elessar1410

MŁODY ROLNIK 2013 - ZBIOROWA PROŚBA DO MINISTERSTWA O OTWARCIE PROGRAMU W TYM ROKU

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
elessar1410    3

Witam - dzisiaj dzwoniłem do Ministerstwa Rolnictwa, a dalej do Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i dowiedziałem się, że w budżecie na lata 2014-2020 będzie prowadzony program - ułatwienie startu młodym rolnikom. Zastanawia mnie jednak, czy Ktoś chciałby w tym roku jeszcze skorzystać z tego programu. Dzwoniąc dzisiaj, dowiedziałem się, że 95% pieniędzy na ten program na lata 2007-2013 zostało wydane, natomiast aby przenieść pieniądze z innych pionów na Młodego Rolnika potrzebna jest nowelizacja rozporządzenia ministra i zgoda Komisji Europejskiej. Mam więc pytanie - co WY ludzie na to, aby złożyć zbiorową prośbę o takie działanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jestem za ale znajdzi dla kogoś teraz 10 ha dzierżawy na 10 lat ale panie kolego 5% to dla ilu starczy

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Dlatego Właśnie chciałbym wystąpić ze zbiorowym wnioskiem, aby z tych 5%, które stanowią niewielkie pieniądze - przeniesiono z innych działań PROW na rzecz OSI 1 Działania nr 112: Ułatwienie Startu Młodym Rolnikom. Jeżeli wystąpiłoby się z takim wnioskiem może udałoby się dostać to dofinansowanie, ponieważ powinno Ono działać, nie zaś być martwym punktem. Według mnie - nienormalnym nazwać można fakt, że pieniądze, które miały starczyć na 6 lat wydano w ciągu 4 a na 2 ostatnie stwierdzono - NIE OTWIERAMY PROGRAMU - TO JEST KRZYWDZĄCE. Skoro Kowalski w 2011 wziął 50 tysięcy to dlaczego Nowak w 2013 Wziąć ich nie może. Po co było zwiększenie dofinansowania, skoro i tak pieniędzy było za mało na 6 lat. DLATEGO WŁAŚNIE - DLA ZWYKŁEJ SPRAWIEDLIWOŚCI, należy złożyć taki wniosek. W naszym kraju dużo zrobiono w dziedzinie modernizacji dzięki funduszom europejskim, bardzo zmieniła się Wieś od roku 2004, jednak są gospodarstwa gdzie modernizacja nie dotarła, ponieważ rządzili tam ludzie starej daty z Unią na bakier - Dlaczego przez opór starszych mają cierpieć młodzi, którzy mają niełatwy start w samodzielne prowadzenie gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no a jak chcesz zrobić to zrobic pozbieradz podpisy np

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
keeway1911    52

hmm powiem szczerze że ja już wykorzystałem młodego rolnika ale nie chodzi o to a mianowicie czy ta prośba coś wskóra jeżeli tak jak już pisałeś 95% pieniędzy jest wykorzystane??czy będzie chciało się im dla tych 5% coś robić??

Kiedyś słyszałem lub gdzieś czytałem że ma ruszyć nowy program a kwota dofinansowania miała być na poziomie 100tys. tylko ile w tym prawdy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz92    66

@elessar1410 tu się z tobą zgodzę ale słyszałem że w 2014 ma być zwiększona dofinasowanie na stard młodym rolnikom z 75 tyś ale dokładnie niewiem na ilę to mi powiedział pracownik agencji a ile w tym prawdy to niewiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

ha ha nie bądź śmieszny wiesz ile trzeba zebrać podpisów 3 miesiące bedziesz zbierał a rząd wywali ja do kosza bo nie ma kasy aby dać na to te 5 % co zostało do wydania czekaja na tych co juz dawno złożyli wnioski i czekaja w kolejce

 

jak juz chcesz złożyć wniosek to o sprawiedliwe zasady podziału kasy wedlug mnie ranking powinein uwzgledniac tych co brali juz kase i umieszczac ich na dalszej pozycji za tymi co jeszcze z tych środkow nie korzystali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

... Po co było zwiększenie dofinansowania, skoro i tak pieniędzy było za mało na 6 lat...

Dlatego, że przy 50k zł było słabe zainteresowanie programem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Dlatego, że przy 50k zł było słabe zainteresowanie programem.

 

Na mój rozum - skoro mamy program na 6 lat to pierwsze co to dzielimy całą pule przeznaczoną na młodego rolnika na 6 i wtedy co roku wykorzystywana jest ta 1/6. Co do stwierdzenia, że nie było zainteresowania to raczej wątpię w to, że nie było ludzi, którzy chcą dostać dodatkową premie w wysokości 50 tysięcy złotych, ale nie mówię, że tak nie było, ponieważ wtedy się tym tematem nie interesowałem.

 

Mi nie chodzi o to, żeby uruchomili program dla tych 5%, ponieważ w skali kraju są to pewnie niewielkie pieniądze w stosunku do potrzeb i z tego właśnie powodu Minister Rolnictwa nie uruchamia programu. Jednak dowiedziałem się, że jest możliwość powiększenia tej kwoty w ten sposób, aby zasilić ją z innych działań, przez co zrobi się powiedzmy 15% i wtedy można uruchomić ten program.

 

Co do tego, że w przyszłym roku mają go uruchomić to się cieszę, bo również taką informację dostałem, jednak nie ma póki co żadnych konkretnych informacji na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

O czym ty mówisz - przesuną z innych działań - jakich? Popatrz na MGR ile jeszcze osób na białych listach i ile już czekają. Zobacz jak wykołowali rolników z naboru 2009 na MGR. Nie podniecaj się tym zbytnio, bo nie widzę obecnie szans. Myślę, że dopiero w latach 2014-2020.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Powiem tak. Od PODNIECANIA SIĘ JESTEM DALEKI. Chodziło mi o jedną prostą rzecz - Każdy kto chce wyślę wniosek, podanie, prośbę o zbliżonej treści dotyczącej możliwości powiększenia tego limitu i otwarcia. Zwykły JEDEN PAPIEREK czy Mail a może zmienić coś albo i nie. Sądzę, że warto spróbować i trochę zawalczyć. Koszta takiego działania - zerowe a jeżeliby się udało to byłby jakiś sukces. TO JEST RODZAJ INICJATYWY OBYWATELSKIEJ.

 

Co do nierealności to może porozmawiaj z Rolnikami z Pomorza zachodniego - przez swój upór, strajk, etc. wymusili zmianę przepisów oraz unieważnienie części umów ANR z pośrednikami sprzedającymi ziemię naszym sąsiadom zza Odry albo innym. Zwykły prosty rolnik był w stanie pokazać całemu społeczeństwu "aferę słupową" oraz zmienić sytuacje ogólną. Co było bronią rolnika - upór, wytrwałość oraz fakt, że nie był sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radan    28

Złożyć wniosek do rozpatrzenia wstępnego czy wgl jest taka opcja. Jak odpiszą że trzeba głosy zbierać to przy szybkim i zorganizowanym działaniu dwa miechy spokojnie wystarczą. Czyli po wszystkich procedurach od czerwca - lipca mogłoby to ruszyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akowicz111    159

funduszom europejskim, bardzo zmieniła się Wieś od roku 2004, jednak są gospodarstwa gdzie modernizacja nie dotarła, ponieważ rządzili tam ludzie starej daty z Unią na bakier - Dlaczego przez opór starszych mają cierpieć młodzi, którzy mają niełatwy start w samodzielne prowadzenie gospodarstwa.------------- Wierz mi, że w moim przypadku zaważył jeden wyraz interpretowany przez Agencję na moją nie korzyść (też wydzwaniałem po Warszawach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

Jak popatrzymy w jaki sposób były rozdysponowane pieniądze z prow , to kazdy moze stwierdzic ze jest pokrzywdzony. Ja dostałem młodego w 2005 roku i ok, ale juz moi rodzice renty strukturalnej nie dostali bo oczywiscie kasy zabrakło!!! i do kogo miec tutaj pretensje??? Na modernizacje tez nie kazdy dostał i w przyszłości tez pewnie nie kazdy dostanie!!! Prow to jest w duzej mierze loteria.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Lepiej list od Świetego Mikołaja napiszcie zamiast do Ministerstwa skutek będzie podobny czyli żaden.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati0907    3

Może już lepiej poczekać na ten nowy prow, tylko trzeba by się postarać żeby tym razem mądrzej to rozdysponowali. W wszystkich naborach na MR był chyba warunek że nie można posiadać gospodarstwa dłużej niż rok (poprawcie mnie jak się mylę). Gospodarstwo przejąłem jakoś zaraz po ostatnim naborze (nie mogłem wcześniej ani później) i mam je 1,5 roku. Sprawiedliwie byłoby gdyby uwzględnili tych co przejęli gospodarstwa w tym okresie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Heh, sprawiedliwie. Raczej kolego tak nie będzie. Przepisy są ciężkie do zrozumienia. Trzeba będzie działać jak ogłoszą nabór na MR 2014, żeby uwzględnili tych co nie mogli załapać się na wcześniejszy nabór. Skorzystają tylko ci, którym rodzice mogą w każdej chwili przepisać gospodarkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Pomysł super ale Wykonanie Nierealnie. Tylko rok został do rozpoczęcia nowego Budżetu więc moim zdaniem lepiej jest poczekać i zobaczyć co przyniesie nowa perspektywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Dlatego Właśnie chciałbym wystąpić ze zbiorowym wnioskiem, aby z tych 5%, które stanowią niewielkie pieniądze - przeniesiono z innych działań PROW na rzecz OSI 1 Działania nr 112: Ułatwienie Startu Młodym Rolnikom. Jeżeli wystąpiłoby się z takim wnioskiem może udałoby się dostać to dofinansowanie, ponieważ powinno Ono działać, nie zaś być martwym punktem. Według mnie - nienormalnym nazwać można fakt, że pieniądze, które miały starczyć na 6 lat wydano w ciągu 4 a na 2 ostatnie stwierdzono - NIE OTWIERAMY PROGRAMU - TO JEST KRZYWDZĄCE. Skoro Kowalski w 2011 wziął 50 tysięcy to dlaczego Nowak w 2013 Wziąć ich nie może. Po co było zwiększenie dofinansowania, skoro i tak pieniędzy było za mało na 6 lat. DLATEGO WŁAŚNIE - DLA ZWYKŁEJ SPRAWIEDLIWOŚCI, należy złożyć taki wniosek. W naszym kraju dużo zrobiono w dziedzinie modernizacji dzięki funduszom europejskim, bardzo zmieniła się Wieś od roku 2004, jednak są gospodarstwa gdzie modernizacja nie dotarła, ponieważ rządzili tam ludzie starej daty z Unią na bakier - Dlaczego przez opór starszych mają cierpieć młodzi, którzy mają niełatwy start w samodzielne prowadzenie gospodarstwa.

Kolego premia na Młodego Rolnika w 2011 roku wynosiła 75tyś :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rajtar1188    7

Ma być nabór w 2013. Dokładnie nie wiadomo na jakich zasadach. Odsylam http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/mlody-rolnik-w-ii-polroczu-co-z-prow-w-2013-r,41086.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaLEWski    0

Osobiście uważam że możemy walczyć o to aby ta premia wynosiła tyle ile kosztuję średniej marki ciągnik o mocy 60-90 KM czyli 130-160 tys zł czyli premia w wysokości 125 tys, zł byłaby zadowalająca można byłoby kupić porządny traktor na te "20lat" za 75 tys zł nie kupi się ciagnika i nie kupi się wyposażenia do tego ciągnika przy obecnych cenach maszyn.Te 125 tys. to już jest praktycznie 30-60% obory gdy ktoś jest na vacie.Taki zastrzyk gotówki plus kredyt niskoprocentowy dałby "chęć" młodym rolnikom żeby coś konkretnego w gospodarstwie zrobić no i wymogi powinny być proste dostajesz kasę 5 lat gospodarujesz i pokazujesz na co wydałeś bez "wczuwania" się w szczegóły.Młody rolnik powinien czuć się pewnie bo jak raz się zraźi to straci chęć i zaufanie

Edytowano przez zaLEWski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj