Skocz do zawartości

Zdjęcie

Włącznik silnika 3 fazowego.

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
152 odpowiedzi na ten temat

#1 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 17 luty 2013 - 11:41

Włącznik silnika 3 fazowego. Witam,chciałbym podłączyć silnik 3 fazowy, ale nie poprzez włącznik 0-1(wył.-wł.)tylko przez włącznik przyciskowy lub pedał nożny. Nie wiem, czy taki istnieje dla prądu 3 fazowego.
Ogólnie chodzi mi o to, aby silnik uruchomić na 15-20 sekund i móc go w każdej chwili wyłączyć poprzez puszczenie tegoż guzika lub pedału.Dodam, że do obsługi zostaje mi palec(kciuk),bo chciałem umieścic ten włącznik na dźwigni trzymanej ręką, dlatego włącznik 0-1 było by ciężko obsługiwać.

Zdanie rozpoczynamy wielką literą i stosujemy znaki interpunkcyjne. Popraw posta i tytuł tematu bo będzie ostrzeżenie.

Edytowany przez KRISS75, 17 luty 2013 - 14:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Włącznik silnika 3 fazowego. Dzisiaj, 23:07
  •  

#2 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 17 luty 2013 - 12:08

Włącznik silnika 3 fazowego. Proste sterowanie stycznikiem. Przycisk chwilowy zwierny, lub pedał tak jak piszesz. Zakładam, że jest to silnik małej mocy włączany bezpośrednio.

#3 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3453 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 17 luty 2013 - 12:10

Włącznik silnika 3 fazowego. Można na styczniku zrobić układ , bez podtrzymania cewki

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#4 Share ukasz

ukasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 17 luty 2013 - 12:30

Włącznik silnika 3 fazowego. Napisz tylko jakiej mocy silnik bo jak np. 7,5kW to kwestie będzie trzeba inaczej rozwiązać niż przy 1,5kW.
sprzedam kabinę do 330 "Chojnów I" tak zwana rurkowa, z dachem z tworzywa, z szybami (poza jedną boczną) drzwi wymagają poprawek blacharskich. Cena 350 pln
Lokalizacja Zachodniopomorskie

#5 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 17 luty 2013 - 14:50

Włącznik silnika 3 fazowego. Silnik 4 kw,2800obr./min.

#6 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Grunt to prund, a prund to elektryka......

Napisany 17 luty 2013 - 17:58

Włącznik silnika 3 fazowego. O ile mi wiadomo to w sieci publicznej nie można załaczać silników bezpośrednio powyżej 5.5kW więc 4 kW 2800 obr można bezpośrednio załaczyć tym bardziej że ma on 2x mniejszy moment niż silnik 1400 obr, druga sprawa to układ uzwojeń, jeżeli na tabliczce jest 220/380V (230/400) to silnik może być skojarzony tylko w ukłąd gwiazdy w sieci zasilajacej 3x400V

Układ z 1 stycznikiem jak najbardziej na miejscu

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

============================

Zwoleń - Krakowska 7

#7 Share ukasz

ukasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 17 luty 2013 - 18:52

Włącznik silnika 3 fazowego. Dokładnie według przepisów od 5,5 kw trójkąt/gwiazda. A faktycznie to zależy co napędza ten silnik bo może być że że ma obciążony start i inaczej nie ruszy. Zakładają oczywiście o ile silnik ma ta możliwość. Jest jeszcze jedna kwestia chcesz go uruchamiać na 15s trójkąt gwiazda to ledwo zdąży się rozpędzić. Więc jeżeli nie musi być trójkąt gwiazda to koszt nie będzie duży tyle co stycznik

Edytowany przez ukasz, 17 luty 2013 - 18:53.

sprzedam kabinę do 330 "Chojnów I" tak zwana rurkowa, z dachem z tworzywa, z szybami (poza jedną boczną) drzwi wymagają poprawek blacharskich. Cena 350 pln
Lokalizacja Zachodniopomorskie

#8 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 17 luty 2013 - 20:47

Włącznik silnika 3 fazowego. Spisałem dane z tabliczki:
gwiazda,trójkąt 380/220v
8,6/15a , 2860 obr./min.
4kw ,50hz s1
gwiazda,trójkąt 440/254v
7,2/12,5a , 3465 obr./min.
4kw ,60hz s1
Połączenie w puszce według mnie gwiazda:

o o o wyprowadzone na zewnątrz puszki
o-o-o połączone w puszce
Silnik ma napędzać prowadnicę z łańcuchem do cięcia drewna,oczywiście te 15-20 sekund zależy od średnicy drewna.

#9 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 17 luty 2013 - 20:58

Włącznik silnika 3 fazowego. Czyli jeden stycznik i rozruch bezpośredni. Żeby nie zaśmiecać tematu usuwam zbędne posty.

#10 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 17 luty 2013 - 21:04

Włącznik silnika 3 fazowego. więc jak się domyślam silnik będzie załączany np na końcu by podnieś piłę i cofnąć piłę i na początku cięcia by opuścić piłę ? jeśli się mylę to mnie popraw. Więc przy takim układzie ja bym zrezygnował z jakiegoś PCG 417 automatu - rozwiązania kolegi @Elektrotechnik a zakupił stycznik o większym prądzie niż ma silnik ponieważ u Ciebie będzie częsty rozruch i będzie raczej silnik pobierał większy prąd niż ten podany na tabliczce (zależy od obciążenia). Podtrzymania stycznika nie potrzebujesz więc wystarczy do tego w obwód cewki stycznika na fazie wpiąć styk zwierny (przycisk ze stykiem) np http://www.katalogau...&Symbol=L21AB01 i powinno być ok
a kolego @Elektrotechnik rozumiem że jako moderator masz prawa i itd ale zanim zaproponujesz coś pierw diagnozuj co mamy tutaj na przykładzie

Edytowany przez Grzesiek84, 17 luty 2013 - 21:08.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3453 postów

Napisany 17 luty 2013 - 21:12

Włącznik silnika 3 fazowego. Kolego Grzesiek ten silnik może pracować tylko w gwieździe przy napięciu międzyfazowym 400 volt więc PCG nie ma tu zastosowania , jeśli o tym nie wiesz to nie próbuj doradzać innym

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#12 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 17 luty 2013 - 21:24

Włącznik silnika 3 fazowego. kolego @mariuszd93 czytaj ze zrozumieniem!!! kolega @Elektrotechnik proponował takie rozwiązanie w postach które usunął. Ja pisałem wcześniej żeby kolega podał jaki to silnik i co będzie zasilał ale niestety kolega @Elektrotechnik by wyjść z twarzą pousuwał posty.
A wracając do tematu odnośnie przycisku wybierz taki by był z jak najlepszym IP najlepiej od razu dobrze go zabuduj i styki mimo że cewka stycznika nie będzie pobierała dużo prądu to weź taki przycisk by przy częstej eksploatacji trochę wytrzymał

#13 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3453 postów

Napisany 17 luty 2013 - 21:34

Włącznik silnika 3 fazowego. Elektrotechnik owszem powinien zebrać więcej danych przed zaproponowaniem PCG jego błąd że tego nie zrobił , ale ty po podaniu danych które wykluczają sterownik PCG piszesz że byś z niego zrezygnował a to oznacza że nie wiesz co to takiego nawet więc jak chcesz doradzać innym ??????

#14 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 17 luty 2013 - 22:08

Włącznik silnika 3 fazowego.

A wracając do tematu odnośnie przycisku wybierz taki by był z jak najlepszym IP najlepiej od razu dobrze go zabuduj i styki mimo że cewka stycznika nie będzie pobierała dużo prądu to weź taki przycisk by przy częstej eksploatacji trochę wytrzymał

Poprawiając nieraz sterowanie przy tartaku nie spotkałem się z wypalonymi stykami tylko zazwyczaj winą usterki jest zakurzenie pyłem wnętrza przycisku poprzez nieszczelne osłonki.

Moje spostrzeżenia dotyczą przycisków typu : http://allegro.pl/pr...2980108796.html i http://allegro.pl/pr...3030338038.html

Ja rozumiem że kolega chce wykonać piłę łańcuchową napędzaną silnikiem elektrycznym

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#15 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 17 luty 2013 - 22:08

Włącznik silnika 3 fazowego. więc kolego @mariuszd93 skoro po podaniu danych i co będzie zasilał pisze że z automatu bym zrezygnował to jak mogę nie wiedzieć do czego służy! Skończmy dyskusje nie na temat bo to bez sensu. Podsumowując kolega kupuje stycznik układ np jak na rysunku i po temacie. http://www.fotosik.p...b38732057c.html
I kolega @Sadek potwierdza moją tezę by przycisk miał jak najlepsze IP - czyli ochronę szczelności
Dodam jeszcze, że dla bezpieczeństwa można dodać osobne zabezpieczenie dla układu sterowania z przerywanym N, ale nie jest to końieczne

Edytowany przez Grzesiek84, 17 luty 2013 - 22:17.

#16 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3453 postów

Napisany 17 luty 2013 - 22:15

Włącznik silnika 3 fazowego. Z tego nie trzeba rezygnować -bo to nie ma a zastosowania w tym przypadku ,to tak jak byś proponował rezygnację ze świecy zapłonowej w dieslu :P .

Powinien być przycisk stop dla bezpieczeństwa i jest to konieczne

Edytowany przez mariuszd93, 17 luty 2013 - 22:27.

#17 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 17 luty 2013 - 22:37

Włącznik silnika 3 fazowego. Usunąłem posty nie po to żeby wyjść z twarzą, lecz po to aby się bałagan nie robił. Problem został rozwiązany i będę usuwał kolejne posty. W pierwszym swoim poście napisałem jakie przyjąłem założenia, a autor tego nie sprostował, wiec więc pisałem w tym kierunku. Ale faktycznie mój błąd, że nie zapytałem wprost. Co nie zmienia faktu, że dalsze dyskusje uważam za zbędne, ponieważ namiesza to trochę w głowie autorowi.

#18 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 17 luty 2013 - 22:44

Włącznik silnika 3 fazowego. Co do awaryjnego stopu popieram. Choć do układu piły dla całego zasilania powinien być jeden ogólny AW. By całkowicie odcinało zasilanie dla owej maszyny. Czy przy tej pile zasilane będą jeszcze jakieś silniki lub urządzenia? i czas który podajesz jest uzależniony od czasu przecięcia drewna czy czasu podnoszenia i opuszczania prowadnicy? Bo można by dodatkowo zastosować krańcówki by za nisko i za wysoko nie podnosić zależy jak dokładnie to konstrukcyjnie rozwiązałeś.

Edytowany przez Grzesiek84, 17 luty 2013 - 22:50.

#19 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 18 luty 2013 - 10:50

Włącznik silnika 3 fazowego. Przepraszam jeśli namieszałem nie podając wszystkich danych na początku.Jest tam drugi silnik od łuparki ale ma zasilanie osobne.Co do czasu który podałem ,jest (będzie) to czas cięcia od momentu włączenia piły do końca cięcia-wyłączenie piły w przybliżeniu oczywiście.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 18 luty 2013 - 11:02

Włącznik silnika 3 fazowego. Jakie będą czasy pracy silnika i jego postoju pomiędzy włączeniami?