node3mer

Płatność zwierzeca

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
node3mer    24

Witam

 

w 2011 roku przejąłem od ojca gospodarstwo.

Dokładnie miało to miejsce 2 kwietnia, a 14 kwietnia zarejestrowałem wszystko w arimr i złożyłem wniosek o płatności bezpośrednie.

Napisałem dokładne daty bo właśnie z nimi jest cały problem.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa dla osób obiegających się o płatność zwierzęca ustalono dla mnie okres referencyjny w którym powinienem posiadać zwierzęta tj od 15 września 2010 do 14 marca 2011.

W tym okresie jak łatwo się domyśleć zwierząt nie posiadałem. W tym roku również odmówiono mi tej płatności i tak będzie w każdym następnym bo okres referencyjny jest ustalany raz na zawsze.

 

Gdybym wszystkie formalności związane z przepisaniem gospodarstwa załatwił miesiąc wcześniej problem by nie istniał. A trochę szkoda bo co roku tracę parę tysięcy za te dopłaty.

Czy nie sądzicie że takie przepisy są niezgodne chociażby z konstytucją, która gwarantuje równe traktowanie wszystkich obywateli ;)

Najśmieszniejsze jest to, że krówki od wielu lat stoją tam gdzie stały, ojciec zawsze dostawał dopłaty i w momencie jak przechodzę na młodego rolnika mi się je obiera. I to ma być to wsparcie?

Przez kilka lat uzbiera się kwota większa niż te 75tyś które mi przyznano.

 

Myślicie że dało by się coś z tym zrobić??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Przy składaniu wniosku o płatności w 2011 r. trzeba było złożyć jakiś dodatkowy papier, oświadczenie chyba (nie pamietam już). I to wystarczyło w moim przypadku aby dostawać płatności zwierzęce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

Przy składaniu wniosku o płatności w 2011 r. trzeba było złożyć jakiś dodatkowy papier, oświadczenie chyba (nie pamietam już). I to wystarczyło w moim przypadku aby dostawać płatności zwierzęce.

A nie wiesz jaki to był papier bo jak oświadczenie współmałżonka o posiadaniu zwierząt to w moim przypadku odpada.

Przesiewanie łąk też odpada, ze względu na dziki, bobry, krety, powodzie, susze, i ogólnie to jest VI klasa wiec siana trawa się nie utrzyma (przynajmniej nie widziałem w okolicy żeby ktokolwiek przesiewał)

 

Nie mogę sobie tego darować, po prostu ręce opadają. Rok temu jak dostałem odmowę i poszedłem to wyjaśnić do agencji babka powiedziała mi "nie miał pan zwierząt w wyznaczonym okresie i w tym roku nie przysługuje dopłata, ale z rok jak najbardziej"

A w tam roku tez dostałem odmowę, idę się zapytać o co chodzi i słyszę :" teraz, za rok i już nigdy nie dostanie Pan tej dopłaty "

Edytowano przez node3mer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
18bamber    86

Teraz już nie masz co się starać ponieważ płatność do max 10 sztuk krów jest ostatni rok ale ponad 500 zł do sztuki. Chyba że masz jakieś inne zwierzęta na które będą dalej dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

to nie o to chodzi. Chodzi o dopłaty do łąk które się nazywają pz i dostaje je się zamiast płatności uzupełniających (upo). Mieliśmy to kiedyś ale wycofaliśmy się bo próbowali nas zmusić do trzymania trawy bez przesiewania 5 lat. A po 3 latach koniczyna i lepsza trawa ginie. Teraz wszystkie użytki zielone zgłaszany do dopłat jako jpo + upo. I dostajemy dopłatę jak do zboża i kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

A ja teraz nie mam bydła, a mam dopłaty. Także bez paniki w przyrodzie wszystko się wyrówna i nic nie przepadnie. Młody jesteś jeszcze się nachapiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

@Rolnik1973 i uważasz, że to jest w porządku, że ktoś kto kiedyś miał bydło a już nie ma ma dopłaty, a ktoś kto ma obecnie bydło tych dopłat już nie dostaje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

Taka polityka, później zmienią okres historyczny i ja będę mieć bydło a dopłat nie, a Ty jak nie będziesz miał bydła będziesz miał dopłaty. Takie życie. Tak czy siak muszę krowę kupić dla mleka, ale nigdzie dobrej nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

taka polityka, takie przepisy, to samo w agencji mówią a czy to ma ręce czy nogi to już nikogo nie obchodzi.

a co do 'nachapania' to skoro oczekuje się ode mnie spełnienia wymagań typu ochrona ptaszków, naklejania na beczkę z ropą karteczki z napisem 'beczka z ropą', pozwolenia na ścięcie krzaka na polu i wielu innych to chyba też mam prawo do korzystania z dopłat. Choć jak widać nie mam prawa. Ciekawi mnie tylko ile jest jeszcze osób w takiej sytuacji, czy tylko ja taki zdolny jestem;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Oświadczenie współmałżonka to nie było napewo a co to było to naprawdę nie pamietam. Wiem tylko że jak składałem pierwszy wniosek w 2011r to przyjmował go taki "niby znajomy" i dał mi wtedy jeszcze jeden papier do wypełnienia w tej sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

mikcom20 a może zapytał byś zapytał tego znajomego. Może to by rzuciło nowe światło na sprawę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to nie o to chodzi. Chodzi o dopłaty do łąk które się nazywają pz i dostaje je się zamiast płatności uzupełniających (upo). Mieliśmy to kiedyś ale wycofaliśmy się bo próbowali nas zmusić do trzymania trawy bez przesiewania 5 lat. A po 3 latach koniczyna i lepsza trawa ginie. Teraz wszystkie użytki zielone zgłaszany do dopłat jako jpo + upo. I dostajemy dopłatę jak do zboża i kukurydzy.

Jest tak jak piszesz ,tylko jest istotna sprawa ,a mianowicie aby do łąk dostać płatność UPO ,musi to być trawa ze wsiewką roślin motylkowych.

Do samej trawy można tylko ubiegać się o płatność JPO .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

no my zawsze siejemy 20kg mieszanki traw i 20kg czerwonej koniczyny. Trzymamy to dwa lata. Jakbyśmy robili tak jak chciała arimr to wszystkie pola musiały by być pod zielonką i nie zebrali byśmy tego co teraz z 1/3 gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dokładnie @damian40000 te ich programy to czemuś tam mają służyć (pewnie przyrodzie ) ,ale na pewno nieekonomicznemu gospodarowaniu . Borykam się z tym samym problemem ,też muszę rezygnować z PZ i siać nowe łąki bo susza wykańcza trawę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

te wszystkie programy to takie pozorne korzyści. Wszystkie mają na celu zmniejszenie produkcji mydli się ludziom oczy dodatkową dopłatą ale potem ciężko wyszacować ile się straciło przez zmniejszenie plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelxv    2

node3mer płatność zwierzęca ci się należy musisz złożyc oświadczenie

jak wygląda to oświadczenie to zobacz sobie na stronie ARiMR

ja takie oświadczenie złożyłem i płatność zwierzęcą dostałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maluch    4

Można zgłosić JPO + UPO + ST ( np mieszanka koniczyny białej z lucerną) i wypasać na tych gruntach bydło a nadmiar skosić z innych działek na sianokiszonkę?

Co o tym sądzicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24
Napisano (edytowany)

pawelxv a mógłbyś podać linka do tego oświadczenia, bo nie wiem o jakie chodzi a z arimr się ciężko rozmawia bo mówią, że mi się nie należy pz.

Siał kończyny nie będę bo znam te łąki i wiem że zwyczajnie nie urośnie. Np po obecnych roztopach większość znajduje się pod wodą.

 

Może napisze jeszcze uzasadnienie z odmownej decyzji jaką dostałem:

Zgodnie z par 8 pkt. 2 ust.2 lit c rozporządzenia w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą płatność zwierzęcą przysługuje, jeżeli rolnik lub jego małżonek w okresie referencyjnym tj. 15-09-2010 do 14-03-2011 był posiadaczem bydła, owiec, kóz lub koni. Producent nie był jednak posiadaczem zwierząt w w/w okresie referencyjnym, więc czyniąc zadość w/w przepisom płatność została odmówiona.

 

I miły Pan urzędnik mi tłumaczy że ten okres referencyjny jest ustalany raz na zawsze analogicznie jak było to w przypadku kwot mlecznych....

tylko że kwotę mleczną można dokupić, sprzedać, a jak nie produkujesz mleka to Ci ją zabiorą. A tu po prostu tak ustalili i koniec.

 

Na chłopski rozum można sobie wymyślić np taką ustawę: 'kto w 2010 roku był posiadaczem opla astry czerwonego, ten jest zobowiązany zapłacić w 2013 roku 100zł podatku, niezależnie od tego czy dalej ma ten samochód, czy go sprzedał, oddał na złom czy podpalił.Będzie też płacił przez wszystkie następne lata bo tak nam się podoba i koniec'

jak dla mnie ten sam sens

Edytowano przez node3mer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kojot2385    57

Podłącze się do tego tematu bo nie mogę znaleźć odpowiedzi... Mam zamiar kupić kilka hektarów łąk. Posiadam płatność zwierzęcą. Na nowo zakupione łąki nie dostanę płatności zwierzęcej tylko na taką powierzchnię która była zadeklarowana w roku 2006 ? Dobrze zrozumiałem to co było napisane na stronie agencji ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

Podłącze się do tego tematu bo nie mogę znaleźć odpowiedzi... Mam zamiar kupić kilka hektarów łąk. Posiadam płatność zwierzęcą. Na nowo zakupione łąki nie dostanę płatności zwierzęcej tylko na taką powierzchnię która była zadeklarowana w roku 2006 ? Dobrze zrozumiałem to co było napisane na stronie agencji ???

Te płatności nie są naliczane na podstawie powierzchni tylko na podstawie sztuk bydła. Przykładowo: (te wartości które podam nie są prawdziwe tylko taki przykład)

masz 20 krów w roku bazowym i na nie dostajesz płatność np na 15 ha użytków zielonych

posiadasz tylko 10 ha więc wypłacają płatność tylko na te 10 ha które masz

w kolejnym roku dokupujesz 7 ha, razem masz 17

wypłacają płatność na 15 ha a ta reszta pozostaje bez dopłat

Powiększenie stada albo zmniejszenie już nie wpływa na wysokość dopłat

Co do samej płatności to będzie to ostatni rok kiedy można z niej skorzystać, Coś czuję że dopłaty od 2014 pójdą w dół zamiast rosnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    262

mam podobna sytuację. pz mi się nie należy wg arimr. czyli we wniosku pisać jpo+upo trawa ze wsiewką motylkowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Podłącze się do tego tematu bo nie mogę znaleźć odpowiedzi... Mam zamiar kupić kilka hektarów łąk. Posiadam płatność zwierzęcą. Na nowo zakupione łąki nie dostanę płatności zwierzęcej tylko na taką powierzchnię która była zadeklarowana w roku 2006 ? Dobrze zrozumiałem to co było napisane na stronie agencji ???

dostaniesz pz na kupione łąki jeżeli miałeś w roku referencyjnym odpowiedni przelicznik bydła który starczy na nowo nabyte pole... czyli jak miałeś nad obsadę(ponad wymaganą normę sztuk bydła na 1 ha) na powierzchnię pz na którą do tej pory składałeś to jest git ..a jak miałeś na styk to klapa.. Z tego co wiem to ostatni rok PZ więc nie ma co się przejmować ...faktem jest że wiele absurdów w tym systemie PZ jest nie do przejścia i wielu rolników jest pokrzywdzonych.

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj