Skocz do zawartości

Zdjęcie

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2

30 odpowiedzi na ten temat

#1 Share przemson

przemson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 10:59

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Witam Serdecznie,

Obecnie posiadam Warfamę Z543 z roku 99.
Zastanawiam sie coraz bardziej nad zmianą. Fajnie byłoby gdyby nowa miała siatki i musowo szeroki podbieracz.

W grę Wchodzi kilka modeli ale tylko łańcuchówki.
- Krone 10-16 lub 10-16s
- krone kr 130
- Simpa Z-279 ale mógłbym sobie pozwolić na prasę z lat 2005-2009

Rocznie robie ok 1500bel Słomy i ok 120 bel sianokiszonki.
Ciągać będe to Belarusem 820
Kwota jaką dysponuje to 32tyś zł max
Mam niemałe obawy co do pras krone. Głównie chodzi o ich awaryjność, ceny i dostępność części.

Może ktoś podpowiedzieć jakie macie doświadczenia z Krone i czy warto kupić starą krone czy np 5letnią Sipmę.

Z góry dziękuje za podpowiedzi ....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Dzisiaj, 23:25
  •  

#2 Share kendzior15

kendzior15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 29 styczeń 2013 - 14:40

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 myślę ze za te pieniadze kupisz 3-4 letnią warfamę taką samą z szerokim podbieraczem i siatką do słomy nadaje się świetnie nie zbija na kamienie ale w słomie o to chyba chodzi polecam ją do słomy a sianokiszonkę jeżeli dasz więcej gazu to też dobrze zbije :D

#3 Share lukasz_94

lukasz_94

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 14:51

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 kolego ja co moge polecić mascara 120 lub te nowsze 2120 u mnie chodziła przez 11 lat bez zadnej awari..:) nie licze oczywiście sytuacji typu peknięty przewód czy pazur..:) do słomy idealna w tej cenie znajdziesz juz dobra z siatka..:)

#4 Share farmtracker

farmtracker

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, majsterkowanie i oczywiscie płeć przeciwna :)

Napisany 29 styczeń 2013 - 15:10

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Lepiej starą zachodnią niz nową Polską :)
Jeśli Ci doradziłem, pomogłem to odwdzięcz się zieloną strzałką w góre :)

#5 Share Maly86

Maly86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Motoryzacja

Napisany 29 styczeń 2013 - 23:45

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Jeśli ja bym był na twoim miejscu to wybrałbym KR130. Za tą kwotę to już coś kupisz w dość dobrym stanie! Też byłem oglądać KR10-16 z siatką ale bez kompa za 20 tysięcy! Lecz przejrzałem sobie ile części do niej kosztują to sobie odpuściłem! No chyba że chcesz robić baloty różnej wielkości! Kupiłem KR125 z siatką i odpukać dobrze idzie, tam ogólnie nie ma co poważnego się zepsuć! Moją ciągam Ursusem C-360 a w MTZ jeszcze jej nie miałem! Ja postawłem na KR choć u mnie w okolicy mają welgerki lub sipmy i nie żałuję! A co do sipmy to najlepsze te czerwone bo z póżniejszych lat to już tyle nie wytrzymują co te zielone! To akurat mówił mi mechanik! Ale niech się inni wypowiedzą to jest tylko moja opinia :)

#6 Share patryk90

patryk90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 08:04

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 ja miałem kr 8-16 bez rotoru i powiem wam że do słomy nigdy w życiu tej prasy chyba ze bedziesz robił z rosą lub po deszczu :) jak jest bardzo sucha słoma to nie może zapoczątkować beli(nie może pierwszy raz zakręcić) i sie zapycha sprzedałem ja z tego powodu

#7 Share przemson

przemson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 09:53

ja miałem kr 8-16 bez rotoru i powiem wam że do słomy nigdy w życiu tej prasy chyba ze bedziesz robił z rosą lub po deszczu :) jak jest bardzo sucha słoma to nie może zapoczątkować beli(nie może pierwszy raz zakręcić) i sie zapycha sprzedałem ja z tego powodu

Może ktoś potwierdzić takie problemy z prasowaniem słomy 10-16 ??
A jak w słomie sprawuję sie ta prasa z rotorem ??

Gdzie można sobie porównać ceny części do kr 130 i 10-16 ?? Macie jakąś sprawdzoną stronkę ?? :blink:

Szczerze mówiąć, już mam mętlik w głowie. :unsure:

#8 Share czesiek

czesiek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 15:52

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Nie wiem co Ci Patryk ta prasa robiła, ale u mnie zapychała się w sianie słomie suchym i mokrym.
Nie obrażając nikogo ale jak nie masz pojęcia o pełnym funkcjonowaniu prasy to nie dziw się że wychodzą takie kwiatki.

Zacznijmy od tego że kształt komory wstępnej to 'pi razy oko' trójkąt. Wpadasz w pokos pustą prasą z prędkością około 6 km/h (kto jeszcze jeździ tak wolno) co daje prawie 1,7 m/s. Po 3 do 5 sekundach dochodzisz do wniosku że coś jest nie tak, a w prasie masz już wetknięte parę metrów pokosu. Zważając że prasa jak by nie buło ma gładkie pręty, które w jednej chwili nie pochwycą dość śliskiego materiału i nie zaczną go skręcać w jednej chwili szczególnie gdy materiał musi pokonać jeszcze opór stawiany przez trójkątną komorę. Wszyscy zapychają taką prasę suchym materiałem, a co ja mam powiedzieć jak ta sztuka udała mi się na mokrej słomie.....
Dlatego podczas belowania słomy zaczynam wolno i dopiero gdy mama pewność że bela ma około 60 cm i zaczęła się obracać wtedy mogę śmigać z taką prędkością jaką pozwoli na to ciągnik pamiętając o przepustowości podbieracza.
Wymiana doświadczeń !!!!!!

Wymiana spostrzeżeń !!!!!

Wymiana wiedzy !!!!

#9 Share Sza

Sza

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 17:44

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Dlaczego nie bierzesz pod uwagę pras pasowych? Mam na myśli claasa 180, jd 580, 590 (z rotorem). JD ma bodajże niższe zapotrzebowanie na moc w porównaniu do claasa. Sam posiadam 590 z rotorem i naprawdę prasa jest godna polecenia. Zwija wszystko: słomę, siano i trawę. Prosta konstrukcja. Na początku miałem problemy z prasowaniem bardzo suchej słomy, ale lekarstwem na to był gaz w podłogę przy zaczynaniu nowej beli (Fiat 70KM). Obecnie śmiga z JD 105KM to nie ma tego problemu. W słomie osiągam prędkość do 14km/h, na więcej nie pozwala przepustowość podbieracza (obroty przekaźnika ECO, na silniku 1700-1800obr./min. na przekaźniku 540-550obr./min.). Jedź do handlarza, zapytaj co on sam o tym myśli oraz porównaj różne prasy. Poszukaj też zdjęć w galerii i zapytaj konkretnych użytkowników, może ktoś prędzej odpowie :) Uważam, że lepsza starsza zachodnia niż nowsza polska (oczywiście o ile jest w porządnym stanie).

#10 Share Reno1

Reno1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze i rolnictwo :)

Napisany 30 styczeń 2013 - 18:29

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Witam.
Ja od roku posiadam prase Krone 10-16s.Prasa jest z 1998r.Przepracowała cały sezon bez awari i zrobiła ponad 600 bel i mogę ją szczerze polecić ponieważ mój sią sąsiad teeż ma taką i nie miał tagże żadnej awari .A co do prasowania słomy nie jest źle a najgorsza słoma do prasowania to żytnia bardzo such i jęczmianka.A sianokiszonke to zbija super i robi okrągłe bele (kilku moich sąsiadów ma pasówki to w słomnie wygrywają z krone ale w sianokiszące niestety nie doruwnują krone).
Ps;Moja prasa kosztowała 28 tyś I z nią pracuje renault 103.54tx Jak ktoś chce mogę wysłać foto na e-meila.
Pozdrawiam!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share fendtfarmer308lsa

fendtfarmer308lsa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 18:52

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 JA posiadam krone vario pack i złego słowa na niąnie powiem moja jest w dużej części podobna do krone 10-16s jak chcesz dobry sprzęt to tylko krone i jak ma prasa rotor to słoma czy nie słoma nic się nie dzieje ile belek już swoją zprasowałem i z żadną nic się nie działo pomyśl dobrze nad krone kr130.Częsci przecież teraz jest internet dzwonisz do sklepu i jutro masz je w domu ja tam do swojej jeszcze nic nie dołożyłem

#12 Share patryk90

patryk90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 19:01

Nie wiem co Ci Patryk ta prasa robiła, ale u mnie zapychała się w sianie słomie suchym i mokrym.
Nie obrażając nikogo ale jak nie masz pojęcia o pełnym funkcjonowaniu prasy to nie dziw się że wychodzą takie kwiatki.

Zacznijmy od tego że kształt komory wstępnej to 'pi razy oko' trójkąt. Wpadasz w pokos pustą prasą z prędkością około 6 km/h (kto jeszcze jeździ tak wolno) co daje prawie 1,7 m/s. Po 3 do 5 sekundach dochodzisz do wniosku że coś jest nie tak, a w prasie masz już wetknięte parę metrów pokosu. Zważając że prasa jak by nie buło ma gładkie pręty, które w jednej chwili nie pochwycą dość śliskiego materiału i nie zaczną go skręcać w jednej chwili szczególnie gdy materiał musi pokonać jeszcze opór stawiany przez trójkątną komorę. Wszyscy zapychają taką prasę suchym materiałem, a co ja mam powiedzieć jak ta sztuka udała mi się na mokrej słomie.....
Dlatego podczas belowania słomy zaczynam wolno i dopiero gdy mama pewność że bela ma około 60 cm i zaczęła się obracać wtedy mogę śmigać z taką prędkością jaką pozwoli na to ciągnik pamiętając o przepustowości podbieracza.

na naprawdę suchej słomie to i ten wolny początek nic Ci nie pomoże próbowałem wszelkimi sposobami, na wilgotnej to nie miałem nigdy problemu. Mi to juz nerwy niewytrzymywały jak nią robiłem. Jezeli by miała rotor to problem z glowy bo odbierał by materiał.

#13 Share ysy

ysy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 19:53

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Sipmy miałem dwie nowe i zbrzydły mi się jak psie g wiecznie były problemy

#14 Share przemson

przemson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 17:58

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Hmm zastanawiające jest właśnie to, dlaczego na portalach jest tak dużo ofert sprzedaż sipm i reszty polskich pras. Wiekszość z nich jest z lat 2005- 2009, więc są to stosunkowo młode sprzęty. Teoretycznie nie powinno się z nimi dziać nic złego :wacko:

Ciekawe właśnie jak mój Belarus 820, chodziłby z taka krone 10-16s lub kr 130s...... B)

#15 Share majk03

majk03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 20:11

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Witam
Nigdy pod zadnym pozorem nie kupuj krone 10-16, ja mam i w zeszłym roku tak nam dała w kość, ze chcemy ja sprzedac i wziasc jakas nowa. W prasie psuł sie podbieracz, łancuchy, zabezpieczenia łancucha z belka zrywały sie i wiele razy nam sie łancuch rozczepił, a potem zeby go zczepic, przejrzec to jakie 3 godziny, siatka nie chciala owijac, albo owijala balota 10 razy. Najgorsze to ze trzeba było prasowac sinokiszonke, a tu prasa nawaliła, ta prasa w suchej złomie za chiny nie pojedziesz bo coroz bedzie ci sie zapychała, najlepiej to prasowac zaraz za kombajnem, poznym wieczorem, albo wczesnie rano, kiedy tak nie grzeje i sloma nie jest taka sucha, takze mowie ci nie kupuj tej prasy, bo tylko sobie kłopotu narobisz

#16 Share Reno1

Reno1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 20:46

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Ale 10-16 niema rotoru to się nie dziw a krone 10-16s ma rotor i sianokiszonka idzie super.Jak może kamienie miałeś to może i miałeś problemy z łańcuchami lub belkami i poodbieraczem.

#17 Share patryk90

patryk90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 01 luty 2013 - 07:37

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 wiadomo te prasy swoje lata mają, u mnie pod koniec zaczeły sie też zawory zacinać i po wyrzuceniu beli łańcuch w komorze nie opadał. Ten sprzęt był by dobry jakby był nowy a tak to wiadomo one pochodza z zachodu a tam napewno nie robiły 1000 bel rocznie. A co do polskich sipm ja zamieniłem krone na nowa sipme 4000 bel bez remont wytrzymała no ale potem to już się rwało wszystko co możliwe i też musiałem sprzedać. U mnie w okolicy było kilka tych kronówek i zostały ju chyba tylko jedna

#18 Share Reno1

Reno1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 01 luty 2013 - 08:14

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Ale jeżeli będzie chciał kupić coś lepszego to i koszty wzrosną nic za darmo niema niestety.Równie dobrze może kupić jakiś młodszy model np Vario Packa np ta http://otomoto.pl/kr...00-A236398.html cena nieduża ale i rok 2000r. Zresztą każdy ma swoje zdanie ja np. o swojej krone złego słowa nie powiem i mam nadzieje że tak wytrwa do końca aż ja przejmę gospodarkę i wyminie ją na nowszą.
Pozdrawiam!!

#19 Share farmer7745

farmer7745

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 03 luty 2013 - 16:25

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 I ja polecam 10-16S. Mam ją od kilku ładnych lat i zrobiłem kilka ładnych tyś. szt., ale faktem jest że zamienniki łańcucha podłogi rolkowej rodzimej produkcji są kiepskie i trza o to dbać.
ZABRANIAM BEZ MOJEJ ZGODY KOPIOWANIA, POWIELANIA I WYKORZYSTYWANIA ZDJĘĆ Z MOJEJ GALERI.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share przemson

przemson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 05 luty 2013 - 09:59

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2 Dzięki bardzo za podpowiedzi :) Szkoda, że nie są jednorodne :P
Znalazłem dość ciekawą 10-16s w dobrym stanie i chyba sie na nią skusze......
Czy jest jakiś problem z tym zeby zrobić wolny spływ oleju w Belarusie??
Jak macie podłączone sterowniki z Krone?? Na stałe z akumulatora czy inaczej ??