PanKrzysztof

nawóz do buraków cukrowych

Polecane posty

kissmy...    67

uwzględniając wartość siarki i magnezu (w odniesieniu do kizerytu) to warto kupić korn kali potas w nim kosztuje około 2,5zł/kg netto, sód jest gratis a jego ilość taniej niż kainitem można uzupełnić solą kuchenną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    830

a BIOGEN?, tańszy, ale nie wiem czy skuteczne.. o tym basfoliarze nie słyszałem? Nie wiem czy powinienem pytać w tym temacie, ale - jakie cuda w rzepaku robi? :P Kolego @Alio? A zapytam jeszcze o ten siarczan magnezu, piszesz 4-5 razy, ale do zabiegów herbicydowych chyba tego nie dodajesz, tylko później? 5% tj, jeżeli 200l/ha wylewasz, to dodajesz 10kg ww. siarczanu na 1ha?

 

Tak teraz patrzę, to nie wiem, czy ten basfoliar wyjdzie tak taniej? Chybaże inne dawki dajesz? Bo z tego co przeczytałem na znalezionej ulotce w internecie, to zalecana dawka wynosi 2-3l/ha.. Znalazłem również dla orientacji cenę tego basfoliaru, to 10l koszt ok 390zł? No to dając 2l/ha tego nawozu to wychodzi nam koszt 78zł/ha?? A asahi 1l koszt ok 115zł? Zalecana dawka 0,5-0,6l/ha, więc przyjmijmy, że wyjdzie 60zł/ha....

I jeszcze zapytam o wcześniej wspomniany Magnesia-Kainit, dajesz to pogłównie czy raczej przed siewem? (i gdzie to kupujesz?)

 

@kissmy..-rozumiem, że do oprysku dodajesz sól kuchenną uzupełniając tym samym sód? W jakiej ilości na ha to stosujesz?

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja w ubiegłym roku Basfoliar Active kupowałem równo po 300 brutto (hurtownia Świć w Lublinie). Tam mi go polecili do stosowania głównie w rzepaku i burakach zamiast asashi. Dawka 1 litr/ha w 2 powtórzeniach czyli łączny koszt ok 60 zl/ha. Niby podobny jak asashi ale porownajcie sobie skład tych preparatów:  http://falcon9.home....ar-Aktiv-1l/183 . Ja po stosowaniu przez już 3 sezony przekonałem się do Basfoliaru bardzo. Zwłaszcza jak regeneruje rzepak po uszkodzeniach zimowych, co było mocno widoczne w ubiegłym sezonie.
Co do siarczanu magnezu to daję jak napisalem 5% czyli 5 kg na 100l cieczy i ok 230l/ha cieczy. Daję to z odżywkami juz z 3 zabiegiem herbicydowym od wielu lat i nie zauważylem żadnych ujemnych dzialań. Podobnie idzie z Grammanicydem i co najmniej 2-3 razy same odżywki z siarczanem i mocznikiem. Praktycznie co 10-15 dni idzie taki mix w buraki i efekty chyba widac.
Kalinit daję oczywiście przedsiewnie, jak dam radę to jesienią a jak nie to wiosną. W tym roku kupiony u Kuczyńskiej w Niedzwicy Dużej ale w inne lata brałem to i w Agroloku. Jak zamówisz wcześniej to wszędzie Ci to ściągną.

Edytowano przez rzeznik13

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    830

aa, czyliże u Kuczyńskiej można kupić te nawozy.. to widzę, że jesteś z lubelskiego gdzieś z okolic Lublina? Ja również lubelskie, tylkoże region południo-wschodni, bliżej gospodarstwa Kuczyńskiej ;)

Te opryski odżywkowe fajnie wyglądają u Ciebie i powinno się kilka razy nimi pryskać każdą roślinę, ja dawałem w tamtym roku Wuxal Top N jako podstawową odżywkę i efekty po 2x5l w zbożach były super!

Mimo, że nie jestem jeszcze aż tak bardzo doświadczony aby komuś wytykać błędy, ale nad tym mocznikiem to bym się zastanowił? Z tego co wiem, to mocznik dodany do cieczy użytkowej obniża znacznie jej temperaturę i jeśli np zastosujemy taką mieszankę po upalnym dniu, nawet późnym popołudniem to jest większy szok fizjologiczny dla rośliny a co za tym idzie obnizona jest skuteczność dodawanych z nim substancji..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

temperaturę cieczy niweluje dodatek siarczanu magnezu, duże gospodarstwa opierają ciecz roboczą na 5% dodatku mocznika przy każdym zabiegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Owszem, masz 100% racji, że mocznik obniża temperaturę cieczy ale:

Po pierwsze nigdy nie pryskam wczesnym popołudniem lub przy wysokiej temperaturze. Zwykle początek pryskania u mnie jest tak 18-20 żależy od długości dnia, więc rośliny zdążą już nieco się schłodzić a dwa że już wtedy pszczoły już tak nie kursują. Na płatek w rzepaku nigdy nie wyjeżdzam wcześniej jak 21-22.

Po drugie woda do pryskania jest pobierana ze zbiornika więc jest już nieco ogrzana.

Po trzecie w wielu źródłach czytałem, że dodatek mocznika do cieczy roboczej powoduje lepsze wchłanianie się substancji czynnych i odżywek. Mocznik ma niby powodować powiększanie się jakichś komórek pobierających, ale szczegółów i nazw nie pamiętam i nie chcę pisać głupot:)

Poza tym dokarmianie mocznikiem stosuję od wielu wielu lat praktycznie we wszystkim i w różnych sytuacjach i nigdy nie zdarzyło mi się poparzyć roślin, chyba że dalem za duże stężenie to co najwyżej na nakładkach coś tam było czasem widać.

 

Co do stężenia to daję wczesną wiosną nawet 15-20% na zboża ale później już ostrożnie 6-10% w zależności od uprawy i tego z czym stosuję.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Ten wysiany jesienią był coś koło 1450 zł/t a ten co będę siał wiosną jeszcze nie dotarł ale cena niewielka, ma byc coś poniżej 700 zł/T

 

czyli ktoś zrobił na tym ponad 700zł/t marży? na kizerycie biją 100zł/t i to wydawało mi się kosmiczną stawką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    830

ja również staram się pryskać w godzinach wieczorowych, z tym zbiornikiem do dobra sprawa. Czyli jak będe chciał dodac mocznika to śmiało 5-10kg na 200l.ha, a nawet -jak napisałeś, przy zbozach 20-40kg? ;)

 

100zł to chyba za q, bo winternecie pierwszy lepszy link widać że cena kizerytu to 1070zł/t plus transport, a kizeryt ma tylko siarkę i magnez..

http://www.gieldarolna.pl/kizeryt-niezawodna-moc-magnezu-z-siarka,463498

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Kolego Kissmy... nikt nie przyciął takiej marży. Poczytaj moje posty na 1 stronie. Pierwszy nawóz miał 40% K a ten drugi 11%K stąd róznice w cenie. Wcześniej podałem linki do obu.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

z azotem w buraku to panowie ostrożnie!!! bo tu nie tylko plon sie liczy a polaryzacja cukru.

powiem że z mocznikim przed siewem to ktoś tu miał racje.. nnie polecam i ja. pogarsza wschody znacząco! niektóży sieja kredę jak widze na wiosne ale cienko i efekty to daje musze przyznać bo mieli ładną obsade.

fosfor też ostrożnie... a potasu nie żałować...

ja stosowałem obornik na ściernisko potem pod zimową orkę 100kg polidapu 18-46 i 200kgsoli 60%

na wiosnę poprawie jeszcze soli. zastanowie sie co do azotu.. najwyżej 100kg saletrzaku z borem i potem pogłównie 200 saletry 34%.

azotu nie chce przekraczać 100kg ponieważ spada wydajność cukru z ha. z badań wynika że optymalna dawka to 80kgN (20+60)

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarooo3013    1

Witam. Koledzy a jak nie wysialem PK jesienia, to wiosna odrazu pod agregat jak robie do tej porytak,czy lepszy efekt bedzie tak ze 2,3tyg przed siewem o ile warunki atm.pozwola? Maksymalnie to na jaka glebokosc nalezy wykonac uprawe przedsiewna,bo wyczytalem w jakims czasopismie ze burak lubi gleboka upr.i tak sprobowalem dwa przejazdy agr.lecz szalu nie bylo. Walujecie pole po zasianiu buraka? ben87 dla czego z fosforem ostroznie? A z tym azotem to dobrze mowisz,najlepiej 120kgN(50%/ 50%) i nawozenie poglowne najlepiej wykonac do konca czerwca. Bo pozniejsze nawozenie to,karmienie liscia,polar.w dol zle sie pryzma przechowuje itd. Czekam na odp. Dzieki i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    830

uprawa przedsiewna powinna być jak najpłytsza, tak żeby nasiona zostały umiejscowione na głębokości 2-3cm. Ja Ci powiem jak ja zrobiłem w tamtym roku, nawozy PK posiałem najwcześniej jak się tylko dało, to było nawet przed sianiem pszenicy, po wysianiu nawozu to zabronowałem (bo pole na jesieni nie było już po orce doprawiane) a później aby ograniczyć wysychanie gleby zawałowałem to cięzkim takim zębatym wałem. Później padało trochę deszczy to zrobiła się skorupa. Dobrze było robić agregatem przed sianiem, zrobiłem najpłyciej tak do 4cm, i dobrze wyszło bo nasiona podczas siania były osadzane pod warstwą rozpyloną na twardej ziemi, przez co podsiąkanie dla nasion było bdb. Z wałowaniem po siewie to różnie to jest, raczej teraz się tego nie powinno chyba robić jeśli sieje się siewnikiem który ma jakieś kółka dociskające za wysianymi nasionkami. Jak się zawałuje i popada i przyjdzie słońce to zrobi się twarda skorupa i lipa ze wschodami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

dokładnie pole już na jesieni musi być przygotowane aby najlepiej jednym zabiegiem uprawowym na max. 4 cm zrobić na wiosne wtedy jest efekt i oszczędność. podstawa to nie wysuszać gleby... nawozy jak sie nie dało na jesieni to wiosną jak najwcześniej.

 

ja

 

Witam. Koledzy a jak nie wysialem PK jesienia, to wiosna odrazu pod agregat jak robie do tej porytak,czy lepszy efekt bedzie tak ze 2,3tyg przed siewem o ile warunki atm.pozwola? Maksymalnie to na jaka glebokosc nalezy wykonac uprawe przedsiewna,bo wyczytalem w jakims czasopismie ze burak lubi gleboka upr.i tak sprobowalem dwa przejazdy agr.lecz szalu nie bylo. Walujecie pole po zasianiu buraka? ben87 dla czego z fosforem ostroznie? A z tym azotem to dobrze mowisz,najlepiej 120kgN(50%/ 50%) i nawozenie poglowne najlepiej wykonac do konca czerwca. Bo pozniejsze nawozenie to,karmienie liscia,polar.w dol zle sie pryzma przechowuje itd. Czekam na odp. Dzieki i pozdrawiam.

najlepiej to nie wałuj chyba że będzie bardzo sucho to możesz.azot niech będzie te 120kg ale radze dzielić 30/70% aby młodym siewkom nie zasolić jeżeli dajesz PK na wiosnę. a jak tak dajesz to daj sól i fosforan i azotu już wcale.nawożenie pogłówne nie do końca czerwca a do fazy 3pary liści właściwych. póżniej tylko dolistnie.

dlaczego ostrożnie z fosforem... otóż dlatego że burak pobiera gobardzo mało...

zaledwie 6% w trakcie wegetacji. natomiast potasu 39%, azotu 26%, sodu 9% wapnia 8% magnezu 5% i siarki 3%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wałowanie ogranicza wysychanie gleby? o jakich solach traktujecie w kontekście nawożenia azotowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    830

azot niech będzie te 120kg ale radze dzielić 30/70% aby młodym siewkom nie zasolić

Ja rozumiem, że dobrze i szybko wyraża się swoje zdanie bez interpunkcji, ale tutaj to nie wiem czy jej zabrakło czy tak to miało zabrzmieć, bo dla mnie to bez sensu? Jeżeli chodziłoby o sól, to zgodziłbym się, ale co ma azot do zasolenia ?? Z tego co ja wiem to zbyt duża dawka azotu pod korzeń może po prostu nie być w pełni wykorzystana.

Agrotechnikiem nie jestem, ale myślę, że wałowanie ziemi ogranicza parowanie wody z ziemi.

"o jakich solach traktujecie w kontekście nawożenia azotowego?" - wybacz, ale nie rozumiem pytania ;) Chybaże, masz na myśli to samo co ja wyżej..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Troszeczkę się mylicie koledzy. Mocznik sam w sobie jest nawozem o odczynie zbliżonym do obojętnego. Gdy przejdzie z formy amidowej w amonowa wtedy zakwasza. Forma przejściowa jest wydzielający się amoniak który silnie hamuje kiełkowanie i wzrost młodych roślin. Do tego duże zasolenie gleby również nie wpływa na buraka pozytywnie.

Wystarczy poczytać temat od poczatku....


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

wałowanie ogranicza wysychanie gleby? o jakich solach traktujecie w kontekście nawożenia azotowego?

Stosowanie każdych nawozów skutkuje zasoleniem gleby, bo każdy nawóz to sole z chemicznego punku widzenia czyli związki metali lub innych z wodorotlenków i reszty kwasowej od kwasów. Saletra amonowa to sól z pochodząca z połączenia wodorotlenku amonu i kwasu azotowego (V).

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarooo3013    1

To ja juz mam kurka metlik w glowie ;[ Co powiecie na taki sklad - pole na oborniku nawozy w kg/ha azot 1dawka okolo.150kg,sol pota. 250kg fosforan 100kg(pod agregat) plus pozniej odrzywka i druga dawka N. A moze ta sol i fosforan zastapic lubofoska12,chociaz wydaje nmie sie ze tamte beda lepiej rozpuszczalne i przyswajalne dla rosliny. nie wiem moze sie myle doradzcie pllliiisss ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    830

z tego co ja wiem to nawozy lubofoska to są najgorzej przyswajalne (najlepiej niby nawozy z YARA). Na pewno drożej wyjdzie sól i fosforan, jeżeli chcesz koniecznie oszczędzić grosza to przelicz sobie większą dawkę tego lubofosu w porównaniu do tych nawozów. Zamiast fosforanu możesz również dać superfosfat+saletrzak, ale nie wiem czy to wyjdzie taniej. Z tego co ostatnio liczyłem, to zamiast soli potasowej cenowo wyszłoby podobnie jeżeli dałbyś w większej dawce wcześniej wspomniany nawóz z KALI-kornkali, oprócz 40%K ma również 6%MG 4%Na i 12%S. Ja na przyszły sezon się nad tym zastanowię, teraz myślę skąd tu skombinować ten drugi nawóz z Kali Magnesia Kainit i dać go na wiosnę, żeby uzupełnić przedwszystkim sód.. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Widzę, że co niektórzy interesują się moim rozwiązaniem z tym nawozem Kali. Kolego Skywalker zapytaj w Agrololoku o to. Jak chcesz mogę podać numer do przedstawiciela od nawozów. Jak Ci pasuje ja 2 tyg temu kupilem go u Kuczyńskiej w Niedzwicy Dużej (lubelskie)
Co do pytań kolegi wcześniej zbilansuj sobie fosfor i potas, tak, żeby wyszło Ci co najmniej 200-250 kg K na ha. Skoro nie dawaleś żadnego PK jesienią to wiosną od siebie radziłbym Ci dać tylko dobry nawóz wieloskładnikowy, najlepiej jakiś dedykowany pod buraki. Bardzo dobrze sprawdza się u mnir ten:  którym producent zapewnia że składniki są częściowo rozłożone i są w miarę szybko dostępne dla roślin. poza tym zawiera większość niezbędnych dla burakow mikroelementów. Musiałbyś dać dawkę przynajmniej tonę na Ha. Ale zaoszczędzisz na przejazdach i ugniataniu pola co jest bardzo ważne wiosną w burakach.

Edytowano przez rzeznik13

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ile płaciliście za korn kali? w Jabłowie na początku miesiąca mieli go po 1250zł/t netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarooo3013    1

Kto pomoze :) tak wiec chce zastosowac poli-skeB NPK(8,11,24,0,3) jak wczesniej pole na obr.i pytanie ile jej zastosowac w kg/ha( bo z moich obliczen cos duzo wychodzi) by zapewnic nawozenie na okolo 5t korzenia? i jeszcze jedno,bo wszedlem w zaklad,dla przykladu z tej polifoski ze te 8,11,24 sa to kg w czystym skladniku w 100 kg. Wiec jak to jest wygram czy przegram? Dzieki .Pozdrowionka i Wesolych Swiat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

Kissmy- Ja z Jabłowa kupiłem Korn-Kali po tej cenie na początku marca, myśle że taniej nie będzie nigdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

A gdzie Ty kupisz polifoskę B? i po ile masz? bo słyszałem że kilka ładnych lat nie produkują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

pytanie co do uprawy czy po orce mogę wysiać jeszcze na jesieni sól i fosforan?? i przebronować ziemie?? bo już zaorałem ale nie mogłem wysiać nawozów ponieważ było rozsiewane wapno z cukrowni pod orke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez Ramzes1987x
      Witam panowie co sądzicie to tym nawozie?producent niby Yara i jest to ponoć import z Norwegi czy Niemiec i sprowadzany luzem a u nas przesiewany (bo przywożony jest nie do końca dobrze zgranulowany a ten odsiew osobno sprzedawany głównie sadownikom) i pakowany w BigBagi.Cena okazyjna bo 1300zł netto.Sprzedawca się zarzeka że skład w 100% prawdziwy i z wysoką przyswajalnością i że musi być wszystko byc prawdziwe bo już nie jedną kontrolę miał dzięki uprzejmości konkurencji i bez problemu może dać próbki nawozu


    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj