kubus

Który pług lepszy.

Polecane posty

Hej. Chciał bym wiedzieć który plug był by lepszy czy zagonowy 4*35 czyobrotowy 3*40 z walem .

Opowiadajcie!

 

 

 

POZDRO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P

 

 

Moim zdaniem lepszy jest obrotowy z wałem.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jak widać zdania są podzielone ja osobiście wybrałem pług zagonowy dlatego że mam długie pola(najkrótsze około 450m, najdłuższe 2,5km), w miarę wymiarowe(zbliżone kształtem do prostokąta). Wybrałem pług zagonowy dlatego że ma mniejszą masę i nie obciążam pompy ciągnika, mniej jest obsługi dotyczącej smarowania sworzni itp, wał Cambella ciągnę na łańcuchu, oraz w przypadku górzystych pól kierowałem się tym że pociągnąć muszę pociągnąć ciężar maszyny, co wpływa na zwiększenie "apetytu" na paliwo.

Wybór pługa jest indywidualną sprawą i musisz wziąć pod uwagę wszystkie czynniki jakie masz. Wybór należy do Ciebie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Obrotowy to zawsze lepszy pług lecz z wałem nigdy nie testowałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
u1212    5

Tak to jest od kiedy zacząłem orkę obrotówką nie chcę słyszeć o zagonówce. Aż się zastanawiam dlaczego tyle lat męczyłem się starym detowskim pługiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26
Chce kupić pług 4-skibowy obrotowy do Ursusa C-385 (z przednim napędem od 1224 i turbem)nie martwie się o to czy go uciągnie ,ale nie wiem czy będzie miał problemy w podnoczeniu(pług jest lekki niecała tona,a np. rozsiewacz pełny waży 1,5tony i nie ma problemu)

 

w podnoszeniu raczej problemów nie będzie, lecz mogą być problemy z obracaniem. ursusy i zetory często mają problem z tym iż w momencie obrotu tył pługa jest za nisko (ryje w ziemi) 3 dni temu widziałem jak koleś 1224 aby obrócić pług przednim kołem wjeżdżał w bruzdę a pług ocierał się o ziemie (chyba kverdeland 4 skiby) dlatego można spotkać dodatkowy siłownik przy ramie pługa który w momencie obrotu wysuwa się unosząc tył do góry umożliwiając bezproblemowy obrót (może ktoś lepiej to wyjaśni). więc zanim kupisz radzę najpierw go przetestuj na placu.

Poza tym wszystkim polecam obrotówkę - łatwiejsze wykończenie, bez bruzd na polu. Ze spalaniem nie wiem czy się wiele zaoszczędzi, ale komfort pracy i wydajność jest bez porównania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

To że przy obrocie ryje w ziemi to nie jest wina zetora czy ursusa tylko źle ustawionej śruby (łącznika górnego).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

też tak myślałem na początku, ale gdy skróci się łącznik górny aby tył unosił wystarczająco to nie idzie dobrze ustawić pługa do orki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Do wyboru masz jeszcze kilka otworów mocujących na ciągniku i na pługu i na 100% da się tak ustawić żeby było dobrze wiem bo sam kilka lat orałem zetorem ;) znajomy też orał i również nie miał z tym problemu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

ja osobiście zetorem czy ursusem nie orałem obrotówką zdaje się jednak na opinie znajomych oraz miejscowego dealera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

obrotowy jest dla matołów. bo tak naprawde to sztuką jest dobrze orać zagonowym ja nie posiadam tej umiejętnosci i dlatego mam piątke obrotową


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra szybkosć i równość orki swoją stroną, a co powiecie na zużywanie siesamego ciągnika, przy obrotówce trzeba na każdym nawrocie trzy razy wdusić sprzęgło i zmienić biegi, gdy wukonujesz tą czynność mnustwo razy to sprzegłą i skrzynia dostają przecierz ostro w dupe. A natomiast przy zagonowym mozę i jest więcej przejazdów ale za to jak ktoś ma wprawe to żadko używa sprzegła i zmiany biegów, gdyż można w ruch podnieść jak i opóścic pług. Raz oglądałem filmik na którym koleś jak orał obrotówka to nie nawracał na trzy razy, tylko zataczał duży łuk tak aby nawrócić obok i wjechać spowrotem w bruzde, tylko gdzie wtedy zaoszczędzony ten czas?


. . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26
obrotowy jest dla matołów. bo tak naprawde to sztuką jest dobrze orać zagonowym ja nie posiadam tej umiejętnosci i dlatego mam piątke obrotową

hehe dobry tekst i podziwiam samokrytykę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerak    0

Ja chciałbym obrotówke, bo mam zagonowy i duży pług, ale jak obrotówka sie wpadnie to nie ma bruzd ;)


Green power ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1036

jak ktoś ma tyle kawałeczków i klinów co ja to wie że zgon to porażka,no chyba że ma pola długie i proste bez klinów to owszem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NHTC56    5

Obrotowy pług faktycznie jest ciezszy i o wiele drozszy od zagonowego, ale za to na polu nie masz zadnych rowów ani bruzd tylko rowniutkie pole i mozna siac od razu, a co do wiekszego apetytu ciągnika na paliwo przy pługu obrotowym wzgledem zagonowego to nie byłbym taki pewny...nasz Pronar 1523A w pługu Kverneland EM100-4 skiby 18" spala dokładnie 15litrow ON na hektar zaoranego pola wiec to nie jest wcale duzo ;) a jezeli chodzi o zywotnosc szkrzyni biegow i sprzegła czy podnosnika...to chyba dzisiejsze ciągniki są juz przystosowane do takich maszyn wiec nie ma problemu (swoją droga stare zetory czy ursusy, choc nie zawsze)...i po za tym z tego co widze po naszej okolicy...to zaden zagonowy pług nie zaorze pola tak szybko jak ja czy ktoś inny ze znajomych obrotowką ;) to chyba na tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

hmm no ja orałem przedwczoraj swoim (zagonowy w dodatku półzawieszany B - 201)na 9 ha kawałku, tylko ze 7 ha mozna orac od konca do konca elegancko bo jest długie pole, a potem zaczyna sie klin... no to na tych 7 ha zadna obotowka nie dałaby mi rady... ale na tym klinie wyrobił by sie szybciej zwykła trojka niz ja... ;/ plusem jest to ze jak wyoruje pierwsza bruze albo koncze zagarnijac, to nie musze nic robic tylko opuszczam przod ,albo tył...

sumarycznie obrotowka szybciej zaorałbym to, bo znacząco pospieszyłbym sie na tym klinie i przeciez jeszcze trzeba wykonczyc ta orke... np poprzeczniki... tylko obrotowy na nasze pola... na wielkie 20 ha kawałki mozna brac zagony...


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NHTC56    5

My mamy pola o sredniej powierzchni 11 ha i sa w miare foremne- jezeli wychodzi klin do wyorania to nie wielki (tylko na jednym polu jest wiekszy klin) i nigdy, nie zamienimy juz obrotówki na zagonowy pług, poprostu praca tym plugiem jest o wiele wygodniejsza i poręczniejsza no i szybsza (jak napisał @majranjd)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mietek180    0

MOim zdaniem kto ne orał tym i tym pługiem , ja sie przymierzam do kupna obrotówki i pozyczyłem na próbe i to bujda ze obrót długo trwa , szybciej sie obróci niz przejazd zagonówka , napewno nie kupie juz zagonówki i Ci co krytykuja to niech najpierw sprawdza a nie gadaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

własnie nie długo będziemy kupywać pług do farmtraca i sie zastanawiamy jaki jeżeli zagonowy to napewno na resorze 4 skibowy(4x35), a obrotowy zainteresował mnie z tego względu że mamy kilka pól szerokich i marne są te objazdy jaki byście mi polecili, ziemia V i VI klasa dosyć zakamieniona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CIAPEK1981    8

Jak mam ursusa 912 z braku kasiorki kupiłem pług zagonowy fiskars 4x35(40),gdybym mógł to bym napewno kupił pług obracalny 3x40 (wydaje mi sie najbardziej odpowiedni do tego ciągnika), w różnego rodzaju książkach pisze że orka pługiem obracalnym jest wydajniejsza o 6-12 % (w zależności od długości i szerokości pola) a praca z wałem doprawiającym nie jest taka uciążliwa jak w zagonowych, uwrocia nie są tak zjeżdżone, ja tam na pługi zagonowe nie narzekam, ale obracalne są moim skromnym zdaniem lepsze pozdrawiam

Edytowano przez andrzej2110
Caps Lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

Ja z wlasnego doswiadczenia wiem że najłatwiej sie orze obrotówka . W tym roku poraz pierwszy tak naprawde sam orałem ibisem 2+1 M i powiem szczerze że byla to dla mnie przyjemnośc . jak nawet krzywo pojechalem to przy miedzy wyrownalem i bylo lux zaorane ;) a jak kolega oral zagonowka to bruzda byla prosta jak indianina wlosy :D dlatego szczerze proponuje obrotówke :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Sam posiadam lemkena 4x40 w obrocie, obrotówka sprawdza się na krótkich i nie foremnych polach a gdy pola są długie i foremne to zagonowym szybciej zaorzesz dzieląc je na kilka zagonów i rozorań.mam znajomych co to potrafią tak ustawić pług że pole orane zagonowym wygląda jak po obrotowym.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

Jak dla mnie to przesadzacie że obrotówki są złe. Przecież teraz ciągniki maja taka technologie w sobie że naciska się jeden przycisk a pług idzie w górę robi obrót i tyle a kierowca tylko nawraca. Co do sprzęgła skrzyni itd to wychodzi że naprawdę żaden ciągnik nie może pracować w turze bo to tak dobija ciągnik że szok. Ciągniki są po to by pracowały a nie po to by je oszczędzać. CO do oszczedzania podnośnika to ciągniki sa przystosowane by dzwigać większe ciężary przecież wiec o co tu chodzi?


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

Dla mnie lepszy jest pług zagonowy. Jest przedewszystkim lekki, mniej kosztuje, pasuje idalnie na długie proste pole. Jeżeli pole jest klinowate to lepszy obracalny. :D

Moim zdaniem z wagą pługa nie należy przesadzać ani w jedną strone ani w drugą dla przykładu powiem że ja mam atlasa 5 skib nonstop na kamyki waży coś przeszło 1200 kilo , i niechciałbym go odchudzić dlaczego?? bo wole ciągać te pare kilo więcej ale mieć pewność że jak opuszcze pług to on wejdzie w ziemie a nie będzie sie ślizgał po niej. Jak jest w miare mokro w polu to niema to znaczenia lekk zagon też wejdzie , ale mój sąsiad użytkujący zwykłego zagona 5 prawie nonstop wozi na nim worek z piaskiem hahahah , ja sie nieprzejmuje czy ziemia jest ubita czy nie , czy jest sucho itd. opuszczam pług i jade (mam złe doświadczenie z normalnym zagonem 3 normalnie czasem człowieka szlak chciał trafić jak pług wyszedł z ziemi i koniec orki albo nie chciał wejść*) . Ja osobiści polecam obrotówke i mam zamiar kupić ją choć mam małe pola 1 ha - 3 ha w tych granicach, orałem obrotówką i wiem co to znaczy . Tylko jeszcze dochodzi jeden problem o którym nikt nie wspomina , teren >> jak jest równy to niema problemu ale jak są duże górki to jest problem , chodzi o utrzymanie mniej więcej tej samej prędkości przejazdu z góry i pod góre>> orze sie raz koło razu i jeżeli z góry pojedziemy szybko a pod góre wolno to iadomo jak będzie pole wyglądało. Przepraszam za długą wypowiedź .


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez tobiasz19964
      Witam. Chciałbym kupić polski pług obrotowy na zabezpieczeniu zrywalnym  który pług będzie lepszy do 90 koni Belarus 952 :
      Akpil Mix Due 3+1 czy Agro masz POL3+1. oba w podobnej cenie .Jak oceniacie pługi tych firm chodzi mi o opinie użytkowników, awaryjność itd. 
      Czy lepiej kupić 3 skibowy km 80 lub PO 
      Z góry dzięki za odpowiedz
    • Przez Bodzio110
      Interesuje mnie, czy ktoś orze z szerokością skiby 40 lub 45 cm, a przy tym z szerokością opony ciągnika 600mm i więcej?
      Czy wtedy opona mocno przygniata poza bruzdą?
    • Przez cikenos
      Witam pytanie chodzi o opony ciągnika i orkę opony 710 i plug 4×44cm czy będzie okej czy nie będzie dorzucać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj