Zaloguj się, aby obserwować  
oaxis3333

Kupić 1 tone zboża czy 1 tone paszy ??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jaco25    300

Ja chowam tuczniki wyłącznie na własnych paszach i do tego do kupuję zakwaszasz i koncentrat. Jeśli miałbym kupować obojętnie czy pełnoporcjówkę czy zboże+koncentrat to drogo wyjdzie utrzymanie tej trzody :( Ale jeśli zaistniała by taka potrzeba to trzeba policzyć:

1t paszy pełno porcjowej kosztuję 1390zł

Wyprodukowanie 1t własnej roboty:

przywóz własnym środkiem transportu( w moim przypadku ciągnik) 10km w dwie strony 30zł paliwo

ceny w moim regionie:

pszenica paszowa 100zł* 400kg=400zł

jęczmień 85zł* 500kg=425zł

koncentrat 100kg= 240zł

zakwaszasz 4kg=30zł

śrutowanie i mieszanie ok 20 zł za prąd

własna praca:

przywóz zboża i załadowanie 1t z workowanego zboża 1t* 10zł=10zł

śrutowanie i mieszanie (w moim przypadku walce i betoniarka :D ) 3ha*10zł=30zł

razem: 1185zł

1390-1185=205zł zostaję nam z 1 tony

Wychodzi na to, że chyba lepiej wyjdzie sobie popracować i samemu przygotować taką mieszankę. Ceny podałem z mojego regionu jeśli u was ceny są wyższe lub niższe macie lepszy sprzęt do produkcji własnej paszy to cena się zmieni...

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Witam kolego poile kupujesz zboze bo ja ostatnio jeczmien po 900 pszenzyto po 930 teraz tona paszy wychodzi mi gdzes koło 1300zł nie wiem jak ty to robisz ze za tyle pasze wyprodukujesz a dla miejszych wychodzi koło 2tys jak oszukasz na paszy to napewno nie bedzesz miał szałowych przyrostow w koncowej fazie tuczu mozna trochu zaoszczedzic ale warchlak prosiak musi pasza byc petarda bo inaczej bedze wieksza strata niz zysk

jęczmień mi przywożą po 800 zł 650kg, otręby 680 zł 180kg, soje teraz kupowałem po 204 brutto 150kg, premiks 2% 99 zł, oleju 4zł 10l, zakwaszacz 1kg 8 zł,

Razem wyjdzie poniżej 1100zł. Oczywiście ta cena sie zmienia w zależności od tego po ile uda się kupić poszczególne składniki.

 

Jeśli chodzi o wypowiedź kolegi wyżej, ja kupuje to samo zboże które jest dostarczane do punktów skupu w paszarniach.

A jaką ty masz pewność ze paszarnie sprzedają ci taką paszę jaka widnieje na etykiecie? wiesz że polskie prawo dopuszcza 15% tolerancję !! i firmy paszowe z tego korzystają.

A te dodatkowe składniki dodawane do paszy o których piszesz to zwykle są składniki niższej jakości które obniżają strawność paszy a nie ją podnoszą jak piszesz bo są to zwykle śruty rzepakowe, słonecznikowe itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Etykiety. A to dobre. Do tego jeszcze 15 %tolerancji dla błędu.

U mnie obecnie + koszty sporządzenia

finisher 970zł brutto EN białko og włókno lizyna met+cys treonina tryptofan fosfor wapń

9,62 14,05951 5,1 7,8 4,746426 0,472854 0,095 0,427285 0,545701

grower1090zł brutto

 

9,8 15,42 4,159415 8,970175 5,327884 0,55 0,115 0,486812 0,642599

starter(końcówka) 1240zł brutto

9,9 16,72712 3,363541 10,14187 5,974665 0,651191 0,17 0,556946 0,834509

Aminokwasy strawne

Wg danych z programu Evapig

Trp nieco leży, zastanawiam się nad dodatkiem, ale cena kosmos i nie jestem pewien czy wymieszam 300g w tonie.

 

 

finisher grower starter kukurydza 0,45 0,577334 0,641368 żyto 0,118959 0,08582 0,075 pszenżyto 0 0 0 jęczmień 0 0 0 owies 0,177256 0,099434 0,050552 śr sojowa 0,027684 0,109912 0,19808 śr rzepak 0,053349 0,04 0 groch 0,15 0,06 0 pszenica 0 0 0 koncentrat 0 0 0 trp 0 0 0 olej 0 0 0 premix 0,022752 0,0275 0,035

Edytowano przez matava

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaceko    4

akurat w ramach pisania pracy magisterskiej miałem możliwość przebadania kilku pasz pełnoporcjowych na laboratorium pod względem tzw pięciopalcówki (sucha masa; białko; popiół; włókno; tłuszcz) i muszę stwierdzić że etykiety często bardzo się myliły.... więc tej pewności nie mam co jest w paszy gotowej....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

10 ton pszenżyta na jutro po 750 zł tona .. Grzech nie kupić .


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej9911    22

@jaco25 dołożysz 13,80zł i masz u mnie pasze gotową o przyzwoitych parametrach:D(pewnie i lepszych bo 4 worki koncentratu po 60zł to nie za wiele). A co do etykiet, to każdy rolnik może zażądać udziału procentowego składu paszy(producenci podają to małym druczkiem na etykietach) wydaje mi się że wraz z wartościami odżywczymi danego składnika ale pewien nie jestem. Co do dodatków poprawiających specyfike paszy jest ich naprawdę wiele.

@lukaczmarek nie wierzę że od 40kg podajesz sam jęczmien z otrębami i soją, w temacie o twoich dawkach żywieniowych wymieniona była pszenica której tutaj nie ująłeś a jest przecież najdroższym zbożem.... Finiszer wyjdzie ci poniżej 1100zł ale grower już nie koniecznie. W tamtym temacie również zaobserwowałem wysokie poziomy białka względem energi, ja bym popracował trochę nad zwiększeniem energi, ale jak wiadomo ilu żywieniowców tyle opini.

@vicia1223 faktycznie grzech, w moich okolicach był by problem żeby w cenie netto po tyle kupić.

Edytowano przez maciej9911

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Dokładnie Macieju w tej chwili żywię tylko jęczmieniem jeśli chodzi o zboża, ponieważ jęczmień w moich okolicach jest najtańszy i uważam że jest najlepszym zbożem do żywienia trzody chlewnej i można go dawać jako jedyne zboże w paszy. Oczywiście mówię o sztukach powyżej 40 kg. No i wiadomo że pasze dla młodszych sztuk są droższe to jest oczywiste.

 

Tzn jaki poziom energii byś proponował?Wydaje mi sie że 10l oleju dla finiszera i 15 dla growera daje wystarczający poziom energii, aczkolwiek sam żywieniowcem nie jestem i bazę paszową układam w porozumieniu z żywieniowcami.

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej9911    22

Jak wiadomo jęczmień nie jest zbyt wysoko energetyczny, otręby tym bardziej, a to dwa główne składniki twojej paszy, soja wysokobiałkowa. Nie wiem jakie wartości ma twój jęczmień i otręby nie badałem tego ale nawet przyjmując wartości wyższe od średniej z przestrzeni kilku lat energia w twojej paszy powina być wyższa(przy obecnym poziomie białka) o minimum 0,8MJ. 10l oleju to nie całe 0,4MJ. Także oleju powinno być o 20l więcej.... ale można to rozwiązać w łatwiejszy sposób, zmniejszając poziom soji a w jej miejsce dać jakieś bardziej energetyczne zboże. Bo trochę szkoda dawać tak wysokobiałkową paszę jak świnia tego bez właściwego poziomu energi nie wykorzysta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

maciej9911

W tych pieniądzach co mówisz jak byś mi zaoferował pełnoporcjówkę to faktycznie nie opłaca się mielić zboża. Ale jak pisałem ja podałem cenę paszy z mojego regionu więc różnica jest 200 zł a to już piechotą nie chodzi... Jeśli chodzi o koncentrat to dodałem 4 strongi czyli jak łatwo policzyć pasza będzie mieć 10% a to do końcowego tuczu wg. producenta jest wystarczające :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

oaxis3333 My kupujemy po różnej cenie, mieścimy się w kwotach 1000-1300 zł/tone. A miesięcznie około 15 ton, a rocznie to wynosi około 180 ton paszy. Przepraszam, że tak późno odpisuje.


Nie zezwalam na kopiowanie moich zdjęć !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas1926    0

ceny cenami ale nikt nie wspomnie o tym ile świnki urosną po zjedzeniu 1 tony paszy mieszanej samemu a 1 tony paszy pełnoporcjowej.

Przyjmując koszt paszy wyprodukowanej samemu 1400zł a paszy pełnoporcjowej 1600zł brutto

tucznik paszy własnej potrzebuje min.350 kg 0.35*1400=490zł

pasza pełnoporcjowa 300kg 0.3*1600=480zł

nie biorąc pod uwagę dłuzszego okresu tuczu przy paszy mieszanej samemu i związanych z tym dodatkowymi nakładami, różnic VAT i możliwości odliczeń bez zbędnego rozpisywania. Ostateczny wynik jest prosty bardziej uzasadnione jest kupić paszę gotową co oszczędzi nam pracy,czasu i pieniędzy.Warto tesz zwrucić uwagę na wielkość produkcji,możliwości gospodarstwa oraz lokalizację a ostatecznie każdy robi jak uważa i raczej nic tego nie zmieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak gadka przedstawiciela paszowego. Dlaczego duże fermy drobiu same mieszają pasze skoro na gotowej wychodzi taniej? Nie wiem jak jest na trzodzie ale na 99% podobnie.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Jak dla mnie 10 zł na tuczniku, to bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że mamy np. 300 tuczników na rzut, to przez okres tuczu zaoszczędziny 3000 zł : ) (to mogą być wasze oszczędności np. na wakacje) : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej9911    22

lukas1926 jak by tuczniki miały zużycie paszy na poziomie 350kg to nikt by ich nie hodował bo by się nie opłacało.... Ja mimo iż handluje paszami popieram kolegę tymtus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Ja robie własna paszę która kosztuje mnie poniżej 1200zł i zużycie mam poniżej 300 kg.

Więc nie wiem czy ty te obliczenia z palca wyssałeś czy od sąsiada który hoduje jedną świnkę na własne potrzeby bez koncentratów??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stajek95    0

Co się rozpisywać, jeden robi lepszą pasze jak profesjonalista, a drugi dosłowna prościzna, koszty inny przyrosty inne. Jednemu się opłaci kupić zboże otręby wszystkie dodatki, transportować, przygotować. W moim przypadku jakimś cudem gotowa wyszła taniej, przyrosty te same miesnosc taka sama, roznica taka ze wszytskie spały. Każdy ma rozum u musi sobie policzyć. Firmy dużo oszczedzają np stosująć dodatki dla wiekszości nie dostępne jak skrobie ziemniaczana czy odpady przemysłowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez lukaczmarek
      Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu
       
       
      Prestarter odsadzeniowy (do 2-3 tygodni po odsadzeniu)
       
       
       
      Jęczmień 350 kg,
      pszenica 350 kg,
      soja HP300 80 kg
      mączka rybna 70% 50 kg,
      laktoza 50 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 50 kg,
      premiks z LNB 821061 40 kg
      olej sojowy 20 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 4 kg.
       
       
      Prestarter 13-20 kg
       
      Jęczmień 400 kg,
      pszenica 340 kg,
      mączka rybna 70% 25 kg,
      laktoza 25 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      olej sojowy 15 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 2 kg. (podawany tylko przez 2 tygodnie)
       
       
      Starter 20-40 kg
       
      Jęczmień 480 kg,
      pszenica 300 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      mączka rybna 70% 15 kg
      olej sojowy 13 kg,
      zakwaszacz 3 kg.
       
      Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu
       
       
      Grower/finiszer 40-120 kg
       
      Jęczmień 500 kg,
      Otręby pszenne 180 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)
      Pszenica 100 kg,
      Owies 50 kg,
      Premiks z LNB 820090 20 kg,
      Olej sojowy 10 kg,
      Zakwaszacz 1 kg,
       
       
      Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.
       
      Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.
       
      EDTI 1
       
      A więc podaję i dla loch
       
       
      Locha karmiąca
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 200 kg,
      Pszenica 100 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 120 kg
      Premiks z LNB 8253 40 kg,
      olej sojowy 10 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
       
      Locha prośna
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 350 kg,
      Owies 75 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 20 kg ( w dawce miałem 50 kg ale się otłuszczały więc zmniejszyłem na 20 kg)
      Premiks z LNB 8252 25 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
      Dodaje że są to moje dawki które metodą wielu prób się u mnie sprawdzają. najlepiej ustalić żywienie ze swoim żywieniowcem w oparciu u własne zaplecze paszowe
    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj