Skocz do zawartości

Zdjęcie

Włącznik silnika 3 fazowego.

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
152 odpowiedzi na ten temat

#41 Share ukasz

ukasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 19 luty 2013 - 10:07

Włącznik silnika 3 fazowego. Dokładnie jak kolega pisze nie zdąży się zatrzymać a już będziesz włączał od nowa, nawet jeżeli coś na prądzie zaoszczędzisz (nie jestem do końca pewny czy by tak było) to i tak nie zrekompensuje to kosztu droższej instalacji. Co do smarowania to zbiorniczek jest dużo wyżej więc może tylko grawitacyjnie?
sprzedam kabinę do 330 "Chojnów I" tak zwana rurkowa, z dachem z tworzywa, z szybami (poza jedną boczną) drzwi wymagają poprawek blacharskich. Cena 350 pln
Lokalizacja Zachodniopomorskie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Włącznik silnika 3 fazowego. Dzisiaj, 11:24
  •  

#42 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 19 luty 2013 - 10:09

Włącznik silnika 3 fazowego. Ten stycznik olejowy na pewno będzie miał większą żywotność niż suchy. Jednak żaden stycznik nie zapewni takiej żywotności jak półprzewodnikowy. Co do ciągłej pracy piły to nie jest to rozwiązanie optymalne. Chodzi o zużycie łańcucha, i prowadnicy. Jeżeli piła będzie smarowana tylko w momencie przecinania drewna (tak to się rozwiązuje w profesjonalnych maszynach) to kiedy piła będzie podniesiona będzie pracować na sucho. Czyli duże zużycie piły. Natomiast jeżeli będzie smarowana ciągle = duże zużycie oleju i (trochę mniejsze, ale zawsze) zużycie piły. Autor zrobi jak chce, ale moje zdanie jest takie: Piła załączana i smarowana na czas cięcia i stycznik półprzewodnikowy. Polecam to rozwiązanie nie dlatego, że jestem elektronikiem, ale dlatego, że jest niezawodne, mimo większych kosztów budowy. Ale wierzcie mi, że to się opłaci. Przy ciągłej pracy maszyny (a zakładam, że autor nie buduje jej do pocięcia 1m3 drewna rocznie) liczy się każda złotówka. Zaoszczędzona na łańcuchach, prowadnicach i oleju. A także na stycznikach i serwisie. Sterowanie można zrobić tak, że piła będzie wyłączana krańcówką kiedy dojdzie do położenia spoczynkowego. I włączana tak samo. Na pewno zdąży osiągnąć właściwe obroty zanim zacznie przecinać drewno.

Edit:@ukasz wierz mi, że zdąży się zatrzymać. Przesunięcie kłody o następny odcinek trochę czasu zajmie. W poście @KRISS75 na filmie widać jak długi czas zajmuje przesunięcie kłody. Moim zdaniem jest to bezsensowne zużycie prądu i elementów tnących.

#43 Share mory1971

mory1971

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 19 luty 2013 - 10:38

Włącznik silnika 3 fazowego. wszystkie automaty i polautomaty do lupania drewna wykonane sa na hydraulice,wychodzi nieco drozej ale duzo prostsze sterowanie i mniejsza awaryjnosc ukladu.wystarczy jeden silnik elektryczny + pompa + silownik kilka wezy hydraulicznych.
jesli planujesz zastosowac pile lancuchowa to tylko taki uklad .powody podal juz moj poprzednik.

#44 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 19 luty 2013 - 10:48

Włącznik silnika 3 fazowego. No nie wiem czy układ: silnik elektryczny=> pompa=> zawór bezpieczeństwa=>rozdzielacz=> silnik hydrauliczny=>koło napędzające piłę jest prostszy od układu: silnik elektryczny=> koło napędzające. Nie wiem co może być bardziej awaryjnego: silnik elektryczny czy 50 kg hydrauliki (którą i tak napędza ten sam silnik elektryczny). Nawet nie wspominam o sprawności układu elektrycznego, który nie zużywa prądu na grzanie oleju w hydraulice.
Co do zużycia oleju smarującego to podam małą ciekawostkę: pracowałem kiedyś jako operator harwestera. Był tam system smarowania piły oparty na takiej zasadzie, że ilość oleju była ściśle zależna od grubości przecinanego drewna. Zużywało to 1-1,5 l oleju na dzień. Pewnego dnia popsuła się pompa, i żebym mógł pracować dalej (a w tym czasie serwis zmówił nową pompę) zrobiłem obejście i stałe dozowanie oleju. I wtedy zużycie wzrosło do 5-7 l na dzień. Dobrze, że na pompę musiałem czekać tylko miesiąc, bo straty byłyby ogromne. Zmierzam do tego, że maszyna musi pracować tak, jak najmniej pracowała na pusto. W ten sposób można dużo zaoszczędzić. Podsumowując najbardziej optymalny jest napęd elektryczny, smarowanie tylko w czasie pracy piły i jej wyłączanie w położeniu spoczynkowym. W harwesterze czas przesuwu kłody 2,40 m jest krótszy niż na tym filmie odcinka 30 cm, a piła i tak zdąży się zatrzymać i rozpędzić (trochę nie trafne porównanie bo tam jest napęd hydrauliczny i 150 KM mocy na pile).

#45 Share ukasz

ukasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 19 luty 2013 - 13:26

Włącznik silnika 3 fazowego. filmiki dopiero teraz obejrzałem faktycznie długo to trwa, sugerowałem się tym iż jak tnę elektryczna piłą łańcuchową to jeżeli wyłączę na koniec cięcie i przesunę piłę do następnego to się nie zatrzyma zupełnie, przy większym silniku była by większa jeszcze bezwładność. Ale faktycznie tutaj trzeba parę czynności wykonać i sporo czasu mija. Może nich jeszcze autor się wypowie jak duża ma maszyna pracować bo jeżeli przez cały rok ma chodzić to faktycznie rozwiązanie Elektrotechnika będzie najkorzystniejsze, a jeżeli kilka przyczep drewna rocznie ma pociąć to na olejowym, czy nawet zwykłym styczniku troszkę by pochodziła.
Elektrotechnik popraw swojego posta bo wynika z niego że tym co teraz poście napisałem jest filmik ;)
sprzedam kabinę do 330 "Chojnów I" tak zwana rurkowa, z dachem z tworzywa, z szybami (poza jedną boczną) drzwi wymagają poprawek blacharskich. Cena 350 pln

#46 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 19 luty 2013 - 14:21

Ale faktycznie tutaj trzeba parę czynności wykonać i sporo czasu mija.

Tym bardziej, że załadunek i "posuw" jest realizowany ręcznie i nie ma sensu żeby piła w tym czasie pracowała. Można zrobić tak, żeby było opóźnienie w wyłączeniu silnika, powiedzmy 1-2 sekundy. Można w ten sposób osiągnąć kompromis między oszczędnością energii a częstotliwością włączeń. Chociaż moim zdaniem nie jest to konieczne. Wyłącznik krańcowy wykrywający spoczynkowe położenie piły, stycznik i gotowe. Proste i skuteczne.

#47 Share mory1971

mory1971

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 19 luty 2013 - 14:59

Włącznik silnika 3 fazowego. co do oszczednosci zuzycia energii.
stosuje sie uklad bezcisnieniowy czyli silnik pracuje bez obciazenia dopiero po wlaczeniu odbiornika pojawia sie cisnienie w ukladzie .taki system powoduje mniejszcze straty cieplne ,ma swoje wady ale te w luparce sa pomijalne..
do napedu calego ukladu wystarczy jedeb silnik o max mocy 4-5 kw uzyskamy zaleznie od wydajnosci pompy dowolny nacisk im mniejsza wydajnosc (l/min ) i wyzsze cisnienie tym wiekszy nacisk na tlok
ta sama energia wytworzona przez silnik i pompe hydraukiczna bedzie wykorzystana do napedu lancucha pily.
a wiec mamy jeden silnik pracujacy wiecej jak polowe czasu bez obciazenia ,zamiast dwoch zalaczanych i wylaczanych .przy tak duzych mocach potrzebujesz zabezpieczenie glowne w domu co najmn iej 35A a tyle w wiekszosci malych gospodarstw nie ma .
wiec kolejny problem do rozwizania.majac jeden silnik unikamy problemu pradu rozruchowego powtarzajacego sie systematycznie co moze powodowac palenie bezpiecznikow(pamietaj ze oprocz luparki w domu/zagrodzie uzywa sie rowniez innach urzadzen elektrycznych) dlatego rozwiazanie hydrauliczne jest optymalne i dlatego nie spotkalem sie jeszcze z polautomatem lub automatem do przerobu drewna napedzanym czysto elektrycznie.

awaryjnosc hydraluki jest rowniez bardzo niska,szczegolnie jezeli zostanie prawidlowo wykonana.tam naprawde nie ma wiele elmentow ktore moga sie zepsuc a jezeli juz to najczescie jest to wina bledu w obsludze lub przeciazenia maszyny.

do autora tematu ,na forum jest kilka opisow luparek ,poszperaj na necie znajdziesz rowniez cos ciekawego i nie pchaj sie w silniki elektryczne uklad taki ma wiecej wad niz zalet w porownaniu do sterowania hydraulicznego.

#48 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 19 luty 2013 - 15:14

Włącznik silnika 3 fazowego. Po pierwsze: po co zabezpieczenie 35A do silnika 4kW? Po drugie: w jaki sposób sam silnik może mieć więcej wad niż dodatkowa hydraulika napędzana tym samym silnikiem? Po trzecie: w jaki sposób awaryjność układu hydraulicznego może być niższa od układu, w którym ta hydraulika nie występuje? Coś czego nie ma się nie psuje, więc nie rozumiem przewagi napędu hydraulicznego nad elektrycznym. Gdyby jeszcze była potrzeba regulacji obrotów to rozumiem (chociaż też nie do końca, bo regulację obrotów można zrealizować falownikiem, także układ hydrauliczny też jest zbędny). Dochodzi jeszcze koszt wymiany oleju, filtrów itp. których to w napędzie elektrycznym nie ma. Piszesz też, że do napędu całej łuparki wystarczy silnik 4-5 kW. Kolejna bzdura. Kiedy w trakcie rozłupywania drewna włączy się piła, to gwarantuje Ci, że taki silnik od razu się zatrzyma. Skonstruowałem kilka łuparek, więc mam doświadczenie w tej dziedzinie.

#49 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 19 luty 2013 - 15:48

Włącznik silnika 3 fazowego. Kolega Elektrotechnik myśli ja ja.2 silniki według mnie były prostsze w obsłudze,koszcie i montażu,tym bardziej że je miałem.Gdybym chciał zastosować jeden silnik to musiałby to być ok.7,5kw.Do tego silnik hydrauliczny do napędu prowadnicy parę stówek ,dlatego wybrałem pierwszą opcję.Na moim filmiku piła jest załączana i wyłączana,co jak w/w kolega zauważył zmniejsza zyżycie oleju,prowadnicy.Skłaniam się do stycznika

#50 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 19 luty 2013 - 19:04

Włącznik silnika 3 fazowego. Kolega @Elektrotechnik wyprzedził moją myśl odnośnie sterowania krańcówkami wtedy obowiązkowo wyłącznik awaryjny http://allegro.pl/li...stop&category=0 i nie ma potrzeby włączania i wyłączania piły co też pochłania czas a na krańcówce jest to robione automatycznie. Kiedyś gdzieś w sieci oglądałem że do cięcia była zastosowana ruchoma duża piła tarczowa plusem zapewne było by brak smarowania ale uważam że koszty eksploatacyjne większe.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share ukasz

ukasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 19 luty 2013 - 19:14

Włącznik silnika 3 fazowego. koszt ekploatacji tarczowej wyższy niż łańcuchowej? Konstrukcji owszem ale później tylko ostrzenie, w łańcuchu poza ostrzeniem masz smarowanie i żywotność łańcucha i prowadnicy znacznie krótszy niż tarczy

#52 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 19 luty 2013 - 19:28

Włącznik silnika 3 fazowego. Koszt zakupu tarczy wysoki, eksploatacji niski. Przy pile łańcuchowej odwrotnie. Jednak przy stosowaniu tarczy nie opłaca się stosować cyklicznego włączania i wyłączania, bo tarcza ma dużą bezwładność, dlatego musi pracować ciągle. No i wadą tarczy jest jej duża średnica, jeżeli chcemy przecinać grube drewno. Ale nie mieszajmy już w tym temacie, bo autor będzie miał problem.

#53 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3443 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 19 luty 2013 - 20:22

Włącznik silnika 3 fazowego. W filmiku cięcie trwa ok 4 - 5 sekund , przesuwanie kłody ok 6 -8 sekund , czyli ok 12 sekund na cykl , pobór prądu przy rozruchu bezpośrednim jest do 8 razy większy niż prąd znamionowy , oszczędność na prądzie żadna . powoduje to spadki napięcia w sieci i nie wpływa za dodrze na silnik - który będzie załączany ok 300razy na godzinę :unsure:
Nie bez powodu profesjonalne urządzenia tego typu wykorzystują napęd hydrauliczny

Edytowany przez mariuszd93, 19 luty 2013 - 20:22.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#54 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 19 luty 2013 - 21:32

Włącznik silnika 3 fazowego. Zrobiłem sobie piłę tarczową o średnicy 70 lub 80cm nie pamiętam dokładnie,ale już nią nie tnę ze względu na to,że przy tej średnicy po dłuższym czasie pracy zaczyna falować tarcz.Może jakiś mój błąd konstrukcyjny,może średnica tarczy robi swoje,w każdym razie stwierdziłem,że życie mam jedno i postawiłem na piłołuparkę łańcuchową.
@mariuszd93 skoro twierdzisz,że powoduje to spadki napięcia w sieci i nie wpływa dobrze na silnik,to dlaczego taka firma jak Bala agri,która jest jednym z czołowych producentów tego typu maszyn ma w swojej ofercie taką maszynę?

#55 Share ukasz

ukasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 19 luty 2013 - 22:01

Włącznik silnika 3 fazowego. tarcze falują jak się za bardzo rozgrzeją, albo używałeś niewłaściwej tarczy albo zryz był za mały, oczywiście mogło być tez tak iż z powodu konstrukcji materiał tarł o tarcze. Bo zakładam iż obroty miałeś właściwe nie za duże.
Aczkolwiek miałem kiedyś tarcze która lubiła sobie falować ot tak bez powodu... ale ona to w ogóle jakaś wyjątkowa była. Tarcza ma jeszcze jeden minus moim zdaniem bardzo duży - głośność

#56 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3443 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 19 luty 2013 - 22:03

Włącznik silnika 3 fazowego. To że powoduje spadki napięcia to nie jest mój wymysł to prawo fizyki .
cytat Załączanie asynchronicznych silników klatkowych jest najbardziej krytycznym ze stanów ich pracy (nie licząc zablokowania wirnika). Niewielka rezystancja wirnika powoduje znaczny udar prądowy podczas rozruchu silnika. W efekcie, jego moment rozruchowy jest niewielki, a możliwe nawet ośmiokrotne przekroczenie znamionowego prądu silnika w czasie rozruchu, często powoduje spadek napięcia w sieci.
Rozruch bezpośredni Dodany obrazek Dodany obrazek
Rozruch silnika jest możliwy, jeżeli powstający w chwili rozruchu moment elektromagnetyczny jest większy niż moment obciążenia. Najprostszym sposobem dokonania rozruchu silnika indukcyjnego jest podłączenie uzwojeń stojana do 3-fazowego źródła zasilania (w przypadku silnika 3-fazowego), jest to tzw. rozruch bezpośredni. W tym przypadku pobierany prąd rozruchu jest wielokrotnie większy niż prąd znamionowy (do 8 razy), co powoduje nagrzewanie się uzwojeń a także może spowodować spadki napięcia sieci zasilającej. Wartość powstającego momentu elektromagnetycznego nie jest zbyt duża, dlatego, aby silnik mógł wystartować nie może być zbytnio obciążony.

Nie wiem czy ma to się nie będę wypowiadał . Podaj dane techniczne to można podyskutować

Edytowany przez mariuszd93, 19 luty 2013 - 22:04.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#57 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 19 luty 2013 - 22:05

Włącznik silnika 3 fazowego. @ukasz,fakt,umknęła mi ta wada.

Edytowany przez KRISS75, 19 luty 2013 - 22:10.

#58 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 19 luty 2013 - 22:37

Włącznik silnika 3 fazowego. autor pewnie czytał ale dla chcących się przekonać czemu elektryczne rozwiązanie a nie z Wom czy hydrauliczne polecam artykuł a linku strn 23
http://www.wrp.pl/si...ewspaper093.pdf
Ja bym wybrał jeśli już łańcuch zasilanie elektryczne i na początek stycznik olejowy. Obowiązkowo AW w rączce a do załącz i wyłącz krańcówki dobrej jakości i szczelne z dużym IP
Pytanie ma do autora liczyłeś wstępnie jakie koszta musisz ponieś na budowę tej maszyny?

Edytowany przez Grzesiek84, 19 luty 2013 - 22:40.

#59 Share mory1971

mory1971

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 20 luty 2013 - 01:03

Po pierwsze: po co zabezpieczenie 35A do silnika 4kW? Po drugie: w jaki sposób sam silnik może mieć więcej wad niż dodatkowa hydraulika napędzana tym samym silnikiem? Po trzecie: w jaki sposób awaryjność układu hydraulicznego może być niższa od układu, w którym ta hydraulika nie występuje? Coś czego nie ma się nie psuje, więc nie rozumiem przewagi napędu hydraulicznego nad elektrycznym. Gdyby jeszcze była potrzeba regulacji obrotów to rozumiem (chociaż też nie do końca, bo regulację obrotów można zrealizować falownikiem, także układ hydrauliczny też jest zbędny). Dochodzi jeszcze koszt wymiany oleju, filtrów itp. których to w napędzie elektrycznym nie ma. Piszesz też, że do napędu całej łuparki wystarczy silnik 4-5 kW. Kolejna bzdura. Kiedy w trakcie rozłupywania drewna włączy się piła, to gwarantuje Ci, że taki silnik od razu się zatrzyma. Skonstruowałem kilka łuparek, więc mam doświadczenie w tej dziedzinie.

kolego elektromechanik czytamy ze zrozumieniem ,piszac zabezpieczenie 35A mowilem o zabezpieczeniu glownym w budynku .przeciez nikt normalny nie bedzie wylaczal wszystkich urzadzen w domu zeby lupac drewno :) chyba ze sie myle ?
2 silniki 4kw (albo jeszcze mocniejsze wg. twojej teorii) wymagaja zabezpieczenia co najmniej 20A do tego dochadza urzadzenia inne w domu i zagrodzie dlatego potrzebujesz zabezpieczenia glownego 35A chyba ze na czas pracy wsadzisz gwozdzia.

czeste wlaczanie silnika powoduje wzrost temperatury ,duzo wiekszy niz przy pracy ciaglej chyba ze sie myle?

po co silnik 7,5 kw ?

tutaj masz prosta luparke przeczytaj dane techniczne silnik 2,2kw

http://www.ebay.de/i...=item1e75645be3

w takim kombajnie jak ten masz silnik 11kw oferuje szybkosc 3,5 sek na cykl (ciecie rozlupanie w tym czasie pracuja 2 podajniki)

http://www.ebay.de/i...=item2eb7882fa3

tutaj masz kombajn z pila lancuchowa do zasilenia wystarcza silnik 4kw(czytaj opis) max srednica pnia 30cm wiec nie opowiadaj bzdur ze silnik 4kw jest za slaby.

http://www.ebay.de/i...=item53f50895f5

i jeszcze jeden model 7,5 kw predkosc 3,5sek na cykl wydajnosc do 8 metrow przestrzennych na godzine:

http://www.ebay.de/i...=item53f50875ef

oprocz pierwszej wszystkie sa sterowne hydralicznie

uklad hydrauliczny ma wiele zalet i przede wszystkim bardzo niskka awaryjnosc. mozliwosc wlaczania odbiornikow (silnik hydrauliczny,silownik) z dowolna predkoscia bez dodatkowych drogich urzadzen sterujacych predkosc lancucha/tarczy ,predkosc posuwu silownika.
Nie wymaga zadnych przedkladni ,aby rozbudowac urzadzenie wystarcza dodatkowe przewody i rozdzielacz.
tak silownik,jak rozdzielacze lub silniki hydrauliczne nie kosztuja majatku.
stosujac naped elktryczny rozbudowa ukladu (np. podajnik lub podnosnik pni )nie jest juz taka prosta wymaga dolozenia silnika lub skomplikowanych przekladni pasowych,lancuchowych lub zebatych .

autor pewnie czytał ale dla chcących się przekonać czemu elektryczne rozwiązanie a nie z Wom czy hydrauliczne polecam artykuł a linku strn 23
http://www.wrp.pl/si...ewspaper093.pdf
Ja bym wybrał jeśli już łańcuch zasilanie elektryczne i na początek stycznik olejowy. Obowiązkowo AW w rączce a do załącz i wyłącz krańcówki dobrej jakości i szczelne z dużym IP
Pytanie ma do autora liczyłeś wstępnie jakie koszta musisz ponieś na budowę tej maszyny?

w artykule chodzi o zasilanie calego urzadzenia i wybor pomiedzy WOM a silnik elektryczny.

ponizej jeszcze jeden link do luparki ,pila lancuchowa zasilana jest elktrycznie silnik 3 kw !!! wg mnie troche bezsensowne rozwiazanie gdyz silnik luparki pracuje caly czas wiec wystarczyloby zastosowac nieco mocniejszy silnik i wykorzystac silnik hydrauliczny do napedu lancucha .
chociaz powinien wystarczuyc ten ktory jest gdyz proces rozlupywania nie dzieje sie rownoczesnie z cieciem .
w aukcji jest film prezentacyjny

http://www.ebay.de/i...=item27c92dce12

Edytowany przez mory1971, 20 luty 2013 - 01:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 20 luty 2013 - 09:24

Włącznik silnika 3 fazowego. @maruszd93: to, że prąd rozruchowy jest większy to fakt, ale niekoniecznie od razu ośmiokrotnie. Prąd ten wynosi 3,5-8 In, więc przy starcie nieobciążonego silnika będzie bliższy wartości 3,5 In niż 8 In. Rozruch tego nieobciążonego silnika będzie bardzo krótki, więc prąd udarowy też będzie płynął krótko, rzędu ms, więc przy czasach wyłączenia silnika rzędu sekund oszczędności energii będą spore, w porównaniu z ciągłą pracą silnika.

@mory1971: Ty chyba nie czytasz ze zrozumieniem, bo nawet mojego nicka nie potrafisz poprawnie przepisać.