Skocz do zawartości

Zdjęcie

Który pług lepszy.

230 odpowiedzi na ten temat

#61 Share marcin_kost1

marcin_kost1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 04 wrzesień 2008 - 12:53

Który pług lepszy. Dobra szybkosć i równość orki swoją stroną, a co powiecie na zużywanie siesamego ciągnika, przy obrotówce trzeba na każdym nawrocie trzy razy wdusić sprzęgło i zmienić biegi, gdy wukonujesz tą czynność mnustwo razy to sprzegłą i skrzynia dostają przecierz ostro w dupe. A natomiast przy zagonowym mozę i jest więcej przejazdów ale za to jak ktoś ma wprawe to żadko używa sprzegła i zmiany biegów, gdyż można w ruch podnieść jak i opóścic pług. Raz oglądałem filmik na którym koleś jak orał obrotówka to nie nawracał na trzy razy, tylko zataczał duży łuk tak aby nawrócić obok i wjechać spowrotem w bruzde, tylko gdzie wtedy zaoszczędzony ten czas?
. . .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Który pług lepszy. Dzisiaj, 09:38
  •  

#62 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 779 postów

Napisany 04 wrzesień 2008 - 14:08

Który pług lepszy.

obrotowy jest dla matołów. bo tak naprawde to sztuką jest dobrze orać zagonowym ja nie posiadam tej umiejętnosci i dlatego mam piątke obrotową

hehe dobry tekst i podziwiam samokrytykę

#63 Share farmerak

farmerak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 04 wrzesień 2008 - 19:27

Który pług lepszy. Ja chciałbym obrotówke, bo mam zagonowy i duży pług, ale jak obrotówka sie wpadnie to nie ma bruzd ;)
Green power ;]

#64 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 04 wrzesień 2008 - 21:06

Który pług lepszy. jak ktoś ma tyle kawałeczków i klinów co ja to wie że zgon to porażka,no chyba że ma pola długie i proste bez klinów to owszem.

#65 Share NHTC56

NHTC56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:przedewszystkim rolnictwo

Napisany 06 wrzesień 2008 - 19:34

Który pług lepszy. Obrotowy pług faktycznie jest ciezszy i o wiele drozszy od zagonowego, ale za to na polu nie masz zadnych rowów ani bruzd tylko rowniutkie pole i mozna siac od razu, a co do wiekszego apetytu ciągnika na paliwo przy pługu obrotowym wzgledem zagonowego to nie byłbym taki pewny...nasz Pronar 1523A w pługu Kverneland EM100-4 skiby 18" spala dokładnie 15litrow ON na hektar zaoranego pola wiec to nie jest wcale duzo ;) a jezeli chodzi o zywotnosc szkrzyni biegow i sprzegła czy podnosnika...to chyba dzisiejsze ciągniki są juz przystosowane do takich maszyn wiec nie ma problemu (swoją droga stare zetory czy ursusy, choc nie zawsze)...i po za tym z tego co widze po naszej okolicy...to zaden zagonowy pług nie zaorze pola tak szybko jak ja czy ktoś inny ze znajomych obrotowką ;) to chyba na tyle :)

#66 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 06 wrzesień 2008 - 21:30

Który pług lepszy. hmm no ja orałem przedwczoraj swoim (zagonowy w dodatku półzawieszany B - 201)na 9 ha kawałku, tylko ze 7 ha mozna orac od konca do konca elegancko bo jest długie pole, a potem zaczyna sie klin... no to na tych 7 ha zadna obotowka nie dałaby mi rady... ale na tym klinie wyrobił by sie szybciej zwykła trojka niz ja... ;/ plusem jest to ze jak wyoruje pierwsza bruze albo koncze zagarnijac, to nie musze nic robic tylko opuszczam przod ,albo tył...
sumarycznie obrotowka szybciej zaorałbym to, bo znacząco pospieszyłbym sie na tym klinie i przeciez jeszcze trzeba wykonczyc ta orke... np poprzeczniki... tylko obrotowy na nasze pola... na wielkie 20 ha kawałki mozna brac zagony...
DEZERTER

#67 Share NHTC56

NHTC56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:przedewszystkim rolnictwo

Napisany 06 wrzesień 2008 - 22:02

Który pług lepszy. My mamy pola o sredniej powierzchni 11 ha i sa w miare foremne- jezeli wychodzi klin do wyorania to nie wielki (tylko na jednym polu jest wiekszy klin) i nigdy, nie zamienimy juz obrotówki na zagonowy pług, poprostu praca tym plugiem jest o wiele wygodniejsza i poręczniejsza no i szybsza (jak napisał @majranjd)

#68 Share mietek180

mietek180

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 17 październik 2008 - 21:35

Który pług lepszy. MOim zdaniem kto ne orał tym i tym pługiem , ja sie przymierzam do kupna obrotówki i pozyczyłem na próbe i to bujda ze obrót długo trwa , szybciej sie obróci niz przejazd zagonówka , napewno nie kupie juz zagonówki i Ci co krytykuja to niech najpierw sprawdza a nie gadaja

#69 Share drzewis98

drzewis98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 421 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 09 grudzień 2008 - 20:44

Który pług lepszy. własnie nie długo będziemy kupywać pług do farmtraca i sie zastanawiamy jaki jeżeli zagonowy to napewno na resorze 4 skibowy(4x35), a obrotowy zainteresował mnie z tego względu że mamy kilka pól szerokich i marne są te objazdy jaki byście mi polecili, ziemia V i VI klasa dosyć zakamieniona

#70 Share CIAPEK1981

CIAPEK1981

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 02 listopad 2009 - 18:45

Który pług lepszy. Jak mam ursusa 912 z braku kasiorki kupiłem pług zagonowy fiskars 4x35(40),gdybym mógł to bym napewno kupił pług obracalny 3x40 (wydaje mi sie najbardziej odpowiedni do tego ciągnika), w różnego rodzaju książkach pisze że orka pługiem obracalnym jest wydajniejsza o 6-12 % (w zależności od długości i szerokości pola) a praca z wałem doprawiającym nie jest taka uciążliwa jak w zagonowych, uwrocia nie są tak zjeżdżone, ja tam na pługi zagonowe nie narzekam, ale obracalne są moim skromnym zdaniem lepsze pozdrawiam

Edytowany przez andrzej2110, 13 grudzień 2009 - 19:37.
Caps Lock

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 13 grudzień 2009 - 14:28

Który pług lepszy. Ja z wlasnego doswiadczenia wiem że najłatwiej sie orze obrotówka . W tym roku poraz pierwszy tak naprawde sam orałem ibisem 2+1 M i powiem szczerze że byla to dla mnie przyjemnośc . jak nawet krzywo pojechalem to przy miedzy wyrownalem i bylo lux zaorane ;) a jak kolega oral zagonowka to bruzda byla prosta jak indianina wlosy :D dlatego szczerze proponuje obrotówke :D

#72 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1151 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 13 grudzień 2009 - 17:12

Który pług lepszy. Sam posiadam lemkena 4x40 w obrocie, obrotówka sprawdza się na krótkich i nie foremnych polach a gdy pola są długie i foremne to zagonowym szybciej zaorzesz dzieląc je na kilka zagonów i rozorań.mam znajomych co to potrafią tak ustawić pług że pole orane zagonowym wygląda jak po obrotowym.
Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

#73 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 13 grudzień 2009 - 17:18

Który pług lepszy. Ale sam przyznasz że naprawde trzeba umiec orac aby zagonówką zaorać tak jak obrotówą ;)

#74 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 13 grudzień 2009 - 18:57

Który pług lepszy. Jak dla mnie to przesadzacie że obrotówki są złe. Przecież teraz ciągniki maja taka technologie w sobie że naciska się jeden przycisk a pług idzie w górę robi obrót i tyle a kierowca tylko nawraca. Co do sprzęgła skrzyni itd to wychodzi że naprawdę żaden ciągnik nie może pracować w turze bo to tak dobija ciągnik że szok. Ciągniki są po to by pracowały a nie po to by je oszczędzać. CO do oszczedzania podnośnika to ciągniki sa przystosowane by dzwigać większe ciężary przecież wiec o co tu chodzi?
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

#75 Share Andrzej24871

Andrzej24871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 846 postów

Napisany 13 luty 2010 - 20:42

Który pług lepszy.

Dla mnie lepszy jest pług zagonowy. Jest przedewszystkim lekki, mniej kosztuje, pasuje idalnie na długie proste pole. Jeżeli pole jest klinowate to lepszy obracalny. :D

Moim zdaniem z wagą pługa nie należy przesadzać ani w jedną strone ani w drugą dla przykładu powiem że ja mam atlasa 5 skib nonstop na kamyki waży coś przeszło 1200 kilo , i niechciałbym go odchudzić dlaczego?? bo wole ciągać te pare kilo więcej ale mieć pewność że jak opuszcze pług to on wejdzie w ziemie a nie będzie sie ślizgał po niej. Jak jest w miare mokro w polu to niema to znaczenia lekk zagon też wejdzie , ale mój sąsiad użytkujący zwykłego zagona 5 prawie nonstop wozi na nim worek z piaskiem hahahah , ja sie nieprzejmuje czy ziemia jest ubita czy nie , czy jest sucho itd. opuszczam pług i jade (mam złe doświadczenie z normalnym zagonem 3 normalnie czasem człowieka szlak chciał trafić jak pług wyszedł z ziemi i koniec orki albo nie chciał wejść*) . Ja osobiści polecam obrotówke i mam zamiar kupić ją choć mam małe pola 1 ha - 3 ha w tych granicach, orałem obrotówką i wiem co to znaczy . Tylko jeszcze dochodzi jeden problem o którym nikt nie wspomina , teren >> jak jest równy to niema problemu ale jak są duże górki to jest problem , chodzi o utrzymanie mniej więcej tej samej prędkości przejazdu z góry i pod góre>> orze sie raz koło razu i jeżeli z góry pojedziemy szybko a pod góre wolno to iadomo jak będzie pole wyglądało. Przepraszam za długą wypowiedź .
O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

#76 Share KarolT25

KarolT25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 03 marzec 2010 - 16:30

Który pług lepszy. Powiem tak jak kolego masz dlugie i szerokie pola to zda tu egzamin obrotowka ale jesli dlugie ale nie za szerokie to zagonowy :)

#77 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3924 postów

Napisany 03 marzec 2010 - 19:39

Który pług lepszy. Jeżeli są kliny lub inne nieforemne pola to obrotówka jest tam rozwiązaniem, ale jeżeli pola są w kształcie prostokąta to jest to bez różnicy (wiadomo zagonowym trzeba potrafić, bo inaczej to na polu będą góry i rowy). Bo jeżeli chodzi o uwrocia to czas nawrotu jest podobny (porównanie czasu nawrotu ja zagonowym a na innym polu obrotówką).

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#78 Share murtek

murtek

John Deere

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2150 postów

Napisany 03 marzec 2010 - 19:45

Który pług lepszy. Ja jestem za obrotowym, gdyż mam nie miłe wspomnienia z zagonowymi. Widzę jakie pole jest znajomych po obrotówce a jakie innych po zwykłym pługu (bez porównania- nieba a ziemia). Wszyscy znajomi co kupili pług obrotowy, mówią że w życiu już go nie zamienią na zagonowy. Pole równiutkie, żadnych bruzd. No jedynie to duży ciężar i najlepiej mieć ciągnik z rewersem.
CZĘŚCI ZAMIENNE, OLEJE, FILTRY JOHN DEERE, CASE, STEYR, NEW HOLLAND, MANITOU, VADERSTAD, HORSCH, LEMKEN, KOCKERLING, POTTINGER, HARDI, MASCHIO GASPARDO, FARMET. NISKIE CENY ORAZ SZYBKA WYSYŁKA (18 ZŁ) TEL. 697 970 169 e-mail: m_martka@osadkowski-cebulski.pl

#79 Share tom013267

tom013267

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 03 marzec 2010 - 19:53

Który pług lepszy. jaki pług do zetora 7011

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share tomi382

tomi382

NIEZALEŻNY

• Members
  • PipPipPip
  • 1460 postów

Napisany 03 marzec 2010 - 21:27

Który pług lepszy.

Moim zdaniem z wagą pługa nie należy przesadzać ani w jedną strone ani w drugą dla przykładu powiem że ja mam atlasa 5 skib nonstop na kamyki waży coś przeszło 1200 kilo , i niechciałbym go odchudzić dlaczego?? bo wole ciągać te pare kilo więcej ale mieć pewność że jak opuszcze pług to on wejdzie w ziemie a nie będzie sie ślizgał po niej. Jak jest w miare mokro w polu to niema to znaczenia lekk zagon też wejdzie , ale mój sąsiad użytkujący zwykłego zagona 5 prawie nonstop wozi na nim worek z piaskiem hahahah , ja sie nieprzejmuje czy ziemia jest ubita czy nie , czy jest sucho itd. opuszczam pług i jade (mam złe doświadczenie z normalnym zagonem 3 normalnie czasem człowieka szlak chciał trafić jak pług wyszedł z ziemi i koniec orki albo nie chciał wejść*) . Ja osobiści polecam obrotówke i mam zamiar kupić ją choć mam małe pola 1 ha - 3 ha w tych granicach, orałem obrotówką i wiem co to znaczy . Tylko jeszcze dochodzi jeden problem o którym nikt nie wspomina , teren >> jak jest równy to niema problemu ale jak są duże górki to jest problem , chodzi o utrzymanie mniej więcej tej samej prędkości przejazdu z góry i pod góre>> orze sie raz koło razu i jeżeli z góry pojedziemy szybko a pod góre wolno to iadomo jak będzie pole wyglądało. Przepraszam za długą wypowiedź .

Znajomy wczoraj orał obrotówką na dość pokażnym wzgórzu i orał nie zgóry do dołu tylko poprzecznie ;) najlepszy patent