oaxis3333

Ustalono budżet na lata 2014-2020

Polecane posty

maniek33    35

Jasne :) . Zejdź na ziemię, czasy się zmieniają. Z punktu widzenia europejskiego mieszczucha nic nie robisz tylko trujesz środowisko i sprzedajesz im zanieczyszczone produkty. Niestety tak to wygląda. Zdziwisz się jak zmniejszą dopłaty za stosowanie chemii ( czytaj - zwiększą na ekologię ). Sam zauważyłeś, że się na tym lepiej wychodzi :) . Dlaczego sam nie spróbujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Nie wiedziałem kolego @west że będą się tak Ciebie czepiać w to ładne niedzielne popołudnie. Jeśli chodzi o budżet UE był do przewidzenia.

Pozdrawiam

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
To dużo osób rozumie i o tym doskonale wie, tylko że są osoby w tym kraju którym zmiana tych dopłat nie będzie na rękę, więc nie spodziewałbym się szybkiej zmiany. Po drugie co byś proponował, dopłaty do produkcji?

 

Panowie w tym wypadku wystarczy dobry zapis o aktywnym rolniku mówiący ile ma dochodów z działalności rolniczej a ile z pozostałej i po sprawie... Kwestia jest tylko taka, że niektórzy mogą i tak kręcić przez znajomości i łapówki ale na to już nie ma sił wyższej... Na prawdę teraz trzeba się skupić na przepisach WPR i ich zasadach one będą teraz decydujące a takich spraw jest wiele... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@west

Tylko west ja chce by wszyscy rolnicy skorzystali z czegoś, Ci mniejsi również, nie chce w przeciwieństwie do Ciebie wzbogacać się kosztem jeszcze mniejszych ode mnie. Są rolnicy po 50tce mają np. 20ha to jak mu ktoś zabierze dopłaty to co on zrobi możesz mi powiedzieć??? kto go zatrudni ??? i co będzie żył jak w latach 90 po przewrocie systemu co psu z kulawą nogą się nie opłacało, wiem na własnym przykładzie bo mój ojciec prowadził 15ha gospodarstwo, to złamanego grosza nie uświadczył bo wszystko szło na obrót rolnictwa nic nie zostawało. Dopiero kiedy weszły dopłaty bezpośrednie to wtedy coś ruszyło...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil0012    2

Panowie, west to typowy obszarowiec, któremu już sie w głowie poprzewracało bo tak naprawde nie widział jeszcze prawdziwej biedy. Zapraszam Pana Panie west na mazury w obszar, biskupca, szczytna, spychowa i jestem pewny że zmienisz podejście do tego co piszesz, jeśli posiadasz w sobie odrobine człowieczeństwa.Ludzie tam naprawde nie maja co do gara włożyc i martwią sie co dadzą jeśc swoim dzieciom następnego dnia. Uważam że Twoj tok myślenia nie wiele różni sie od myślenia hitlera, Ty podobnie dzielisz ludzi na lepszych i gorszych, przy czym sam uwazasz sie za tego lepszego i mającego wieksze prawa do godnego życia. Wracająć do kwestii dofinańsowań, uwazam że wystarczyło by zrównać nasze dopłaty bezpośrednie z dopłatami krajów starej unii. A przy tym rzad powienien zadbać o rynek zbytu na produktów rodzimych-Polskich. po to aby Ci miniejsi mogli uprodukowac tego ziemniaka, kapuste, buraka, marchew itp. i byli pewni ze sprzedadzą to z zyskiem który pozwoli im sie dalej rozwijać. Ogółnie to zlikwidowałbym lub obłożył wyższymi podatkami sieci sklepów z obcym kapitałem( Francuskim, Niemieckimi itp...) I utworzył sieć sklepów tylko z polskimi produktami, które sa bezpośrednio od polskich rolników czy innych producentów. Podsumowujać uwazam że te eleganckie supermarkiety okradają polskiego Rolnika, leja po d*pie polskiego konsumenta i poprostu zrujnują doszczetnie polską gospodarkę. Pozdrawiam

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
Panowie, west to typowy obszarowiec, któremu już sie w głowie poprzewracało bo tak naprawde nie widział jeszcze prawdziwej biedy. Zapraszam Pana Panie west na mazury w obszar, biskupca, szczytna, spychowa i jestem pewny że zmienisz podejście do tego co piszesz, jeśli posiadasz w sobie odrobine człowieczeństwa.Ludzie tam naprawde nie maja co do gara włożyc i martwią sie co dadzą jeśc swoim dzieciom następnego dnia. Uważam że Twoj tok myślenia nie wiele różni sie od myślenia hitlera, Ty podobnie dzielisz ludzi na lepszych i gorszych, przy czym sam uwazasz sie za tego lepszego i mającego wieksze prawa do godnego życia. Wracająć do kwestii dofinańsowań, uwazam że wystarczyło by zrównać nasze dopłaty bezpośrednie z dopłatami krajów starej unii. A przy tym rzad powienien zadbać o rynek zbytu na produktów rodzimych-Polskich. po to aby Ci miniejsi mogli uprodukowac tego ziemniaka, kapuste, buraka, marchew itp. i byli pewni ze sprzedadzą to z zyskiem który pozwoli im sie dalej rozwijać. Ogółnie to zlikwidowałbym lub obłożył wyższymi podatkami sieci sklepów z obcym kapitałem( Francuskim, Niemieckimi itp...) I utworzył sieć sklepów tylko z polskimi produktami, które sa bezpośrednio od polskich rolników czy innych producentów. Podsumowujać uwazam że te eleganckie supermarkiety okradają polskiego Rolnika, leja po d*pie polskiego konsumenta i poprostu zrujnują doszczetnie polską gospodarkę. Pozdrawiam

 

Chyba za bardzo nie wiesz co piszesz.... Nie wiem czy masz na myśli tych ludzi biednych na wsi czy ogólnie ale jak tych pierwszych to uświadom to sobie, że w każdej części kraju takich znajdziesz czy to w mieście czy też na wsi... Sporo takich ludzi jest winnych samym sobie bo nie chcą sobie pomóc i podjąć odpowiednie kroki do zmian w swoim życiu, winna też może być po stronie władz samorządowych które nie próbują pomóc takim osobą ale w końcu to my decydujemy o tych władzach... Starasz się takim osobą pomóc za pomocą dopłat bezpośrednich ale dopłaty to nie jest pomoc socjalna... Druga sprawa jest taka, że rynek unijny jest rynkiem wolnym gdzie przepływ towarów jest swobodny i w żaden sposób nasz kraj nie może tego ograniczyć bo to się wiąże z odpowiedzialnością finansową i zresztą nie gryzie się ręki która nas karmi... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

.Ludzie tam naprawde nie maja co do gara włożyc i martwią sie co dadzą jeśc swoim dzieciom następnego dnia.

jasne... większość z nich to się martwi co wlać do gardła, jak takiego zaprosisz do roboty to najpierw piwo albo flacha i paczka petów na dzień, no i stówa dniówki się należ bo inaczej to on nie będzie robił.. dzień zaczyna oczywiście od konsumpcji no i potem to on wszystko robi oprócz roboty

 

Podział nowej puli na rok 2014-20 na pewno będzie ciekawy, inny niż dotychczas ,no i wiadomo nie wszystkim będzie pasował .Trzeba szukać swojej szansy w nowej sytuacji ,narzekanie nic nie da.

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

@west

Tylko west ja chce by wszyscy rolnicy skorzystali z czegoś, Ci mniejsi również, nie chce w przeciwieństwie do Ciebie wzbogacać się kosztem jeszcze mniejszych ode mnie. Są rolnicy po 50tce mają np. 20ha to jak mu ktoś zabierze dopłaty to co on zrobi możesz mi powiedzieć??? kto go zatrudni ??? i co będzie żył jak w latach 90 po przewrocie systemu co psu z kulawą nogą się nie opłacało, wiem na własnym przykładzie bo mój ojciec prowadził 15ha gospodarstwo, to złamanego grosza nie uświadczył bo wszystko szło na obrót rolnictwa nic nie zostawało. Dopiero kiedy weszły dopłaty bezpośrednie to wtedy coś ruszyło...

W innym temacie piszesz że masz sporo dzierżaw za które płacisz tylko podatek ,a dopłaty pobierasz ty ...dlaczego zarzucasz komuś bogacenie się kosztem innych?skoro sam to robisz...kto jak nie ty zabiera dopłaty nie patrząc z czego ten człowiek ma żyć?Kto go zatrudni ? ty?Sam żerujesz na słabszych i biedniejszych i nie możesz patrzeć jak ktoś uczciwie dorobił się 200ha...w moim regionie za ziemie klasy 5 i 6 trzeba wybulić 1500 zł dzierżawy i nikt nie narzeka bo w sumie pole jest za podatek .

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@kozulek2

Uświadomię Cię jak jest...

Wiesz jaka jest sytuacja w mojej Gmnie??? jeśli nie wiesz... to się nie wypowiadaj głupio. Wiesz skąd mam te dzierżawy??? Proszę bardzo powiem Ci, a mianowicie mam działki od ludzi, którzy od dawna siedzą w Ameryce, Niemczech, Anglii lub od 75letnich emerytów, lub od takich co ha nie mają więc nie złożą na dopłaty, bądź również od tych którzy rozkręcili jakiś biznes, którzy rolnictwo mają za przeproszeniem w głębokim poważaniu. Więc jak nie wiesz to pisz, że się wzbogacam kosztem innych. Poznaj koleś prawdę a potem oceniaj a jak nie wiesz jak jest to się nie wypowiadaj.

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Kolego @jaco25- nie potrzebne te nerwy bo chyba jesteś nowy.

Koledzy @kuzulek2 i @west to stare wygi na AF i są troszeczkę uszczypliwi ale przede wszystkim chcą zmusić do myślenia i do pracy. Zadaj pytanie od czego zaczynali, też im lekko nie było???

Brakuję jeszcze w tym temacie kolegi @jaro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@tespis17

Nie odwracaj kota ogonem, bo faktycznie chociaż jestem nowy to nie pozwolę by ktoś na tym forum pisał nie prawdę na mój temat. Tylko się odniosłem do przemyśleń Kolegi @kozulka2, skorą piszesz, że to stare wygi i chcą pobudzić do myślenia, to ja sonduję po wypowiedziach @kozulek2 i @west by może sami siebie pobudzili do myślenia...

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    74

Też mam jak @jaco25 dzierżawy po 1ha 3ha bo im rodzice przepisali i mieszkają w mieście lub są za granicą albo zwyczajnie nie opłaca się im prowadzić gospodarstwa bo pracują we firmach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Spójrz , nie było by dopłat, nie byłoby tej rozmowy, nie byłoby że ktoś Ci wmawia że bogacisz się czyimś kosztem. Te dopłaty skłócają ludzi.

Dla mnie nie powinno być żadnych dopłat. Jeśli chodzi o budżet to jest sucha liczba która mało mówi o szczegółach, równie dobrze mogliby powiedzieć że 2mln. zł dają podwyżki nauczycielom wyszło by pewnie 2zł na nauczyciela.

 

 

Wiecie co?, Polska nigdy nie będzie szanowana za granicą jak my sami we własnym kraju się nie będziemy szanowali.

Dlaczego najwięcej stracili na tym budżecie rolnicy?, bo rządzący wiedzą, że chłopi się nie potrafią dogadać między sobą i tylko jeden patrzy na drugiego, jakby go wykupić.

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

@tespis17

Nikt mi nie będzie wmawiał czegoś czego nie ma, bo skąd Kolega @kozulek2 ma niby wiedzieć skąd mam dzierżawy. Nie wiedział to mu napisałem, więc niech nie piszę nie prawdy na tym forum, że wzbogacam się kosztem innych...

Słuchaj mnie nie interesuje skąd masz ,faktem jest że masz ziemie za podatek plus dopłaty-sam o tym napisałeś.

....wielu z nas może pozazdrościć Ci takiej sytuacji szczególnie Ci co słoną płaca za dzierżawy ,więc nie naskakuj na innych że chcą bogacić się cudzym kosztem bez żadnych argumentów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@kozulek2

Jak byś poczytał uważnie dyskusję to byś wiedział co pisał @west kto się cudzym kosztem bogaci... Ja pisałem czy @west pisał żeby zabrać takim poniżej 20ha dopłaty a dać takim jak @west no wydaję mi się, że chyba @west, naprawdę szczyt bezczelności galopującej...

Jeśli by w Twoim regionie leżało 20ha odłogiem z możliwością wzięcia tego z dopłatami to ciekawe czy byś nie wziął??? Była taka możliwość wzięcia w dzierżawę, pola były w odłogu, ludzi nie chcieli, bo mają inne zajęcia jak pisałem w poprzednim poście to uprawiam. Jak pisałem w innym temacie mieszkam regionie gdzie, nie mamy super gruntów, ciężko zebrać 8t/ha pszenicy jak w innych regionach, ba 5-6t/ha jest wyczynem więc jeśli nie miałbym dopłat to szkoda się tym zajmować...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil0012    2

Chyba za bardzo nie wiesz co piszesz.... Nie wiem czy masz na myśli tych ludzi biednych na wsi czy ogólnie ale jak tych pierwszych to uświadom to sobie, że w każdej części kraju takich znajdziesz czy to w mieście czy też na wsi... Sporo takich ludzi jest winnych samym sobie bo nie chcą sobie pomóc i podjąć odpowiednie kroki do zmian w swoim życiu, winna też może być po stronie władz samorządowych które nie próbują pomóc takim osobą ale w końcu to my decydujemy o tych władzach... Starasz się takim osobą pomóc za pomocą dopłat bezpośrednich ale dopłaty to nie jest pomoc socjalna... Druga sprawa jest taka, że rynek unijny jest rynkiem wolnym gdzie przepływ towarów jest swobodny i w żaden sposób nasz kraj nie może tego ograniczyć bo to się wiąże z odpowiedzialnością finansową i zresztą nie gryzie się ręki która nas karmi... Pozdrawiam

 

 

danield28 wiem co piszę. Zastanów się nad tym dlaczego sa tacy ludzie który leją w gardło? ale ok to jest inny bardzo głeboki temat który nie jest zwiazany z tym forum a tym bardziej z tematem. Nie bede spamował. A miałem na myśli rolników który mają np 10 ha warzyw i nie mogą sie wyżywić właśnie przez te markety. Dlaczego polacy nie mogą utworzyć własnych rynków zbytu? A Wszystko zaczyna się od tego że kraje starej unii dostają duzo większe dopłaty do hektara, przy podobnych kosztach produkcji jak w polsce i im opłaca sie sprzedać ziemiaka za 40gr za kilo, ale dla polskiego rolnika to jest cena która go zniszy w ciągu 3 lat. I takie sa realia. My nie mamy startu do konkurowania z rolnikami z innych państw. Bardzo dobrym przykładem jest produkcja trzody chlewnej, Która jeszcze narazie jest przeplatanką opłacalności. Według mnie niedługo przejdzie to na mleko i inne gałezie polskiego rolnictwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

JACO 25

 

Brałbym nawet 100 ha na takich warunkach ( nie ma takich frajerów w okolicy),ale nie zarzucał bym innym którzy kupili 100 czy 200 ha że bogacą się cudzym kosztem.

Kolega pisał tak dla przykładu ,który dla Ciebie też dał by szanse na rozwój, albo zmusił do przekroczenia tych 20 ha .Tylko Ty masz na razie pole za friko i bez dopłat nie poradził byś sobie ,więc po co kupować wystarczy ponarzekać że nie stać i że za drogo.

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@kozulek2

Więc co ja Ci na to poradzę, że ja mieszkam w takim regionie a Ty w innym. U nas są takie realia u was są inne. Ja mam 40ha w 45 parcelach więc kolorowo nie mam, największą działkę mam 2,35ha Ty pewnie masz taką najmniejszą do tego dochodzą górki, pola gdzie najlepiej otworzyć gliniarnie lub kamieniołom, więc nie myśl sobie, że jest tak różowo. Jeśli miałbym oddać dopłaty, to robienie w takiej drobnicy mija się z celem....

ps. ja do dużych rolników nic nie mam nich mają i po 1000 nawet ha, tylko niech nie piszą by zabrać dopłaty tym mniejszym bo tych mniejszych jest znaczna znaczna większość...

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kozulek2 wydaje się że west właśnie nie pisał tak do przykładu. A wynika to może z tego że ma skrzywiony światopogląd bo mieszka w miejscu takim nie innym i może nie był na Podlasiu, lub Zamojszczyźnie a jak był to nie wnikał w egzystencję życia ludu tylko ocenił po okładce.

 

W sumie miał na myśli, dobro rolnika... Pytanie którego?

Ale z drugiej strony to nie jest taki zły pomysł abyście rozwinęli się na tyle byście mieli potrzebę zatrudnić pół wioski z możliwością i chęcią płacenia minimum 15zł/godz + ZUS.

 

Nie wiem też skąd wam się bierze to ciągłe narzekanie? Ja bynajmniej cieszę się z tego co jest, a zwłaszcza że pole do popisu duże. Ziemia tania jak barszcz, IVa - V po 12 tys. Pełne pakiety RŚ, motylkowe, JPO, UPO, powierzchnia 100ha, plon z całości 100t łącznie łubinu, pszenżyta i pszenicy. Koszty to max 5000 zł na ON dla własnego prawie nowego ciągnika branego na PROW, bez ŚOR i nawożenia, pracy na 6 dni w roku, za kombajn 6000 zł. Powiedz mi, czy mógłbym narzekać?

Ale cieszę się że nie przeszkadza wam to i jedyną osobą której się czepiacie jest P. Mietek alkoholik wraz z 7 osobowa rodzina (dzieci od 6 - 20 lat). Macie moje pełne poparcie, jestem za ukaraniem dzieci P. Mietka, w końcu sami sobie na to zasłużyli mogli już wcześniej zadźgać siekierką bo to tylko ich ojciec pijak który zgotował im ten los. Ale co tam, cieszę się z takiego stanu rzeczy, dobrze że boicie się mnie miastowego i ani wam się przyśni pisnąć słówko o zabraniu mi dopłat, w końcu P. Mietek mniej wymagający przeciwnik - nie groźny.

 

Może ktoś pomyślał że ironizuje i wcale nie znajduję się opisanej wyżej sytuacji, to się mylił. Na usprawiedliwienie mogę dodać że w okolicy nie ma popytu na ziemię więc nie widzę sensu by leżała odłogiem skoro zgodnie z prawem mogę wyciągnąć na nią ładne sumiki z dopłat. Ba, prawo nawet jest ku temu przychylne, żadnych zobowiązań itd. najwyżej pole trzeba rozpisywać na żonę, szwagra, ojca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Po co te nerwy! Każdy ma prawo do własnego zdania, choć byśmy się tu pozabijali to wpływu na to co będzie nikt z nas nie ma.

Wiadomo że życie nie jest tylko czarne czy tylko białe ale jest też mnóstwo odcieni szarości.

Tak jest też z gospodarstwami i rolnikami na moim terenie ten co ma 200ha jest nazywany średniakiem bo wielkoobszarowcy zaczynają sie u nas od 1000ha. Małe gospodarstwa są od 20ha w wzwyż, te poniżej to plankton . Rozumiem że w innych regionach ten mały 20ha może być wielkoobszarowcem.

Zdaje sobie sprawę że niektórzy z 15ha przy specjalistycznej produkcji (np warzywa itp) mogą wyciągnąć więcej niż ja z tych moich 200ha zbóż, rzepaku i strączkowych.

Są też gospodarstwa mniejsze ale z hodowlą i też sobie nieźle radzą.

Ale ja mam na myśli typowych pobieraczy zasiłku socjalnego czyli pseudorolników którzy próbują wcisnąć ciemnotę że z kilku ha tylko produkcji polowej zbóż są wstanie utrzymać siebie i rodzinę. Bzdura totalna i należy to ograniczyć i przestać nazywać ich rolnikami a ich działki gospodarstwami

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MIKOLAJ276    106

Prawda jest taka że gospodarz mający te 20ha nie utrzyma rodziny z samej ziemi ale jak ma krowy to na 20 ha można spokojnie te 20 krówek uchować i wtedy kasa jest ;)

Prawdą jest też że za pare lat z małych gospodarzy tak jak ja nie zostanie ślad, jak kwoty zlikwidują to już po nas :(

  • Like 1

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

@tespis17 dobrze powiedziałeś nie byłoby dopłat byłby spokój, ludzie szybko zaczeliby oddawać ziemię w dzierżawe przynajmniej w mojej okolicy, a to chcą bóg wie czego i garbować na nich żeby ten brał ponad 1k leżąc bruchem do góry.

 

@mikolaj czemu ma niby nie utrzymać?? Trzeba tylko sprecyzować jaka ziemia i jak wielka rodzina.

Edytowano przez Tomek90
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj