Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share MARAKAM

MARAKAM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 18 luty 2013 - 14:30

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia Witam mó problem przedstawia się nastepująca na częścią mojej działki przebiega LINIA ENERGETYCZNA cztery lub 5 przewodów do domu sąsiada a tam mam wolna przestrzeń i chciałbym postawić tam garaż bo powoli nie mam gdzie trzymać maszyn, a bardzo nie lubię trzymać ich na dworzu i teraz moje pytanie czy próbować budować, chciałby zrobić to na zgłoszenie, a dokładniej na dwa zgłoszenia. Lub pobudować garaż z płyt betonowych takich od płota. Czy jest coś takiego możliwe i czy ktoś próbował. Jakie mausza być minimalne odległości od przewodów.

Edytowany przez MARAKAM, 18 luty 2013 - 14:47.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Budowa garażu pod linią niskiego napięcia Dzisiaj, 17:50
  •  

#2 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 18 luty 2013 - 15:31

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia Jeśli linia biegnie do domu sąsiada jest to linia nn 4 przewodowa.
Jak wysoki ma być ten budynek?
Ogólnie nie zaleca się budować pod liniami energetycznymi.
W pionie od takiej linii ma być zachowana odległość 2,5m przy dachu płaskim i 1m przy spadzistym
BUDOWA PRZY LINII ENERGETYCZNEJ

1) prawo budowlane nie określa wprost minimalnej odległości budowy obiektów budowlanych od linii energetycznej. W przepisach BHP jest informacja o odległościach stanowisk pracy od linii energetycznej, ale nie budynków. Można przyjąć, że budynek nie może zostać zaprojektowany tam, gdzie zgodnie z przepisami BHP nie byłoby możliwości jego wybudowania.
2) nie jest dopuszczalne sytuowanie stanowisk pracy, składowisk wyrobów i materiałów lub maszyn i urządzeń budowlanych bezpośrednio pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi lub w odległości liczonej w poziomie od skrajnych przewodów, mniejszej niż (§ 55):
1. 3 m - dla linii o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV;
2. 5 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 1 kV, lecz nieprzekraczającym 15 kV;
3. 10 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 15 kV, lecz nieprzekraczającym 30 kV;
4. 15 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 30 kV, lecz nieprzekraczającym 110 kV;
5. 30 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 110 kV.
3) stanowisko pracy - rozumie się przez to przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę (Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy)

Lepiej dobrze się upewnij żebyś przypadkiem nie narobił sobie kosztów, a potem rozbiórka.
Długi odcinek tej linii od słupa do sąsiada?

#3 Share oaxis3333

oaxis3333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja ,RoślinnośĆ , ZwierzętA , elektronika , komputery , fotgrafie, ODPOCZYNEK z rodziną :)

Napisany 18 luty 2013 - 16:30

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia zgłoś sie do energetyki i niech ci pociągną zamiast tych 5 osobnych lini jeden zwój kabli jedoczesnie z zamocowaniem podwyższenia wysokości nośnika kabli z izolatorami :) widziałem ze montuja metalowej konstrukcjii

Jesli pomogłem , okarz to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

Kupie ostatni korpus (słupice) do pługa unia tur 4+1 na zabezpieczeniu sprężynowym
pozdrawiam !

#4 Share krzysiek277

krzysiek277

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 18 luty 2013 - 16:30

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia Dołącze sie do tematu

Mam pytanie mam stodołe 7m od granicy i moje pytanie chce postawic wiate do stodoły w strone granicy czy jak się sąsiad zgodzi to moge postawic 2m od granicy? czy musze miec jakies pozwolenia? wiata miała by wymiary 11x6 a stodoła ma 26x13 tylko nie wiem czy moge tak blisko granicy

Edytowany przez krzysiek277, 18 luty 2013 - 16:37.

#5 Share oaxis3333

oaxis3333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja ,RoślinnośĆ , ZwierzętA , elektronika , komputery , fotgrafie, ODPOCZYNEK z rodziną :)

Napisany 18 luty 2013 - 16:42

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia i właśnie w takich chwilach okazuje sie jak dobrze jest zyc z sąsiadem :) dopuki jest twoja granica to możesz stawiać ..... tym bardziej ze jeszcze chcesz zostawić 2 metry od granicy ..... ale to nie znaczy ze nie masz poinformowac o tym sąsiada ...... jak d*pek to nie pozwoli ci sie rozwijać a jak w pożądku i nic nie będzie burkał to wypij z nim flaszke!!!!!!!

Kupie ostatni korpus (słupice) do pługa unia tur 4+1 na zabezpieczeniu sprężynowym
pozdrawiam !

#6 Share krzysiek277

krzysiek277

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 18 luty 2013 - 19:25

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia Czyli jak mi sie sąsiad zgodzi to moge stawiać ? a plan jakiś musze miec?

#7 Share grantexxx

grantexxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 18 luty 2013 - 19:56

Witam mó problem przedstawia się nastepująca na częścią mojej działki przebiega LINIA ENERGETYCZNA cztery lub 5 przewodów do domu sąsiada a tam mam wolna przestrzeń i chciałbym postawić tam garaż bo powoli nie mam gdzie trzymać maszyn, a bardzo nie lubię trzymać ich na dworzu i teraz moje pytanie czy próbować budować, chciałby zrobić to na zgłoszenie, a dokładniej na dwa zgłoszenia. Lub pobudować garaż z płyt betonowych takich od płota. Czy jest coś takiego możliwe i czy ktoś próbował. Jakie mausza być minimalne odległości od przewodów.

Kolego, podstawowa znajomość praw fizyki :) prąd płynący w przewodniku generuje pole magnetyczne o określonych parametrach, zależnie od napięcia i natężenia prądu, i teraz pytanie niezależnie od wymogów prawa budowlanego: czy ten budynek ma pełnić dodatkowe funkcje, czy być tylko i wyłącznie magazynem sprzętu, ewentualnie płodów rolnych? Bo jeśli chcesz przeznaczyc powiedzmy na warsztat, jakąś jego część to zrezygnuj, urządzenia elektryczne bedą wariowały i miały o wiele krótszą żywotność, tak samo z elektroniką w maszynach :) niestety, kiedyś nikt nie pytał gdzie biegną linie pod napięciem, a dopier później ludzie zaczeli sie zastanawiac co z tego wynika :)

#8 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 18 luty 2013 - 20:01

zgłoś sie do energetyki i niech ci pociągną zamiast tych 5 osobnych lini jeden zwój kabli jedoczesnie z zamocowaniem podwyższenia wysokości nośnika kabli z izolatorami :) widziałem ze montuja metalowej konstrukcjii

W linii napowietrznej niskiego napięcia są 4 przewody. Nie wiem gdzie Wy się 5 doliczyliście.
Oczywiście może się zgłosić do ZE od razu z kieszeniami pełnymi pieniędzy, bo ktoś musi za to zapłacić. ZE na pewno nie będzie chętny za to płacić, dla czyjegoś widzimisię.
Kontakt z ZE na pewno by się przydał, aby zasięgnąć informacji na temat tej linii, a dokładniej czy są plany jej modernizacji na np: napowietrzną izolowaną.
Najlepszym rozwiązaniem była by linia kablowa-ziemna, nie było by żadnego ryzyka wiszącego nad budynkiem. Ale to są większe koszty bo dodatkowo dochodzi plan nowej linii. Około 4tyś.zł.

Dlatego ponawiam pytanie ile tej linii jest do sąsiada?

@krzysiek277 jak sąsiad się zgodzi to możesz nawet przy samej miedzy stawiać.
Co do drugiego pytania poczytaj tu: http://www.agrofoto....iaty-na-sprzet/

#9 Share oaxis3333

oaxis3333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów

Napisany 18 luty 2013 - 20:16

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia dziwne to co mówisz ..... u mnie przyłącze do domu idzie z tego samego słupa co do sąsiada , wystarczyło ze raz zwarcie zrobiło a po tygodniu zgłoszenia i prożby o zmiane ciągu lini na zwój przyjechali i zmienili ..przy okazji sąsiadowi bo miał kiepskie przyłącze do domu z lat 70 tych...co dziwne tak jak mówił GRANTEXXX wytwarza się pole magnetyczne , nie wiem czy zwój kabli ma wpływ na polepszenie ale od tamtej pory nie było problemów ze stacjonarnym tel gdy byół podłączenia radiowego....

pozdrawiam !

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 18 luty 2013 - 21:04

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia U Ciebie była inna sytuacja. Był powód zmiany linii.
Dużo także zależy od ZE i ludzi którzy tam pracują. Czasem ZE w drugim rejonie ma całkiem odmienne zadanie na ten sam temat. To jest państwo w państwie.
Niektóre ZE mają politykę modernizacji linii nawet małymi kroczkami dla zapewnienia ciągłości dostaw energii. Czyli to co było u Ciebie.
Izolowana linia napowietrzna, a także przyłącza do budynków robiona jest przewodem samonośnym AsXSn potocznie nazywanym "Splotem"
Oczywiście życzę autorowi tematu aby kontakt z ZE przyniósł pozytywny skutek.

#11 Share oaxis3333

oaxis3333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów

Napisany 18 luty 2013 - 21:34

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia MTRACZ widze obeznany jesteś w tych sprawach związanych ZE , pracujesz przy tym czy ktoś z rodziny?

pozdrawiam !

#12 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2187 postów

Napisany 19 luty 2013 - 00:14

i właśnie w takich chwilach okazuje sie jak dobrze jest zyc z sąsiadem :) dopuki jest twoja granica to możesz stawiać ..... tym bardziej ze jeszcze chcesz zostawić 2 metry od granicy ..... ale to nie znaczy ze nie masz poinformowac o tym sąsiada ...... jak d*pek to nie pozwoli ci sie rozwijać a jak w pożądku i nic nie będzie burkał to wypij z nim flaszke!!!!!!!

witam nie zgodzę się z tobą kolego ponieważ prawo budowlane wymaga min 4 m od granicy sąsiada jeżeli sasiad wyrazi zgode to 2metry więc radzę zgodę mieć na piśmie wrazie jakby się sąsiad rozmyślił :) ,a co do garażu jak w temacie to zapytaj czy ktoś w przyszłości ubezpieczy Tobie ten garaż i zawartość;

#13 Share MARAKAM

MARAKAM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 19 luty 2013 - 08:06

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia Miałby to być tylko wyłacznie garaż na maszyny (przyczepa, agregat, kombajn, pług) lub ewentualnie chwilowy magazyn zboża, tak więc praktycznie przebywanie w nim wiązałoby się z podłączeniem lub odpięciem sprzętu. Odległość od sąsiada ... linia idzie do jeszcze jednego słupa na mojej działce nastepnie przechodzi przez drogę też na moja działkę nastepny słup i dopiero od tego słupa do sąsiada. W lini prostej do sąsiada to ok 80-90 m. Najlepiej pasowało by mi postawić coś takiego bez pozwolenia tylko na zgłoszenie, bo w planach na tej części mojego gospodarstwa jest budowa drogi ekspresowej, ale to dopiero plany i może to ruszy to ok 2020- 2030 a ja nie mam zamiaru czekać aż mana z nieba mi skapnie tylko chcę rozwijać to co mam.
Linia ma 5 przewodów bo dodatkowy to oświetlenie uliczne.

#14 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 19 luty 2013 - 10:19

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia Oświetlenie :D
Udaj się do ZE i dowiedz się jakie oni mają zapatrywania na zmianę, przeniesienie linii z twojej działki.
Możesz złożyć wniosek o likwidację kolizji. Ale nadal mogą nie chcieć tego zrobić bo to parę metrów i plany, Koszt inwestycji Twój.
Sprawdź w domu dokumenty wypytaj rodziców i dziadków jak ta linia była robiona, czy ktokolwiek wyraził zgodę na postawienie słupów na posesji.
Czasem pozwolenie było administracyjne. Ale jak by nie było to twoja działka.
Możesz starać się o odszkodowanie bądź nakaz przesunięcia linii. Niestety w sądzie bo w sumie tylko tam można coś ugrać.
Najlepiej znajdź dobrą kancelarię adwokacką, najlepiej z doświadczeniem i zleć im sprawę. Samemu raczej nie dasz rady. Tu trzeba uczonych w przepisach.
Pocieszające jest to że ludzie wygrywają sprawy i dostają spore odszkodowania za to że słup stoi im na działce bez ich zgody. Jak dostaniesz odszkodowanie będzie Cię stać przerobić tę linię na własny koszt i postawić garaż. :D

Poczytaj po internecie na pewno jest tego sporo. Od paru lat zrobiło się o tym głośno. Na Naszym forum także był temat o słupach na polu.

Podejrzewam, że kolega chciał budować a nie sądować.

#15 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2392 postów

Napisany 19 luty 2013 - 10:42

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia Co do budowania na pozwolenie też musi być projekt budowlany i zgoda od starostwa.Jak mówisz że droga ma przebiegać to się dokładnie dowiedz bo możesz nie nie dostać pozwolenia.Ja jak stawiłem garaże to poszedłem do biura projektowego i oni to załatwiali.Ja tylko podawałem wymiary żeby zmieścić się w 35 m2 i z czego będzie budowany jaki dach i odległości od budynków i granic.Kosz tego było 350 zł od pozwolenia a brałem 4 bo tak dostawiałem garaże.Teraz coś znowu popierdzielili i budynek gospodarczy można postawić na pozwolenie tylko wolno stojący bez dostawiania bo innego budynku.Ale to wszystko zależy od starostwa.

#16 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 07 marzec 2013 - 21:19

Dołącze sie do tematu

Mam pytanie mam stodołe 7m od granicy i moje pytanie chce postawic wiate do stodoły w strone granicy czy jak się sąsiad zgodzi to moge postawic 2m od granicy? czy musze miec jakies pozwolenia? wiata miała by wymiary 11x6 a stodoła ma 26x13 tylko nie wiem czy moge tak blisko granicy

Teraz zgoda sąsiada nie ma raczej nic do rzeczy. Parę lat temu przepisy uległy zmianie. Zgodę na budowę w granicy działki dostaje się, jeśli działka jest wąska, ma mniej niż 16m szerokości. Jeśli ma więcej pozostaje pismo do właściwego ministra. I czekanie :) Jeśli sąsiad ma budynki bliżej niż 3m od granicy to też można swój przybliżyć. W internecie jest sporo informacji na ten temat. Przy rozmiarach 11x6: warunki zabudowy, projekt i pozwolenie na budowę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share krzysiek277

krzysiek277

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 09:03

Teraz zgoda sąsiada nie ma raczej nic do rzeczy. Parę lat temu przepisy uległy zmianie. Zgodę na budowę w granicy działki dostaje się, jeśli działka jest wąska, ma mniej niż 16m szerokości. Jeśli ma więcej pozostaje pismo do właściwego ministra. I czekanie :) Jeśli sąsiad ma budynki bliżej niż 3m od granicy to też można swój przybliżyć. W internecie jest sporo informacji na ten temat. Przy rozmiarach 11x6: warunki zabudowy, projekt i pozwolenie na budowę.

No z tym budynki blisko granicy to sąsiada dom stoji ponad 20cm na mojej granicy i co wy na to? jak mi zacznie podskakiwać to co ? moge kazać mu zejsc z mojej granicy? w sensie pomniejszenia domu albo wykupienia mojej działki tego kawałka?