Skocz do zawartości

Zdjęcie

2013 pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#521 Share bartass91

bartass91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 20:12

2013 pierwsza dawka nawozu MAT912- czytanie ze zrozumieniem się kłania:D Chodziło o to że rośliny nie przemarzły i teraz nawóz czeka na rośliny a nie odwrotnie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 23:14
  •  

#522 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 marzec 2013 - 20:13

Tak napewno bardzo dobrze zrobili Ci co posieli :D.

Akurat ta saletra przestanie działac jak jeszcze zima sie przedłuży,a rośliny nic nie pobrały narazie z tego nawozu,jedynie jak ktos posiał mocznik to dobrze zrobił .

Chyba rywalizujesz z kimś w głupocie w postach. Obecnie jesteś bezkonkurencyjny. Piszesz zupełnie na odwrót. Siew mocznika w I dawce to szczyt głupoty. Forma amidowa jest wypłukiwana znacznie szybciej niż forma azotanowa! Do tego mocznik ulatnia się co ciężko powiedzieć o saletrze która błyskawicznie się rozpuszcza.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#523 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 20:14

2013 pierwsza dawka nawozu gdyby nie ten snieg była by powtórka z zeszłego roku.

edit. to że mocznik działa dłuzej od saletry nie znaczy iz nalezy go siać w tym okresie tj marzec i do tego taki jak ten w 2013 na syaty ozimin nic innego tylko saletra mozna siac na zmarzline ale ja teraz załuje z kazdym dniem i kazda prognozą iż tak sie za przeproszeniem srałem z tym rozsiewem.
krótko i na temat saletra tylko i wyłacznie na start gdy temp. oscyluje miedzy minusem a plusem. Mocznik tylko i wyłacznie jak ogolna temp. przekroczy bodajze 15C nie jestem pewien ale cos w tej granicy

A wiec kolego mich18 zanim zaczniesz swoje madrości o książkach przeczytanych itd. to na starcie przed rozsiewem swojego nawozu zrób ognisko z tych ksiazek ktore Ty czytasz ogrzej sie i jazda z mocznikiem

Edytowany przez janczar810, 18 marzec 2013 - 20:31.

#524 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 20:17

2013 pierwsza dawka nawozu milanreal1.Panie profesor ale Ty jestes mądry naprawde,ile książek przeczytałes?!

Jak sam nie wiesz co piszesz, to nie neguj tych co mają rację !!!!!

Edytowany przez MAT912, 18 marzec 2013 - 20:36.

Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

#525 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 marzec 2013 - 20:20

2013 pierwsza dawka nawozu a co zle gada? w dodatku mocznik potrzebuje temperatury na duzym ++

#526 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 20:24

No to już powinieneś śmiało z drugą dawką jechać, zaspami śniegu się nie przejmuj. :lol:

tak się składa że u nas śniegu nie ma i dziś siałem pierwszą dawkę. a nie -15 na początku marca i nawóz sieją bo jeden mądry wyjechał a całe stado baranów za nim

#527 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 marzec 2013 - 20:29

MAT912- czytanie ze zrozumieniem się kłania:D Chodziło o to że rośliny nie przemarzły i teraz nawóz czeka na rośliny a nie odwrotnie.

Dobrze wiem co było napisane, zaraz będzie miesiąc jak niektórzy siali, zanim stopnieje śnieg, którego jeszcze dosypie i ruszy wegetacja, to po tym azocie zostanie tylko miłe wspomnienie.

#528 Share bartass91

bartass91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 20:35

2013 pierwsza dawka nawozu Wydaje mi się że z zamarzniętej ziemi azot nie ucieknie. Śniegu też za wiele nie ma bo ok.10 cm więc podczas odwilży woda też go nie zabieże więc nie powinno być tak żle.

#529 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 18 marzec 2013 - 21:37

milanreal1.Panie profesor ale Ty jestes mądry naprawde,ile książek przeczytałes?!

Nie rozumiem z czym wyskakujesz na @milanreal1??? Chłopak ma trochę racji, mocznik wcale nie jest takim dobrym rozwiązaniem na wiosne, wymaga wyższej temperatury do działania i musi jeszcze zajść przemiana formy amidowej. Wprawdzie rośliny pobierają też podobno forme amidową ale w małych ilościach.
A z tym że saletra przestanie tak szybko działać to nie przesadzaj. Oprócz formy azotanowej ma jeszcze amonową.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#530 Share JacoVR6

JacoVR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 21:49

2013 pierwsza dawka nawozu Umnie nawozy czekaja juz od grudni na przyczpach i niepale sie tak do siania ich po polach. I pewnie dobrze bo w czwartek naadało tyle sniegu ze do kwietnia bedzie na polu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#531 Share andrew64003

andrew64003

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 21:57

Wydaje mi się że z zamarzniętej ziemi azot nie ucieknie. Śniegu też za wiele nie ma bo ok.10 cm więc podczas odwilży woda też go nie zabieże więc nie powinno być tak żle.

O matko i córko tak czytam i nóż sie w kieszeni otwiera co niektórzy wypisują :) Po pierwsze saletra ma 2 formy azotu działające od razu czyli jeżeli ziemia nie jest rozmarznięta i nie ma możliwości związania azotu w profilu sorpcyjnym to ten azot jest transportowany do ZA Puławy droga powietrzną :) czyli jak ktoś jest kasiasty i nie zależy mu na zysku to polecam wczesne siewy nawozów.

Z kolei Saletra Amonowa prowadzi do rozhartowania roślin, co za tym idzie po zasileniu roślin w nieodpowiednim momęcie przed przyjściem wiosny rośliny o wiele bardziej odczują wiosenne mrozy niż rośliny nie zasilane co będzie skutkowało obniżką plonu

Co do mocznika chodzi w nim o to że jest tam forma amidowa i musi ona przejść do formy łatwo przyswajalnej czyli amidowej jeżeli nie będzie roztworu glebowego czyli rozmarzniętej gleby, mocznik ulegnie procesowi nitryfikacji i zamieni sie w amoniak i poleci sobie z pola

POZDRAWIAM :)

#532 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 marzec 2013 - 22:12

2013 pierwsza dawka nawozu @losktos rośliny nie pobierają formy amidowej wcale. W znikomym stopniu mogą pobrać formę NO2 która jest produktem przejściowym nitryfikacji. Poza tym duża ilość azotu w takiej formie występuje na polach okresowo nadmiernie wilgotnych.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#533 Share seba87

seba87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnicto nowinki tchniczne

Napisany 18 marzec 2013 - 23:11

2013 pierwsza dawka nawozu u na nas polach mamy z 15cm sniegu...i jak tak ptrze przez okno i widze ze "mocno" sypie,to wydaje mi sie ze z pierwsza dawka wyjedziemy dopiero za tydzien.
(o ile nie poduszkowcem jak ruszy odwilz pelna para :D )

#534 Share nnamezis

nnamezis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 23:24

2013 pierwsza dawka nawozu Tak dla informacji do ziemia zamarzła dopiero w weekend (tj.15-17 marca), u mnie w niedziele rano -17 stopni C. W poprzednie dni przy nawet -8, -9 stopni w nocy, jak poszedłem na pole (ok godz 14.00) to ziemia była nie zamarznięta. Według mnie ten nawóz który który został posiany ok 2 tygodni temu, to za dużo nie pomoże tej pszenicy. A przeglądając pogody długoterminowe to wiosny można się spodziewać dopiero po świętach. Aczkolwiek mogę się mylić, bo nie jestem takim ekspertem jak niektórzy na tym forum.
A tak poza tematem. W moich okolicach (dawne woj sieradzkie) to ludzie posadzili już ziemniaki i to kilka ha.

zapomniałem dodać że pokrywa śnieżna wynosi ok 2-5 cm

#535 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 18 marzec 2013 - 23:30

2013 pierwsza dawka nawozu Pierwsze słyszę by formę amidową podawać w pierwszej dawce na cokolwiek, aby taka forma działała temp. musi być na nie małym plusie, mocznik fajnie działa dolistnie do 20stC, można też dawać w późniejszej fazie rozwojowej pogłównie. Forma azotanowa która występuje w saletrze, saletrzaku, saletrosanie i salmagu będzie działać znacznie szybciej niż forma amonowa, która uwalniana jest stopniowo we wcześniej wymienionych nawozach jak również forma amidowa :)

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#536 Share kubik23

kubik23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 08:41

2013 pierwsza dawka nawozu zima całą parą w nocy spadlo 10 cm śniegu (małopolskie ) , z tego co mi wiadomo to na pszenice sypali u mnie nitrofoske jak narazie , ja osobiscie stosuje FCA na jesień a azot czeka w workach

#537 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 10:28

@losktos rośliny nie pobierają formy amidowej wcale. W znikomym stopniu mogą pobrać formę NO2 która jest produktem przejściowym nitryfikacji. Poza tym duża ilość azotu w takiej formie występuje na polach okresowo nadmiernie wilgotnych.

ostatnio w Topagrar był artykuł o działaniu nawozów i według badań wykryto że rośliny pobierają azot też w formie amidowej z mocznika. Aczkolwiek najbardziej preferowaną formą przez rośliny jest forma amonowa. Jak coś mogę podesłać skany, ciekawy artykuł ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#538 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 10:45

2013 pierwsza dawka nawozu to wyslij mi jak mozesz :)

Dlaczego cytujesz ostatni post?

Edytowany przez MAT912, 19 marzec 2013 - 12:16.

#539 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 11:05

2013 pierwsza dawka nawozu daj maila na pw ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#540 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 19 marzec 2013 - 15:29

2013 pierwsza dawka nawozu narazie zima sie nie chce odpierdo.... a szkoda bi juz dosyc zrobiła ... mocznik jest bez konkurencujny pod kukurydze ale musi byc ciepło .... a co do saletrzy jeśli sie rozpusciła i jest w ziemi azot z niej to nie ucieknie ... droga powietrza jest wtedy kiedy jest wysokie parowanie a takiego narazie nie ma
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!