Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bilans paszy dla byczków

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Sport

Sport

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 15 luty 2013 - 13:38

Bilans paszy dla byczków Witam chciałbym dobrze zbilansować paszę dla byczków w wieku 7 miesięcy, waga około 250 kilo. Kupiłem preparat Sanbul, kredę pastewną, granulowaną i zastanawiam w jakich proporcjach to stosować z innymi paszami którymi teraz karmię, czyli siano do woli i śruta z mieszanki ( jęczmień, owies) rano wieczór. Czy lepiej zamiast siana byłoby stosować kiszonkę?

Czytałem że ktoś daje sanbul 1 do 10 ze śrutą, ile do tego dosypać kredy? No i ile kilo takiej mieszanki na jednego byczka
Proszę o propozycje i rady bardziej doświadczonych kolegów, dodam zależy mi na uzyskaniu optymalnych przyrostów przy jak najmniejszym zakupie pasz obcych.

Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Bilans paszy dla byczków Dzisiaj, 17:47
  •  

#2 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 15 luty 2013 - 14:28

Bilans paszy dla byczków Z tego co napisałeś dał bym :
50 kg sanbulla
4 kg kredy
700 jęczmienia
reszta owsa.
ilość na 1 tonę mieszanki.
W jakiej cenie brałeś sanbulla?? Taniej by cię wyszła pewnie śruta sojowa + rzepakowa. Bo to główne skladniki sanbulla. W sumie dało by też radę bez kredy.

Edytowany przez mickas092, 15 luty 2013 - 14:29.

#3 Share michalfarmer

michalfarmer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 15 luty 2013 - 14:32

Bilans paszy dla byczków dawałem sanbula bryczką w wadze ok 700kg zerowe rezultaty tylko portfel lekki;( teraz kupuje dodatek z Nutreny opas 10% i zwierzaki pobierają więcej siana i sianokiszonki i wydaje mi sie ,ze przy nim zostane

#4 Share Maksymek

Maksymek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 15 luty 2013 - 15:39

Bilans paszy dla byczków

Z tego co napisałeś dał bym :
50 kg sanbulla
4 kg kredy
700 jęczmienia
reszta owsa.
ilość na 1 tonę mieszanki.
W jakiej cenie brałeś sanbulla?? Taniej by cię wyszła pewnie śruta sojowa + rzepakowa. Bo to główne skladniki sanbulla. W sumie dało by też radę bez kredy.

bez kredy w takim wieku byczków raczej nie da rady, przy dość intensywnym wzroście i zapotrzebowaniu na wapń w tym wieku należałoby dodawać w sumie nawet do 100 gramów kredy dziennie,
a jeśli koledze portfel staje sie lekki to niech kolega zastanowi sie nad tym czy warto kupywać koncentrat czy może lepiej samemu zaopatrzyć sie w soję rzepak itp i dodać jakieś opasowe MPU...

a jeśli kolega ma też do wyboru sianokiszonkę plus kisz kuk, to można sie pokusić o tucz intensywny w oparciu o kiszonkę z kukurydzy, plus treściwa z niewielkimi ilościami siana lub słomy. ale to wszystko zależy czy też te cielaki są przygotowane na taki intensywny tucz

#5 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 15 luty 2013 - 16:34

Bilans paszy dla byczków Sport,kolego piszesz że chcesz karmić byczki przy minimalnym zakupie białkowych a max udziałem zbóż. Moim zdaniem to błąd-sam tak kiedyś robiłem. Cena zbóż wysoka ,dajmy np jęczmień 85zł za 100kg zboże to ma 12%białka, śruta rzepakowa około 33-34% białka cena 140zł za 100kg...więc nie ma się co pieścić ,sprzedaj część zboża,zakup rzepakową i sojową i zrobisz paszę około 18%białka. sanbul 1do10ze zbożem to też szału nie będzie, ten koncentrat ma około38%białka...

#6 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 15 luty 2013 - 17:04

Bilans paszy dla byczków Gdzie ty masz śrutę sojową po 1400/tona ?? U mnie 2300ł/tona :blink:

#7 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 15 luty 2013 - 18:26

Bilans paszy dla byczków mickas przeczytaj uważnie 1400zł śruta rzepakowa.... dokładnie płaciłem za rzepakową 141, a za sojową 216zł za 100kg.

#8 Share wel

wel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 16 luty 2013 - 14:45

Bilans paszy dla byczków Mówili że potaniał gaz to i soja potanieje. :D Niestety nie potaniała

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 16 luty 2013 - 16:29

Bilans paszy dla byczków potaniała,była nawet 2500zł/tona w sprzedaży detalicznej...

#10 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 16 luty 2013 - 17:31

Bilans paszy dla byczków @zbyszek - moje przeoczenie. Przy tej cenie soi na 99% sieję łubin na paszę w tym roku.

#11 Share Sport

Sport

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 19 luty 2013 - 08:32

Bilans paszy dla byczków Witam :)

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi

Na razie na podstawie waszych uwag sporządziłem następującą paszę

8 kg- jęczmień
2 kg- owies
1 kg- sanbull HP
0,2 kg- kreda pastewna

Każdy byczek dostaje 2,5 kg takiej paszy dziennie
Dodatkowo lizawka, siano do woli, słoma

Niestety nie mam kiszonki z kukurydzy tylko sianokiszonkę i siano. Teraz dostają tylko siano ale zastanawiam się czy może nie lepiej by było trochę tego trochę tego?

W przyszłości zastanowię się nad stosowanie śrutami rzepakową i sojową, zobaczymy jak wyjdzie z tym sanbullem.

Czy 2,5 kg to dobra ilość czy zwiększyć/zmniejszyć i jak zmieniać ilość tej paszy wraz z zmianą wieku?

Pozdrawiam.

#12 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 22 luty 2013 - 12:29

Bilans paszy dla byczków ilość paszy zwięszaj wraz z większą masą bydła tak aby wyjadały hmm przydałoby się troszkę energii np ziarno kukurydzy lub jakieś ziemniaki paszowe

#13 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 24 luty 2013 - 16:56

Bilans paszy dla byczków Chlopaki a rozni sie ta kreda czyms od takiej co na pole?

Chlopaki a rozni sie ta kreda czyms od takiej co na pole?

#14 Share maciej80

maciej80

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 21:54

Bilans paszy dla byczków members czy zdarzyło ci sie przebialczyc byki ? jaka gurna granica białka? moim zdaniem maLe opasy tak ok 100 kg maga dostac wieksze sterzenie białka moze sie myle !!!! ale zaniedbałem takie cielaki i dotej pory to widze kłak długi nie swieca sie dawałem sanbulla i kicha przeszłem na josere i trohe lepiej co umieszac zeby sie poprawiły nawet ok 2ton im zrobie paszy dobrej dostaja marchew ok 20 kg siano dowoli wieczorem sanokiszonke i4kg paszy pomuzcie mam jeczmien owies zyto i kupie jakies konkretne dodatki tylko jakie????????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share gibos95

gibos95

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 23:22

Bilans paszy dla byczków

dawałem sanbula bryczką w wadze ok 700kg zerowe rezultaty tylko portfel lekki;( teraz kupuje dodatek z Nutreny opas 10% i zwierzaki pobierają więcej siana i sianokiszonki i wydaje mi sie ,ze przy nim zostane

@michalfarmer- po ile u cb worek Nutreny tej dla opasów ? I powiedz mi skąd jesteś
Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią