Skocz do zawartości

Zdjęcie

nawóz do buraków cukrowych

74 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 25 marzec 2013 - 21:45

Troszeczkę się mylicie koledzy. Mocznik sam w sobie jest nawozem o odczynie zbliżonym do obojętnego. Gdy przejdzie z formy amidowej w amonowa wtedy zakwasza. Forma przejściowa jest wydzielający się amoniak który silnie hamuje kiełkowanie i wzrost młodych roślin. Do tego duże zasolenie gleby również nie wpływa na buraka pozytywnie.

Wystarczy poczytać temat od poczatku....

Sprzedam siewnik zbożowy Amazone D8 Super 3m. Agregat uprawowo-siewny z hydropakiem Agromasz. Wszystko stan bdb. Komplet lub osobno.

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
nawóz do buraków cukrowych Dzisiaj, 15:44
  •  

#42 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9045 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 marzec 2013 - 23:25

wałowanie ogranicza wysychanie gleby? o jakich solach traktujecie w kontekście nawożenia azotowego?

Stosowanie każdych nawozów skutkuje zasoleniem gleby, bo każdy nawóz to sole z chemicznego punku widzenia czyli związki metali lub innych z wodorotlenków i reszty kwasowej od kwasów. Saletra amonowa to sól z pochodząca z połączenia wodorotlenku amonu i kwasu azotowego (V).
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#43 Share jarooo3013

jarooo3013

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 09:15

nawóz do buraków cukrowych To ja juz mam kurka metlik w glowie ;[ Co powiecie na taki sklad - pole na oborniku nawozy w kg/ha azot 1dawka okolo.150kg,sol pota. 250kg fosforan 100kg(pod agregat) plus pozniej odrzywka i druga dawka N. A moze ta sol i fosforan zastapic lubofoska12,chociaz wydaje nmie sie ze tamte beda lepiej rozpuszczalne i przyswajalne dla rosliny. nie wiem moze sie myle doradzcie pllliiisss ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 10:07

nawóz do buraków cukrowych z tego co ja wiem to nawozy lubofoska to są najgorzej przyswajalne (najlepiej niby nawozy z YARA). Na pewno drożej wyjdzie sól i fosforan, jeżeli chcesz koniecznie oszczędzić grosza to przelicz sobie większą dawkę tego lubofosu w porównaniu do tych nawozów. Zamiast fosforanu możesz również dać superfosfat+saletrzak, ale nie wiem czy to wyjdzie taniej. Z tego co ostatnio liczyłem, to zamiast soli potasowej cenowo wyszłoby podobnie jeżeli dałbyś w większej dawce wcześniej wspomniany nawóz z KALI-kornkali, oprócz 40%K ma również 6%MG 4%Na i 12%S. Ja na przyszły sezon się nad tym zastanowię, teraz myślę skąd tu skombinować ten drugi nawóz z Kali Magnesia Kainit i dać go na wiosnę, żeby uzupełnić przedwszystkim sód.. ;)

#45 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 27 marzec 2013 - 12:03

Widzę, że co niektórzy interesują się moim rozwiązaniem z tym nawozem Kali. Kolego Skywalker zapytaj w Agrololoku o to. Jak chcesz mogę podać numer do przedstawiciela od nawozów. Jak Ci pasuje ja 2 tyg temu kupilem go u Kuczyńskiej w Niedzwicy Dużej (lubelskie)
Co do pytań kolegi wcześniej zbilansuj sobie fosfor i potas, tak, żeby wyszło Ci co najmniej 200-250 kg K na ha. Skoro nie dawaleś żadnego PK jesienią to wiosną od siebie radziłbym Ci dać tylko dobry nawóz wieloskładnikowy, najlepiej jakiś dedykowany pod buraki. Bardzo dobrze sprawdza się u mnir ten:  którym producent zapewnia że składniki są częściowo rozłożone i są w miarę szybko dostępne dla roślin. poza tym zawiera większość niezbędnych dla burakow mikroelementów. Musiałbyś dać dawkę przynajmniej tonę na Ha. Ale zaoszczędzisz na przejazdach i ugniataniu pola co jest bardzo ważne wiosną w burakach.

Edytowany przez rzeznik13, 21 styczeń 2015 - 11:32.

Sprzedam siewnik zbożowy Amazone D8 Super 3m. Agregat uprawowo-siewny z hydropakiem Agromasz. Wszystko stan bdb. Komplet lub osobno.

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....

#46 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4313 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 19:07

nawóz do buraków cukrowych ile płaciliście za korn kali? w Jabłowie na początku miesiąca mieli go po 1250zł/t netto

#47 Share jarooo3013

jarooo3013

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 21:13

nawóz do buraków cukrowych Kto pomoze :) tak wiec chce zastosowac poli-skeB NPK(8,11,24,0,3) jak wczesniej pole na obr.i pytanie ile jej zastosowac w kg/ha( bo z moich obliczen cos duzo wychodzi) by zapewnic nawozenie na okolo 5t korzenia? i jeszcze jedno,bo wszedlem w zaklad,dla przykladu z tej polifoski ze te 8,11,24 sa to kg w czystym skladniku w 100 kg. Wiec jak to jest wygram czy przegram? Dzieki .Pozdrowionka i Wesolych Swiat.

#48 Share cichy5540

cichy5540

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 10:27

nawóz do buraków cukrowych Kissmy- Ja z Jabłowa kupiłem Korn-Kali po tej cenie na początku marca, myśle że taniej nie będzie nigdzie.

#49 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 678 postów
  • Zainteresowania:hmmm jest tego dość dużo:D

Napisany 30 marzec 2013 - 11:51

nawóz do buraków cukrowych A gdzie Ty kupisz polifoskę B? i po ile masz? bo słyszałem że kilka ładnych lat nie produkują.

#50 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 10:49

nawóz do buraków cukrowych pytanie co do uprawy czy po orce mogę wysiać jeszcze na jesieni sól i fosforan?? i przebronować ziemie?? bo już zaorałem ale nie mogłem wysiać nawozów ponieważ było rozsiewane wapno z cukrowni pod orke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 16:21

nawóz do buraków cukrowych A na wiosne bedziesz jeszcze coś dawał?

#52 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 18:16

nawóz do buraków cukrowych własnie sie zastanawiam czy teraz czy na wiosne jak bym teraz dał sól i fosforan to na wiosnę tylko saletrzak delikatnie pod korzeń i tyle, ale gdzieś wyczytałem że maksymalnie 140 kg/ha potasu można na wiosnę więc nie wiem czy nie bedzie za mało w sumie w wapnie z cukrowni coś tam jest tego składnika a przy 10 tonach na hektar coś w ziemi zostanie :)

#53 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 18:32

nawóz do buraków cukrowych teoretycznie zalecają aby wysiewać potas i fosfor przed orką i tak myślę, że jest najlepiej. Jeżeli nie masz gór, to na Twoim miejscu spróbowałbym w ten sposób w jaki proponujesz zaaplikować 200kg soli, a na wiosnę 100kg pod agregat. Duża dawka soli dana bezpośrednio przed siewem niekorzystnie wpływa na wschody a i te chlorki się nie rozkładają dlatego zaleca się dawać na jesieni pod pług. Chociaż są tacy co twierdzą, że potas dany na jesieni to głupota bo zostaje wymyty.
A policz sobie ile wyniosłaby Cie polifoska na wsionę zamiat tych nawozów?
Ja stosuję póki co wysiew soli i superfosfatu wzbogaconego przed orką, w zeszłym sezonie pierwszy raz ale efekt myślę, że widać było i we wschodach i w plonie w porównaniu do lat ubiegłych :)

#54 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 19:50

nawóz do buraków cukrowych Co do soli potsowej to nie powinno przekraczać się jednorazowo dawki 300 kg/ha przez niekorzystny chlor

Radziłbym zwracać uwagę na ilość fosoru rozpuszczalnego w wodzie i tym samym przyswajalnego dla roślin:
-superfosfat wzbogacony ma niby 40% ale w wodzie rozpuszca się tylko 23% natomiast polidap 46 a w odzie 41 % i dadatkowo 18 % mocznika

Burak lubi magnez jak i zarówno siarkę z makroelementów dlatego ja stusuje kizeryt a azotowy tylko saletrzak przedsiewnie oraz pogłownie

#55 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1097 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 21:46

nawóz do buraków cukrowych Ja stosuje 400kg soli potasowej na ha i skutków ubocznych nie ma plon rewelacyjne

#56 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 10:54

nawóz do buraków cukrowych A jak u Ciebie z plonem na pierwszych klasach gleb i polaryzacją ?

#57 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1097 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 17:13

nawóz do buraków cukrowych Odmiana Nancy wykopana około 12 pażdziernika 81t/ha polaryzacja zaskoczyła mnie bo 17,2. zawsze jest deczko więcej jak 16 ale kierowcy mówili że w cukrowni codziennie polaryzacja spada także to wszystko kantowane jest. powiem tak plon w tym roku dobry bywało lepiej i gorzej.

#58 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 19:45

nawóz do buraków cukrowych fajne plony macie na tych czarnoziemach.. ja mimo, że mieszkam jakichś 15km od Twojego miejsca zamieszkania, niestety nie posiadam takich gleb, i jak uzyskam w najbliższych latach wynik 70-75t/ha to już będzie chyba max jaki się da wyciągnąć.. W tym roku kopane po 20września, plon na czysto niecałe 60t/ha ale przy polaryzacji 18%..

#59 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1097 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 20:54

nawóz do buraków cukrowych kolego to twoje to też dobre plony są u nas kto dba to ma może z 5 gospodarzy ma takie plony a reszta 50 - 60 t/ha max.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 15:38

nawóz do buraków cukrowych zenonimie z ekstraklasy ziemnej :) powiedz mi kolego 400 kg tej soli to dajesz wiosną przed siewem czy jak?? i ile fosforu??