Skocz do zawartości

Zdjęcie

nawóz do buraków cukrowych

74 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 25 marzec 2013 - 21:45

Troszeczkę się mylicie koledzy. Mocznik sam w sobie jest nawozem o odczynie zbliżonym do obojętnego. Gdy przejdzie z formy amidowej w amonowa wtedy zakwasza. Forma przejściowa jest wydzielający się amoniak który silnie hamuje kiełkowanie i wzrost młodych roślin. Do tego duże zasolenie gleby również nie wpływa na buraka pozytywnie.

Wystarczy poczytać temat od poczatku....
Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
nawóz do buraków cukrowych Dzisiaj, 23:17
  •  

#42 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 marzec 2013 - 23:25

wałowanie ogranicza wysychanie gleby? o jakich solach traktujecie w kontekście nawożenia azotowego?

Stosowanie każdych nawozów skutkuje zasoleniem gleby, bo każdy nawóz to sole z chemicznego punku widzenia czyli związki metali lub innych z wodorotlenków i reszty kwasowej od kwasów. Saletra amonowa to sól z pochodząca z połączenia wodorotlenku amonu i kwasu azotowego (V).
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#43 Share jarooo3013

jarooo3013

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 09:15

nawóz do buraków cukrowych To ja juz mam kurka metlik w glowie ;[ Co powiecie na taki sklad - pole na oborniku nawozy w kg/ha azot 1dawka okolo.150kg,sol pota. 250kg fosforan 100kg(pod agregat) plus pozniej odrzywka i druga dawka N. A moze ta sol i fosforan zastapic lubofoska12,chociaz wydaje nmie sie ze tamte beda lepiej rozpuszczalne i przyswajalne dla rosliny. nie wiem moze sie myle doradzcie pllliiisss ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak wybrać sadzeniaki? zobacz »

•  

#44 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 10:07

nawóz do buraków cukrowych z tego co ja wiem to nawozy lubofoska to są najgorzej przyswajalne (najlepiej niby nawozy z YARA). Na pewno drożej wyjdzie sól i fosforan, jeżeli chcesz koniecznie oszczędzić grosza to przelicz sobie większą dawkę tego lubofosu w porównaniu do tych nawozów. Zamiast fosforanu możesz również dać superfosfat+saletrzak, ale nie wiem czy to wyjdzie taniej. Z tego co ostatnio liczyłem, to zamiast soli potasowej cenowo wyszłoby podobnie jeżeli dałbyś w większej dawce wcześniej wspomniany nawóz z KALI-kornkali, oprócz 40%K ma również 6%MG 4%Na i 12%S. Ja na przyszły sezon się nad tym zastanowię, teraz myślę skąd tu skombinować ten drugi nawóz z Kali Magnesia Kainit i dać go na wiosnę, żeby uzupełnić przedwszystkim sód.. ;)

#45 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 27 marzec 2013 - 12:03

Widzę, że co niektórzy interesują się moim rozwiązaniem z tym nawozem Kali. Kolego Skywalker zapytaj w Agrololoku o to. Jak chcesz mogę podać numer do przedstawiciela od nawozów. Jak Ci pasuje ja 2 tyg temu kupilem go u Kuczyńskiej w Niedzwicy Dużej (lubelskie)
Co do pytań kolegi wcześniej zbilansuj sobie fosfor i potas, tak, żeby wyszło Ci co najmniej 200-250 kg K na ha. Skoro nie dawaleś żadnego PK jesienią to wiosną od siebie radziłbym Ci dać tylko dobry nawóz wieloskładnikowy, najlepiej jakiś dedykowany pod buraki. Bardzo dobrze sprawdza się u mnir ten:  którym producent zapewnia że składniki są częściowo rozłożone i są w miarę szybko dostępne dla roślin. poza tym zawiera większość niezbędnych dla burakow mikroelementów. Musiałbyś dać dawkę przynajmniej tonę na Ha. Ale zaoszczędzisz na przejazdach i ugniataniu pola co jest bardzo ważne wiosną w burakach.

Edytowany przez rzeznik13, 21 styczeń 2015 - 11:32.

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#46 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 19:07

nawóz do buraków cukrowych ile płaciliście za korn kali? w Jabłowie na początku miesiąca mieli go po 1250zł/t netto

#47 Share jarooo3013

jarooo3013

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 21:13

nawóz do buraków cukrowych Kto pomoze :) tak wiec chce zastosowac poli-skeB NPK(8,11,24,0,3) jak wczesniej pole na obr.i pytanie ile jej zastosowac w kg/ha( bo z moich obliczen cos duzo wychodzi) by zapewnic nawozenie na okolo 5t korzenia? i jeszcze jedno,bo wszedlem w zaklad,dla przykladu z tej polifoski ze te 8,11,24 sa to kg w czystym skladniku w 100 kg. Wiec jak to jest wygram czy przegram? Dzieki .Pozdrowionka i Wesolych Swiat.

#48 Share cichy5540

cichy5540

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 10:27

nawóz do buraków cukrowych Kissmy- Ja z Jabłowa kupiłem Korn-Kali po tej cenie na początku marca, myśle że taniej nie będzie nigdzie.

#49 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów
  • Zainteresowania:hmmm jest tego dość dużo:D

Napisany 30 marzec 2013 - 11:51

nawóz do buraków cukrowych A gdzie Ty kupisz polifoskę B? i po ile masz? bo słyszałem że kilka ładnych lat nie produkują.

#50 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 10:49

nawóz do buraków cukrowych pytanie co do uprawy czy po orce mogę wysiać jeszcze na jesieni sól i fosforan?? i przebronować ziemie?? bo już zaorałem ale nie mogłem wysiać nawozów ponieważ było rozsiewane wapno z cukrowni pod orke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 16:21

nawóz do buraków cukrowych A na wiosne bedziesz jeszcze coś dawał?

#52 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 18:16

nawóz do buraków cukrowych własnie sie zastanawiam czy teraz czy na wiosne jak bym teraz dał sól i fosforan to na wiosnę tylko saletrzak delikatnie pod korzeń i tyle, ale gdzieś wyczytałem że maksymalnie 140 kg/ha potasu można na wiosnę więc nie wiem czy nie bedzie za mało w sumie w wapnie z cukrowni coś tam jest tego składnika a przy 10 tonach na hektar coś w ziemi zostanie :)

#53 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 18:32

nawóz do buraków cukrowych teoretycznie zalecają aby wysiewać potas i fosfor przed orką i tak myślę, że jest najlepiej. Jeżeli nie masz gór, to na Twoim miejscu spróbowałbym w ten sposób w jaki proponujesz zaaplikować 200kg soli, a na wiosnę 100kg pod agregat. Duża dawka soli dana bezpośrednio przed siewem niekorzystnie wpływa na wschody a i te chlorki się nie rozkładają dlatego zaleca się dawać na jesieni pod pług. Chociaż są tacy co twierdzą, że potas dany na jesieni to głupota bo zostaje wymyty.
A policz sobie ile wyniosłaby Cie polifoska na wsionę zamiat tych nawozów?
Ja stosuję póki co wysiew soli i superfosfatu wzbogaconego przed orką, w zeszłym sezonie pierwszy raz ale efekt myślę, że widać było i we wschodach i w plonie w porównaniu do lat ubiegłych :)

#54 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 19:50

nawóz do buraków cukrowych Co do soli potsowej to nie powinno przekraczać się jednorazowo dawki 300 kg/ha przez niekorzystny chlor

Radziłbym zwracać uwagę na ilość fosoru rozpuszczalnego w wodzie i tym samym przyswajalnego dla roślin:
-superfosfat wzbogacony ma niby 40% ale w wodzie rozpuszca się tylko 23% natomiast polidap 46 a w odzie 41 % i dadatkowo 18 % mocznika

Burak lubi magnez jak i zarówno siarkę z makroelementów dlatego ja stusuje kizeryt a azotowy tylko saletrzak przedsiewnie oraz pogłownie

#55 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 21:46

nawóz do buraków cukrowych Ja stosuje 400kg soli potasowej na ha i skutków ubocznych nie ma plon rewelacyjne

#56 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 10:54

nawóz do buraków cukrowych A jak u Ciebie z plonem na pierwszych klasach gleb i polaryzacją ?

#57 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 17:13

nawóz do buraków cukrowych Odmiana Nancy wykopana około 12 pażdziernika 81t/ha polaryzacja zaskoczyła mnie bo 17,2. zawsze jest deczko więcej jak 16 ale kierowcy mówili że w cukrowni codziennie polaryzacja spada także to wszystko kantowane jest. powiem tak plon w tym roku dobry bywało lepiej i gorzej.

#58 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 19:45

nawóz do buraków cukrowych fajne plony macie na tych czarnoziemach.. ja mimo, że mieszkam jakichś 15km od Twojego miejsca zamieszkania, niestety nie posiadam takich gleb, i jak uzyskam w najbliższych latach wynik 70-75t/ha to już będzie chyba max jaki się da wyciągnąć.. W tym roku kopane po 20września, plon na czysto niecałe 60t/ha ale przy polaryzacji 18%..

#59 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 20:54

nawóz do buraków cukrowych kolego to twoje to też dobre plony są u nas kto dba to ma może z 5 gospodarzy ma takie plony a reszta 50 - 60 t/ha max.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 15:38

nawóz do buraków cukrowych zenonimie z ekstraklasy ziemnej :) powiedz mi kolego 400 kg tej soli to dajesz wiosną przed siewem czy jak?? i ile fosforu??