Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wirus u bydła

21 odpowiedzi na ten temat

#1 Share ziuta5636

ziuta5636

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 14 luty 2013 - 18:13

Wirus u bydła A więc moje pytanie jest takie czy ktoś z was miał problem z tzn. grypa wśród bydła ???
obiawy są nastepujące ostra biegunka połączona z ogólnym osłabieniem . Lek wet powiedział że to wirus bo dotyczy wszystkich sztuk bydła które posiadamy. Dodam że paszy nie miały zmienianej od jesieni. Czy miał ktoś taki przypadek w swoin stadzie i jak wszystko przebiegało ???

Edytowany przez ziuta5636, 14 luty 2013 - 18:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wirus u bydła Dzisiaj, 04:12
  •  

#2 Share fen

fen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 14 luty 2013 - 18:33

Wirus u bydła to zależy jaki jest ten wirus może to być tylko chwilowe i szybko przejść ale u mojego znajomego to w tamtym roku wzieło naprawdę mocno to taki średni gospodarz z mizerną wydajnością 7 tys ale wtedy to ze 30 sztuk chyba 5 mu padło i mleko z 1200 na 400 spadło kompletnie mu stały z tym mlekiem i już nie wruciły do końca laktacji.

#3 Share ziuta5636

ziuta5636

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 14 luty 2013 - 18:35

Wirus u bydła no u mnie to złapało 20 krów mlecznych i 10 młodzieży niektore mocniej niektóre mniej

#4 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 14 luty 2013 - 18:37

Wirus u bydła

to zależy jaki jest ten wirus może to być tylko chwilowe i szybko przejść ale u mojego znajomego to w tamtym roku wzieło naprawdę mocno to taki średni gospodarz z mizerną wydajnością 7 tys ale wtedy to ze 30 sztuk chyba 5 mu padło i mleko z 1200 na 400 spadło kompletnie mu stały z tym mlekiem i już nie wruciły do końca laktacji.

A Ty jaką masz wydajność na stadzie że 7tys to dla Ciebie mizerna?

#5 Share fen

fen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 14 luty 2013 - 18:39

Wirus u bydła no za ten rok to 11200 ale jeszcze dużo błędów nad którymi pracujemy.

#6 Share gumaa87

gumaa87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Zainteresowania:Pożarnictwo, Sport pożarniczy, Handball, Siatkówka, Hazard-czyt. Poker, Film, Książki-tematyka II wojna światowa, Informatyka

Napisany 14 luty 2013 - 18:52

Wirus u bydła

A więc moje pytanie jest takie czy ktoś z was miał problem z tzn. grypa wśród bydła ???
obiawy są nastepujące ostra biegunka połączona z ogólnym osłabieniem . Lek wet powiedział że to wirus bo dotyczy wszystkich sztuk bydła które posiadamy. Dodam że paszy nie miały zmienianej od jesieni. Czy miał ktoś taki przypadek w swoin stadzie i jak wszystko przebiegało ???

Kolego miałem ten sam problem w listopadzie. Od razu pierwszego dnia wystąpienia objawów
popędziłem do weterynarza, który oznajmił że panuje wirus. Dał taki środek w proszku ( nazwę zapomniałem, ale k by cos to moge spytac) ktory rozrabiałem w litrze wody i każdej krowie litr rano i litr wieczorem wlałem. Na drugi dzień objawy zaczęły ustępować, a trzeciego dnia przeszło i do tej pory ( odpukać) jest okej. Wiem że znów wirus zaatakował bo dziś rozmawiałem z jednym hodowcą z mojej miejscowości i ma ten sam problem.

#7 Share xerion3800

xerion3800

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i mechanizacja

Napisany 14 luty 2013 - 18:57

Wirus u bydła Ja też miałem jakiś wirus w stadzie. Krowa po ocieleniu była w dobrym stanie i nagle cielak i krowa jak z krany z nich leciało. Weterynarz przyjechał, zastrzyki dał, 150zł skasował i po 3-4 dniach mineło.
Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

#8 Share ziuta5636

ziuta5636

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 14 luty 2013 - 19:32

Wirus u bydła

Kolego miałem ten sam problem w listopadzie. Od razu pierwszego dnia wystąpienia objawów
popędziłem do weterynarza, który oznajmił że panuje wirus. Dał taki środek w proszku ( nazwę zapomniałem, ale k by cos to moge spytac) ktory rozrabiałem w litrze wody i każdej krowie litr rano i litr wieczorem wlałem. Na drugi dzień objawy zaczęły ustępować, a trzeciego dnia przeszło i do tej pory ( odpukać) jest okej. Wiem że znów wirus zaatakował bo dziś rozmawiałem z jednym hodowcą z mojej miejscowości i ma ten sam problem.

no ja też dzisiaj podałem im preparat ten o którym mówisz nazywa się Stop Plus czy jakoś tak.

#9 Share simson2812

simson2812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Konstruowanie

Napisany 14 luty 2013 - 20:21

Wirus u bydła A nie było przeciągu w oborze czasem?
W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

#10 Share jackokun

jackokun

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 14 luty 2013 - 20:27

Wirus u bydła Ja miałem w swoim stadzie na początku stycznia biegunkę-mam 28 dojnych(taką mam mizerną wydajność 8008kg) i 32 sztuki młodzieży-wszystkie miały biegunkę nawet taka 3 miesięczna sztuka.Zaczeło sie od 3-4 sztuk wieczorem lały jak nic rano wszystkie przy doju, nie wyszły na stół paszowy cały dzień-może jedna lub dwie-wieczorem wlałem wszystkim krowom po jednym stopie z overa ale rano tel.do weta-on pyta czy coś zmieniłem w dawce ja na to że nic,czym ściele bo może zjadaja spod nóg coś ale była tylko czysta pszenna.5 krow miało krew w kale-zrobił im wlew dożwaczowy ze stimudigest i ruchamaxem do wozu kazał wsypać drożdże i ruchamax przez 3 dni.Rano powtórka z tymi co miały krew w kale-pobrał krew do badania żeby wykluczyć BVD I IBR.Po 3-4 dniach uspokoiło sie mleko wróciło apetyt krowom też.Ale stado bylo b.smutne.Okazało sie że jest to jesienno-zimowa biegunka bydła.Ale koszt leczenia to ok.3500zl za leki i weta +spadek mleka o ok.50%przez dwa dni.Opisałem to żebyście nie lekceważyli takich objawów bo ja stanąłem przed pytaniem-co by było jakby nie dało sie ich uratować-przecież to moje jedyne pieniądze z ich mleka...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share mont

mont

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 14 luty 2013 - 22:24

Wirus u bydła u mnie wlasnie grypka sie skonczyła , objawy nie biegunka tylko luzny kał i lekkie odkasłowanie , wet zalecił wlew proszek na litr wody PECTO STOP akurat dawałem i po 3 dniach wszystko ok , nie jest to pierszy raz jak pamietam w moim gospodarstwie

#12 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 14 luty 2013 - 23:27

Wirus u bydła

Ja miałem w swoim stadzie na początku stycznia biegunkę-mam 28 dojnych(taką mam mizerną wydajność 8008kg) i 32 sztuki młodzieży-wszystkie miały biegunkę nawet taka 3 miesięczna sztuka.Zaczeło sie od 3-4 sztuk wieczorem lały jak nic rano wszystkie przy doju, nie wyszły na stół paszowy cały dzień-może jedna lub dwie-wieczorem wlałem wszystkim krowom po jednym stopie z overa ale rano tel.do weta-on pyta czy coś zmieniłem w dawce ja na to że nic,czym ściele bo może zjadaja spod nóg coś ale była tylko czysta pszenna.5 krow miało krew w kale-zrobił im wlew dożwaczowy ze stimudigest i ruchamaxem do wozu kazał wsypać drożdże i ruchamax przez 3 dni.Rano powtórka z tymi co miały krew w kale-pobrał krew do badania żeby wykluczyć BVD I IBR.Po 3-4 dniach uspokoiło sie mleko wróciło apetyt krowom też.Ale stado bylo b.smutne.Okazało sie że jest to jesienno-zimowa biegunka bydła.Ale koszt leczenia to ok.3500zl za leki i weta +spadek mleka o ok.50%przez dwa dni.Opisałem to żebyście nie lekceważyli takich objawów bo ja stanąłem przed pytaniem-co by było jakby nie dało sie ich uratować-przecież to moje jedyne pieniądze z ich mleka...

jeżeli pobrałeś krew do badania w czasie występowania objawów chorobowych i zostały zlecone badania serologiczne to wynik wyszedł fałszywie ujemy. Do takiego badania trzeba odczekać 3 tygodnie od wystapenia pierwszych symptomów. Takż żeby organizm zdążył wytworzyć przeciwciała, bo w tej metodzie szukamy przeciwciał przeciwko BVD/IBR a nie samego wirusa. Co innego w przypadku badań genetycznych (PCR) jednak tutaj jest kolejny problem bo krew nie nadaje się do diagnostyki IBR. Także domyślam się że wyniki masz ujemne...

#13 Share jackokun

jackokun

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 15 luty 2013 - 09:37

Wirus u bydła Masz racje rafik256,wyniki były ujemne-czyżby wet tego nie wiedział czy mnie naciągnął?zapłaciłem za badania w labolatorium w Gietrzwałdzie prawie 600zl!No ale nie będę płakał nad rozlanym mlekiem-jest na szczęście wszystko ok,ale potem dowiedziałem sie od sąsiada kilometr dalej że miał to przede mną dwa tygodnie wcześniej,po mnie miał to mój sąsiad obok kilka budynków-także to musiał być wirus.Nauczyłem się za to wlewów dożwaczowych!

#14 Share pawel85

pawel85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 15 luty 2013 - 18:56

Wirus u bydła U mnie też delikatne biegunki i kaszel u dorosłych opasów . młodzierzy też nie oszczędziło ,ogólnie kasy szapnęło trochę no i zwierzaki ponure dość mocno chociarz jedzą bardzo ładnie .

#15 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 24 luty 2013 - 21:20

Wirus u bydła

Masz racje rafik256,wyniki były ujemne-czyżby wet tego nie wiedział czy mnie naciągnął?zapłaciłem za badania w labolatorium w Gietrzwałdzie prawie 600zl!No ale nie będę płakał nad rozlanym mlekiem-jest na szczęście wszystko ok,ale potem dowiedziałem sie od sąsiada kilometr dalej że miał to przede mną dwa tygodnie wcześniej,po mnie miał to mój sąsiad obok kilka budynków-także to musiał być wirus.Nauczyłem się za to wlewów dożwaczowych!

Wet raczej Cię nie naciągnął bo jakieś 70% lekarzy o tym nie wiem Nie mają pojęcia jak wytypować sztuki do badania i jak zinterpretować wyniki.
Skąd wiesz że już nie masz problemu?? Przecież BVD to właśnie wirus... ja głowy bym nie dał że to nie był/jest on. To że ucichło to nie znaczy że problemy się skończyły. Teraz dopiero może sie zacząć. To co opisałeś to są typowe objawy pierwszego kontaktu zwierząt z wirusem BVD. Później zaczynają się juz mniej specyficzne ronienia, problemy z rozrodem, układem oddechowym i w skrajnych przypadkach upadki. nie wiem ile masz sztuk w stadzie. Na twoim miejscu poświęciłbym jeszcze te 150 zł netto bo tyle kosztuje przebadanie 30 sztuk w próbie zbiorczej PCR-em. Jeżeli jednak będzie to BVD i nic z tym nie będziesz robił to wystarczy że jedna sztuka Ci poroni lub padnie i już masz koszty kilkakrotnie wyższe.

#16 Share sumer

sumer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów
  • Zainteresowania:nowe technologie w rolnictwie, matematyka ;)

Napisany 24 luty 2013 - 22:21

Wirus u bydła W moim stadzie też wystąpiła biegunka. Choroba najpierw zaatakowała 2-3 szt, po dniu następne 2- 3 szt, po dniu następne 2-3 szt, po dniu następne szt oraz tym pierwszym przeszło.Biegunka wystąpiła u krów i opasów w różnych budynkach. Po 3 tygodniach biegunka opuściła stado. Obyło się bez pomocy wet. Straty spadek wydajności ok 40% w skali miesiąca.

#17 Share jackokun

jackokun

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 25 luty 2013 - 09:44

Wirus u bydła

Wet raczej Cię nie naciągnął bo jakieś 70% lekarzy o tym nie wiem Nie mają pojęcia jak wytypować sztuki do badania i jak zinterpretować wyniki.
Skąd wiesz że już nie masz problemu?? Przecież BVD to właśnie wirus... ja głowy bym nie dał że to nie był/jest on. To że ucichło to nie znaczy że problemy się skończyły. Teraz dopiero może sie zacząć. To co opisałeś to są typowe objawy pierwszego kontaktu zwierząt z wirusem BVD. Później zaczynają się juz mniej specyficzne ronienia, problemy z rozrodem, układem oddechowym i w skrajnych przypadkach upadki. nie wiem ile masz sztuk w stadzie. Na twoim miejscu poświęciłbym jeszcze te 150 zł netto bo tyle kosztuje przebadanie 30 sztuk w próbie zbiorczej PCR-em. Jeżeli jednak będzie to BVD i nic z tym nie będziesz robił to wystarczy że jedna sztuka Ci poroni lub padnie i już masz koszty kilkakrotnie wyższe.

Dzięki za radę-poproszę weta o te badanie.Sporo wiesz na temat zdrowotnosci bydła-chwali się to.

#18 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 luty 2013 - 10:39

Wirus u bydła u mnie tez przeszla ta biegunka u opasow i u sasiadow w okolicy tez Obylo sie bez weterynarza

Edytowany przez peres100, 25 luty 2013 - 10:40.

#19 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 26 luty 2013 - 19:21

Wirus u bydła

Dzięki za radę-poproszę weta o te badanie.Sporo wiesz na temat zdrowotnosci bydła-chwali się to.

Takie rzeczy muszę wiedzieć bo z tego żyję. Pracuję w laboratorium.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share klose30

klose30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 09:11

Wirus u bydła witam.panowie mam problem z wirusowa biegunką u małych cielaczków. dalem do zbadania próbkę kału i z badania wyszło że to Korona wirus.miał ktoś styczność z tym wirusem u małych cielaczow?jak temu zaradzić?