Skocz do zawartości

Zdjęcie

Montbeliard , simental mleczny "bawarski"

25 odpowiedzi na ten temat

#1 Share BarteX100

BarteX100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 09 luty 2013 - 16:54

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" Witam jestem w trakcie przebudowy stada chciałbym zwiekszyc zdrowotnosc krów przy dobrej wydajnosci mleka. Interesują mnie simentale mleczne tzw bawarki i montbeliardy. Czy jest mozliwosc zakupu cielnych jałówek z polskich hodowli, czy tylko dostepne sa z hodowli zagranicznych np z Czech?
Prosze o podzialenie sie przez was wiedza ktora macie na temat tych 2 ras

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Montbeliard , simental mleczny "bawarski" Dzisiaj, 07:12
  •  

#2 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 09 luty 2013 - 16:58

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" owszem zdrowotność będzie lepsza, ale jeśli uzyskiwałeś od HF np 8k l mleka, to od tych ras uzyskasz jakieś 5k l mleka

#3 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 09 luty 2013 - 18:07

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" @bogdan nie przesadzaj MO dają też po 8kl w laktacji jak jest dobry materiał a SM podobno mniej, ale nie 5k chyba że przy słabym żywieniu. Dużo też zależy od tego na jaki materiał trafisz, a wiadomo że o taki trudno. Jeśli masz HF to zacielaj je MO lub SM i będziesz miał krzyżówki, które będą wydajniejsze od czystorasowych MO. Co do jałówek to są np w ph konrad.

#4 Share kendzior15

kendzior15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 09 luty 2013 - 18:18

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" też uważam że przy dobrym żywieniu z tych ras można wyciągnąć więcej niż 5k hf to wymagająca rasa i dużo trzeba poświęcić na nią czasu a MO i SM to rasy moze nie za wydajne ale 7 tyś mleka wyciągniesz i jaka jakość mleka chodzi mi o tłusz i białko ;)

#5 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 09 luty 2013 - 18:23

@bogdan nie przesadzaj MO dają też po 8kl w laktacji jak jest dobry materiał a SM podobno mniej, ale nie 5k chyba że przy słabym żywieniu. Dużo też zależy od tego na jaki materiał trafisz, a wiadomo że o taki trudno. Jeśli masz HF to zacielaj je MO lub SM i będziesz miał krzyżówki, które będą wydajniejsze od czystorasowych MO. Co do jałówek to są np w ph konrad.

oczywiście, że dają po 8k, a nawet 10k l, ale to sa juz bardzo dobre sztuki, które wymagają bardzo dobrego żywienia, dlatego też porównałem te 5k l do HF-ek które dają 8k l, bo przecież są takie co dają 14k l a nawet 17k l.
@kendzior15 SM i MO przy maksymalnych wydajnościach lepszych parametrów mleka. MO ma nawet gorsze niż HF.

Edytowany przez b0gdan, 09 luty 2013 - 18:28.

#6 Share kendzior15

kendzior15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 09 luty 2013 - 19:11

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" wiesz jak urozmaicasz dietę hf-ów różnymi paszami to wiadomo że będziesz miał lepszą jakość od MO ale myśle że jeżeli postawiłbyś MO i HF-a w jednej oborze przy jednej paszy to MO miało by lepsze mleko ale to tylko moje zdanie kolego ;)

#7 Share sebu12

sebu12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 09 luty 2013 - 19:31

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" ja mam MO i HF i MO po pierwszych laktacjach daly 1500 mniej niz hf a parametry maja zblizone zalezy od sztuki obydwie rasy ta sama pasza zywione

#8 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 09 luty 2013 - 19:42

wiesz jak urozmaicasz dietę hf-ów różnymi paszami to wiadomo że będziesz miał lepszą jakość od MO ale myśle że jeżeli postawiłbyś MO i HF-a w jednej oborze przy jednej paszy to MO miało by lepsze mleko ale to tylko moje zdanie kolego ;)

parametry porównałem z 10 najlepszych obór pod oceną Parzniewa.

#9 Share AntekC330

AntekC330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 09 luty 2013 - 20:08

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" BarteX100:

Kolego, odnośnie kupna Simentali w Polsce (bo o to chyba też prosiłeś), to bodajże najlepsze jałówki będą miały 2 instytucje: Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego oraz Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB. Obie mają swoje siedziby w Odrzechowej (jest to miejscowość na Podkarpaciu właściwie w sercu Bieszczadów). Tu są do nich linki: http://www.simentale.pl/ http://www.odrzechowa.izoo.krakow.pl/ Tylko uprzedzam, że ceny mają w granicach 5000 zł (plus minus) i nie zawsze mają coś na sprzedaż. Jak nie, to możesz poszukać coś w ogłoszeniach lokalnych z Podkarpacia, bo w tych okolicach jest stosunkowo najwięcej Simentali. Tu Ci podaję link do bodaj najlepszego portalu ogłoszeniowego na Podkarpaciu (patrz w dziale 'rolnictwo i ogrodnictwo', polecam szukać w rejonie rzeszowskim, bo w przemyskim i krośnieńskim będzie zdecydowanie mniej): http://www.anonse24....ona_v2/start/0/
Życzę powodzenia i pozdrawiam. B)

Edytowany przez AntekC330, 09 luty 2013 - 20:10.

#10 Share kendzior15

kendzior15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 10 luty 2013 - 08:08

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" każy chwali swoje :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share BarteX100

BarteX100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 10 luty 2013 - 09:36

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" W Odrzechowej nie posiadaja takich simentali o jakie mi chodzi, mnie dokladnie interesuje simental bawarski, to rasa typowo mleczna. Wracajac do Odrzechowej to oni hoduja simentale miesne i mleczno miesne, o wydajnosci od 3,5 do 6.5 tysiaca. Wiec nie jestem wpelni przekonany do zakupujałówek od nich. Cena tez nie jest niska od 5,5 do 6,5 + vat , oczywiscie zalezy od cielnosci. Kupując od nich jałówki moge przy dobrym zywieniu wyciagnac te 4 tysiace na rok. to raczej malo, a cena jak za dobre bydlo mleczne. Wiec jak ktos wie gdzie mozna kupic BAWARKI i MONTBELIARDY to prosze o podanie namiarów

#12 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 10 luty 2013 - 09:56

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" Jedna z największych, jeśli nie największa z hodowli Montbeliarde jest w spółce Montagro, można by się z nimi skontaktować. Wydajność mają bardzo dobrą, bo 9700 l, no ale ceny też nie będą niskie. Bardzo duża hodowla Simentali mlecznych (blisko 300 sztuk) była w Agromarinie Kulczyn, ale przeszli na HF z powodu zbyt małych wydajności.

Edytowany przez b0gdan, 10 luty 2013 - 09:58.

#13 Share BarteX100

BarteX100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 10 luty 2013 - 11:01

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" Montagro o ktorej piszesz w tym momencie nie sprzedają jałówek ze wzgledu na rozwoj stada podstawowego

#14 Share BarteX100

BarteX100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 10 luty 2013 - 20:43

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" czy moze ktos zna namiary na inna hodowle montbeliardow lub dobrej jakosci simentali mlecznych

#15 Share tomek2607

tomek2607

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 22 luty 2013 - 09:26

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" kolego jezeli chcesz simentala to można go dostać w żołędnie mała miejscowość w okolicach kalisza nie wiem jak z cielnymi bo ja szukałem czegoś do zacielenia jak chcesz napisz na priv to podam numer a co do montków krajowych nie dostaniesz

#16 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 14:42

Montbeliard , simental mleczny "bawarski" Najlepiej wybrać się do niemiec i kupić 15-20 sztuk czyli transport i z dynki;)Bawarskie napewno tam som ,sam się zastanawima nad zakupem oprusz HF 6-7 simentali gdyż po piewsze byczki od sima można spokojnie hodować hf to padaka jest dajesz a on tylko rośnie i jak patyk po drugie na hf to trzeba mieć gleby 2 max 4b klasy bo na nie trzeba tylko miszanki traw z lucerną i kukurydze dobej jakości a na sima dasz średniej jakości pasze i bendom te 20-23l na dzień dawać a to w zupełności wystarczy według mnie a jakie parametry:))A dodatkowo w razie krachu na rynku mleka szybko przestawiasz się na mięsne same plusy te simy :))

#17 Share krzysztofkaraszewski

krzysztofkaraszewski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 18 grudzień 2014 - 21:03

owszem zdrowotność będzie lepsza, ale jeśli uzyskiwałeś od HF np 8k l mleka, to od tych ras uzyskasz jakieś 5k l mleka

ja mam śrdnią wydajność z obory 9600 a krzyżówka HF z montbeliarde osiągła wydajność 10000 w pierwszej laktacji

#18 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 19 grudzień 2014 - 10:58

to 9600 to od sima czystorasowego??

#19 Share krzysztofkaraszewski

krzysztofkaraszewski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 22:59

9600 od HF

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 30 grudzień 2014 - 18:32

a czy małą krowke wielorodke mozna by zacielac montami?? jak z porodami duze cielaki?