Skocz do zawartości

Zdjęcie

2013 pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#541 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 marzec 2013 - 16:00

ostatnio w Topagrar był artykuł o działaniu nawozów i według badań wykryto że rośliny pobierają azot też w formie amidowej z mocznika. Aczkolwiek najbardziej preferowaną formą przez rośliny jest forma amonowa. Jak coś mogę podesłać skany, ciekawy artykuł ;)

Moze chodziło o aplikowanie dolistne... Podeślij na fraczek89@tlen.pl
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 07:53
  •  

#542 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 16:25

tak się składa że u nas śniegu nie ma i dziś siałem pierwszą dawkę. a nie -15 na początku marca i nawóz sieją bo jeden mądry wyjechał a całe stado baranów za nim

kim ty jestes zeby tak pisac a raczej obrazac! ... to ,, baranami" nazywasz wielu rolnikow ktorzy wysiewali duze ilosci nawozu i myslisz ze sobie tak chcieli kase wywalic w bloto czy co ?
Kazdy robil jak uwazal i z dobra wiara a poza tym w wielu miejscach na poczatku marca wegetacja ruszyla i potrzebny byl nawoz !

tak wiec prosze sie zastanowic co pisac

#543 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 19 marzec 2013 - 18:24

2013 pierwsza dawka nawozu Baran to jesteś Ty to po pierwsze po drugie .. naucz sie obsługiwać termometr bo było w nocy -3 a w dzień +5 na poczatku marca kiedy siałem nawóz
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#544 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 19:05

2013 pierwsza dawka nawozu @losktos dzięki za maila. No i rzeczywiście jest napisane że rośliny pobierają formę amidową, wiem ze pobierają przez liście, a w artykule jest że jest pobierane przez roślinę wiec w sumie można się zgodzić. Albo ja nie zrozumiałem tego artykułu albo rzeczywiście z nim jest coś nie tak. Bo jest kilka takich zdań do których bym postawił duży znak zapytania. Że rośliny pobierają formę amonowa wiadomo już od dawna. Ale rzucanie tezy że mocznik nie zakwasza jest bardzo kontrowersyjne, jeżeli mocznik nie zakwasza to saletra alkalizuje :P Do tego straty CaO są znacznie przesadzone, 300kg CaO na 100kg siarczanu amonu to strasznie dużo.
Zapraszam na swój profil

#545 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 marzec 2013 - 19:12

2013 pierwsza dawka nawozu Artykuł jak każdy inny, czyli nad wieloma rzeczami należałoby sie jeszcze raz zastanowić przed napisaniem :P aczkolwiek doświadczenia robią ludzie którzy się naprawdę na tym znają i danych nie wyssali sobie z palca. No ale artykuł artykułowi, ani doświadczenie doświadczeniu nie równe :)
A co do tych nawozów to w moim przekonaniu i jakimś tam zasobie wiedzy każdy nawóz zakwasza. Z tym że saletra bardziej a mocznik trochę mniej.
A z tymi stratami to wiesz, może warunki badań jakieś inne.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#546 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 19:13

No tak mocie racje ze za szybko nie ma co ale nawet w kwietniu mogą być przymrozki . Dzisiaj widziałem jak kaczki i gesi wracały do na a w toruniu już są bociany czyli zima raczej juz przeszła ...

poczytaj ... milanreal1 ma racje kiedy nie ruszy to do tylu wyrzymoje i ma racje w 100% ... durnotą jest to ze czekanie na lepszą pogode . a ta jaka jest ? zła to idealna wiosna .... pozatym cała wielmopolska juz ruszyła .. i to nie są durnoty tylko fakty .. chcesz to czekaj kto Ci nie karze przeciez to ja za to odpowiadam co robie ... aaa i ktoś napisał na forum ze to azot na czekać na rośline a nie roślina na azot ...

a u mnie przymroziło około -18 było w nocy

uderz w stól a nożyce się odezwą, i kto tu jest ...... nie waspomne juz o Twoich postach zamieszczonych w nawożeniu rzepaku bodajże odnośnie tego co profesor mówił , co w ksiązce pisze, co sasiedzi zrobili to Ty tak samo bo przecież nie mozna być gorszym. Widze Twoje pojecie jest zerowe a sugerujesz sie tym co kto Ci powie i zrobi próbując potem wszystko wybielić co to takiego mądrego nie zrobiłeś ale tak to jest jak się ma te 20 lat +-

#547 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 marzec 2013 - 19:29

2013 pierwsza dawka nawozu Widząc co się dzieje za oknem i to co jest jeszcze w prognozach do kwietnia, to cały ten wysiew azotu na początku marca można krótko nazwać - to się nazywa przes**ć pieniądz. :P

#548 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 19:36

2013 pierwsza dawka nawozu Tak to jest jak sie jest mądrzejszym od pogody i nawóz sie sypie na początku marca.
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

#549 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 19 marzec 2013 - 19:38

2013 pierwsza dawka nawozu Bo w przeciwienstwie do niektorych nie widze tylko czubka swojego nosa i nie myśle ze wiem wszystko ... ucze sie sporo czytam i słucham wypowiedzi ludzi mądrzejszych odemnie .. bo ja ucze sie od mądzejszych a nie polegam na własnych czesto ubzduranych teoriach
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#550 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 19:50

2013 pierwsza dawka nawozu No to chyba te ludzie mądzejsi też nie wiedzą kiedy nawozy siac.
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 19:50

Bo w przeciwienstwie do niektorych nie widze tylko czubka swojego nosa i nie myśle ze wiem wszystko ... ucze sie sporo czytam i słucham wypowiedzi ludzi mądrzejszych odemnie .. bo ja ucze sie od mądzejszych a nie polegam na własnych czesto ubzduranych teoriach

"nie polegam na własnych często ubzduranych teoriach" no to calkowicie sie pograżyłeś nawet chyba nie wiesz sam co teraz napisałeś. Nie ważne ja odpuszczam bo widzę że się gubisz. Choć pewnie to miało być do mnie ale tak to napisałeś że sam siebie ośmieszyłeś.

Edytowany przez magnum123, 19 marzec 2013 - 20:32.

#552 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 20:21

No to chyba te ludzie mądzejsi też nie wiedzą kiedy nawozy siac.

od lat tak sieja i tym razem dobrze na tym wyjdą

Widząc co się dzieje za oknem i to co jest jeszcze w prognozach do kwietnia, to cały ten wysiew azotu na początku marca można krótko nazwać - to się nazywa przes**ć pieniądz. :P

to sie okaze mistrzu ... proponowalbym nie wydawac osądów

#553 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 marzec 2013 - 20:22

2013 pierwsza dawka nawozu Ciekawy argument, nie ma co.
Mnie uczono, że azot się sypie tuż przed ruszeniem wegetacji lub zaraz po ruszeniu ale jak rusza na dobre, nie na chwilę.

#554 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 20:26

2013 pierwsza dawka nawozu To raczej oczywiste że nie sieje się ze względu na termin a ze względu na warunki pogodowe. Utwierdzanie się w tym że "dobrze zrobiłem bo posiałem na początku marca" nic nie da. Rośliny nie pobierają azotu, w wielu miejscach są rozhartowane, straty azotu będą wyższe i tu się nie ma co oszukiwać. Ten kto ruszy z workiem w najbliższych dniach zrobił lepiej. W tym roku wczesny wysiew nawozu był błędem. Nie zawsze utrafi - tak to już jest.

#555 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 marzec 2013 - 20:35

Ciekawy argument, nie ma co.
Mnie uczono, że azot się sypie tuż przed ruszeniem wegetacji lub zaraz po ruszeniu ale jak rusza na dobre, nie na chwilę.

W większości nawet nie ruszyła wegetacja, jak mogła ruszyć, jak nocami były spore mrozy, tylko jednemu się w nocy przyśniła wiosna, a drudzy za nim polecieli, aby czasem więcej nie namłócił. :P

#556 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 marzec 2013 - 20:42

2013 pierwsza dawka nawozu Mat no przestań, skoro u sąsiadów ruszyła to czemu nie u kolegi :lol:
Może ma już wiosnę w sercu a w duszy słońce lato i coś koledze drgnęło i urosło :wub:

#557 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 19 marzec 2013 - 20:42

2013 pierwsza dawka nawozu Przypuśćmy że mam rodzaje nawozów!
I moje pytanie to czy lepiej jest je pomieszać razem czy na 1 dawkę
dać np pierwszy a np za 2 tyg. ten drugi???

#558 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 marzec 2013 - 20:47

to sie okaze mistrzu ... proponowalbym nie wydawac osądów

A ja bym ci proponował mistrzu, niczego mi nie proponować!!!!

#559 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 20:49

Artykuł jak każdy inny, czyli nad wieloma rzeczami należałoby sie jeszcze raz zastanowić przed napisaniem :P aczkolwiek doświadczenia robią ludzie którzy się naprawdę na tym znają i danych nie wyssali sobie z palca. No ale artykuł artykułowi, ani doświadczenie doświadczeniu nie równe :)
A co do tych nawozów to w moim przekonaniu i jakimś tam zasobie wiedzy każdy nawóz zakwasza. Z tym że saletra bardziej a mocznik trochę mniej.
A z tymi stratami to wiesz, może warunki badań jakieś inne.

Czemu uważasz ze mocznik mnie zakwasza? Cała forma amidowa musi przejść do amonowej czyli tej zakwaszającej, a saletra ma to dobre to ze ma połowę w formie saletrzanej czyli tej lekko alkalizującej.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 19 marzec 2013 - 20:51

2013 pierwsza dawka nawozu A lepszy był by przy ruszeniu wegetacji saletrosan czy saletra