, tylko regularna zima.

#619 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:34

2013 pierwsza dawka nawozu a ile roslin hybrydy na m2 moze byc optymalnie aby bylo dobrze?? Ja sialem okolo 2,5 kg na Ha i mam srednio 25-30 roslin na m2

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#620 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 21 marzec 2013 - 20:38

2013 pierwsza dawka nawozu Najważniejsza jest wiara. Ci co posiali wierzą że dobrze zrobili. Ci co nie posiali też wierzą że dobrze zrobili. To dobrze
Ja nie posiałem i wierzę że dobrze zrobiłem :D na polu ze 30cm śniegu a ziemia pod spodem nie jest zmarznięta. Mam takiego sąsiada który pomimo tego że ma własny kombajn co rok kosi mokre... śpieszy mu się.