Skocz do zawartości

Zdjęcie

Biogaz z PROW 311

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Starlit

Starlit

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 22 luty 2013 - 11:40

Biogaz z PROW 311 Witam,
Czy ktoś z Was brał dotację na wytwarzanie biogazu z PROW 311? Przy jakiej kwocie taka inwestycja ma sens?
Można dostać do 500 tys. zł refundacji, z kolei przez LGD kwota ta oscyluje wokół 100 tys. refundacji. Czy ktoś się orientuje jakie są faktyczne koszty zrobienia biogazowni? Oraz na jakich gospodarstwach jest to opłacalne?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Biogaz z PROW 311 Dzisiaj, 19:12
  •  

#2 Share szakk

szakk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 22 luty 2013 - 13:30

Biogaz z PROW 311 Człowieku 500 tys. to możesz sobie pomyśleć o jakiejś małej biogazowni przy fermie z której uzyskasz maximum tyle energii że ogrzejesz sobie wodę i zapalisz kilka żarówek, inwestycja wogóle nie opłacalna. Aby zacząć wogóle o tym myśleć na poważnie to trzeba mieć mini 5 milionów wzwyż a i tak dochodzą protesty okolicznych mieszkańców i problemy z uzyskaniem substratu do fermentacji na cały rok. Kolejną kwestią jest okres po jakim się to zwraca 8-10 lat a nawet dłużej (nikt nie otwiera firmy z perspektywą zysków w następnej dekadzie -paranoja), z najnowszej znanej mi informacji wiem że nawet w Danii na chwilę obecną biogazownie nie przynoszą dochodu co będzie dalej nikt tego nie przewidzi na ten rok ceny gazu od ruskich spadły co automatycznie odbija się na opłacalności biogazowni rolniczych po co produkować energię jak można kupić taniej. Mam znajomego który 2 lata temu próbował ugryźć ten temat inwestycja miała się zamknąć w 15 milionach i na chwilę obecną po 2 latach przekonywania protestujących sąsiadów, całej góry biurokratycznych utrudnień facet już chyba zrezygnował a więc radzę ci przemyśl sens budowy małej biogazowni bo tu i 2 banki niewiele wskórają a takie pieniądze można zainewestować znacznie lepiej.

#3 Share martin6666

martin6666

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja i motorsport.
    Aktywny sędzia wyścigowy.

Napisany 22 luty 2013 - 14:38

Biogaz z PROW 311

Człowieku 500 tys. to możesz sobie pomyśleć o jakiejś małej biogazowni przy fermie z której uzyskasz maximum tyle energii że ogrzejesz sobie wodę i zapalisz kilka żarówek, inwestycja wogóle nie opłacalna. Aby zacząć wogóle o tym myśleć na poważnie to trzeba mieć mini 5 milionów wzwyż a i tak dochodzą protesty okolicznych mieszkańców i problemy z uzyskaniem substratu do fermentacji na cały rok. Kolejną kwestią jest okres po jakim się to zwraca 8-10 lat a nawet dłużej (nikt nie otwiera firmy z perspektywą zysków w następnej dekadzie -paranoja), z najnowszej znanej mi informacji wiem że nawet w Danii na chwilę obecną biogazownie nie przynoszą dochodu co będzie dalej nikt tego nie przewidzi na ten rok ceny gazu od ruskich spadły co automatycznie odbija się na opłacalności biogazowni rolniczych po co produkować energię jak można kupić taniej. Mam znajomego który 2 lata temu próbował ugryźć ten temat inwestycja miała się zamknąć w 15 milionach i na chwilę obecną po 2 latach przekonywania protestujących sąsiadów, całej góry biurokratycznych utrudnień facet już chyba zrezygnował a więc radzę ci przemyśl sens budowy małej biogazowni bo tu i 2 banki niewiele wskórają a takie pieniądze można zainwestować znacznie lepiej.

Witam, coś na temat biogazu wiem, więc się wypowiem.
Mianowicie 1,5 mln złotych to już coś można myśleć :) i da radę zrobić, nie ma rzeczy niemożliwych. Inwestuje się w takich miejscach gdzie sąsiadów nie ma to i problemu nie ma.
Problem z substratem do produkcji, odpowiednie umowy z kontrahentami, za odpowiednią cenę, i na prawdę surowca nie braknie.
Zyski, znaczące zyski po 10 latach to jest taki okres po którym inwestycja może się spłacić i dawać realnie duże pieniądze, pod warunkiem dobrego odbioru gotowego surowca w postaci gazu.

Jesteśmy w Polsce, nie w Danii po pierwsze. Po drugie ceny gazu spadły(pozornie), ale to już tylko nieliczni wiedzą, że ze spadkiem cen gazu spadła także jego wartość opałowa. Wychodzi więc że trzeba spalić go więcej aby uzyskać taką samą ilość ciepła, więc wychodzi na jedno :) .

Tak na zakończenie, żeby biznes w Polsce wypalił trzeba mieć na niego własny specyficzny pomysł.
Nie lubię jak ktoś neguje fajny pomysł na biznes zaraz na samym początku (coś w stylu: potrzeba na to wiele mln złotych, jesteś głupi że się za to zabierasz, zjedzą Cię kredyty, itp), z resztą sam się o tym przekonałem.

Życzę Ci abyś swój pomysł na biznes w postaci biogazowni lub innego po prostu wypalił . W Polsce brakuje małych i średnich przedsiębiorców, którzy dawali by prace i płacili podatki, więc jestem za, ale pod warunkiem że będzie to duże przedsiębiorstwo.

#4 Share Starlit

Starlit

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 22 luty 2013 - 16:14

Biogaz z PROW 311 Należą się Wam wyjaśnienia. Piszę wnioski unijne i zwrócił się do mnie klient z takim projektem. Próbuje się zorientować jakie będzie dla niego najelpsze rozwiązanie i czy wogóle powinien wchodzić w ten temat. Szczególnie, że warunki przyznawania, rozliczania i zwrotów dofinansowań się zmieniły.
2,8 ml zł to standarowa inwestycja, a 1,4 się zdażały w przypadku dwóch producentów instalacji.
Dotacja skierowana jest do mniejszych gopodarstw ( im mniejszy areał tym więcej wnioskodawca punktów otrzyma ) tylko, że nie ma żadnych danych liczbowych dotyczących mikrogazowni. Może ktoś wie jaka min powierzchnia jest potrzebna na biogazownię czy mikrobiogazownię? Zakładając, że wszystkie odpady będą pochodzić z zewnątrz.

#5 Share biogazplant

biogazplant

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 03 wrzesień 2013 - 18:26

Biogaz z PROW 311 Jeżeli temat jest aktualny to mogę podpowiedzieć parę rzeczy.
Wszystko będzie ponownie działac od przyszłego roku a więc warto przygotowywać projekty bo zajmuje to sporo czasu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 21:20

Biogaz z PROW 311 jakieś działanie ruszy w 2014 roku?

#7 Share biogazplant

biogazplant

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 05 wrzesień 2013 - 18:50

Biogaz z PROW 311 będą na OZE w 2014

#8 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 09 wrzesień 2013 - 14:11

Biogaz z PROW 311

Witam,
Czy ktoś z Was brał dotację na wytwarzanie biogazu z PROW 311? Przy jakiej kwocie taka inwestycja ma sens?
Można dostać do 500 tys. zł refundacji, z kolei przez LGD kwota ta oscyluje wokół 100 tys. refundacji. Czy ktoś się orientuje jakie są faktyczne koszty zrobienia biogazowni? Oraz na jakich gospodarstwach jest to opłacalne?

Przy każdej kwocie może mieć to sens. Jeżeli minimalna suma inwestycji to np. 1 milion to z dofinansowaniem na poziomie 0,5 miliona ma to już duży sens. Realnie o biogazowni 100kW może myśleć gospodarstwo powyżej 200ha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share kowalik

kowalik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 07 październik 2013 - 15:54

Biogaz z PROW 311 ja mam zamiar budować 200kw biogazownie, każda dotacja jest dobra tylko czasem długo sie czeka i przez ten czas mozna juz zarabiać

Edytowany przez kowalik, 07 październik 2013 - 15:54.