Skocz do zawartości

Zdjęcie

2013 pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#561 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 20:54

A ja bym ci proponował mistrzu, niczego mi nie proponować!!!!

poprosze bez wykrzyknikow az tylu ... poprostu nie warto tak pisac jesli nie ma sie pewnosci , czas pokaze jak bedzie w tymi uprawami

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 08:50
  •  

#562 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 marzec 2013 - 21:03

2013 pierwsza dawka nawozu @milanreal1 No w sumie fakt, masz racje. Nie wiem tylko dlaczego większość doświadczeń i książek podaje że mocznik mniej zakwasza. I znów teoria mija się z praktyką :) a może jakiś składnik uboczny w tych nawozach decyduje o zakwaszeniu?

A lepszy był by przy ruszeniu wegetacji saletrosan czy saletra

Chyba lepszy będzie saletrosan. Zawiera siarkę no i ma więcej formy amonowej a mniej saletrzanej czyli masz mniejsze ryzyko rozhartowania roślin przy niepewnej pogodzie. Z tym ze saletrosan zadziała trochę wolniej (a raczej mniejsza część podanego nawozu zadziała szybciej jak u saletry) więc przy obecnej pogodzie gdy wszystko się opóźni i wegetacja już na dobre ruszy to rzepak będzie potrzebował dobrego kopa więc lepsza będzie saletra, z tym że dodatkowo trzeba będzie podać siarkę.
Jak widzisz nie ma jednoznacznej odpowiedzi :)
Ale zakładając normalny przebieg pogody to moim zdaniem lepszy będzie saletrosan
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#563 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 marzec 2013 - 21:07

2013 pierwsza dawka nawozu No ja jednak w większości przypadków spotkałem się że mocznik bardziej zakwasza. Nawet kiedyś słyszałem że bardziej niż siarczan amonu ale to raczej nie możliwe. W "chemii rolnej" z 2002 roku Gorlacha i Mazura było że do zobojętnienia 100 kg mocznika saletry potrzeba 75kg CaO, 100 kg mocznika 98kg CaO. Saletra to NH4NO3, a mocznik to CO(NH2)2
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#564 Share MegaPuma1995

MegaPuma1995

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka, film, mechanizacja, nowinki techniczne,

Napisany 19 marzec 2013 - 21:09

2013 pierwsza dawka nawozu nie mogę się zgodzić z tymi którzy twierdzą ze nawozy wysiane na początku marca to głupota, u nas sporo osób właśnie tak wysiała nawozy, w tym my, wysialiśmy 6 marca,, był tydzień lekkich deszczy, saletra się rozpuściła, weszła w glebę , po tygodniu przeszedł śnieg, w dzień dodatnie temperatury, w nocy ujemne, śniegu w nocy przybywało a w dzień topniał, i tak właściwie do dzisiaj, fakt były dwa dni konkretnych mrozów, ale zboża pod pierzynką, wiec nic sie im nie działo i na dzień dzisiejszy stwierdzam po oględzinach pól że pszenica jest w dużo lepszej kondycji niż przed 6 marca.. wiec chyba ten nawóz zadziałał, skoro ładnie się zazieleniło i rozkrzewiło ( a mam porównanie bo jedno pole zostało nie obsiane saletra), a temperatury w nocy na minusie nie przeszkodziły w wegetacji roślin, w końcu o ile się orientuje to pszenica nawet przy bardzo niskich temperaturach jest w stanie rosnąć, a mój profesor twierdzi nawet że jest w stanie pod śniegiem nawet rosnąć.. jeśli się mylę to mnie poprawcie :rolleyes:

#565 Share anto

anto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 21:10

Mat no przestań, skoro u sąsiadów ruszyła to czemu nie u kolegi :lol:
Może ma już wiosnę w sercu a w duszy słońce lato i coś koledze drgnęło i urosło :wub:

nie wypowiadam sie czy ktoś zrobił dobrze czy zle wysiewając nawozy , ale wegatacja ok. 6 marca napewno ruszyła ( opolskie) widac to po wykopaniu rosliny z ziemii, ale to tzreba zrobić a nie wysmiewać sie z innych siedząc przed komputerem. także Panowie troche szacunku do innych

#566 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 marzec 2013 - 21:12

poprosze bez wykrzyknikow az tylu ... poprostu nie warto tak pisac jesli nie ma sie pewnosci , czas pokaze jak bedzie w tymi uprawami

Nie twierdzę, że wszyscy źle zrobili, bo są różne warunki w kraju i różna zalega warstwa śniegu, ale jeżeli jest ponad 30 cm śniegu, to jest więcej jak pewne, że zanim rośliny zaczną go pobierać, to ten nawóz będzie dawno w drenarkach i efekt może być tylko taki, że powstanie więcej OSN-ów.

ale wegatacja ok. 6 marca napewno ruszyła ( opolskie) widac to po wykopaniu rosliny z ziemii, ale to tzreba zrobić a nie wysmiewać sie z innych siedząc przed komputerem. także Panowie troche szacunku do innych

I co z tego że gdzieś ruszyła, jak potem miesiąc dalej stanęła, i po co mamy kopać jak była i jest zima.

#567 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 19 marzec 2013 - 21:14

@milanreal1 No w sumie fakt, masz racje. Nie wiem tylko dlaczego większość doświadczeń i książek podaje że mocznik mniej zakwasza. I znów teoria mija się z praktyką :) a może jakiś składnik uboczny w tych nawozach decyduje o zakwaszeniu?

Chyba lepszy będzie saletrosan. Zawiera siarkę no i ma więcej formy amonowej a mniej saletrzanej czyli masz mniejsze ryzyko rozhartowania roślin przy niepewnej pogodzie. Z tym ze saletrosan zadziała trochę wolniej (a raczej mniejsza część podanego nawozu zadziała szybciej jak u saletry) więc przy obecnej pogodzie gdy wszystko się opóźni i wegetacja już na dobre ruszy to rzepak będzie potrzebował dobrego kopa więc lepsza będzie saletra, z tym że dodatkowo trzeba będzie podać siarkę.
Jak widzisz nie ma jednoznacznej odpowiedzi :)
Ale zakładając normalny przebieg pogody to moim zdaniem lepszy będzie saletrosan

Ja nie sieje rzepaku :P :P :P
A jak bym zmieszał ze soba saletrosan i saletrę

#568 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 marzec 2013 - 21:16

2013 pierwsza dawka nawozu No nawet te 30cm to moze lekkiemu zmyciu ulec azotanowy lecz to male ilosci , gdy sa pola plaskie bez gorek i na ciezszych glebach to nie ma co sie martwic

#569 Share bizonlukaszZ056

bizonlukaszZ056

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport

Napisany 19 marzec 2013 - 21:22

2013 pierwsza dawka nawozu hej ja mam takie pytanie względem rzepaku , mianowicie jakie trzeba stosować nawozy i opryski na wiosnę...Na jesieni poszła polifoska 8.

To nie jest temat na takie pytania, tu poczytaj, lub zapytaj http://www.agrofoto....ew__getlastpost

Edytowany przez MAT912, 19 marzec 2013 - 21:35.

#570 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 marzec 2013 - 21:24

2013 pierwsza dawka nawozu nie wiem czy można zmieszać, ale takie mieszanie mija się z celem i nie ma sensu nawet ze względów technicznych. Nie wysiejesz tego równo bo oba nawozy mają inną granulacje
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#571 Share anto

anto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 21:24

Nie twierdzę, że wszyscy źle zrobili, bo są różne warunki w kraju i różna zalega warstwa śniegu, ale jeżeli jest ponad 30 cm śniegu, to jest więcej jak pewne, że zanim rośliny zaczną go pobierać, to ten nawóz będzie dawno w drenarkach i efekt może być tylko taki, że powstanie więcej OSN-ów.
[/size]
I co z tego że gdzieś ruszyła, jak potem miesiąc dalej stanęła, i po co mamy kopać jak była i jest zima.

Moderator ,a ma problemy z liczeniem? Smiechu warte.
Pozdrawiam i żegnam

#572 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 21:27

[/size]

no to czyli wtedy gdy ruszyla wegetacja rosliny dostaly azot w momencie startu ...wielu mialo dobre intencje i napweno tez doswiadczenie a to ze przyszla zima to juz nikt z nas nie ma na to wplywu.

#573 Share elwis2

elwis2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 21:31

2013 pierwsza dawka nawozu Wiecie jak rzepak urósł pod tym śniegiem i po zasileniu go azotem, niemogłem uwierzyć że tak go wybujało...

#574 Share MegaPuma1995

MegaPuma1995

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 21:32

2013 pierwsza dawka nawozu elwis2@ i to kolejny dowód na to że wegetacja nie stanęła...

#575 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 21:34

2013 pierwsza dawka nawozu no ale czy przekonacie innych na tym forum?

#576 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 marzec 2013 - 21:41

Moderator ,a ma problemy z liczeniem? Smiechu warte.
Pozdrawiam i żegnam

Z jakim liczeniem mam problemy? wysiewali ludzie nawozy na początku marca, a ciepła prędzej jak na początku kwietnia raczej nie będzie.

#577 Share MegaPuma1995

MegaPuma1995

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 21:54

2013 pierwsza dawka nawozu oj obawiam się że nikogo kto uparcie twierdzi że nawóz na początku marca to kasa w błoto nie przekonamy.. no cóż nie ma się co spierać każdy zrobił jak uważał a takie przekomarzanie się, sądzenie kto zyskał kto stracił jest bez sensu, ja nie żałuję, i gdyby była podobna sytuacja, zrobiłbym tak samo:)

#578 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 21:56

2013 pierwsza dawka nawozu pewnie że nie stanęła tylko zwolniła przynajmniej tam gdzie leżał śnieg lub dużych mrozów nie było. ale na efekt końcowy trzeba poczekać. wiadomo że rośliny nie pobrały tego co trzeba i tak jak trzeba, ale coś na pewno. (chyba że wszystko komuś na kość zamarzło w co wątpie)
widzicie... to właśnie jest rolnictwo. ale tym razem lepiej jednak chyba wyjdą ci co nie siali... z szacunkiem dla innych , bo sam wtedy miałem zamiar tylko że nawozu nie było...:P

#579 Share elwis2

elwis2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 22:04

2013 pierwsza dawka nawozu Ben87 niemasz racji... Powiedz kiedy TY zasilisz po tych opadach, bo w najbliższym czasie niema na to szans... A straty zawsze będą nawozu to nieuniknione obojętnie kiedy by go niewysiał...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#580 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 22:16

2013 pierwsza dawka nawozu ja początkiem marca byłem w polu i pszenica żyła.. tak że podstawy były... ale z tym sianiem z rana na zmarzniętą glebe miałem wątpliwości..... i jak widzę większość z was...

Ben87 niemasz racji... Powiedz kiedy TY zasilisz po tych opadach, bo w najbliższym czasie niema na to szans... A straty zawsze będą nawozu to nieuniknione obojętnie kiedy by go niewysiał...

no to o tym też mowie. czytaj uważnie i powiedz co nie tak pisze?

wiem już o co ci chodziło