Skocz do zawartości

Zdjęcie

Włącznik silnika 3 fazowego.

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
152 odpowiedzi na ten temat

#61 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 20 luty 2013 - 11:23

Włącznik silnika 3 fazowego. @mory1971:Na własne oczy widziałem u kolegi łuparkę z silnikiem 2,2kw ,która potrafiła się zatrzymać na dębie lub innym sękatym kawałku Więc uważam ,że taki silnik jest za słaby.Piszesz o dużych mocach i zabezpieczeniu co najmniej 35A, a tyle w wiekszosci małych gospodarstw nie ma.U mnie pracuje 11kw,7kw itp.i gdybym miał problem z zabezpieczeniem dla tych dwóch"małych" silników, to nie brałbym się za budowę maszyny. Nie pytałem o zabezpieczenia dla niej, tylko jedynie o najlepszy sposób podłączenia silnika.
@Grzesiek84:Nie będzie to tak piękny kombajn jak na moim filmiku, ale za to duuużo tańszy.Wyszedłem z założenia-ma być prosty,tani i taki będzie.Do tej pory metal,siłownik,rozdzielacz,pompa,węże,tokarz,zbiornik oleju,olej,prowadnica,łańcuch,itp.-około 1500złotych.
Poza tym mam wrażenie że schodzimy z tematu .

Edytowany przez KRISS75, 20 luty 2013 - 11:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Włącznik silnika 3 fazowego. Dzisiaj, 17:31
  •  

#62 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 20 luty 2013 - 13:27

Włącznik silnika 3 fazowego. Też mam wrażenie odchodzenia od tematu. To jest temat o włączaniu silnika, a nie rozważania o wyższości napędu hydraulicznego nad elektrycznym. Dlatego proponuję zakończyć zbędne pisanie. Ewentualnie w sprawach nie związanych z tematem proszę się kontaktować na PW.

#63 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 20 luty 2013 - 20:45

Włącznik silnika 3 fazowego. Tak jest temat odbiega i nawet by już do innego działu podchodzić:) Wybór sterowania i zasilania kolega @KRISS75 już wybrał jaki stycznik itd
?

#64 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 20 luty 2013 - 21:04

Włącznik silnika 3 fazowego. Dzięki waszym opiniom trochę mam naświetlony temat.Rozważę wersję stycznika z krańcówką,bo jeśli dobrze rozumiem krańcówka zastąpiłaby przycisk na kciuk.

#65 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3454 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 20 luty 2013 - 21:36

Włącznik silnika 3 fazowego. Może i odbiega trochę czasami ale po to jest forum żeby dyskutować o różnych pomysłach i wymieniać się poglądami i spostrzeżeniami ,
Co do oszczędności na energii przy wyłączaniu po każdym cyklu- to trzeba by zrobić doświadczenie, żeby się przekonać czy będą . ale tu cytat

Gdybyśmy wyprowadzili zależności określające moment elektromagnetyczny wytwarzany przez silnik w czasie rozruchu i moment wytwarzany w warunkach pracy znamionowej oraz porównali je, doszlibyśmy do wniosku, że moment roz­ruchowy może być mniejszy od momentu znamionowego. Duży prąd rozruchowy może być groźny dla silnika pod względem skutków cieplnych mimo, że najczęściej rozruch trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Ale w przypadku silników dużych, a także często powtarzanych rozruchów nie­bezpieczeństwo takie może wystąpić. Z tego względu w instrukcjach eksploata­cyjnych należy określać warunki rozruchu i dopuszczalną liczbę rozruchów w ciągu godziny. Duży prąd pobierany przez silnik w czasie rozruchu jest niepożądany również ze względu na prace linii zasilającej, w której przy dużym poborze prądu powstają duże spadki napięć, co niekorzystnie wpływa na prace pozostałych odbiorów zasi­lanych z tej linii. Fakt, że silnik indukcyjny w czasie rozruchu rozwija mały mo­ment rozruchowy, stanowi jedną z najpoważniejszych jego wad.

Rozruch trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund i miałby następować w tym przypadku średnio co 12 sekund , czyli ok 300 razy na godzinę ,
@ Elektrotechnik gdybyśmy zastosowali tu termik najechany nawet na 1,1 In to sądzisz że wytrzymałby z pół godziny?

Edytowany przez mariuszd93, 20 luty 2013 - 21:45.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#66 Share ukasz

ukasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 20 luty 2013 - 21:57

Włącznik silnika 3 fazowego. tak krańcówka powodowała by że gdy ramie troszkę do siebie podciągniesz uruchamia się silnik a zatrzymuje gdy do góry podniesiesz
sprzedam kabinę do 330 "Chojnów I" tak zwana rurkowa, z dachem z tworzywa, z szybami (poza jedną boczną) drzwi wymagają poprawek blacharskich. Cena 350 pln
Lokalizacja Zachodniopomorskie

#67 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 20 luty 2013 - 22:23

Włącznik silnika 3 fazowego. Cóż,najwyżej spale silnik jeśli nie wytrzyma załączeń.Wtedy nauczony doświadczeniem przerobię maszynę na hydraulikę,choć mam nadzieję że będzie działał tak jak w Bala agri.

#68 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 20 luty 2013 - 23:15

Włącznik silnika 3 fazowego. Nie wiem czy nie wyszedł by patent na dwie krańcówki, że silnik jest wyłączany po przecięciu drzewa tzn jak najbardziej w dolnym położeniu prowadnicy. Były by większe przestoje pomiędzy rozruchami a o to autorowi chodzi. Zawsze to parę sekund na korzyść. A łańcuch zanim stanie do końca to powinna prowadnica już wrócić do góry i nie powinno kolidować to z niczym. Dodatkowo na mój gust większe lepsze względy bezpieczeństwa bo podczas posuwu kłody prowadnica już będzie stała. Kolego KRISS75 dobrze rozumiesz masz wtedy kciuk wolny ale zrób wyłącznik AW. Więc podsumowując według tego co ja proponuje potrzebowałbyś: stycznik, dwie krańcówki (1 załącz - 2 wyłącz) i przycisk AW. Nie liczę już głównego wyłącznika przewodów i ewentualnych innych zabezpieczeń przy maszynie. Jeśli boisz się by nie spalić silnika załóż termik razem ze stycznikiem lub jako główne zabezpieczenie silnika zrób na wyłączniku silnikowym.

#69 Share ukasz

ukasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 21 luty 2013 - 07:53

Włącznik silnika 3 fazowego. W sumie masz racje wyłączyć mogło by już na dole. Tylko musiało by być tak żeby prowadnica na całej długości "zagłębiła" się w stół, bo zawsze może się trafić jakiś sękaty czy rozłupany i będzie problem z docięciem. Już coś zrobiłęś w temacie tej maszyny czy na razie faza planowania?
sprzedam kabinę do 330 "Chojnów I" tak zwana rurkowa, z dachem z tworzywa, z szybami (poza jedną boczną) drzwi wymagają poprawek blacharskich. Cena 350 pln

#70 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 21 luty 2013 - 08:43

Włącznik silnika 3 fazowego. Nie wiem jakie rozwiązanie ma konstruktor mechaniczne, ale wydaje mi się, prowadnica powinna mieć zagłębienie by szła ciut niżej niż poziom na którym leży kłoda by do końca zawsze docinała. Wówczas blokada mechaniczna by nie dotykał łańcuch spodu i 2-3mm przed tym zadziałanie krańcówki. Większość krańcówek ma fasolki do przykręcania by dało się ja wyregulować

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 21 luty 2013 - 09:18

Włącznik silnika 3 fazowego. @Grzesiek84:Rozumiem działanie jednej krańcówki-zaczynam opuszczać,styki się zwierają i załączam piłę,podniosłem z powrotem wyłączyła się.Jak działają dwie krańcówki?Ta druga chyba musi działać na innej zasadzie niż pierwsza,czy kwestia podłączenia?
@ukasz:Konstrukcja gotowa,siłownik,rozdzielacz,silniki,pompa zamontowana.

#72 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 21 luty 2013 - 10:50

Włącznik silnika 3 fazowego. Owszem ciut na innej i analizując potrzebny byłby dodatkowo przekaźnik bo inaczej po podnoszeniu do góry łańcuch by się załączał co komplikuje sprawę. Postaram się zrobić schemat i podesłać. Bo coś mi się wydaję że jeśli nie masz części to rozwiązanie na jedną krańcówkę będzie tańsze to raz dwa mniej skomplikowane. Wiem mówiłem o dwóch i u siebie bym tak zrobił :), ale analizując układ potrzeba po prostu więcej części. O to tabela odnośnie krańcówek i schemat podłączenia wydaję mi się, że jest dobrze zrobiony, gdyby coś było nie tak proszę o poprawki i sugestię postaram się pomóc i wyjaśnić. To co zaznaczone na czerwono to ewentualnie do wykorzystania przy rys 2 tzn sterowanie na jednej krańcówce.
http://www.fotosik.p...e2b3286045.html
http://www.fotosik.p...7d0c89a3b6.html

Edytowany przez Grzesiek84, 21 luty 2013 - 11:49.

#73 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 21 luty 2013 - 12:07

Włącznik silnika 3 fazowego. Każda krańcówka działa na takiej samej zasadzie. Mają one styki NO i NC i mamy z nich sygnały cyfrowe (włączony-wyłączony). Żeby zrobić włączanie jedną, a wyłączanie drugą potrzebna jest logika sterująca. Bardzo prosta, ale jednak potrzebna. Można to zrobić prosto na przerzutnikach RS CMOS. Żadne układy czasowe. Bo czasy cięcia i przerwy są różne, i piła zacznie się włączać losowo. Tylko prosty układ pamiętający gdzie jest piła (do góry czy na dole) i odpowiednio sterujący stycznikiem. Średnio zaawansowany elektronik "cyfrowy" bez problemu to zaprojektuje. Nie pamiętam czy to już gdzieś pisałem, ale sterowanie oczywiście na 24V. @Grzesiek84 co to znaczy "przenosi" i "nie przenosi"? Bo z Twojego schematu nic nie można wywnioskować.

#74 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 21 luty 2013 - 12:42

Włącznik silnika 3 fazowego. kolego @Elektrotechnik są to zwykłe krańcówki nie żadna elektronika cmos itd. Nie potrzeba tu dodatkowego zasilania 24V wszystko na 230V można zrobić u góry w tabeli zwróć uwagę że jest napisane czy krańcówki są wciśnięte czy nie. Pisałem prostym językiem by wszyscy co będą przeglądać forum wiedzieli w czym rzecz i zrozumieli. Myślę że nie spojrzałeś nawet na to czy jest opis czy wciśnięta czy nie, generalnie miałem na myśli czy przy wciśniętej (zadziałanej) krańcówce dany styk przenosi czy tez nie. Mogę dodać tabelę łączeniową przykładowych krańcówek ale nie wszyscy raczej zrozumieją tym bardziej że tabele przekaźników czy stanów krańcówek opisywane są technicznie bez napięciowo i przy stanach niezadziałanych.
Dodam jeszcze kolego @Elektrotechnik że jako fachowiec powinieneś z rysunku wiedzieć które styki są NO a które NC. Zwróć uwagę że krańcówka 1 według mnie musi przenosić gdy jest nie zadziałana dla konstruktora chyba lepiej by ją tylko w pozycji górnej wciskał a nie cały czas pod czas cięcia.

Edytowany przez Grzesiek84, 21 luty 2013 - 13:13.

#75 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 21 luty 2013 - 14:23

Włącznik silnika 3 fazowego. Jak już wspomniałem wcześniej z prądów nie jestem za dobry,więc połączenie dwóch krańcówek i reszty już mnie poraża.Łatwiej chyba mi będzie jednak zastosować wyłącznik guzikowy na kciuk.Wtedy też będę mógł ją wyłączyć po przecięciu w dolnym jej położeniu.

#76 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 21 luty 2013 - 14:41

Włącznik silnika 3 fazowego. @Grzesiek84 wiem, że na Twoim schemacie nie ma żadnej elektroniki. Napisałem tylko, że zamiast stosowania kilku zestyków i dodatkowych przekaźników można to zrobić na układzie logicznym np. CMOS. I wiem też, że może to działać przy napięciu 230V, ale nie można tak robić ze względu bezpieczeństwa, ponieważ każde sterowanie powinno być pod bezpiecznym napięciem, czyli 24V. Wiem też, który styk to NO, a który NC. Widziałem Twoją tabelę, ale ona chyba jest zrozumiała tylko dla Ciebie. I nie musisz podawać tabel łączeniowych włączników krańcowych, bo tam są dwa styki. I nadal nie rozumiem co znaczy "przenosi". Chyba chodziło Ci o to czy jest włączona czy nie.

#77 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 21 luty 2013 - 15:19

Włącznik silnika 3 fazowego. Jak na 2 krańcówki to jedna krańcówka jako "1" zaś druga jako "0", prosty układ stycznika z podtrzymaniem.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#78 Share ukasz

ukasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 21 luty 2013 - 15:52

Włącznik silnika 3 fazowego. Nie całkiem Sadek bo wtedy uruchamiał by się też podczas podnoszenia do góry.Generalnie układ byłby prosty stycznik przekaźnik i krańcówki ale kolega faktycznie z elektryką nie chyba nielubi więc albo musiałby mu to ktoś inny zrobić albo faktycznie tak jak pisał włącznik na uchwycie

#79 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 21 luty 2013 - 17:33

Włącznik silnika 3 fazowego. No właśnie koledzy, możecie mi to przedstawić jak to wg. Was ma wyglądać? Bo wg mnie na samych stycznikach i przekaźnikach nie da się tego zrobić bo tak jak pisze @ukasz piła będzie włączona kiedy będzie "między krańcówkami". A wyłączać się będzie tylko jak zadziała któraś krańcówka. Musi być jakiś układ pamiętający czy piła jest włączona czy wyłączona. Może być na PW żeby nie zaśmiecać tematu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 21 luty 2013 - 18:03

Włącznik silnika 3 fazowego. Faktycznie koledzy macie rację, ale kolega z tego co pisał to jest "zielony" w elektryce więc musi mieć taki układ aby był go w stanie sam opanować w razie jakiejkolwiek usterki (tzn. prosty) .

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878