Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Borówka Wysoka (Amerykańska)

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
17 odpowiedzi na ten temat

#1 pati

pati

Farmer modelarz

• Members
  • PipPipPip
  • 850 postów
  • 9878736
  • Zainteresowania:Rolnictwo, modelarstwo rolnicze, muzyka, straż pożarna, prawo jazdy i szkolenie kierowców.

Napisany 15 grudzień 2007 - 17:50

Z dopłatę mój tata kupił kilka krzaczków borówki, ale się nie przyjęły. :P Kto wie jakie muszą mieć warunki glebowe i jak je pielęgnować aby historia się nie powtórzyła, kto ma posadzone borówki i jak owocują. Nie chodzi o plantację na wielką skale w celu większego zarobku, ale o małą hodowlę na właśnie potrzeby, bo owoce borówki wysokiej są okropnie smaczne i jednakowo drogie... ;)
  • 0
Czy świeci słońce, czy leje deszcz, John Deere 7530 moja maszyną jest. :)
www.tractordata.com____www.konedata.net Ile koni, który rok, prędkości i pojemności.
Nie każda morda pasuje do Forda, nie każda menda pasuje do Fendta, nie każda ździra pasuje do John Deera. :-D
JOHN DEERE 7530 -----> my dream... super maszyna...

#2 Basiutka20

Basiutka20

Użytkownik

• V.I.P.
  • 92 postów

Napisany 15 grudzień 2007 - 18:06

na pytanie "wszystko o tej roślinie" mogę napisać tylko - Mniam Mniam Mniam i jak dla mnie to wyczerpuje temat a co do uprawy to popytam teścia to cos ci odpisze
  • 0
Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

#3 andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 9328 postów

Napisany 15 grudzień 2007 - 18:27

http://dom.gazeta.pl...61,3484737.html
http://www.e-ogrody....ska,54,196.html
http://www.e-ogrody....rop,54,277.html
http://xylonyt.blox....rykanskiej.html
http://www.borowka.i.../index.php?pg=u
http://www.google.pl/ ;)
  • 0
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny. :D

#4 MrPrzemek

MrPrzemek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów
  • 10267861
  • Zainteresowania:Hmmm... no pewnie, że rolnictwo, ale również motoryzacja ;) No i nie zapominajmy o dziewczynach ;P

Napisany 15 grudzień 2007 - 18:34

Mimo, że ja sam mam dwa krzaczki borówki na działce, to i tak się na jej hodowli nie znam, wiem tylko, że muszą mieć kwaśny odczyn gleby i ktoś mi mówił, że muszą być sadzone parami ;) ale może ta strona pomoże Ci więcej
  • 0

#5 piotrkrk25

piotrkrk25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 15 grudzień 2007 - 18:38

niedaleko mnie jest kilkuset hektarowa plantacja borówki amerykańskiej i z tego co słyszałem to jest ona nawadniana i podobno borówka lubi kwaśną ziemię, ale głowy nie dam.
  • 0

#6 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 15 grudzień 2007 - 19:58

O widzicie ciekawy temacik ;) na temat borówki coś nie coś wiem sam w przyszłym roku zakladam matecznik tak ok. 3 arów z którego będę pobierał materaił na sadzonki zdrewniale z których mam zamiar założyć plantację handlową. Borówka jest rośliną obcopylną, a więc muszą być dwie odmiany blisko siebie, aby owocowały!! Borówka lubi ziemie zakwaszone !! Jeśli sadzisz pojedyncze drzewka jedno bądz dwuletnie znajdz przedewszystkim miejsce nasłonecznione podobno bardzo ważne!! Następnie samo sadzenie: zrób dolek o średnicy troszke większej niż średnica korzeni, następnie przygotuj substrat z: torfu nieodkwaszonego, piasku, ziemi liściowej jeśli taka posiadasz, trocin i dosyp troszkę zwykłej ziemi!! to starannnie wymieszaj i wsyp trochę na spód do dołka następnie włóż roślinę i do okoła obsyb substratem co do głębokości dołka to zależy od systemu korzeniowego rośliny. Co do Twojego problemu to mozesz powiedzieć, czy zrobiłaś wookoło kopczyki z trocin?? Bardzo ważne bo rośliny moga przemarzać!!
Jeśl coś to pisz chętnie pomogę bo sam bardzo interesuje się tą uprawą :P

Pozdrawiam
  • 0

#7 pati

pati

Farmer modelarz

• Members
  • PipPipPip
  • 850 postów
  • 9878736
  • Zainteresowania:Rolnictwo, modelarstwo rolnicze, muzyka, straż pożarna, prawo jazdy i szkolenie kierowców.

Napisany 16 grudzień 2007 - 14:16

Dzięki bardzo za informacje. I właśnie chyba chodziło o tą obcopylność borówki. Posadziliśmy jedną odmianę i klapa. No to trzeba będzie spróbować jeszcze raz!!! :P

Były bardzo dobrze zakryte na zimę. Trocinami i chochołami ze słomy. ;)
  • 0
Czy świeci słońce, czy leje deszcz, John Deere 7530 moja maszyną jest. :)
www.tractordata.com____www.konedata.net Ile koni, który rok, prędkości i pojemności.
Nie każda morda pasuje do Forda, nie każda menda pasuje do Fendta, nie każda ździra pasuje do John Deera. :-D
JOHN DEERE 7530 -----> my dream... super maszyna...

#8 fenomen1990

fenomen1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 16 grudzień 2007 - 14:28

podobno borówkę amerykańską opłaca sie uprawiać, myślę czy by sie nie wziąść za uprawę tej rośliny
  • 0

#9 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 16 grudzień 2007 - 17:23

i tu się nie mylisz kumpel mówił mi, że jest bardzo opłacalne nie mówił mi zadnych konkretów, ale powiedział tak: "chcesz sie szybko i łatwo dorobić sadz borówkę!!" i posadzę :P ;)

pozdrawiam
  • 0

#10 fenomen1990

fenomen1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 16 grudzień 2007 - 18:07

i tu się nie mylisz kumpel mówił mi, że jest bardzo opłacalne nie mówił mi zadnych konkretów, ale powiedział tak: "chcesz sie szybko i łatwo dorobić sadz borówkę!!" i posadzę ;) :P

pozdrawiam

a ile tej borówki zamierzasz zasadzić i ile zamierzasz zarabiać na tym interesie, mi to by pasowało akurat z truskawkami bym ją sprzedawał
  • 0

#11 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 16 grudzień 2007 - 21:22

Jak napisałem wyżej narazie matecznik koło domu ok. 3 arów bo sadzonki są drogie więc sam sobie część zrobie, a w kolejnym sezonie czyli 2009 ok 40 arów ;) Jak dożyje :P

Pozdrawiam
  • 0

#12 sayo300

sayo300

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 22 sierpień 2009 - 16:10

Witam posiadam 16h ziemi 4-5 klasy i chciałbym posadzić na nich borówkę chciałbym się dowiedzieć czy są jakieś dotację do tego, jakie warunki trzeba spełniać, ile kosztuje założenie 1 he i czy z tego da się utrzymać, ogólne zasady co do hodowli znam nawadnianie, ziemia kwaśna najlepiej zrobić mieszankę trociny kora torf i piasek zwykły pracowałem przy sadzeniu borówki więc wiem jak sadzić ale nie wiem nic o kosztach
  • 0

#13 blu

blu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 28 sierpień 2009 - 20:03

Zanim zaczniecie się tak napalać na borówkę to pojedźcie na giełdy i zobaczcie ile tego towaru czega na sprzedaż. Pomijam już fakt że świerze plantacje z tzw. boomu borówkowego jeszcze nie owocują. Jeśli nie macie bezpośrednich odbiorców to możecie mieć spore problemy ze zbytem. Nie warto podążać za modą :D
  • 0

#14 look19

look19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 862 postów
  • 36998609

Napisany 17 wrzesień 2009 - 22:11

Jakich maszyn używa się do zbioru borówki amerykańskiej?
  • 0
Jeśli chcesz poznać prawdę na temat Agromy pisz na PW. Na pewno odpowiem. Miałem z nimi do czynienia.

#15 krone125

krone125

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów
  • 28903594

Napisany 03 październik 2011 - 14:29

Na początku ręcznie 3 lata bo gałązki nie są wzmocnione a puźniej to takim kombajnem co aronie się zbiera
  • 0

#16 Adam_800

Adam_800

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 25 luty 2012 - 17:05

Jeżeli na detal - to tylko ręcznie. Z tym zbytem to jest tez temat. Towar ma cenę tylko nie zawsze jest klient :)

Ktoś tam też pisał o kopczykach z trocin. Ostrzegam. Trociny muszą być wysezonowane. Czyli rok muszą leżeć na dużej stercie. Inaczej ogołocą roślinę z azotu i nie będzie borówka rosnąć. Najważniejsze w borówce jest PH, w miarę lekka ziemia, wilgoć, zasobność w składniki pokarmowe a przede wszystkim CIECIE. Bez prawidłowego ciecia nie będzie prawdziwego plonu.... Polecam literaturę na ten temat... I portal Jagodnik.pl Borówka nie jest też rośliną obcopylną. Nie potrzeba sadzić kilku odmian razem. Chodź w badaniach podobno stwierdzono wzrost plonowania dzięki takim praktykom....
  • 0

#17 Robert_L

Robert_L

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 30 sierpień 2012 - 11:13

Ja kiedyś kupiłem sobie z plantacji lewików: http://www.borowkalewikow.pl kilka sadzonek na potrzeby własnej hodowli i owocowało mi w jednym sezonie bardzo ładnie. Kupiłem odmianę Bluecrop bo taką mi polecono :) W tym sezonie zmarniały mi dwa krzaczki bo dobrały się do nich jakieś gryzonie :( Poza problemem ze zwięrzętami, które wyrządziły szkodę mojej hodowli nie miałem kłopotów z utrzymaniem prywatnej hodowli. Tak jak wspomniał przedmówca - ważne jest cięcie, które powoduje wzrosty sadzonek i większe, lepsze owocowanie.
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#18 Szarlej

Szarlej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 11 październik 2012 - 11:34

Witam, szukam kogoś, kto ma plantację borówki, bo mam kilka pytań. Byłbym bardzo wdzięczny za kontakt na priv. Pozdrawiam :)
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s