stajniaadmiral

Cielak nie wstaje-przykurcze nóg przednich-porady...

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam. Pozwoliłam sobie założyć nowy temat bo niestety nie znalazłam nic na ten temat. Mianowicie w styczniu dokupiłam do stada(byki opasowe) 4 byczki jeden z nich de facto najlepszy pokrojowo niedawno się mi rozchorował-dostał biegunki domowe sposoby zawodziły więc wybrałam się do weta-wet dał antybiotyk(coś na H) w zastrzykach i dostał serię trzech dawek przez trzy doby domięśniowo. Niestety byczek nie wstaje ma wyraźne przykurcze przednich nóg które po rozmasowaniu ustępują na jakiś czas,biegunka po antybiotyku ustała ale cielę jest tak słabe że ma momenty że nie trzyma łba w górze...

Byczek je z apetytem,pije mieszankę mleczną i dostaje preparat witaminowy ale nie mam pomysłu co dalej zrobić z tym że nie wstaje? Może bardziej doświadczeni Koledzy i Koleżanki mieli podobną sytuację i mogliby mi pomóc swoim doświadczeniem? Szkoda mi tego cielaka .

Wet twierdzi że doszło do zakwasicy mięśniowej . Da się coś jeszcze z tym zrobić? Może go podwiesić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Dopóki ma apetyt- dopóty jest nadzieja. Kilka lat temu miałam podobny przypadek z cieliczką ( tyle,że bez przykurczów), osłabła do tego stopnia,że musiałam jej podtrzymywać łepek do picia ( chciała pić) i wygrzebała się z tego. Dzisiaj jest krową i służy mi już od paru lat dobrze. Nie zniechęcaj się. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy dobijanie jest źle widziane.Zakwasica mięśniowa to odpowiednik mięśniochwatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mora myślę że tak. Nie chcę go dobijać bo z tego pożytku żadnego. Walczę o niego tyle że skończyły mi się pomysły na rehabilitację... Ogólnie cielę ma różne dni bo raz podniesione prawie samo siedzi a drugiego dnia nie może utrzymać łba przy pojeniu.Pije mieszankę mleczną i pobiera sam siano ale o dziwo i przy biegunce miało apetyt,przewracam go kilka razy dziennie z boku na bok żeby nie dostał odleżyn mam wrażenie że z lewą nogą jest gorzej niż z prawą. Tyły ma w porządku.

Edytowano przez stajniaadmiral

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Miałem jałóweczkę która tydzień czasu nie wstawała, bo miała wypadek ;) przykurcz przednich nóg trzymał sie jeszcze tydzień dłużej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Mi chodziło o to, że taki stan może się utrzymawszy dość długo bez późniejszych konsekwencji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Najlepiej wezwać lekarza weterynarii, Ciele słabe jest bo jak przechorowało biegunkę to nic dziwnego trzeba było od razu szczepić ciele jak dostało biegunki a nie leczyć domowymi sposobami. Ale dobrym sposobem też na unikanie biegunki jest dobry preparat mlekozastępczy i ja parzę dodatkowo siemię lnianę. Lekarz weterynarii na pewno coś pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło o to, że taki stan może się utrzymawszy dość długo bez późniejszych konsekwencji

Rozumiem :)

Najlepiej wezwać lekarza weterynarii, Ciele słabe jest bo jak przechorowało biegunkę to nic dziwnego trzeba było od razu szczepić ciele jak dostało biegunki a nie leczyć domowymi sposobami. Ale dobrym sposobem też na unikanie biegunki jest dobry preparat mlekozastępczy i ja parzę dodatkowo siemię lniane Lekarz weterynarii na pewno coś pomoże.
Lekarz wet powiedział że nic prócz rehabilitacji nie da się już zrobić i że może być tak że już nie wstanie na własne nogi. Preparat mlekozastępczy jest dobry i zawiera siemię lniane więc dodatkowo już nie podaję. A wychodzę że domowe sposoby na zwykłą biegunkę są dobre pod warunkiem że wyczuje się moment kiedy trzeba wezwać weta :) Zresztą takie rzeczy jak wywar z kory dębu, jagody,szczaw koński działają i nie ma na nie karencji po podaniu ;) tyle że jak piszę warunkiem jest zwykła biegunka a nie biegunka spowodowana bakterią i wirusem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZESIEKL    0

Witam. Kilka lat do tyłu mieliśmy podobny przypadek, ale to tylko z naszej winy bo nikt nie zwracał uwagi ze ciele cały czas leży. Leży to leży i już. Rehabilitacja przebiegała boleśnie dla niego ale tak jak piszesz masować i na silę stawiać na nogi. Jak siada to do góry i tak kilka razy dziennie po kilka minut. U nas pomogło po kilku dniach już stał a jak go puściliśmy z łańcucha to dziwnie skakał ale się rozruszał i wyszła z niego niezła sztuka. Jak pamiętam bo to też był byczek. Pozdrawiam i życzę wytrwałości i powodzenia w rehabilitacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Heidi88    48

Moi drodzy wczoraj zostałam po raz kolejny mamą i niestety znów jest problem - no cóż nie mam ręki do cielaków. Już piszę w czym problem:

 

Wczoraj ocieliła nam się jałówka bez naszej ingerencji i pomocy zastaliśmy już cielaka koło niej. I wszystko by było w porządku gdyby nie fakt że cielak nie wstaje na przednie łapy. Tylne podnosi bez problemu a przednie jakoś tak prostuje zamiast zginać a i próbuje wstawać też na wyprostowanych. Ogólnie leży z wyciągniętymi łapami do przodu jedynie zgina te końcówki. Ogólnie ma apetyt wypróżnia się dobrze nabiera sił ale zaczynam panikować że to jakaś wada wrodzona. Myślę że to może być ten przykurcz napiszcie czy to mu minie i co zalecacie stosować żeby szybko stał na 4 łapkach ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padalec    15

Czasem zdarza się taki przykurcz raciczek.Można mu łapki smarować maścią rozgrzewającą,i w czasie tego prostować mu raciczki.Wazne,że ma apetyt, to znaczy,że chce żyć.Do miesiąca powinno przejść.U nas też taki cielak sie urodził i było potem z nim ok.,a trzy lata temu kupiłam kilkudniową jałóweczkę za półdarmo(przez te zgięte kopytka),wyrosła z tego po miesiącu i obecnie jest dorodną krową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Może to nie to ale spróbuj mu podać selen z witaminą E Nie powinno zaszkodzić a może pomóc Bodajże 20 - 30 zł kosztuje buteleczka i starczy na zastrzyki dla kilku cielaków Mi kiedyś pomogło jak cielak mało wstawał i jakoś tak dziwnie chodził na tylnie nogi Ten selen pomaga rozwinąć mięśnie szkieletowe więc warto spróbować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wnuczek    1

Witam mam pytanie mam cielaka który od dwóch dni jest słaby a teraz nawet nie może wstac na nogi nie ma biegunki je i pije normalnie ale jest strasznie słaby może wie ktoś co może mu byc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

witam 

 

mam taki problem z byczkiem 2 miesięcznym. Ma on problemy ze wstawaniem, trzeba mu pomagać. Najgorzej jest my podnieś przód. Ale jak już wstanie to potrafi pół dnia stać jeść i pić. Miał z miesiąc temu biegunkę ale to taką jednodniową bo dostał zastrzyk i mu przeszło. Co to może być brakuje jakiś witamin czy coś innego? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

jak tylko się mu pomoże wstać to od razu bierze się za jedzenie, z tym problemu nie ma. od 4 dni gdzieś tak jest 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ignacy01    8

ja bym zrobil tak: odrobaczyc jesli nie był ale nie inwermektyno w zastrzyku (oslabia cielaka) tylko np wermisolem(lewamizol) w proszku
i zrobic wlewke do zoladka 2l wody + 2 lyzeczki sody oczyszczonej + jakis hyprami
hypramid ( cos na wzmocnienie po biegunkach)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

Dzięki za odpowiedź ;) 

 

Zobaczę jak to będzie jutro z nim bo najgorzej było drugiego dnia bo trzeba było go całego podnosić a teraz już tył podnosi prawie sam i tylko przód trzeba pomagać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ignacy01    8

moze najpierw wlewka a gdzies po 6-8 godz odrobaczyc
stawiam na kwasice
ostroznie z pasza treściwą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

witam 

 

mam taki problem z byczkiem 2 miesięcznym. Ma on problemy ze wstawaniem, trzeba mu pomagać. Najgorzej jest my podnieś przód. Ale jak już wstanie to potrafi pół dnia stać jeść i pić. Miał z miesiąc temu biegunkę ale to taką jednodniową bo dostał zastrzyk i mu przeszło. Co to może być brakuje jakiś witamin czy coś innego? 

Podaj mu selen z wit E Buteleczkę kupisz za bodajże 20-30 zł i starczy na sporo sztuk a na pewno nie zaszkodzi U mnie już kilku cielakom to pomogło a objawy niedoboru są takie że cielak nie chce wstawać a jak już wstanie to dziwnie chodzi bo ma słabe mięśnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

Podaj mu selen z wit E Buteleczkę kupisz za bodajże 20-30 zł i starczy na sporo sztuk a na pewno nie zaszkodzi U mnie już kilku cielakom to pomogło a objawy niedoboru są takie że cielak nie chce wstawać a jak już wstanie to dziwnie chodzi bo ma słabe mięśnie

 

 

byłem teraz u niego pomogłem mu wstać no to wziął się za pasze a jak później chciałem żeby się przeszedł to przeszedł z metr i się położył :( 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
    • Przez Kkarolek94
      witam sprzedam 2 byczki miesne i 2 jałówki miesne cielaki w wieku około 3 tygodni cena za jałówki 550-600 za byczki 900-1000 telefon 693-613-463
    • Przez kris148a
      Witam, kupiłem ponad miesiąc temu partie 10 cielaków, z jednym nie mogę dać rady (weterynarz też) miał biegunkę, temperature, dostawał różne specyfiki na biegunkę, antybiotyki itp, raz pił a raz nie mleko i tak miesiąc się męczymy. Było już troche lepiej i znow dziś wstać nie chce, jak mu podałem mleko pod pysk to wypił, temperatura 38.8, kał w miarę, merda ogonem ale nie wstał. Ja już nie mam pomysłu, weterynarz ostatnio jak był to mówił żeby narazie mu nic nie dawać bo dość już dostał. Co wy na to?
    • Przez Dczbcnv
      Witam
      Moj Cielak ma ok 3 miesiące i dzisiaj połknął gumową rękawiczek.  
      Co robic? Czy on zdechnie?
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj