Skocz do zawartości

Zdjęcie

nawóz do buraków cukrowych

74 odpowiedzi na ten temat

#21 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów
  • Zainteresowania:hmmm jest tego dość dużo:D

Napisany 27 luty 2013 - 23:21

nawóz do buraków cukrowych Po ile kupowałeś ten Kainit ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
nawóz do buraków cukrowych Dzisiaj, 23:24
  •  

#22 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 28 luty 2013 - 16:17

nawóz do buraków cukrowych Ten wysiany jesienią był coś koło 1450 zł/t a ten co będę siał wiosną jeszcze nie dotarł ale cena niewielka, ma byc coś poniżej 700 zł/T
Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#23 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 22:07

nawóz do buraków cukrowych Z racji ze buraki bede uprawial 1 rok chciałbym sie was spytac jaki nawóz stosujecie przed siewem? jesienia był obornik dodam.Piszcie z swojego doświadczenia. Czy polifoska z mocznikiem starczy ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 11:14

nawóz do buraków cukrowych a ja mam takie pytanie, wiem, że siarka pozytywnie wpływa na plonowanie buraka, czy ktoś dawał przed siewem np ten salmag 27,5N +4,5S ?
Ja planuję dać saletrzak+bor w ilości 200-300kg/ha, a siarke ewentualnie później dać w odżywce?
Kto z Was daje Asashi? Ja myślę, że w tym roku spróbuję dać do II i III zabiegu herbicydowego.. ?

#25 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:02

nawóz do buraków cukrowych Co do siark to wiem, że wymagają jej zwlłaszcza zboża i rzepak, buraki chyba mniej. Ja w burakach daję dolistnie co najmniej 4-5 razy siarczan magnezu w stężeniu 5% i to być może zabezpiecza siarkę. Co do Asashi to sprawdza się i to bardzo zwłaszcza z 2 i 3 zabiegiem herbicydowym, ale ja od 3 lat stosuję tańszy a moim zdaniem lepiej się sprawdzający Basfoliar Active. A jakie cuda działa on w rzepaku!!

#26 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 21:40

nawóz do buraków cukrowych uwzględniając wartość siarki i magnezu (w odniesieniu do kizerytu) to warto kupić korn kali potas w nim kosztuje około 2,5zł/kg netto, sód jest gratis a jego ilość taniej niż kainitem można uzupełnić solą kuchenną

#27 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 22:16

nawóz do buraków cukrowych a BIOGEN?, tańszy, ale nie wiem czy skuteczne.. o tym basfoliarze nie słyszałem? Nie wiem czy powinienem pytać w tym temacie, ale - jakie cuda w rzepaku robi? :P Kolego @Alio? A zapytam jeszcze o ten siarczan magnezu, piszesz 4-5 razy, ale do zabiegów herbicydowych chyba tego nie dodajesz, tylko później? 5% tj, jeżeli 200l/ha wylewasz, to dodajesz 10kg ww. siarczanu na 1ha?

Tak teraz patrzę, to nie wiem, czy ten basfoliar wyjdzie tak taniej? Chybaże inne dawki dajesz? Bo z tego co przeczytałem na znalezionej ulotce w internecie, to zalecana dawka wynosi 2-3l/ha.. Znalazłem również dla orientacji cenę tego basfoliaru, to 10l koszt ok 390zł? No to dając 2l/ha tego nawozu to wychodzi nam koszt 78zł/ha?? A asahi 1l koszt ok 115zł? Zalecana dawka 0,5-0,6l/ha, więc przyjmijmy, że wyjdzie 60zł/ha....
I jeszcze zapytam o wcześniej wspomniany Magnesia-Kainit, dajesz to pogłównie czy raczej przed siewem? (i gdzie to kupujesz?)

@kissmy..-rozumiem, że do oprysku dodajesz sól kuchenną uzupełniając tym samym sód? W jakiej ilości na ha to stosujesz?

Edytowany przez skywalker89, 21 marzec 2013 - 22:59.

#28 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 13:07

Ja w ubiegłym roku Basfoliar Active kupowałem równo po 300 brutto (hurtownia Świć w Lublinie). Tam mi go polecili do stosowania głównie w rzepaku i burakach zamiast asashi. Dawka 1 litr/ha w 2 powtórzeniach czyli łączny koszt ok 60 zl/ha. Niby podobny jak asashi ale porownajcie sobie skład tych preparatów:  http://falcon9.home....ar-Aktiv-1l/183 . Ja po stosowaniu przez już 3 sezony przekonałem się do Basfoliaru bardzo. Zwłaszcza jak regeneruje rzepak po uszkodzeniach zimowych, co było mocno widoczne w ubiegłym sezonie.
Co do siarczanu magnezu to daję jak napisalem 5% czyli 5 kg na 100l cieczy i ok 230l/ha cieczy. Daję to z odżywkami juz z 3 zabiegiem herbicydowym od wielu lat i nie zauważylem żadnych ujemnych dzialań. Podobnie idzie z Grammanicydem i co najmniej 2-3 razy same odżywki z siarczanem i mocznikiem. Praktycznie co 10-15 dni idzie taki mix w buraki i efekty chyba widac.
Kalinit daję oczywiście przedsiewnie, jak dam radę to jesienią a jak nie to wiosną. W tym roku kupiony u Kuczyńskiej w Niedzwicy Dużej ale w inne lata brałem to i w Agroloku. Jak zamówisz wcześniej to wszędzie Ci to ściągną.

Edytowany przez rzeznik13, 21 styczeń 2015 - 11:31.

#29 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 15:01

nawóz do buraków cukrowych aa, czyliże u Kuczyńskiej można kupić te nawozy.. to widzę, że jesteś z lubelskiego gdzieś z okolic Lublina? Ja również lubelskie, tylkoże region południo-wschodni, bliżej gospodarstwa Kuczyńskiej ;)
Te opryski odżywkowe fajnie wyglądają u Ciebie i powinno się kilka razy nimi pryskać każdą roślinę, ja dawałem w tamtym roku Wuxal Top N jako podstawową odżywkę i efekty po 2x5l w zbożach były super!
Mimo, że nie jestem jeszcze aż tak bardzo doświadczony aby komuś wytykać błędy, ale nad tym mocznikiem to bym się zastanowił? Z tego co wiem, to mocznik dodany do cieczy użytkowej obniża znacznie jej temperaturę i jeśli np zastosujemy taką mieszankę po upalnym dniu, nawet późnym popołudniem to jest większy szok fizjologiczny dla rośliny a co za tym idzie obnizona jest skuteczność dodawanych z nim substancji..

#30 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 15:52

nawóz do buraków cukrowych temperaturę cieczy niweluje dodatek siarczanu magnezu, duże gospodarstwa opierają ciecz roboczą na 5% dodatku mocznika przy każdym zabiegu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 16:04

nawóz do buraków cukrowych Owszem, masz 100% racji, że mocznik obniża temperaturę cieczy ale:
Po pierwsze nigdy nie pryskam wczesnym popołudniem lub przy wysokiej temperaturze. Zwykle początek pryskania u mnie jest tak 18-20 żależy od długości dnia, więc rośliny zdążą już nieco się schłodzić a dwa że już wtedy pszczoły już tak nie kursują. Na płatek w rzepaku nigdy nie wyjeżdzam wcześniej jak 21-22.
Po drugie woda do pryskania jest pobierana ze zbiornika więc jest już nieco ogrzana.
Po trzecie w wielu źródłach czytałem, że dodatek mocznika do cieczy roboczej powoduje lepsze wchłanianie się substancji czynnych i odżywek. Mocznik ma niby powodować powiększanie się jakichś komórek pobierających, ale szczegółów i nazw nie pamiętam i nie chcę pisać głupot:)
Poza tym dokarmianie mocznikiem stosuję od wielu wielu lat praktycznie we wszystkim i w różnych sytuacjach i nigdy nie zdarzyło mi się poparzyć roślin, chyba że dalem za duże stężenie to co najwyżej na nakładkach coś tam było czasem widać.

Co do stężenia to daję wczesną wiosną nawet 15-20% na zboża ale później już ostrożnie 6-10% w zależności od uprawy i tego z czym stosuję.

#32 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 16:12

Ten wysiany jesienią był coś koło 1450 zł/t a ten co będę siał wiosną jeszcze nie dotarł ale cena niewielka, ma byc coś poniżej 700 zł/T

czyli ktoś zrobił na tym ponad 700zł/t marży? na kizerycie biją 100zł/t i to wydawało mi się kosmiczną stawką

#33 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 16:13

nawóz do buraków cukrowych ja również staram się pryskać w godzinach wieczorowych, z tym zbiornikiem do dobra sprawa. Czyli jak będe chciał dodac mocznika to śmiało 5-10kg na 200l.ha, a nawet -jak napisałeś, przy zbozach 20-40kg? ;)

100zł to chyba za q, bo winternecie pierwszy lepszy link widać że cena kizerytu to 1070zł/t plus transport, a kizeryt ma tylko siarkę i magnez..
http://www.gieldarol...z-siarka,463498

Edytowany przez skywalker89, 23 marzec 2013 - 16:16.

#34 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 16:59

nawóz do buraków cukrowych Kolego Kissmy... nikt nie przyciął takiej marży. Poczytaj moje posty na 1 stronie. Pierwszy nawóz miał 40% K a ten drugi 11%K stąd róznice w cenie. Wcześniej podałem linki do obu.

#35 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 14:41

nawóz do buraków cukrowych z azotem w buraku to panowie ostrożnie!!! bo tu nie tylko plon sie liczy a polaryzacja cukru.
powiem że z mocznikim przed siewem to ktoś tu miał racje.. nnie polecam i ja. pogarsza wschody znacząco! niektóży sieja kredę jak widze na wiosne ale cienko i efekty to daje musze przyznać bo mieli ładną obsade.
fosfor też ostrożnie... a potasu nie żałować...
ja stosowałem obornik na ściernisko potem pod zimową orkę 100kg polidapu 18-46 i 200kgsoli 60%
na wiosnę poprawie jeszcze soli. zastanowie sie co do azotu.. najwyżej 100kg saletrzaku z borem i potem pogłównie 200 saletry 34%.
azotu nie chce przekraczać 100kg ponieważ spada wydajność cukru z ha. z badań wynika że optymalna dawka to 80kgN (20+60)
pozdrawiam

#36 Share jarooo3013

jarooo3013

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 16:28

nawóz do buraków cukrowych Witam. Koledzy a jak nie wysialem PK jesienia, to wiosna odrazu pod agregat jak robie do tej porytak,czy lepszy efekt bedzie tak ze 2,3tyg przed siewem o ile warunki atm.pozwola? Maksymalnie to na jaka glebokosc nalezy wykonac uprawe przedsiewna,bo wyczytalem w jakims czasopismie ze burak lubi gleboka upr.i tak sprobowalem dwa przejazdy agr.lecz szalu nie bylo. Walujecie pole po zasianiu buraka? ben87 dla czego z fosforem ostroznie? A z tym azotem to dobrze mowisz,najlepiej 120kgN(50%/ 50%) i nawozenie poglowne najlepiej wykonac do konca czerwca. Bo pozniejsze nawozenie to,karmienie liscia,polar.w dol zle sie pryzma przechowuje itd. Czekam na odp. Dzieki i pozdrawiam.

#37 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 20:12

nawóz do buraków cukrowych uprawa przedsiewna powinna być jak najpłytsza, tak żeby nasiona zostały umiejscowione na głębokości 2-3cm. Ja Ci powiem jak ja zrobiłem w tamtym roku, nawozy PK posiałem najwcześniej jak się tylko dało, to było nawet przed sianiem pszenicy, po wysianiu nawozu to zabronowałem (bo pole na jesieni nie było już po orce doprawiane) a później aby ograniczyć wysychanie gleby zawałowałem to cięzkim takim zębatym wałem. Później padało trochę deszczy to zrobiła się skorupa. Dobrze było robić agregatem przed sianiem, zrobiłem najpłyciej tak do 4cm, i dobrze wyszło bo nasiona podczas siania były osadzane pod warstwą rozpyloną na twardej ziemi, przez co podsiąkanie dla nasion było bdb. Z wałowaniem po siewie to różnie to jest, raczej teraz się tego nie powinno chyba robić jeśli sieje się siewnikiem który ma jakieś kółka dociskające za wysianymi nasionkami. Jak się zawałuje i popada i przyjdzie słońce to zrobi się twarda skorupa i lipa ze wschodami.

#38 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 19:41

nawóz do buraków cukrowych dokładnie pole już na jesieni musi być przygotowane aby najlepiej jednym zabiegiem uprawowym na max. 4 cm zrobić na wiosne wtedy jest efekt i oszczędność. podstawa to nie wysuszać gleby... nawozy jak sie nie dało na jesieni to wiosną jak najwcześniej.

ja

Witam. Koledzy a jak nie wysialem PK jesienia, to wiosna odrazu pod agregat jak robie do tej porytak,czy lepszy efekt bedzie tak ze 2,3tyg przed siewem o ile warunki atm.pozwola? Maksymalnie to na jaka glebokosc nalezy wykonac uprawe przedsiewna,bo wyczytalem w jakims czasopismie ze burak lubi gleboka upr.i tak sprobowalem dwa przejazdy agr.lecz szalu nie bylo. Walujecie pole po zasianiu buraka? ben87 dla czego z fosforem ostroznie? A z tym azotem to dobrze mowisz,najlepiej 120kgN(50%/ 50%) i nawozenie poglowne najlepiej wykonac do konca czerwca. Bo pozniejsze nawozenie to,karmienie liscia,polar.w dol zle sie pryzma przechowuje itd. Czekam na odp. Dzieki i pozdrawiam.

najlepiej to nie wałuj chyba że będzie bardzo sucho to możesz.azot niech będzie te 120kg ale radze dzielić 30/70% aby młodym siewkom nie zasolić jeżeli dajesz PK na wiosnę. a jak tak dajesz to daj sól i fosforan i azotu już wcale.nawożenie pogłówne nie do końca czerwca a do fazy 3pary liści właściwych. póżniej tylko dolistnie.
dlaczego ostrożnie z fosforem... otóż dlatego że burak pobiera gobardzo mało...
zaledwie 6% w trakcie wegetacji. natomiast potasu 39%, azotu 26%, sodu 9% wapnia 8% magnezu 5% i siarki 3%

#39 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 20:10

nawóz do buraków cukrowych wałowanie ogranicza wysychanie gleby? o jakich solach traktujecie w kontekście nawożenia azotowego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 20:45

azot niech będzie te 120kg ale radze dzielić 30/70% aby młodym siewkom nie zasolić

Ja rozumiem, że dobrze i szybko wyraża się swoje zdanie bez interpunkcji, ale tutaj to nie wiem czy jej zabrakło czy tak to miało zabrzmieć, bo dla mnie to bez sensu? Jeżeli chodziłoby o sól, to zgodziłbym się, ale co ma azot do zasolenia ?? Z tego co ja wiem to zbyt duża dawka azotu pod korzeń może po prostu nie być w pełni wykorzystana.
Agrotechnikiem nie jestem, ale myślę, że wałowanie ziemi ogranicza parowanie wody z ziemi.
"o jakich solach traktujecie w kontekście nawożenia azotowego?" - wybacz, ale nie rozumiem pytania ;) Chybaże, masz na myśli to samo co ja wyżej..