MARAKAM

Budowa garażu pod linią niskiego napięcia

Polecane posty

MARAKAM    64

Witam mó problem przedstawia się nastepująca na częścią mojej działki przebiega LINIA ENERGETYCZNA cztery lub 5 przewodów do domu sąsiada a tam mam wolna przestrzeń i chciałbym postawić tam garaż bo powoli nie mam gdzie trzymać maszyn, a bardzo nie lubię trzymać ich na dworzu i teraz moje pytanie czy próbować budować, chciałby zrobić to na zgłoszenie, a dokładniej na dwa zgłoszenia. Lub pobudować garaż z płyt betonowych takich od płota. Czy jest coś takiego możliwe i czy ktoś próbował. Jakie mausza być minimalne odległości od przewodów.

Edytowano przez MARAKAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Jeśli linia biegnie do domu sąsiada jest to linia nn 4 przewodowa.

Jak wysoki ma być ten budynek?

Ogólnie nie zaleca się budować pod liniami energetycznymi.

W pionie od takiej linii ma być zachowana odległość 2,5m przy dachu płaskim i 1m przy spadzistym

BUDOWA PRZY LINII ENERGETYCZNEJ

 

1) prawo budowlane nie określa wprost minimalnej odległości budowy obiektów budowlanych od linii energetycznej. W przepisach BHP jest informacja o odległościach stanowisk pracy od linii energetycznej, ale nie budynków. Można przyjąć, że budynek nie może zostać zaprojektowany tam, gdzie zgodnie z przepisami BHP nie byłoby możliwości jego wybudowania.

2) nie jest dopuszczalne sytuowanie stanowisk pracy, składowisk wyrobów i materiałów lub maszyn i urządzeń budowlanych bezpośrednio pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi lub w odległości liczonej w poziomie od skrajnych przewodów, mniejszej niż (§ 55):

1. 3 m - dla linii o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV;

2. 5 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 1 kV, lecz nieprzekraczającym 15 kV;

3. 10 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 15 kV, lecz nieprzekraczającym 30 kV;

4. 15 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 30 kV, lecz nieprzekraczającym 110 kV;

5. 30 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 110 kV.

3) stanowisko pracy - rozumie się przez to przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę (Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy)

 

 

Lepiej dobrze się upewnij żebyś przypadkiem nie narobił sobie kosztów, a potem rozbiórka.

Długi odcinek tej linii od słupa do sąsiada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

zgłoś sie do energetyki i niech ci pociągną zamiast tych 5 osobnych lini jeden zwój kabli jedoczesnie z zamocowaniem podwyższenia wysokości nośnika kabli z izolatorami :) widziałem ze montuja metalowej konstrukcjii


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    851

Dołącze sie do tematu

 

 

Mam pytanie mam stodołe 7m od granicy i moje pytanie chce postawic wiate do stodoły w strone granicy czy jak się sąsiad zgodzi to moge postawic 2m od granicy? czy musze miec jakies pozwolenia? wiata miała by wymiary 11x6 a stodoła ma 26x13 tylko nie wiem czy moge tak blisko granicy

Edytowano przez krzysiek277

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

i właśnie w takich chwilach okazuje sie jak dobrze jest zyc z sąsiadem :) dopuki jest twoja granica to możesz stawiać ..... tym bardziej ze jeszcze chcesz zostawić 2 metry od granicy ..... ale to nie znaczy ze nie masz poinformowac o tym sąsiada ...... jak d*pek to nie pozwoli ci sie rozwijać a jak w pożądku i nic nie będzie burkał to wypij z nim flaszke!!!!!!!


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grantexxx    6

Witam mó problem przedstawia się nastepująca na częścią mojej działki przebiega LINIA ENERGETYCZNA cztery lub 5 przewodów do domu sąsiada a tam mam wolna przestrzeń i chciałbym postawić tam garaż bo powoli nie mam gdzie trzymać maszyn, a bardzo nie lubię trzymać ich na dworzu i teraz moje pytanie czy próbować budować, chciałby zrobić to na zgłoszenie, a dokładniej na dwa zgłoszenia. Lub pobudować garaż z płyt betonowych takich od płota. Czy jest coś takiego możliwe i czy ktoś próbował. Jakie mausza być minimalne odległości od przewodów.

 

 

Kolego, podstawowa znajomość praw fizyki :) prąd płynący w przewodniku generuje pole magnetyczne o określonych parametrach, zależnie od napięcia i natężenia prądu, i teraz pytanie niezależnie od wymogów prawa budowlanego: czy ten budynek ma pełnić dodatkowe funkcje, czy być tylko i wyłącznie magazynem sprzętu, ewentualnie płodów rolnych? Bo jeśli chcesz przeznaczyc powiedzmy na warsztat, jakąś jego część to zrezygnuj, urządzenia elektryczne bedą wariowały i miały o wiele krótszą żywotność, tak samo z elektroniką w maszynach :) niestety, kiedyś nikt nie pytał gdzie biegną linie pod napięciem, a dopier później ludzie zaczeli sie zastanawiac co z tego wynika :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

zgłoś sie do energetyki i niech ci pociągną zamiast tych 5 osobnych lini jeden zwój kabli jedoczesnie z zamocowaniem podwyższenia wysokości nośnika kabli z izolatorami :) widziałem ze montuja metalowej konstrukcjii

 

W linii napowietrznej niskiego napięcia są 4 przewody. Nie wiem gdzie Wy się 5 doliczyliście.

Oczywiście może się zgłosić do ZE od razu z kieszeniami pełnymi pieniędzy, bo ktoś musi za to zapłacić. ZE na pewno nie będzie chętny za to płacić, dla czyjegoś widzimisię.

Kontakt z ZE na pewno by się przydał, aby zasięgnąć informacji na temat tej linii, a dokładniej czy są plany jej modernizacji na np: napowietrzną izolowaną.

Najlepszym rozwiązaniem była by linia kablowa-ziemna, nie było by żadnego ryzyka wiszącego nad budynkiem. Ale to są większe koszty bo dodatkowo dochodzi plan nowej linii. Około 4tyś.zł.

 

Dlatego ponawiam pytanie ile tej linii jest do sąsiada?

 

 

@krzysiek277 jak sąsiad się zgodzi to możesz nawet przy samej miedzy stawiać.

Co do drugiego pytania poczytaj tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/26808-budowa-wiaty-na-sprzet/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

dziwne to co mówisz ..... u mnie przyłącze do domu idzie z tego samego słupa co do sąsiada , wystarczyło ze raz zwarcie zrobiło a po tygodniu zgłoszenia i prożby o zmiane ciągu lini na zwój przyjechali i zmienili ..przy okazji sąsiadowi bo miał kiepskie przyłącze do domu z lat 70 tych...co dziwne tak jak mówił GRANTEXXX wytwarza się pole magnetyczne , nie wiem czy zwój kabli ma wpływ na polepszenie ale od tamtej pory nie było problemów ze stacjonarnym tel gdy byół podłączenia radiowego....


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

U Ciebie była inna sytuacja. Był powód zmiany linii.

Dużo także zależy od ZE i ludzi którzy tam pracują. Czasem ZE w drugim rejonie ma całkiem odmienne zadanie na ten sam temat. To jest państwo w państwie.

Niektóre ZE mają politykę modernizacji linii nawet małymi kroczkami dla zapewnienia ciągłości dostaw energii. Czyli to co było u Ciebie.

Izolowana linia napowietrzna, a także przyłącza do budynków robiona jest przewodem samonośnym AsXSn potocznie nazywanym "Splotem"

Oczywiście życzę autorowi tematu aby kontakt z ZE przyniósł pozytywny skutek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

MTRACZ widze obeznany jesteś w tych sprawach związanych ZE , pracujesz przy tym czy ktoś z rodziny?


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

i właśnie w takich chwilach okazuje sie jak dobrze jest zyc z sąsiadem :) dopuki jest twoja granica to możesz stawiać ..... tym bardziej ze jeszcze chcesz zostawić 2 metry od granicy ..... ale to nie znaczy ze nie masz poinformowac o tym sąsiada ...... jak d*pek to nie pozwoli ci sie rozwijać a jak w pożądku i nic nie będzie burkał to wypij z nim flaszke!!!!!!!

witam nie zgodzę się z tobą kolego ponieważ prawo budowlane wymaga min 4 m od granicy sąsiada jeżeli sasiad wyrazi zgode to 2metry więc radzę zgodę mieć na piśmie wrazie jakby się sąsiad rozmyślił :) ,a co do garażu jak w temacie to zapytaj czy ktoś w przyszłości ubezpieczy Tobie ten garaż i zawartość;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Miałby to być tylko wyłacznie garaż na maszyny (przyczepa, agregat, kombajn, pług) lub ewentualnie chwilowy magazyn zboża, tak więc praktycznie przebywanie w nim wiązałoby się z podłączeniem lub odpięciem sprzętu. Odległość od sąsiada ... linia idzie do jeszcze jednego słupa na mojej działce nastepnie przechodzi przez drogę też na moja działkę nastepny słup i dopiero od tego słupa do sąsiada. W lini prostej do sąsiada to ok 80-90 m. Najlepiej pasowało by mi postawić coś takiego bez pozwolenia tylko na zgłoszenie, bo w planach na tej części mojego gospodarstwa jest budowa drogi ekspresowej, ale to dopiero plany i może to ruszy to ok 2020- 2030 a ja nie mam zamiaru czekać aż mana z nieba mi skapnie tylko chcę rozwijać to co mam.

Linia ma 5 przewodów bo dodatkowy to oświetlenie uliczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Oświetlenie :D

Udaj się do ZE i dowiedz się jakie oni mają zapatrywania na zmianę, przeniesienie linii z twojej działki.

Możesz złożyć wniosek o likwidację kolizji. Ale nadal mogą nie chcieć tego zrobić bo to parę metrów i plany, Koszt inwestycji Twój.

Sprawdź w domu dokumenty wypytaj rodziców i dziadków jak ta linia była robiona, czy ktokolwiek wyraził zgodę na postawienie słupów na posesji.

Czasem pozwolenie było administracyjne. Ale jak by nie było to twoja działka.

Możesz starać się o odszkodowanie bądź nakaz przesunięcia linii. Niestety w sądzie bo w sumie tylko tam można coś ugrać.

Najlepiej znajdź dobrą kancelarię adwokacką, najlepiej z doświadczeniem i zleć im sprawę. Samemu raczej nie dasz rady. Tu trzeba uczonych w przepisach.

Pocieszające jest to że ludzie wygrywają sprawy i dostają spore odszkodowania za to że słup stoi im na działce bez ich zgody. Jak dostaniesz odszkodowanie będzie Cię stać przerobić tę linię na własny koszt i postawić garaż. :D

 

Poczytaj po internecie na pewno jest tego sporo. Od paru lat zrobiło się o tym głośno. Na Naszym forum także był temat o słupach na polu.

 

Podejrzewam, że kolega chciał budować a nie sądować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balcerek1    92

Co do budowania na pozwolenie też musi być projekt budowlany i zgoda od starostwa.Jak mówisz że droga ma przebiegać to się dokładnie dowiedz bo możesz nie nie dostać pozwolenia.Ja jak stawiłem garaże to poszedłem do biura projektowego i oni to załatwiali.Ja tylko podawałem wymiary żeby zmieścić się w 35 m2 i z czego będzie budowany jaki dach i odległości od budynków i granic.Kosz tego było 350 zł od pozwolenia a brałem 4 bo tak dostawiałem garaże.Teraz coś znowu popierdzielili i budynek gospodarczy można postawić na pozwolenie tylko wolno stojący bez dostawiania bo innego budynku.Ale to wszystko zależy od starostwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Dołącze sie do tematu

 

 

Mam pytanie mam stodołe 7m od granicy i moje pytanie chce postawic wiate do stodoły w strone granicy czy jak się sąsiad zgodzi to moge postawic 2m od granicy? czy musze miec jakies pozwolenia? wiata miała by wymiary 11x6 a stodoła ma 26x13 tylko nie wiem czy moge tak blisko granicy

 

 

Teraz zgoda sąsiada nie ma raczej nic do rzeczy. Parę lat temu przepisy uległy zmianie. Zgodę na budowę w granicy działki dostaje się, jeśli działka jest wąska, ma mniej niż 16m szerokości. Jeśli ma więcej pozostaje pismo do właściwego ministra. I czekanie :) Jeśli sąsiad ma budynki bliżej niż 3m od granicy to też można swój przybliżyć. W internecie jest sporo informacji na ten temat. Przy rozmiarach 11x6: warunki zabudowy, projekt i pozwolenie na budowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    851

 

 

Teraz zgoda sąsiada nie ma raczej nic do rzeczy. Parę lat temu przepisy uległy zmianie. Zgodę na budowę w granicy działki dostaje się, jeśli działka jest wąska, ma mniej niż 16m szerokości. Jeśli ma więcej pozostaje pismo do właściwego ministra. I czekanie :) Jeśli sąsiad ma budynki bliżej niż 3m od granicy to też można swój przybliżyć. W internecie jest sporo informacji na ten temat. Przy rozmiarach 11x6: warunki zabudowy, projekt i pozwolenie na budowę.

 

No z tym budynki blisko granicy to sąsiada dom stoji ponad 20cm na mojej granicy i co wy na to? jak mi zacznie podskakiwać to co ? moge kazać mu zejsc z mojej granicy? w sensie pomniejszenia domu albo wykupienia mojej działki tego kawałka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez michalkowalski115
      Witam. Przymierzam się do odbudowy stodoły na starych fundamentach(są sprawdzone przez nadzór budowlany), jednak chce wymienić całą posadzke, ponieważ stara była popękana oraz nierówno wylana. W projekcie mam podsypkę piaskową zagęszczoną na 30cm, podkład betonowy na 10 cm, następnie folia z siatka i na to wylewka 4cm. I teraz mam kilka pytań: ile cm starego piachu powinienem wybrać? (projektant mi powiedział że tyle ile będzie podsypka plus wylewki, lecz wole o opinie kogoś kto miał w praktyce z tym do czynienia), Oraz czy po zagęszczeniu podłoża mogę od razu położyć folie z siatką i wylać posadzkę na grubość 14 cm betonu B25?  Zamówiłem już piach 120 ton, czy mniej więcej tyle powinno wystarczyć na 180m2?
      Pozdrawiam
    • Przez dzony9203
      Witam.
      Zastanawiam się nad zrobieniem ramy do bron ciezkich.
      Myślę aby domyślnie miała 6-7 pól, składana oczywiście. Pewnie hydraulicznie. 
      Będzie to ciągnąć ciągnik o mocy 80 koni.
      Z jakiego materiału radzicie zrobić ramę? Profil, ceownik czy może dwuteownik? Jak grubość ścianki?
      Pozdrawiam.
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez nikonn21
      Czy jest ktoś kto uprawia owoce w tunelach i chciałby się podzielić doświadczeniami? Chodzi mi o głównie o kwestie techniczne 
    • Przez pedzel
      witam będę robił przyczepę jednoosiową sztywną i proszę o  porady co do materiałów:przyczepa o wymiarach 3 x 1,7m burty 0,5m otwierana tylko tylna burta reszta na stałe przyspawana ładowność do max 3 tony na dolny zaczep , mam zrobioną oś z rury grubościennej na piastach z lublina i kołach z lublina ramę myślałem z profila zamkniętego 80x40x3 w kształcie trójkąta na to w poprzek profile 40x40x3 na podłogę blacha 3mm a na burty 2mm czy będzie to miało sens i czy wytrzyma te 3 tony ładunku
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj