Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zbiornik odzysku ciepła (wymiennik)

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 07 luty 2013 - 18:04

Zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) Witam.
Ze względu że posiadam zbiornik do mleka chciałbym sobie założyć zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) (Ciepła woda za darmo). Przy okazji zlikwidował bym bojler który "zjada" dużo energii.
W tym temacie chciałbym poznać opinie użytkowników którzy posiadają takie urządzenie.
Jaki zbiornik na mleko mają i jaki wymiennik ciepła stosują (firma,litry).
Czy nie przeszkadza w instalowaniu wymiennika jeżeli mam na zewnątrz agregat?
Czy warto w to inwestować?

p.s Jeżeli temat już jest proszę o przekierowanie

Edytowany przez tespis17, 07 luty 2013 - 19:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) Dzisiaj, 23:44
  •  

#2 Share sthranislaw

sthranislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 07 luty 2013 - 18:56

Zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) szczerze ? Zainwestowałem jakis czas temu. Do zbiornika mojego 1000l z agrgatem na zewnątrz zrobił Pan Wiesiu złota rączka nie żałuje co prawda ciepła woda jest praktycznie do mycia dojarki ale i także do ok 2 godzin po doju dla cielaków mam. Nie żaluje koszt ok 1 tys. zł ale uważam że się opłacało

@samex dokładnie u mnie tak samo

Edytowany przez sthranislaw, 07 luty 2013 - 20:29.

#3 Share samex69

samex69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 582 postów

Napisany 07 luty 2013 - 20:27

Zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) Ja mam odzysk od ponad 2 lat i wiem że to się opłaca.W moim przypadku likwidacja bojlera nie wchodziła w rachubę bo mam dojarkę przewodową i do mycia potrzebuję dużo ciepłej wody-ok.60 l dwa razy dziennie.Wymiennik służy -w moim - przypadku do podgrzania zimnej wody która następnie jest dogrzewana w bojlerze.

#4 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 07 luty 2013 - 21:01

Zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) Ja też polecam chociaż przy agregacie na zewnątrz dużo ciepła nie odzyskasz ale jednak. Ja u siebie przy zbiorniku 1000l mam dwa odzyski jeden 80l z rurkami w płaszczu (bezpieczny ale mało wydajny jakiejś niemieckiej firmy Muller albo jakoś tak) i drugi płytkowy (stanowczo polecam) i drugi zbiornik 300l (biawarowski). Woda w zależności od warunków czyli temperatury otoczenia i ilości mleka waha się między 30-40 C.

#5 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 418 postów

Napisany 07 luty 2013 - 21:01

Zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) Zołóż odzysk. To super sprawa. Jeżeli masz dojarkę konwiową, to raczej możesz zlikwidować boiler, chociaż ja bym tego nie robił. U nas tak jak @samex69 mamy przewodówkę i potrzeba dużo ciepłej wody, ale wykorzystujemy ją do pojenia cieląt i innych rzeczy. Mamy zbiornik wannowy 1200L, odzysk albo 60L albo 80L, niepamiętam dokładnie i montowała go u nas firma Gama z Wysokiego Mazowiecka wraz z dojarką. Sprzęt zdaje egzamin ale firma ma u nas przechlapane na całej linii.

Edytowany przez karol091193, 07 luty 2013 - 21:02.

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Adam8550

Adam8550

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 08 luty 2013 - 00:06

Zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) @karol091193 a co nie tak z gammą u mnie też montowali dojarke i odzysk i wszystko jest ok. a u ciebie jakies problemy były?

#7 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 09 luty 2013 - 10:05

Zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) Mam pytanie do posiadaczy. Z tego co wiem najmniejszy jaki można założyć wymiennik to 60L koszt około 1700zł brutto.
Czy minimalny zbiornik na mleko musi być powyżej 800L??? Wymienniki płytkowe są dużo tańsze ale myślałem że nie można założyć płytkowego.

#8 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 418 postów

Napisany 11 luty 2013 - 15:16

@karol091193 a co nie tak z gammą u mnie też montowali dojarke i odzysk i wszystko jest ok. a u ciebie jakies problemy były?

Dojarkę jak najbardziej polecam, ale firma to (cenzura). Syn właściciela w ciągu 2-3godzin pojawił się jak chcieliśmy zakładać przewodówkę. Ale jak były problemy z bakteriami to nie chcieli się pojawić, nawet 3 krotna wizyta w firmie nic nie dała. Co lepsze, to dowiedzieliśmy się, że taka sytuacja nie wystąpiła tylko u nas, a u kilkunastu osób. Doszliśmy sami co to było, ale niestety przez 2 miesiące mleko poszło w pozaklasowe, a zawsze było w extra. Przy okazji zaczął odpadać ocynk ze zbiornika wyrównującego ciśnienie i przyjechał z serwisu wymienić to serwisant się pytał co było z tymi bakteriami i jak sobie z tym poradziliśmy. Nie powiedzieliśmy im. Jeszcze ch*** kazali nam wieść mleko do badania do piątnicy, pewnie dla tego, że tam mają znajomości. Nam piątnica nie odbiera tylko mlekpol i nie mieliśmy zamiaru tam wieść. 3 miesiące latania do Białegostoku albo do Grajewa, i nie małe pieniądze stracone tylko przez Głupią firmę.

Mam pytanie do posiadaczy. Z tego co wiem najmniejszy jaki można założyć wymiennik to 60L koszt około 1700zł brutto.
Czy minimalny zbiornik na mleko musi być powyżej 800L??? Wymienniki płytkowe są dużo tańsze ale myślałem że nie można założyć płytkowego.

My mamy biornik wannowy 1200L, ale w ostatnim czasie mamy jakieś 500-600L, a był czas że było po około 900L ale dużej różnicy nie ma, więc raczej to od zbiornika nie zależy. Najlepiej jak się zapytasz w danej firmie z której chcesz wziąć odzysk. Oni to lepiej wiedzą
Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

#9 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 11 luty 2013 - 15:53

Mam pytanie do posiadaczy. Z tego co wiem najmniejszy jaki można założyć wymiennik to 60L koszt około 1700zł brutto.

Można założyć odzysk płytkowy ale musi być to wymiennik wysoko ciśnieniowy który jest sporo droższy niż normalny do CO. Dla porównania Wymiennik do CO 30kw kosztuje ok 400zł (na allegro) a do użądzeń chłodniczych typu zbiornik do mleka 1600zł (z robocizną tyle mniej więcej mnie kosztowało). Przy zbiorniku płytkowym dochodzi jeszcze dodatkowo koszt zbiornika i pompki (taka jak przy CO). Czyli ogólnie jest drożej niż przy zwykłym wymienniku ale jest za to płytkowy ma większą sprawność.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 14 luty 2013 - 08:48

Zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) Dziękuję koledzy.