Skocz do zawartości

Zdjęcie

nawóz do buraków cukrowych

74 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Nowyyy

Nowyyy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 09 luty 2014 - 14:45

nawóz do buraków cukrowych Panowie jakie nawozy zastosować na wiosnę przed sianiem buraka cukrowego i w jakich dawkach biorąc pod uwagę że na jesień po pszenicy jarej nic nie było dawane ani nawozy ani obornik. Klasa ziemi III i IV

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
nawóz do buraków cukrowych Dzisiaj, 13:14
  •  

#62 Share honker

honker

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 27 luty 2014 - 10:40

nawóz do buraków cukrowych Witam.
Ja chcę dać pod burak teraz 750 kg npk z Rosji 8, 20, 30, i zawłókować to, a przed siewem 150 kg saletry 34%.
Po żniwach był dany obornik a przed orką zimową wapno. Czy takie nawożenie będzie OK ?
linux, don't be afraid penguin!

#63 Share lukaszbor

lukaszbor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 27 luty 2014 - 13:53

nawóz do buraków cukrowych stanowczo za dużo tego npk soli potasowej na wiosne można dać max 120kg w czystym składniku bo inaczej zaszkodzisz wschodom buraków czyli 400kg tego npk bedzie ok a na ok 2tyg przed siewem rozsiej lepiej po 200kg saletrzaku a pozniej uzupełnij azot pogłównie takie jest moje zdanie a zrobisz jak chcesz :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share honker

honker

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 27 luty 2014 - 21:14

nawóz do buraków cukrowych OK. Dzięki za podpowiedz.
linux, don't be afraid penguin!

#65 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 27 luty 2014 - 21:21

stanowczo za dużo tego npk soli potasowej na wiosne można dać max 120kg w czystym składniku bo inaczej zaszkodzisz wschodom buraków czyli 400kg tego npk bedzie ok a na ok 2tyg przed siewem rozsiej lepiej po 200kg saletrzaku a pozniej uzupełnij azot pogłównie takie jest moje zdanie a zrobisz jak chcesz :)

Masz to podparte jakimis badaniami lub doswiadczeniem?
Bo znam kilka osób którzy dawali po 800 a nawet 1000 lubofoski na wiosne i jakoś nie mieli problemów ze wschodami.

#66 Share lukaszbor

lukaszbor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 28 luty 2014 - 16:44

Masz to podparte jakimis badaniami lub doswiadczeniem?
Bo znam kilka osób którzy dawali po 800 a nawet 1000 lubofoski na wiosne i jakoś nie mieli problemów ze wschodami.

na pierwszym lepszym szkoleniu organizowanym przez cukrownie dowiesz sie tego a tu masz troszke lektury
http://polifoska.pl/...nt_73.html.html

#67 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 28 luty 2014 - 20:19

nawóz do buraków cukrowych Osobiście dawałem przez trzy lata z rzędu pod buraki 400kg soli potasowej tj.240 K w czystym składniku dodatkowo szedł fosforan i saletrzak na wiosnę i nie miałem żadnych problemów ze wschodami ani z obsadą,raz nawet na 1ha nawalił mi rozsiewacz i za nim się zorientowałem to już było wysiane ponad 500 kg soli potasowej i też było ok. plony oscylowały w zależności od terminu kopania od 60 do prawie 80 ton /ha. Tak to widzę z mojego doświadczenia mam gleby 1,2, 3 klasa bardziej z przewagą 2,nie wiem jak zrobi kolega powyżej ale ja bym dał tą dawkę ,bardziej bałbym się nie dać odpowiedniego nawożenia i mieć później słaby plon.

#68 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 01 marzec 2014 - 21:57

na pierwszym lepszym szkoleniu organizowanym przez cukrownie dowiesz sie tego a tu masz troszke lektury
http://polifoska.pl/...nt_73.html.html

Słuchaj sie tych z cukrowni to wyjdziesz jak zabłocki na mydle. Sam nie daje wszystkiego na wiosne większość daje pod orkę zimową, bo tak mi pasuje. A "lektury" z firm chemicznych są jeszcze mniej warte niz to co w cukrowni wymyślają.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#69 Share Norman

Norman

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 19:28

Moim zdaniem złotej zasady niema. Ja w sezonnie 2014 stosowałem jesienią sól + wapmag, Wjosną pod agregat polifoska lub odpowiednik, azot tylko powschodowo w dwóch dawkach do końca maja około 250 kg saletry na ha, plon 80 t/ha polaryzacja 18.9. Uważam że dużo zależy od zasobności gleby.

#70 Share stasiekrolnik

stasiekrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 24 grudzień 2014 - 14:33

a co sądzicie o nawozie YARA probeta??

#71 Share pawstrong

pawstrong

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 01 styczeń 2015 - 11:49

witam

panowie jestem młodym rolnikiem dopiero się ucze.i dlatego proszę  o podpowiedż z analizy gleby wyszło mi ze pod buraki mam dać 110 kg fosforu 250kg potasu i 100kg magnesu mowa o czystym składniku. buraki bez obornika będa uprawiane na borowinie . na jesień nie nie dawałem . a teraz na wiosne jakie nawozy najlepiej byłoby dać? 

pozdrawiam

#72 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 styczeń 2015 - 18:06

Masz kolego problem, przy takich dawkach nawozów zasolenie gleby będzie ogromne, a burak tego nie lubi. Czemu nie dałeś jesienią?

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#73 Share pawstrong

pawstrong

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 16:18

nie wiedziałem że na tym polu bede uprawiał

inspektor z cukrowni mówił aby jak najwcześniej dać 300 kg soli wczesną wiosną na zamarznięte pole wysiać, 

ja pomyślałem zęby kizeryt dać

pozdrawiam 

#74 Share JozB

JozB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 16:59

Analiza analizą. Wszystko zależy od pogody. A czynników wpływających na plon jest całe mnóstwo. Jak dasz w miarę nawozy, przypilnujesz chwastów i właściwie dokarmisz dolistnie to będzie bd plon. 

Jak nie dawałeś na jesień pk to na wiosnę jak najszybciej wieloskładnik lub sól z fosforanem i zabronuj(jak samą sól to nie musisz bronować). Przed siewem salmag z borem, 2 dawki saletry i tylko patrzeć jak rośnie. 

W tym roku dałem wczesną wiosną 350 kg soli,przed siewem 180 kg fosforanu, 200 kg siarczanu mg granulowanego, 100 kg salmagu z borem. Po siewie 340 kg saletry w dwóch dawkach. 

Plon 98 t/ha. Tylko pamiętaj, większe dawki soli wysiewaj co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem

Edytowany przez JozB, 14 styczeń 2015 - 20:32.
cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#75 Share kristofer85

kristofer85

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 11:26

witam wszystkich,jesstem tu nowy i za bardzo nie umie sie poruszac po tym,więc prosze o wyrozumiałośc i zrozumienie,mam pytanie odnosnie buraków cukrowych a mianowicie,bede siał buraki na na powierzchni 2,2 ha,na to pole chce wysiać przed siewem

500kg soli potasowej

500kg superfosfatu

500kg saletrzaku

moje pytanie jest nastepujace,czy takie dawki sa dobre?

i czy ten nawóz wysiac tuz przed siewem czy jakis czas wczesniej? a jesli wczesniej to mniej wiecej ile wczesniej przed siewem, z gory dzieki wszystkim za odpowiedz