Skocz do zawartości

Reklama

Zaperzone pole - siew

zaperzone pole siew

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
24 odpowiedzi na ten temat

#1 zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 13:34

Witam, temat tyczy sie kawalka ziemi o powierzchni 16ha, pole jest w mojej uprawie pierwszy rok,  lecz jest strasznie zaperzone. Jesienia zastosowalem oprysk glyfosadem na perz, pole zrobilo sie zółte, nastepnie brona talerzowa poniewaz chwasty byly tak wysokie, ze pług by nie obrócił. Jeszcze przed zimą ziemia została zaorana, wyłoniły sie kłęby kłączy perzu na powierzchnie i tak lezalo przez cala zime. Juz niebawem jesli bedzie mozliwosc wejscia w pole zamierzam to 2 razy zabronowac po czym siac, tylko tutaj rodzi sie pytanie, co zasiac w tej sytuacji? Myslalem o kukurydzy, tylko nie wiem jak na tym wyjde, prosze o jakies porady co waszym zdaniem posiac. dziekuje pozdrawiam.

#2 WujekWaa

WujekWaa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 14:45

My zawsze jak bierzemy jakieś  pole, jakieś gorsze czy coś to siejemy jęczmień żeby je sprawdzić. Dlatego polecam Ci zasiać jęczmień na tym nowym kawałku.

#3 malopolanin64

malopolanin64

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • 833309

Napisany 31 styczeń 2013 - 15:02

Sam na takich kawałkach sieje jak kolega wyżej jęczmień albo owies ale ja wogóle nie uprawiam kukurydzy na ziarno za to kolega któy ma w płodozmianie QQ na takie kawałki tylko właśnie ją sieje nic innego :)

#4 statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1529 postów
  • 2085700
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 31 styczeń 2013 - 15:03

kukurydza moim zdaniem bedzie lepsza. Jak byś zwalczył odbijajacy sie perz w jeczmieniu?

po kukurydzu opryskasz milagro i dodatkowo Ci perz wybije
Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 100ha i 200 krówek

#5 pawelmf

pawelmf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • 404774

Napisany 31 styczeń 2013 - 15:59

zasiej owies niech wszystko przegnije przez rok, na jesieni daj obornik i wtedy możesz siać kuku ale polecam ci na wiosne posiać wapno to ziemia się trochę odkwasi
Sprzedam prasę kostkującą welger ap 41 stan bdb

#6 KetsoK

KetsoK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 16:44

Ja w tym roku wziąłem 1.5 ha w dzierżawę a tam była porzeczka.... Wynajęli mnie żebym im to zlikwidował no i oczywiście zapłacili mi za to a później jakoś się dogadaliśmy i wziąłem to w dzierżawę i zasiałem pszenice.... Dobrze zrobiłem czy nie.???

#7 lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • 46350817
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 31 styczeń 2013 - 17:46

Ja na Twoim miejscu już miałbym żyto zasiane na zimę albo mieszankę owsa z jęczmieniem, to wtedy zorientujesz się jak w glebie z poziomem ph jest. Jak zasiałby jęczmień a byłby kwas to tylko strata siewu i czasu, a tak chociaż owies  by został i nie wszystko stracone. Żyto dobrze radzi sobie z takim zaperzonym polem, ponieważ na wiosnę bujnie wybija i zakrywa glebę. Tylko trzeba wziąć pod uwagę że ja nie mam do dyspozycji ziemi lepszej niż 5 klasa.

Jak zasiejesz owies to daj gęsto a nie pożałujesz. Sprawdzone.

Edytowany przez lemysz1, 31 styczeń 2013 - 17:47.

#8 mano

mano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 19:01

Zobacz postzdzichu124, o 31 styczeń 2013 - 13:34, powiedział:

Witam, temat tyczy sie kawalka ziemi o powierzchni 16ha, pole jest w mojej uprawie pierwszy rok,  lecz jest strasznie zaperzone. Jesienia zastosowalem oprysk glyfosadem na perz, pole zrobilo sie zółte, nastepnie brona talerzowa poniewaz chwasty byly tak wysokie, ze pług by nie obrócił. Jeszcze przed zimą ziemia została zaorana, wyłoniły sie kłęby kłączy perzu na powierzchnie i tak lezalo przez cala zime. Juz niebawem jesli bedzie mozliwosc wejscia w pole zamierzam to 2 razy zabronowac po czym siac, tylko tutaj rodzi sie pytanie, co zasiac w tej sytuacji? Myslalem o kukurydzy, tylko nie wiem jak na tym wyjde, prosze o jakies porady co waszym zdaniem posiac. dziekuje pozdrawiam.

Kolega wziął w dzierżawę pole na którym była taka sama sytuacja silnie zaperzone pole postanowił  posiać grykę (po konsultacji) i sam był w szoku kiedy przyszedł czas zbiorów,  gryka sama wyeliminowała konkurencję (czyli perz)  tylko on miał 2ha a Ty troszkę więcej.

#9 farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 21:56

Zobacz postKetsoK, o 31 styczeń 2013 - 16:44, powiedział:

Ja w tym roku wziąłem 1.5 ha w dzierżawę a tam była porzeczka.... Wynajęli mnie żebym im to zlikwidował no i oczywiście zapłacili mi za to a później jakoś się dogadaliśmy i wziąłem to w dzierżawę i zasiałem pszenice.... Dobrze zrobiłem czy nie.???

Lepsze na pierwszy raz by było pszenżyto ale pszenica też urośnie jak ją odpowiednio bedziesz karmił
JEŚLI POMOGŁEM WCIŚNIJ ZIELONĄ STRZAŁECZKE:):)

#10 KetsoK

KetsoK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 22:14

Sam się obawiałem że nic nie urośnie ale długo schodziła i ładnie wyrosła i ładnie się rozkrzewiła... 3 sąsiadów mówiło mi że nic mi tu nie urośnie, że kombajn sobie zepsuje itp. Zapewne są zazdrośni że mi przybyło 1,5 ha a nie im

#11 farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 22:32

Szaleństwa tam napewno nie bedziesz miał ale bez przesady ze nic nie urośnie ja raz zasiałem pszenice ozimą na kawałku gdzie był sad i ku mojemu zaskoczeniu 5,5 t było daj tam po żniwach jakie wapno i opryskaj na perz i bedzie ok
JEŚLI POMOGŁEM WCIŚNIJ ZIELONĄ STRZAŁECZKE:):)

#12 KetsoK

KetsoK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 01 luty 2013 - 12:45

Dzięki za rade :) Wapno to na pewno sypnę, Wapno to na pewno sypnę na ściernisko

#13 KetsoK

KetsoK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 21 luty 2013 - 18:41

"farmervip"  A czy jest sens pryskać anty -  wylegaczem czy nie ma sensu na tej dzierżawie ??????

#14 zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 21 luty 2013 - 19:58

Witam ponownie, zdecydowalem sie obsiac to kukurydzą ze względu na dobra opinie na temat tej uprawy w ostatnich latach, dobre plonowanie itp. Mam wiec kilka pytan odnosnie tej odmiany a mianowicie, jaką odmiane wybrac w woj. wielkopolskim okolice Poznania, myslalem nad odmianą z FAO około 250, lecz jaką odmiane nie mam pojecia. Kolejne pytanie to czy dawac nawóz przedsiewnie czy juz po wschodach? Boje sie, ze jesli dam przedsiewnie nawozu to zanim wzejdzie kukurydza to perz zje wszystko albo prawie wszystko co wysypałem.

Teraz troche pytanie z innej beczki a mianowicie jak szacują sie koszty najmu siewnika punktowego oraz kombajnu do zbioru kukurydzy na ziarno w tym roku? Pozdrawiam.

#15 crystalzts

crystalzts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • 49578960
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa Zetor Team

Napisany 21 luty 2013 - 21:42

Polecam odmiane Luigi , siew około 150 za ha , zbiór 350-400 , dobra decyzja z kukurydzą.

#16 zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 15:14

Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Teraz kwestia nawożenia kukurydzy, czy dawac przed siewem nawóz na orke i go zabronowac czy w siewniku podawac? Mówie tutaj o nawozie fosforowo potasowym pod korzeń, a pozniej dac azot jak juz wyrosnie na góre. JEsli macie jakies propozycje odnośnie nawożenia, prosiłbym o cenne porady co i jak, mozecie podac mi nazwy nawozów jakie stosujecie i są dobre itp. Dziekuje

#17 zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 10:39

Witam ponownie, prosze o opinie na temat mojego planu nawozenia tej kukurydzy. Jesienią została przeprowadzona orka zimowa, zaorane resztki pożniwne po mieszance zbożowej, zaorana również słoma. Pod kukurydzę chce dac teraz przedsiewnie na orke i zabronować nawóz Lubofos w dawce 200kg/ha + okolo 70kg/ha mocznika, i nastepnie po wschodach dalej nawozić azotem pogłównie chyba tez w formie mocznika, slyszalem ze mocznik najlepszy dla kukurydzy, również jako roztwór w dokarmianiu dolistnym w stęzeniu 6%. Prosze o jak najszybszą opinie na temat mojego planu. dziekuje

#18 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7981 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 08 marzec 2013 - 22:00

1. pytanie czemu tak skromnie? :P
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#19 zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 10 marzec 2013 - 20:53

A co proponujesz? A czy ide w dobrym kierunku i czy te nawozy co podałem są wporządku? Prosze naprawde o poważne porady, poniewaz juz musze się zaopatrywac powoli bo czas goni. pozdrawiam

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#20 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7981 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 marzec 2013 - 23:00

Rozumiem że kukurydza na ziarno? Jak zaorywałeś słomę po przedplonie to dawałeś N na rozkład?
Lubofos wg mnie nie za bardzo. Np 200kgg soli potasowej, 100-150kg fosforanu amonu, 300kg mocznika w II dawkach i coś już można działać przy takim nawożeniu ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Zobacz także