Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak się odbić od dna?

101 odpowiedzi na ten temat

#61 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 01 luty 2013 - 23:16

Jak się odbić od dna? Ale na pewno odpowiednio nawozisz jak trzeba. Ciekawe jaki plon byłby jakbyś na rok przesiał coś innego a potem znów pszenżyto.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak się odbić od dna? Dzisiaj, 07:16
  •  

#62 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 01 luty 2013 - 23:20

Jak się odbić od dna? a co innego proponujesz zasiac na V klasie ?

#63 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów

Napisany 01 luty 2013 - 23:26

Jak się odbić od dna? No wiesz u nas to różne mieszanki owsa z jęczmieniem się sieje. Owies ma właściwości fitosanitarne czy jakieś takie.
Tylko nie wiem jak u Ciebie potem z zagospodarowaniem plonu wygląda czy na pasze czy na sprzedaż.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 01 luty 2013 - 23:31

Jak się odbić od dna?

@damianzbr skąd wiesz że takowa tam wystepuje?? Widziałeś żeby kiedyś kłosy żyta wysychały?? Bo ja nie a mam miejscami popiół a nie ziemie

Kłosy? To tak widziałem w fazie zamierania.

Nie źle to zrozumiałeś. Odpowiednie nawożenie przy takim typie gleby ma zasadniczy wpływ na zdolność gromadzenia wody. Na ciężkich glebach jest zupełnie inaczej, ale w tym temacie występują gleby typu lekkiego. Ja gospodaruję na tego typu glebie i z praktyki stwierdzam że jak słabo z próchnicą (czyt obornik)to i plon kiepski bo woda przesiąka przez piasek.

Bez obaw, wszystko właściwie zrozumiałem, dlatego też prosiłem o refleksję nad sensem wynikającym z ekonomi a w zasadzie nad jego brakiem.
Choć pogoda i tak ma ostatnie zdanie do powiedzenia, nie zważając na nawożenie.

#65 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 01 luty 2013 - 23:31

Jak się odbić od dna? aktualnie to na pasze dla opasów

#66 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 01 luty 2013 - 23:35

Jak się odbić od dna? No zgadza się ale nie od braku wody, tylko z powodu choroby. Nie bedzie nawożenia, nie bedzie plonu proste, a czy pogoda przypasuje czy nie to już ryzyko tego naszego biznesu pod chmurka ^^

#67 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów

Napisany 01 luty 2013 - 23:36

Jak się odbić od dna? O ekonomi gospodarowania na takiej ziemi już wypowiadałem się w tym temacie także trzeba poczytać.

Rolnik to jeden z wielu zawodów gdzie warsztat pracy masz pod gołym niebem

Edytowany przez lemysz1, 01 luty 2013 - 23:37.

#68 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 01 luty 2013 - 23:56

Jak się odbić od dna?

No zgadza się ale nie od braku wody, tylko z powodu choroby. Nie bedzie nawożenia, nie bedzie plonu proste, a czy pogoda przypasuje czy nie to już ryzyko tego naszego biznesu pod chmurka ^^

W fazie rozwojowej zwanej zamieranie. A nie jak odczytałeś w ,,fazie'' choroby.

#69 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 02 luty 2013 - 00:28

Jak się odbić od dna? Dziwię się że łubin sieliście skoro takie marne ziemie. On też na pustym nie urośnie. Kukurydza na ziarno - potężne koszty, duże ryzyko na takiej wyjałowionej ziemi więc odpada. Próbuj w kierunku ekologii. Ile ziemi danej klasy masz i czy marne zbiory to tylko i wyłącznie wina niedoboru wody? Na wydmie nic nie zdziałamy ale te 3 t żyta z ha średnio powinno się urodzić przy odpowiednich zabiegach.

#70 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 02 luty 2013 - 07:48

Jak się odbić od dna? w 2002 w czerwcu kupiliśmy 4ha klasa 4-6. Tam gdzie była 6 leżało odłogiem a reszta była obsiana żytem. Z ponad 3ha nakosiliśmy 4tony. Teraz wyciagamy tam po 4-5ton pszenżyta z ha. I kukurydza po 3m na całym polu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share rolnik6666

rolnik6666

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 02 luty 2013 - 09:20

Jak się odbić od dna? Moim zdaniem to zakończ hodowle świn bo słyszałem że u nas na pomorzu dużo rolników likwiduje gospodarstwa bo chodują świne.. przejdz na bydło mleczne lub choduj śiało byki.. z tego zysk bedziesz miał..
^^

#72 Share Sup321

Sup321

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 02 luty 2013 - 09:24

Jak się odbić od dna? Nie lepiej po prostu przejść na ekologie. Miałbyś prawie dwa razy większe dopłaty.Zasiej całe pole mieszanką trawy z koniczyna albo samą koniczyna. Sprzedaj te resztę świń i kup krowę i kilka cielaków(musisz kilka opasów chować bo inaczej dopłaty będą niższe) . Resztę trawy której nie będziesz mógł wykorzystać na pewno skosi i zabierze lub wypasie jakiś okoliczny rolnik. Przynajmniej ten rok niestety musisz sobie gdzieś dorabiać na życie bo dopłaty dostaniesz dopiero za rok.Możesz sprzedać też tą działkę nad jeziorem i zainwestować w stado i sprzęt ( nie przesadzaj z wielkością działki bo te pieniądze powinny być na inwestycje a nie na przejedzenie )

Edytowany przez Sup321, 02 luty 2013 - 09:26.

#73 Share Alamo

Alamo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 02 luty 2013 - 10:32

Jak się odbić od dna?

no własnie piszesz ze masz 4,5 klase a ci zyto wysycha to ja nie wiem, a moze ono poprostu juz nie ma siły rosnac bo nie dajesz obornika ani nawozów ? w koncu od 20 swin to obornika nie starczy na 30 ha ornej :)

moja rada jest taka
jezeli masz 40 ha to biorac tylko JPO to masz 40x730zł=29200zł
na poczatek za te pieniadze upraw i obsiej 10ha najlepszej ziemii jaka masz w swoim gospodarstwie zytem hybrydowym albo pszenzytem, tylko zrób to dobrze, czyli nasiona kup w dobrej centrali a nie jakies smieci, kup obornika kurzego jezeli masz mozliwosc w ilosci 20 ton/ha, no i nawozy i opryski
jezeli ci sie to uda to za rok uprawisz i obsiejesz juz 20ha a za dwa lata całe gospodarstwo i wtedy powoli staniesz na nogi

Kolega dobrze radzi,zrób to jak najlepiej potrafisz i na ile pozwolą finanse.Ziemie orne tylko po terenach nizinnych,nie musi być kwadratowe,może być,trójkąt,koło,cokolwiek,zaglądaj pługiem gdzie tylko się da a wzniesienia czy góry zostaw ugorem.Sprzedaj swinie,kup parę opasów i wprowadz je tam,na swiniach tylko tracisz,jedna zjada 500kg paszy to ile Ty na niej wychodzisz? 350 zł...

#74 Share maroko

maroko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 02 luty 2013 - 12:21

Jak się odbić od dna? Swoją drogą obrobić 60-tką 40 ha :blink: . Ja też stawiał bym na twoim miejscu na ekologię. Nawet sam się zastanawiam bo mi się kończą poplony. Tylko słyszałem, że na pewno będzie mniej pieniędzy. Nawet ci co już są będą mieli wybór ( rezygnacja bez zwrotu pieniędzy lub akceptacja nowych zasad).

#75 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 02 luty 2013 - 12:24

Jak się odbić od dna? Marcin ja nie podam ci sposobu na całkowite wyjście z problemów finansowych ale jak cię interesuje w jaki sposób zarabiać miesięcznie około 1000-1500 zł na czysto przy niewielkich nakładach i robociźnie około 2 godzin dziennie to zapraszam na priv Jeśli masz jakieś wolne nieduże pomieszczenie do wykorzystania to mogę podać ci sposób w jaki je mozesz wykorzystać jeśli cię to interesuje

#76 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2729 postów

Napisany 02 luty 2013 - 13:07

Jak się odbić od dna? @Maroon podziel się swoim patentem :)

#77 Share fant25a

fant25a

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 02 luty 2013 - 13:34

Jak się odbić od dna? Musisz podać więcej szczegółów, inaczej nasza pomoc to wróżenie z gwiazd.
- kiedy ostatnio był stosowany obornik? na ile hektarów/arów wywozisz go rocznie?
- jakie nawozy mineralne stosujesz (o ile stosujesz)? w jakich dawkach na hektar?
- jakie opryski wykonujesz?
- jakie pH masz na swoich glebach?
- ilu letnie zboże siejesz (kiedy było brane z centrali)?

#78 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 02 luty 2013 - 19:40

Jak się odbić od dna?

W fazie rozwojowej zwanej zamieranie. A nie jak odczytałeś w ,,fazie'' choroby.

Nie doczytałem mój błąd :D ale chy ajednak nie o takie same zamieranie nam chodzi.

Zobaczcie autor nawet nie odpisuje, ile w tym prawdy??

#79 Share Jakub992

Jakub992

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, maszyny rolnicze , Motoryzacja i wiele z tym związanych

Napisany 04 luty 2013 - 19:51

Jak się odbić od dna? Marcin zastanów się nad uprawą gryki, uprawia się ją na właśnie glebach przez Ciebie posiadanych nakłady to paliwo, nasiona i oprysk na chwasty, nawożenia nie stosuje poszukaj podzwoń po odbiorcach. Możesz również poszukać pszczelarzy którzy dadzą ule na Twoje pola gryka dobrze nadaje się na miód zwiększy Twój plon i właściciel uli może Ci coś odpalić zawsze to jakiś grosz ;) Sam bym ją zasiał ale klasa mojej ziemi na to nie pozwala. I a pro po z pola cienko wyżyć i to jeszcze w Twoim przypadku ktoś z domowników musi iść do pracy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share edi25

edi25

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 08 luty 2013 - 20:25

Jak się odbić od dna? Marcin zostal zasypany podpowiedziami hehe
Podlacze sie do jego tematu i moze mi tez tak doradzicie.
Potrzebuje jakis pomysl na przyszlosc, ktory juz wlasciwie mam ale potrzeba go dokladnie sprecyzowac, i wydostac na to pieniadze z UNI.
Mam 30ha dobrej ziemi,na ktorej czesc zajmuje kukurydza a reszte zboza, swojego bizona, ursusy 385 i 1224 i ogolny sprzed jako taki do tego.
Zajmuje sie bydlem opasowym na zasadzie ze kupuje cielaki byczki i je opasam, ok 60 sztuk.
Po glowie chodzi pomysl zeby zalozyc stado mamek, wiadomo musial bym wybudowac jakas obore(wiate) cos porzadnego , nie zadna drewniana szopke. Zakupic krowy (moze 30 sztuk), nie maly wydatek.. Problem to brak pastwisk, i krowy byly by caly czas w tej oborze(wiacie) z wybiegiem wokol ok 0,5 ha, jedzenie trzeba by bylo dowozic,ale wiem ze wielu ludzi tak wlasnie robi. Stado chcialbym miec takie duze zeby wszystkie cielaki opasac u siebie w oborze ktora juz mam do tego przystosowana. Do obslugi bydla przydal by sie NOWY ciagnik z turem, ten ktory posiadam jest w bardzo dobrym stanie ale to jednak 30 letniu ursus, a trzeba myslec ze za pare lat te ciagniki chodz dobre beda traktowane jako zabytki z racji wieku. Mam motywacje i checi ale do tego potrzebuje duzo pieniedzy. W przyszlym roku przejmuje gospodarstwo i stane sie mlodym rolnikiem, zacznie sie nowy okres finansowania z uni i chcialbym go w pelni wykorzystac. Ogranicza mnie mala ilosc ziemi ktora posiadam bez wiekszych szans na dokupienie czegokolwiek w okolicy.Czego od was oczekuje? Zebyscie pomogli mi jak uzyskac na to pieniadze z uni.
Pozdrawiam