Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha

32 odpowiedzi na ten temat

#1 Share b_radoszewski

b_radoszewski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 22 luty 2013 - 20:37

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha Witam,
Na wstępie napiszę, że wszystkim spamerom którzy mają ochotę pisać posty typu wygooglaj, poszukaj, poczytaj,itd. oświadczam, że to już robiłem i właśnie mam dylemat i dla tego zakładam temat.

No to do tematu wracając:
Planuję w przyszłym roku przeznaczyć 2-3ha na uprawę ziół. W tym roku będzie tam kukurydza.

Prośba moja jest o radę jak zacząć z ziołami:
  • jakie zioła posiać/posadzić - co się opłaca na takim areale - przez sformułowanie co się opłaca mam na myśli co faktycznie się opłaca nawet przy sporych nakładach pracy a nie co zrobić, żeby się nie narobić.
  • jak przygotować ziemię po kukurydzy
  • czy iść w jeden gatunek czy np podzielić na 2,3 lub 4 gatunki
  • jakie inwestycje należy poczynić rozpoczynając produkcję ziół - myślę tu o maszynach na co dzień nie używanych w zwyczajowych uprawach
To tak tytułem wstępu, więcej pytań zadam jak się coś wyklaruję.

Proszę też abyście udzielając odpowiedzi co posiać/posadzić napisali też dla czego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha Dzisiaj, 12:29
  •  

#2 Share dami21

dami21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 22 luty 2013 - 20:49

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha nie mam ziół ale w zeszłym roku podobno opłacała sie melisa ale mieta też podobno nie wychodzi najgorzej tylko na miete przyszły gorsze lata przynajmniej u nas i się nie udaje

#3 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 22 luty 2013 - 20:53

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha najlepjej to zasiej konopie na tych 3 ha to zostaniesz odrazu bamberem i wykupisz cała wioske tylko przykryj folją żeby nie wykryli to jest naj naj ziołon nie no to był żart a wracając do sedna sprawy to czy ziola sie opłacają nie lepjej jakieś ine rośliny zasiac zasadzic

Edytowany przez maniek20, 22 luty 2013 - 20:56.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share ludwik1983

ludwik1983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 22 luty 2013 - 21:05

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha zasiej wiesiołek na razie jest opłacalny i pewny zbyt prosty w uprawie

#5 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 22 luty 2013 - 21:19

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha kolego powiem tak sam od 2 lat uprawiam zioła fakt że początkowe areały nie były imponujące bo najpierw było ok 20 arów a w tamtym roku 35 ale jak to mówią od czegoś można zacząć ale wracajmy do tematu

na takim areale to polecam ci kozłek lekarski zioło jest pracochłonne ale tylko w pierwszym okresie po wysadzeniu czyli jakieś 2 góra 3 miesiące wszystko zależy od tego w jakiej kulturze masz ziemię a tak poza tym to na jakiej klasie ziemi masz zamiar to uprawiać i czy jest to ziemia zwięzła czy też nie bo przy kozłku lepiej żeby niebyła zwięzła
po tych powiedzmy 2 miesiącach (można i wcześniej wszystko zależy od kondycji rozsady i pogody) możesz już likwidować chwasty chemicznie i stosować odżywki
z takiego areału możesz uzyskać od 3 do 6-7 ton gdzie kilogram kosztuje na dzień dzisiejszy 10 pln+vat także nie jest źle

drugą opcją jest lubczyk na dzień dzisiejszy ok 12 + vat tylko tu jest problem z wykopaniem korzenia bo jest naprawdę długi

jakby co to pisz czy tu czy na pw

#6 Share tomekc360

tomekc360

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 22 luty 2013 - 21:23

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha Ja w ubiegłym roku zasadziłem 27 arów Kozłka lekarskiego . Tak na początek aby zobaczyć co to jest , czy się opłaca. Po wysuszeniu uzyskałem nie całą tone. Sprzedałem go 2 tygodnie temu w cenie 9złoty za kilo .(cena nie najgorsza ale po inne lata było nawet po 16 zł .Jestem zadowolony.
No więc tak:
  • Na 2 - 3 hektarach myśle że opłacalność kozłka by była . Ale na taki areał potrzeba już sprzętu. Pracy jest sporo.Ja z dokładnie 27 arów uzyskałem tone . Koszty produkcji wyniosły mnie mniej więcej 2/5 uzyskanych pieniędzy .
  • Po kukurydzy może wystapić mały problem ponieważ resztki po QQ nie gniją tak szybko jak np po zbożu typu przenica . Ma to związek dlatego ponieważ z kozłka zbiera się korzeń no i ta przyziemna część łodygi może się wplątać w ten korzeń. Nie wiem zbytnio jak można by to usunac.
  • Czy udeżać w jeden gatunek to już musisz sobie decydować ty ponieważ to zależy od warunków glebowych . Ja np planuje w tym roku zasadzić około 80 arów kozłka i 20 arcydzięgla ponieważ wymagają one takiego samego sprzetu do zbioru jak i do sadzenia .
  • Uprawa kozłka na areale większym niz 50 arów wymaga już sprzetu ( no chyba że masz w domu gromade ludzi tomożna ) 1 Sadzenie u mnie odnywa się ręcznie ale można sadzić sadzarką do warzyw ( koszt nowej to jakieś 1500 zł ) 2 Pielenie - jeśli chcesz pielić także miedzy krzakami to trzeba coś typu EKOPIELNIK , ja pielę zwykłym opiełaczem a miedzy krzakami to chaczkami jesli trzeba , pielić trzeba tak ze 3 razy . 3 Zrywanie pąków kwiatowych odbywać się musi niestety chyba tylko ręcznie bo inaczej się raczej nie da . 4 Usunięcie łodyg przed zbiorem mozna orkanem albo kosiarką bijakową. 5 Zbiór - w tym roku z powodu małego areału kozłka zbierałem go wykopując kopaczka dwurzędowa następnie na widły przetrzepać i na pzryczepę ale to pracochłonne i czasochłonne . Najlepszy do zbioru jest kombajn buraczany orlik .Cena 4-5 tysięcy . Ten sprzet wykopie wytrzepie i ładuje taśmowo na przyczepę .I mozna do krojenia .6 Krajanie do krajania głąbu trzeba poprost noża albo sprytnie wykonanej krajalnicy . dysponuje zdjęciem tego . 7 Po pokrajaniu trzeba wysuszyć ja oddawałem do suszenia do znajomego w cenie 150 zł za metr wysuszonego materiału . Ale wykonanie suszarni to koszt jakiś 20000 zł lub kupno kontenerowej to 17000 - 20000 zł.
Myśle że pomogłem wiecej info na PW. Uprawa opłacalna ale tez trzeba zainwestowac .

#7 Share Marcin5885

Marcin5885

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 22 luty 2013 - 22:03

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha konopie siewne :) legalne w Polsce :) http://pl.wikipedia..../Konopie_siewne

ps. palić też można :D

#8 Share razor275

razor275

CBŚ

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2171 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , myślistwo , motoryzacja

Napisany 23 luty 2013 - 09:07

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha Głupie posty zostały usunięte i nagrodzone punktami ostrzeżeń, następne jeżeli się pojawią spotka taki sam los.

Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

#9 Share ludwik1983

ludwik1983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 23 luty 2013 - 10:05

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha wiesiołek siej nie jest trudny do uprawy nawet na piaskach mozna siać cena 7zl/kg a plon z ha to 1.5-2t jak chcesz to wyszukaj firmy adamed lub wal do mnie na priv

#10 Share b_radoszewski

b_radoszewski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 24 luty 2013 - 14:15

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha Dziękuje za szybkie i pełne informacji odpowiedzi.

To co piszecie potwierdza moje przypuszczenia i wnioski.

Też myślałem o wiesiołku i kozłku ale także przyszedł mi do głowy ogórecznik - myślę, że na początek uprawa musi być w miarę prosta i nie koniecznie super dochodowa, bo najpierw trzeba się nauczyć z ziołami postępować. Nie ma co się rzucać z motyką na słońce.

Jeżeli chodzi o ziemię to jest to ziemia klasy IIIa/IIIb i IVa, jest glebą lekką przepuszczalną.

Myślałem jeszcze o mięcie pieprzowej ale ze względu na dość spore zapotrzebowanie na wodę i brak jeziora przylegającego do działki :) pomysł porzuciłem, chyba że ktoś z was ma doświadczenie z miętą i jej nawadnianiem bo z tego co czytałem to największe zapotrzebowanie jest w okresie czerwiec/lipiec czyli wtedy kiedy u nas w Polsce prawie nie pada. Pomimo iż ziemia nie jest sucha jak pieprz a nawet można by powiedzieć że jest wilgotna to i tak miał bym obawy czy inwestycja w miętę wydarzy.

tomekc360

Jeżeli chodzi o tą kukurydzę to faktycznie zanim kozłek by poszedł to muszą się te resztki rozłożyć, czyli na pierwszy rok lub dwa, zależnie od tempa rozkładu mógł by pójść wiesiołek.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share tomekc360

tomekc360

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 24 luty 2013 - 19:42

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha No niestety ... albo wpuśc jakąś kosiarke bijakową coś takiego żeby zniszczyć to przy samej ziemi ...

Edytowany przez tomekc360, 24 luty 2013 - 19:43.

#12 Share b_radoszewski

b_radoszewski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 24 luty 2013 - 21:29

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha Ewentualnie jako, że to QQ na ziarno to można by od biedy słomę zebrać oddzielnie, ale trochę szkoda bo co potem z tym zrobić?? przefermentować na kipie jak kompost i na przyszły rok??

#13 Share tomekc360

tomekc360

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 25 luty 2013 - 21:01

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha sprzedać na opał . kompost z tego to nie za bardzo ...

#14 Share doropkiewicz

doropkiewicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 26 luty 2013 - 20:33

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha czy sa firmy ktore oferuja jakis prawdzony material siewny dotyczący ziół
jeszce jedno czy ktos miał z was doświadczenie z koprem włoskim?

wiesiołek siej nie jest trudny do uprawy nawet na piaskach mozna siać cena 7zl/kg a plon z ha to 1.5-2t jak chcesz to wyszukaj firmy adamed lub wal do mnie na priv

#15 Share konrad451

konrad451

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 27 luty 2013 - 12:45

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha wie ktos gdzie moge sprzedac melise i miete? jestem z lubelskiego

#16 Share wojno33

wojno33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 23:33

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha Koledzy a tak z praktycznego punktu widzenia, jakie zioła wymagają najmniejszych nakładów pracy? Pytam nie dla tego, ze nie chce mi sie pracować, ale chciałbym może spróbować tej uprawy, ale niestety czas nie pozwala na zbyt duzą ilość pracy... :)
KPK Kumurun Team

#17 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 17:11

Koledzy a tak z praktycznego punktu widzenia, jakie zioła wymagają najmniejszych nakładów pracy? Pytam nie dla tego, ze nie chce mi sie pracować, ale chciałbym może spróbować tej uprawy, ale niestety czas nie pozwala na zbyt duzą ilość pracy... :)

Zależy kolego czy masz pole zachwaszczone czy tez nie ;D Dam taki przykład ja miałem troche chwastu w tymianku no to był plewiony ok 5 razy przeplewienie 1h ok 2dni w 2-3osoby obszar ok 1h a niedaleko sąsiad praktycznie nie miał wgl chwastu raz przeleciał pielnikiem i raz na szybko motyczką tak więc sie nie napracował koszenie rotacyjną tak więc też dość szybko ,

#18 Share wojno33

wojno33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 18:33

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha I co dalej? suszene, zbiór, sprzedaż? :)
KPK Kumurun Team

#19 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 10:23

I co dalej? suszene, zbiór, sprzedaż? :)

Z tym akurat nie ma problemu tylko musisz wcześniej znaleść na to odbiorce , bo jeżeli nie masz gdzie przechować i nie masz terminu na suszenie-młocenie to raczej nie ma co siać ;p W moim przypadku mam gdzie przechować w razie czegoś ale zazwyczaj po skoszeniu leży na polu kilka dni schnie , na przyczepy i do suszarni tam ok 15h sie suszy i wysuszony młócisz na miejscu i tyle towar wymłócony zostaje u kupującego i tyle . Jeżeli jest wszystko dograne z kupującym towar jest dobry to nie ma problemów . Niektórzy sami suszą i młócą ale to juz troche zabawa bo później i tak to trzeba gdzieś wozić i oczyszczać . Ale porównując to do innych ziół to jednak jest najmniej pracochłonny z tego co zaobserwowałem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share wojno33

wojno33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 17:55

Jakie zioła na nie dużym areale, około 2-3ha a możesz mi jeszcze powiedzieć jaki koszt jest suszenia?
KPK Kumurun Team