Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów

81 odpowiedzi na ten temat

#21 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, uprawa, energetyka jądrowa, off-road

Napisany 05 luty 2013 - 21:57

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów kupilem dwa fendty 818 i 824. oba po 13 tys godzin, z tej samej firmy z polski. 824 lata bardzo dobrze, choc wiadc ze nowy juz nie jest. 818 latalem chwile przy kiszonce i jakis taki... slabawy. rozebralismy silnik, pompa do gruntownej regeneracji, turbo tez, glowica rowniez. wszystko u super zaufanych fachowcow. do tego komplet tlokow, cylindrow pierscieni, nowe panewki. wal nominal, 0% zuzycia. w tulejach prog jak w ursusie po 2tys godzin. ale sie okazalo ze 4 korbowody... krzywe. oryginal u korbana 2100 netto:D. kupilem komplet 6 na allegro za 250 za sztuke. w sumie caly remont silnika wyniosl 12tys zl mysle ze to smieszna kwota w porownaniu do mozliwosci ciagnika
Piszę po polsku!

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów Dzisiaj, 01:32
  •  

#22 Share yahooo777

yahooo777

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 857 postów
  • Zainteresowania:Kompleksowe usługi dekarskie- wykonawstwo konstrukcji i pokryć dachowych, podbitki, mycie dachów, renowacje, przebudowy, odbudowy-potrzebujesz porady bądź wykonawcy?Zapraszam;)

Napisany 05 luty 2013 - 22:16

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów Pytanie pewnego handlarza mi sie przypomniało, rok bodaj że 99, CO BYŚ WOLAŁ, JEŹDZIĆ NOWYM POLONEZEM CZY DZIESIĘCIOLETNIM AUDI? Podejrzewam że większość wybrała by drugą opcję, podobnie z wyborem ciągnika. Ile silni w zetorze wytrzyma bez remontu? W belarusach max 6. Zachodnie ciągniki pod warunkiem że są zadbane wychodzą dwa razy tyle, koszty remontów już sie zmniejszają z biegiem czasu
KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

#23 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 06 luty 2013 - 16:06

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów Swego czasu składąłem wniosek na różnicowanie. Załapałem się, byłem na etapie poprawek. Wybór padł na mf a 5430 za 180 tys netto. Na wkład własny nie musiałem brac kredytów od strony finansowej pełny luz. Nagle przyszło oświecenie, po co mi to na 16 ha ornej plus 3 ha łąk. Napisałem rezygnacje, kupiłem mf a 4255 2001 r 3200 mth. Skrzynia w pełni mechaniczna, przebieg 100 % orginał, znaleziny przypadkiem w lokalnej gazecie 2 km od domu. Dałem za niego 60 tys plus niecałe 5 tys na d*perele jak opony przednie, zaczep, oleje, filtry. Jak na razie jestem zadowolony. I czasami się zastanawiam co mnie z tym różnicowaniem podkusiło.

#24 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 887 postów

Napisany 06 luty 2013 - 19:08

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów Witam. Panowie doradzcie mi coś używanego na 30 ha tylko ornej bez łąk tak by dał radę uciągnac siewnik z agregatem oraz 4 lub 3 obrotową. Wiem że to nie na temat. Lecz czytając powyższe wypowiedzi myślę że ktoś mi coś doradzi. Z góry dziękuję.

#25 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 06 luty 2013 - 21:14

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów Hubertuss no nie wiem czy dobrze zrobiłeś, bo za 90 tyś miałbyś nowego i większego, z lepszą skrzynią,a za 5 lat byś go sprzedał za 120 tyś, a tak dałeś 65 za ponad 10 latka, mniejszy, gorsza skrzynia.
Co cię podkusiło żeby tak zrobić.
Przecież Unie jak daję to trza brać, bo nie wiadomo czy w życiu się kupi nowy za połowę kasy.

Ja też dwa lata temu kupiłem nowy ciągnik i sprzęt za ponad 200 tyś netto. Wszystko na kredyt, żadnej wpłaty własnej, a podpisaną umową w agencji. Vat i agencja kasę przelała do 3 miesięcy, zostało 100, w w trzech ratach to spłaciłem.
W grudniu koniec z kredytem.
Całe koszty kredytu i dokumentów wyszły mnie 20 tyś a tylko ciągnik podrożał do teraz 18 tyś.
A gdzie wały i tur.

A wały wyszły mnie 15 tyś Tytany z włóką, a Jacki sprzedałem za 13 tyś.

Gdzie tu logika kupować stare sprzęty , jak jest dopłata 73%, Agencja 50% i Vat 23%.

#26 Share criskp86

criskp86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 10 luty 2013 - 12:21

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów nie umiesz liczyc... z tego co piszesz musisz tylko zapłacić 27% za maszynę a pozostałę 73% to wg Ciebie dopłata... wytłumacze Ci to na przykładzie maszyna kosztuje 100000 zł netto z tego połowę Ci zwracają czyli 50000 zł. vat jest 23% czyli 23000 zł (bo brutto maszyna kosztuje 123000 zł) więc Twój wkład to 50000 zł a zwracają Ci 73000zł więc muszisz posiadac 40,65 % wkładu własnego a zwrot to 59,35%.

#27 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 11 luty 2013 - 21:18

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów Po pierwsze nie napisałem, że kazdemu nie opłaca się kupić nowego. Wyliczenia tomka73 to stek bzdur. Albo chwalisz swoją wersje albo co gorsza faktycznie liczyć nie umiesz i nie wiesz o co w tym biega. Podatek Vat zostawmy z boku bo UE go nie zwraca. Nie ma on nic do rzeczy. Kupując sprzęt za 200 tys netto dodajesz do tego 20 tys na obsługe kredytu. UE zwraca ci 100 tys, te 20 nie są brane pod uwagę. Czyli twój wkład jest wart 120 tys czyli około 55%. Jeśli przeszedłeś na Vat z tytułu zakupu sprzętu (większość tak robi) Po pierwsze dochodzą ci z tej okazji koszta obsługi księgowej. Po tym wywodzie wątpie abyś to sam prowadził. Czyli około 200 zł miesięcznie razy 60 miesięcy to daje jakieś 10-12 tys.Do tego dodajmy jakis przegląd i wkład własny wzrasta nam do jakichś 60 % Jeśli maszyny przez 2 lata były zastawem kredytu, musiało być ubezpieczenie AC co generyje następne koszty. I na koniec jeszcze jedno przejście na Vat spowodowało radoche z powodu zwrotów podatku przy zakupie maszyn. Ale mina może zżednąć gdy nie planując inwestycji, bedzie trzeba odprowadzić co prawda mniejszy VAT przy sprzedaży produktów. Teraz niestety większość płaci przelewem i wszystko musi być księgowane. Wtedy koszty maszyn bedą rosły. Znam juz nie jednego co przeszedł na VAT kupując maszyny a w nastepnych latach sam VAT płacił sprzedając np mleko.
Jeśli chodzi o mój przypadek to odszedł by kredyt, księgowość też bym ogarnoł zwłaszcza, że ciągnik jak u większości tak kupujacych miał iśc na gosp a nie usługi. Wiec księgowania było by mało. Ale doszły by koszty podatku od miejsca postoju maszyn płaconego do gminy jakies 1000 zł rocznie (5000 tys przez 5 lat). Podwójna składka krus, dodatkowo 1500 rocznie (7500). Te wydatki jeszcze nie są poważne. Sprzęt był by na firmę więc vat nie wchodzi do gospodarstwa. Ale byl jeszcze jeden zasadniczy problem. W mojej rodzinie tylko mama jest na krus. Zostało jej 2,5 roku do emerytury. Jako, że działaności nie można przerwać przez 5 lat musała by zrezygnować z około 2,5 do 3 lat emerytur.Wcześniej pracowała jako księgowa więc obliczając jakiś 1 tys emerytury miesiecznie strata wyniosła by około 30 - 35 tys. Do tego przy zakupie podpisuje się kwit, że sprzęt nie zostanie uzyty w gosp. Wiec w grę wchodzi naciąganie prawa. Dla mnie głównym argumentem przy zakupie nie jest to, że coś jest nowe i ładne.Ale to ile tak naprawde będzie mnie kosztowało po latach.
Co do mf a z prosta skrzynią. Juz 2 osoby dawało mi 72 tys wiedząc ile zaniego zapłaciłem. W naszych stronach szczególnie starsi rolnicy cenią taka prostotę a ciągnik naprawde ładnie wyglada. Po 5 latach sprzedam go za mało mniej niż dałem. Może kiedys klupie coś na prow. Ale napewno poprzedzą to dokładne wyliczenia. Po co w mojm przypadku inwestowac w ciągnik 140 tys nawet jeśli go sprzedam za tyle po 5 latach. Jeśli tak samo obrobie swoje 16 ha ciągnikiem za 65 tys, tak samo mi urośnie itd.

#28 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 11 luty 2013 - 21:24

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów nie zgadzam sie ze ciagniki uzywane sa tansze wez na serwis aukcyjny i zobacz kilka lat temu nh kosztowal 1 kon mechaniczny =1 tys zl teraz cena takiego ciagnika uzywanego jest zblizona

#29 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 11 luty 2013 - 22:09

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów No można i tak liczyć ale kupujesz za 40 % ceny nowego.
hubertus po pierwsze to nie mogłeś ty kupić, tylko twoja mama i też nie mogła, wiec nie pisz ty bzdur jak mijasz się z prawdą że to ty zrezygnowałeś a niżej piszesz że to matka mogła, a jednak nie mogła kupić.
Podwójny krus płaci się 250 miesięcznie, więc 1 tyś rocznie.
Vat ja jestem od 5 lat, a zaczołem inwestować dopiero 2 lata temu w gospodarstwo, przedtem nie mogłem bo miałem inne mocne wydatki.
Nigdy jeszcze nie dołożyłem, a jak nic nie kupowałem przez 3 pierwsze lata to na czysto zostawało mi ponad 900 zł miesięcznie w obrocie na czysto podzielone w skali całego roku.
Z kosztami księgowej, miałem dodatkowe 900 zł co miesiąc.
Vat odliczam z całego gospodarstwa, nie mam rozdzielności między firma a gospodarstwem.
Żadnego podatku do gminy nie płacę.
Dlaczego koszty mają ci wzrosnąć jak będziesz płacił przelewem???
Jak coś rozwalisz, zbijesz szybę, w ciągniku to zobaczysz ile kosztuję naprawa, a jak ja rozwaliłem lusterko i uchwyt to z AC zapłacili 1400 zł wraz z wymianą serwisową.
Normalne AC kosztuje 300 zł, ja niestety musę płacić 1500 zł.Przez Siemensa.
Za ciągnik zapłaciłem 168 tyś po roku 184 a teraz kosztuję 221 taki. Akurat spłaciłem kredyt.
Na końcu wyszedł mnie sam ciągnik 68,5 netto plus kredyt i inne koszty to będzie plus 30 tyś, w tym krus i coś tam jeszcze co teraz nie pamiętam. Daję koszta na wyrost.
Stary ciągnik sprzedałem za 25,5 tyś.
Kredyt i wynajęcie firmy co mi załatwiła agencję to 20 tyś.Te koszty mogłem zmniejszyć do 12 tyś jak bym sam wniosek wypełnił i inny kredyt wzioł.
Ale jechałem na wczasy do Chorwacji i nie miałem czasu na inne finansowanie. Bo bank BGŻ powiedział mi żebym czekał z kredytem 3 miesiące, a Siemens w 2 tygodnie dał kasę.

Wiec to mówi samo za siebie.
Ciebie było stać na używkę za 65 to dołożył byś 10 i miałbyś nowego w cenie netto.
Praktycznie kredytu nie potrzebowałeś, i zarabiałbyś na vacie.
Ale nie ty tylko mama.
Zgadza się?

Edytowany przez tomek73, 11 luty 2013 - 22:18.

#30 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 11 luty 2013 - 23:00

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów Co za róznica ja czy mama i tak jedna rodzina. To ja byłem pełnomocnikiem, podpiywałem dokumenty i brałem za to odpowiedzialność. Kto inny by jeździł kto inny był w paiperach. Ja nie mogłem bo jestem na zusie. Mataka jest na krusie więc było by na nią. Nie napisałem ,że nie mogła. Nie było żadnych przeszkód formalnych. Byłem na etapie poprawek i gdybym chcial to bym miał/mama by miała. Gdyby były jakies formalne przeciwwskazania wniosek został by odrzucony na wstępie i nikt nie zawracał by sobie głowy moimi poprawkami.
W porównaniu do wcześniejszego postu zawierającego jakies bzdurne wyliczenia ten drugi jest bardziej rzeczowy. Ale nie znaczy, że wolny od bzdur.Jak możesz kupić za 40 % ceny nowego skoro unia zwróciła tylko 50 %? Ponosisz do tego jeszcze koszty jak choćby 20 tys czy nawet 30 tys o które więcej jak sam piszesz kosztował cię ciągnik.Nawet zakładając, że ktoś by tych kosztów nie poniusł poniżej 50% nie da się zejść w tym przypadku.
Pomijam już, że 250 krusu miesiecznie daje 1 tys rocznie. Przy założeniu, że rok ma 4 miesiące chyba. Chyba o kwartały ci hcodzi. Zreszta składka teraz chyba jest 366 kwartalnie.
Nie wiem jakim cudem, gdy nic nie kupowałeś zostawało ci 900 zł miesiećznie. Z gospodarstwa czy z VATu?
Jeśli prowadzisz działanośc gospodarczą to powinieneś mieć zgłoszone do gminy miejsce w którym to robisz i odprowadzqać jakiś podatek. Od m2 garażu czy jakiegos biura. Może kiedyś wpadna na to i do ciebie po niego się zgłoszą ale to nie moja sprawa.
Jeśłi prowadzisz gospodarstwo na VAT cie. i otrzymujesz zapłate za sprzedane produkty tj wystwione faktury przelewem. Co w dzisiejszych czasach robią praktycznie wszyscy. Musisz wszystko wykazać w księgowości. Nie ma sposobu zaniżenia dochodów tj zaniżenia VATu. Myslałem, że to jasne.
Mf którego chciałem podobnie jd to koszt 180 tys musial bym więc wydac 90 tys. Do tego reszta czyli 10 tys co daje razem 100 tys. A to juz nie 10 tys a 35 tys więcej niż wydałem na starego mf a.
Na koniec jedna rada czytaj ze zrozumieniem. Napisałem na początku, że to mój przypadek i nie każdemu nie opłaca się kupić nowego. Przedstawiłes w pierwszym poście wyliczenia bez sensu to ci napisałem ile to kosztuje. Może tobie to się opłacało nie wnikam. Mi może też by się opłacało ale w mojm przypadku koszta wzrosły by do takich jak podałem w poście wyżej. Więc uznałem. Co tez wyraźnie napisałem, że nie opłaca się mi tyle inwestować. Naprawde czytaj ze zrozumieniem lub wcale.
W twojm przypadku koszt maszyn wyniósł około 55% a nie jak wyliczyłeś sobie 27 %.

Edytowany przez hubertuss, 11 luty 2013 - 23:23.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 12 luty 2013 - 10:09

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów ja w wielu kwestiach zgadzam sie z @hubertussem. przedstawmy raz na zawsze rozsadne wyliczenia kupujac ciagnik nowy z unijna pomoca za gotowke. maszyna kosztuje 250tys netto czyli 307,5tys z VATem. i taka sume trzeba bezwzglednie dilerowi zaniesc w zabkach. i teraz rozpoczynaja sie ewentualne zwroty: jesli ktos jest na vacie, w ciagu trzech miesiecy dostanie zwrot 57,5 tys ale pod warunkiem ze wykaze w tym czasie sprzedaz od ktorej tez musi odprowadzic vat wiec kwota zwrotu vatu za ciagnik bedzie mniejsza. jesli na vacie sie nie jest to zwrotu oczywiscie nie bedzie. teraz zwrot z unii: bruksela zwraca 50% srodkow od ceny netto a nie brutto!! czyli max 125tys zl. i to tez nie jest 5 minut po zakupie, tylko po kilku miesiacach. jesli ktos ma duza plynnosc finansowa i moze sobie ot tak wydac 307.5tys to cacy, ale jesli nie to musi sie podeprzec albo kredytem albo leasingiem. jesli kredyt na 5 lat to mysle ze 10% w skali roku to norma a leasing 7%. jesli leasing to wymagane jest jeszcze AC na okres lasingowania (powiedzmy 5lat) i nie jest to 300zl rocznie jak pisze @tomek73 a ok 4000. kazdy chyba umie sobie pomnozyc 4000x5lat:) do tego dochodza wszelkie przeglady gwarancyjne, zmiany olejow itd. i one tez kosztuja w granicach 5000zl.

reasumujac: koszt roczny w 1szym roku: rata kredytu+ odsetki =90tys zl (kredyt 300 tys na 5 lat), przeglady i AC 10tys +dodatkowe rozne mniejsze sumy co razem daje w przyblizeniu 100tys zl. teoretycznie dostaniemy 125tys zwrotu z unii wiec jestesmy jakby 25tys na plus. ale w nastepnym roku koszt znow bedzie niemaly bo wyniesie 84tys, AC i przeglad pomijam. 3ci rok to 78 tys, 4ty rok 72 i 5ty 60. sumujac zupelnie luzno wynika ze zakup nowego ciagnika za kredyt wyniosi 384tys kredytu +rozne AC i inne co daje 400tys -125tys dotacji czyli 275tys zl brutto a 223,6tys netto, czyli dotacja wyniosla niecale 27tys:D moim zdaniem to zadna rewelacja.

@cinek1808 nie pisz bzdur. za fendta 824 (240kucy) 2000 rok musisz zaplacic okolo 120tys, za nowke fendta w tej mocy? 500tys. wiec w przypadku nowego koszt jednego konia jest 4x wiekszy
pozdrawiam

Edytowany przez dexterek, 12 luty 2013 - 10:19.

Piszę po polsku!

#32 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 12 luty 2013 - 12:47

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów Ja za AC ciągnika płace w HDI 300 zł na sumę 150 tyś.
Bez zniżek przez Siemens płace w HDI 1500zł Te same warunki i ta sama kwota.Też HDI.

W tym roku mam podwójne ubezpieczenie, bo Siemens nie przysłał mi na czas AC i sam ubezpieczyłem w HDI.A mam podpisaną umowę w Siemensie i MUSZĘ płacić u nich, nie mogę się wycofać.

Za ubezpieczenia innych maszyn, branych w tamtym roku, kombajn przyczepy, agregaty, na sumę netto 570 tyś zapłaciłem w Concordi 3 tyś zł u mojego agenta. Bank BGŻ chciał 6 tyś za to samo ubezpieczenie w tej samej firmie.
W BGŻ mam oprocentowanie 7,5%
Za 2 serwisy ciągnika zapłaciłem w roku 1500 zł, Pierwszy niecały 1 tyś, drugi koło 500 zł.

To jest to co ja płacę mam wysłać polisę czy wierzysz na to co napisałem.
Tak jak napisałem całe koszty na ciągnik i inne maszyny wyniosą mnie do 30 tyś, kredyt 20 a 10 to co nie pamiętam.Z czego kredyt i wniosek mogłem zrobić za 12 tyś.

#33 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 12 luty 2013 - 13:29

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów cos smiesznie niskie kwoty tego Twojego AC ale niech bedzie, nie ma sie co szarpac o to. a 1500 za serwis dwoch maszyn? jakie to sa ciagniki? jaka marka i typ?
Piszę po polsku!

#34 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 12 luty 2013 - 14:22

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów NH T 5060 jeden ciągnik, ponad 600 godzin ma.
Kombajn TC 5060 jeszcze nie robiłem bo ma 70 godzin, ale podobno na 100 będę robił po gwarancji i kosztuję koło 2,5 tyś.
Najbardziej wkurzyłem się z ubezpieczeniem z ciągnika jak robiłem u pobliskiego agenta. Nawet podawaliśmy nr starej polisy za 1500 zł i tak samo wyszło, 300 zł, te same warunki.
Nie ma co się dziwić bo agencja ubezpieczeniowa ma z tego 20%.

Moje zdanie jest takie jeśli chodzi o kupno nowego ciągnika, to opłaca się , ale tylko na dofinansowanie, bez to nie zbyt.

Ale mam kolegę co kupił ciągnik 100km za 180 tyś brutto i nawet Vatu nie odlicza, i nie tylko ciągnik kupuje, wszystko kupuje.
Ja osobiście bez dopłaty raczej nic nowego bym nie kupił.

#35 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 12 luty 2013 - 14:33

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów mi sie mimo wszystko wydaje ze lepiej wziac uzywke i wszystko w niej samemu zrobic. doslownie wszystko, skrzynia, silnik, napedy, mosty, nowe opony itd a dofinansowanie brac na inwestycje w budynki: suszarnie, obory, chlewnie itp. inwestytcja w nowy ciagnik nie wydaje mi sie wlasciwa bo nie zwraca sie tak szybko (jezeli w ogole sie zwraca) jak inwestycja w budynek. ciagnik czy stary i zrobiony czy nowy, zrobi to samo w tym samym czasie. wszyscy pobrali nowe chyba tylko dlatego ze pobrali ich sasiedzi:) taki owczy ped
Piszę po polsku!

#36 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 12 luty 2013 - 15:23

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów Jak kupować to nie daj do remontu.Ceny części przewyższy kupno ciągnika.Ja kupiłem 10 letni ciągnik 150 km używkę i w dwa lata zrobiłem 500 godzin, Dokupiłem tylko rączkę do biegów za 1 tyś zł.Ale dałem 5-10 tyś więcej niż mogłem kupić taki sam.Ale ja kupiłem że praktycznie nic do roboty.
Tak samo teściu kupił pług do remontu i wyszedł go ponad 20 tyś, i dwa lata robił.Ja kupiłem dałem 14,2tyś i od razu w pole, na prawie nowych elementach roboczych i jeszcze Vario.

#37 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 12 luty 2013 - 15:29

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów a ja kupilem favorita 818 za 85tys i wlozylem juz w niego 35, (12 kapitalka motoru) nowe oponki, amortyzacja przedniej osi, i kilka innyh drobiazgow i za 120 mam nowke fendta. i co? nie oplaca sie?
Piszę po polsku!

#38 Share 1012

1012

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 12 luty 2013 - 15:51

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów Zauważyłem, że rolnicy którzy przeszli na vat są bardzo radośni gdy wyjdą w danym okresie na zero lub na lekki plus, lecz zapominają o tym, że gdyby nadal rozliczali się ryczałtowo do każdej faktury sprzedaży doliczany byłby im podatek bez żadnego biegania :D czyli gdy ktoś na vat wyjdzie na plus 300 zł to jest radosny a nie zdaje sobie sprawy, że gdyby rozliczał się normalnie to do faktury bez biegania doliczyliby mu np. 600zł czyli traci 300 zł :lol: Trochę poza tematem ale to dygresja do @tomka73

Edytowany przez 1012, 12 luty 2013 - 15:52.

#39 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 12 luty 2013 - 16:17

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów dygresja sluszna:) trzeba pamietac o tym ze vat trzeba rozliczyc. generalnie jesli sie wiecej sprzedaje w stosunku do kupna to lepiej byc na ryczalcie a jesli kupuje czyli inwestuje to lepiej na vacie. ale od jakiegos dochodu (nie pamietam jakiego) przejscie na vat jest obowiazkowe. ale to juz inny temat:)
Piszę po polsku!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share thomek

thomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 12 luty 2013 - 20:41

Ciągnik nowy czy używany? Wymiana poglądów [
reasumujac: koszt roczny w 1szym roku: rata kredytu+ odsetki =90tys zl (kredyt 300 tys na 5 lat), przeglady i AC 10tys +dodatkowe rozne mniejsze sumy co razem daje w przyblizeniu 100tys zl. teoretycznie dostaniemy 125tys zwrotu z unii wiec jestesmy jakby 25tys na plus. ale w nastepnym roku koszt znow bedzie niemaly bo wyniesie 84tys, AC i przeglad pomijam. 3ci rok to 78 tys, 4ty rok 72 i 5ty 60. sumujac zupelnie luzno wynika ze zakup nowego ciagnika za kredyt wyniosi 384tys kredytu +rozne AC i inne co daje 400tys -125tys dotacji czyli 275tys zl brutto a 223,6tys netto, czyli dotacja wyniosla niecale 27tys:D moim zdaniem to zadna rewelacja.

chyba trochę pomyliłeś się w tej symulacji kredytu? :blink: w drugim roku spałcasz chyba 75250zł i w następnych także mniej,odsetki są od kapitału do spłaty

Dodaj odpowiedź