Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
karol69    0

Dzisiaj już po raz drugi parkiet wymieniony u gęsi :P świeżo i pachnąco.

 

Ile razy ścielicie na dobę ?

 

 

Kilka dni miały jak mu padły, może i cała partia była do bani tego już nie wiem. Brałem 3 razy z piasta i wszystko było OK.

 

 

 

Co daje tak częste wywalanie obornika??

Czy jest mniej ścielenia?

Ja wywalam obornik gdy sprzedam gęsie :rolleyes:

Gdzie przeganiasz te gęsi jak wywalasz obornik??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boosky    4

Co daje tak częste wywalanie obornika?

Przyjemniej wejść do kurnika jest przecież to moje miejsce pracy i choć nie jestem lekarzem weterynarii stwierdzam, że się lepiej czują gęsi gdy jest świeże powietrze i przede wszystkim po takim zabiegu mam zdezynfekowany kurnik.

 

Czy jest mniej ścielenie?

Nie, nie jest mniej ścielenia, ścielę tyle samo 3-4 razy na dobę

Gdzie przeganiam te gęsi jak wywalam obornik?

Wywalam po 1/4 powierzchni kurnika którą zagradzam płotkami, a gęsi przeganiam na pozostałe 3/4 itd. pryskam ściany i podłoże po wywaleniu tzw. sektora środkiem dezynfekującym ściele i gotowe. Może to i zabawa dla was ale jest czysto. Póżniej jak są na wybiegu wywalam rzadziej co 3-4tyg. Z placu oczywiście wywalam po sprzedaży


... bo wszystko zaczyna się w głowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boosky    4

Rapicid - pryskam w kurniku i myję koryta tym.


... bo wszystko zaczyna się w głowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chwiolas    28

Karol69 tak po 2-3 tygodniach od wstawienia obornik niesamowicie gazuje, wskazane wtedy jest albo rozegnać gęsi na następny obiekt albo wywalić obornik. Najlepsza opcja to i jedno i drugie, co nie zawsze się udaje...

 

Boosky w 2 tygodniu ścielisz 3-4 razy na dobę?? To musisz mieć ciasno trochę....Albo kiepskie warunki na obiekcie... Jaką tmperaturę utrzymujesz w kurniku na 2 tygodnie?? Grzejesz jeszcze wogóle?? Wentylacja pracuje??Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boosky    4

Tak, mam już ciasno w czwartek PRZENOSZĘ część gęsi do stodoły, grzeję jeszcze ale o połowę słabiej. Przenoszę z tego względu bo jak kiedyś przegnaliśmy a pogoda była kiepska to były problemy z nogami (siadały na nogi i ciężko wstawały)

 

Znalazłem sprostowanie tematu o dłuższym leżakowaniu obornika w kurniku.

 

Drób utrzymywany na wilgotnej ściółce ma kłopoty z nogami; odparzenia na podeszwach, zapalenia stawów kolanowych, wzrasta również ilość przypadków pęcherzy piersiowych. Ponadto wilgotna ściółka sprzyja zakażeniom skorupy.

Właściwa pielęgnacja ściółki pozwala utrzymać ją w suchym stanie, dzięki temu obniża się tempo namnażania drobnoustrojów, a tym samym możliwym będzie przeciwdziałanie groźbie wybuchu choroby u ptaków czy pojawieniu się problemów ze zdrowotnością ich nóg. Sucha ściółka ma również duży wpływ na kształtowanie się przyjaznego dla ptaków środowiska w kurniku.

Mokra ściółka to doskonałe miejsce do namnażania się drobnoustrojów, w tym głównie tych wydalanych wraz z odchodami. W jednym gramie ściółki może znajdować się nawet 1.000.000.000 mikroorganizmów. W mokrej ściółce kilkakrotnie więcej. Przy podwyższonej zawartości wilgoci w ściółce i przyjaznej dla nich temperatury bakterie rozmnażają się niemal błyskawicznie. Niektóre bakterie dzielą się na dwie nowe komórki co 20 minut, stąd też z jednej komórki bakteryjnej może powstać w sprzyjających warunkach około 130.000 nowych bakterii, w ciągu zaledwie 6. godzin. Ponadto zawilgocona ściółka, to także wysokie stężenie amoniaku. Na produkcję amoniaku wpływają cztery czynniki: odchody, ciepło, wilgotność, bakterie.

 

 

Amoniak wpływa na zdrowotność i produkcyjność ptaków

Amoniak wywiera niekorzystny wpływ na drogi oddechowe drobiu. Wykazano, że w ilości 10 mg/l powietrza uszkadza rzęski nabłonka migawkowego płuc. Przy długotrwałym stężeniu wynoszącym 20 mg/l następuje wzrost podatności ptaków na pomór rzekomy i chorobę worków powietrznych. Wysoka zawartość tego gazu w kurniku powoduje spadek zapotrzebowania drobiu na energię i utratę apetytu, a w efekcie zmniejszenie przyrostów masy ciała oraz gorsze wykorzystanie paszy.

Amoniak oddziaływuje także negatywnie na nieśność i jakość jaj. Kurki wychowywane od 11. do 18. tygodnia w pomieszczeniach o wyższej zawartości tego gazu rozpoczęły nieśność później i miały skłonności do znoszenia jaj dużych, lecz ogólna ich ilość była mniejsza. Zaobserwowano, że wzrost poziomu amoniaku w powietrzu do 52 mg/l spowodował spadek produkcji jaj z 81 do 75%. Gaz ten, nawet przy niewielkim stężeniu w powietrzu może przedostawać się do treści jaj i pogorszyć ich jakość.

Nadmiar amoniaku w pomieszczeniu jest przyczyną rogowacenia spojówek, szczególnie często chorują ptaki młode (2.-3. tygodniowe). Chore ptaki siedzą i wydziobują innym pióra na grzbiecie. Zbijają się w grupy i przymykają oczy ponieważ są wrażliwe na światło.

 

 

Wpływ siarkowodoru na zdrowotność drobiu

Oprócz amoniaku w zawilgoconym pomieszczeniu dla drobiu może, szczególnie zimą pojawić się siarkowodór, powodujący zatrucie ptaków. Gaz ten powstaje w procesach gnilnych substancji białkowych, w przyjaznych warunkach – wilgotna ściółka, wysoka temperatura czy obfite żywienie paszami białkowymi. Siarkowodór podrażnia błony śluzowe, przyczyniając się do obrzęków płuc i niedokrwistości drobiu. Poza tym zakłóca procesy trawienia, obniża odporność ptaków, powoduje spadek ich masy ciała. Stwierdzono, że zawartość w powietrzu amoniaku powyżej 0,1%, siarkowodoru powyżej 0,02% i dwutlenku węgla na poziomie przekraczającym 3,5% jest przyczyną obniżenia nieśności oraz pogorszenia jakości jaj.

 

 

Zakwaszanie ściółki

Do różnych sposobów ograniczających wydzielanie amoniaku ze ściółki należy jej zakwaszanie. Normalne pH ściółki jest wysokie i wynosi 8,5-9,0. Bakterie produkujące ten gaz na drodze rozkładu kwasu moczowego nie rozwijają się w środowisku kwaśnym. Badacze amerykańscy wykazali, że przy pH ściółki poniżej 7,0 produkcja amoniaku była minimalna.

Zakwaszające środki chemiczne, jeśli są stosowane prawidłowo mogą działać efektywnie przez 10-21 dni. W tym czasie rosnące ptaki wytwarzają taką ilość odchodów, że preparat ulega zasypaniu i pH ściółki wzrasta do ponad 7,0. Ptaki są już na tyle duże, że temperaturę w budynku można obniżać zwiększając wentylację tak, by nadmiar amoniaku był sukcesywnie usuwany. Niektóre środki chemiczne podawane w formie suchej uaktywniają się dopiero po zetknięciu z wilgotnym materiałem. Gdy ściółka jest nadmiernie mokra preparat zostaje zużyty szybko, a obniżenie poziomu amoniaku w pomieszczeniu drobiarskim jest krótkotrwałe. W środowisku zbyt suchym preparat nie może się uaktywnić, tym samym nie zakwasza ściółki.

Na jakość ściółki wpływa w sposób istotny pasza i system zadawania wody. Diety, które cechuje nadmiar niektórych komponentów, podobnie jak pewnych składników mineralnych mogą przyczynić się do zwiększonego pobierania wody przez ptaki. Istnieje także kilka chorób wpływających na stan ściółki. Chodzi głównie o te, które wywołują biegunki u drobiu, np. kokcydioza. W zawilgoconej ściółce rozwijają się również szybko grzyby, a zwłaszcza niebezpieczny dla drobiu kropidlak (Aspergillus) wywołujący aspergilozę. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i higiena oraz odpowiednie postępowanie ze stadem w celu zapobiegania tym chorobom.

 

Zatkało kakao Karol69? ;)

 

Tylko proszę się nie obrażać.


... bo wszystko zaczyna się w głowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol69    0

Witam

Dzięki za wyczerpującą wypowiedz

boosky wybieg też cały ścielisz,

a gdzie sprzedajesz gęsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boosky    4

Wybieg przygotowany (ja to nazywam spacerniakiem)jeszcze nie wyganiam oczywiścieale, tak cały wybieg ścielę w razie potrzeby przeważnie po deszczu. Gąski odstawiam do indykpolu w Lublinie.

 

A Ty nie ścielisz spacerniaka karol69?


... bo wszystko zaczyna się w głowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol69    0

Też ściele cały wybieg. Na jesień sieje pszenżyto żeby jak wygonie miały co jeść. Ostatnie 4-5 tygodni stoją pod gołym niebem ponieważ w połowie czerwca biorę drugi rzut gęsi ;)

A skąd jesteś?

Byłeś na spotkaniu integracyjnym w Poniatowej?

Edytowano przez karol69

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wikorol    3

Też ściele cały wybieg. Na jesień sieje pszenżyto żeby jak wygonie miały co jeść. Ostatnie 4-5 tygodni stoją pod gołym niebem ponieważ w połowie czerwca biorę drugi rzut gęsi ;)

A skąd jesteś?

Byłeś na spotkaniu integracyjnym w Poniatowej?

 

Jeśli chodzi o słanie to ja sciele 2 razy dziennie jak nie wychodzą na wybieg, rano ścielę trocinami ( należy uważać żeby nie były zagrzybione ), a po południu słomą.

A gdy wychodzą na wybieg to raz dziennie na przemian trociny sloma.

Ścieląc trocinami nie mam problemu z amonniakiem.

Wybiegów nie ściele tylko od czasu do czasu zgarniam z nich pomiot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

booaky jaki wykład brawo :) trzeba niektórym uświadamiać parę rzeczy...

 

ja podobnie jak kolega 2 razy dziennie ściele (narazie) potem tylko raz dziennie... i też wywalałem już obornik, tylko u mnie to wygląda tak że kurnik mam podzielony na dwie części, na początku zajmują tylko jedną cześć potem przeganiam na drugą (a z pierwszej wywalam obornik)a potem szleją gęsi na dwóch częściach ;P

 

tak od tematu, ale zastrzegam że informacja ta pochodzi z "poczty pantoflowej" i nie jestem pewien czy jest pewną informacją: tomaszów podobno wysyłał aneksy do umów za wstawy marcowe i z 8zł obniżyli do 7,2zł


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padalec    15

Szukam do chowu tradycyjnej gąski domowej,ktora sama sobie wysiedzi pisklaki.Te z wylęgarni odpadaja bo nie maja instynktu kwoczenia.Może ktoś cos wie na ten temat?Byłabym bardzo wdzięczna:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin31    5

booaky jaki wykład brawo :) trzeba niektórym uświadamiać parę rzeczy...

 

ja podobnie jak kolega 2 razy dziennie ściele (narazie) potem tylko raz dziennie... i też wywalałem już obornik, tylko u mnie to wygląda tak że kurnik mam podzielony na dwie części, na początku zajmują tylko jedną cześć potem przeganiam na drugą (a z pierwszej wywalam obornik)a potem szleją gęsi na dwóch częściach ;P

 

tak od tematu, ale zastrzegam że informacja ta pochodzi z "poczty pantoflowej" i nie jestem pewien czy jest pewną informacją: tomaszów podobno wysyłał aneksy do umów za wstawy marcowe i z 8zł obniżyli do 7,2zł

 

 

Ja mam umowe z Tomszowem i póki co żadnego aneksu do umowy odnośnie marcowego wstawienia nie dostałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

marcin31 to ci serdecznie gratuluje, wtedy piałem że to to nie potwierdzone informacje... dziś już wiem że cena faktycznie została na poziomie 8zł (radość) ale termin płatności wydłużyli....


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
korbi555    70

Moja mają 6 tygodni a obornik dopiero będe wywalał za tydzień :)

i od niecałych 2 tygodni ścielę raz dziennie (rano)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptys1    0

A spróbuj wieczorem ścielić będzie lepszy efekt ! , bo wieczorem większa wilgotność powietrza itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitercork    0

Mam pytanie? Na dworze prawie 30 stopni, gesi nie mieszczą sie juz pod dachem i jakies 2tys jest na zew a wiatę mam dopiero w budowie ktora bedzie gotowa w przyszlym tygodniu i boje sie troszke tego slonca zeby czasem niepadły mi? Czy macie jakis sposob na to, bo ostro dzis praży? Czy moze zrobic maly prysznic z weza?

 

zapomnialem dodac ze maja prawie 6 tygodni:) i jeszcze jedno. Gdy sa na zewnatrz i jak zacznie padac to czy im bardzo moze ta ulewa zaszkodzic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boosky    4

Konieczne dla zdrowia i dobrej kondycji jest umożliwienie gąsiętom swobodnego korzystania z wybiegów, najlepiej trawiastych i usytuowanych w pobliżu budynków. Na wybiegu należy urządzić miejsce zadaszone dla ochrony ptaków przed nadmiernym nasłonecznieniem lub deszczem. Jest to szczególnie ważne do wieku około 6. tygodni życia, tj. do czasu wykształcenia gruczołu kuprowego, którego wydzielina tłuszczowa chroni ptaka przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Urządzenie wybiegów w pobliżu wychowalni stwarza gąsiętom możliwość swobodnego wyjścia przy sprzyjającej pogodzie już w 7-10 dniu życia, początkowo na 20-30 minut, stopniowo przedłużając itd.


... bo wszystko zaczyna się w głowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitercork    0

poszukuje poidel strumykowych? Moze macie cos takiego na sprzedaż? Badz inne poidla dla doroslej Gesi?

 

i dzieki za odpowiedz boosky:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptys1    0

poszukuje poidel strumykowych? Moze macie cos takiego na sprzedaż? Badz inne poidla dla doroslej Gesi?

 

i dzieki za odpowiedz boosky:)

 

prosta spraw z tymi stkumykami:

kupujesz rurę pcv kanaliza pomarańczowa 160 fi . wycinasz otwory prostokątne

zakładasz pływak od starego rodzaju spluczki

i masz strumyk jaki chcesz długi ,albo szeroki ,a że jest to walec więc się nie obijają jak przy tych kańciastych strumykach.

koszty-

- 7 zł. pływak

- 45zł rura 160 fi dł. 3m

mufa coś ok,5zł

zaślepki ok 5zł

razem strumyk o dł. 3m to jakieś - 62-65 zł i już masz strumyk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boosky    4

POIDŁA STRUMYKOWE hmm... a jak często myjecie takie poidła? Moim zdaniem przynajmniej raz dziennie powinno się myć takie koryto mimo tego, że to jest pracochłonne, bo o chorobach i ewentualnych upadkach z zasyfiałych koryt nikt nie mówi. Wygodne bo bez obsługowe prawie. Wskazane jest aby gęś wypłukała (dziub, nozdrza) w wodzie ze zgromadzonych w otworach (nosowych, dziobowych) nieczystościach, pozostałościach pokarmowych itp.


... bo wszystko zaczyna się w głowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol69    0

Ja osobiście myje raz na 2 tygodnie. Ewentualnie zamknę zawór doprowadzający wodę aby wypiły do końca wodę z poideł raz na kilkanaście dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitercork    0

dzieki chlopaki za odp., a co do tych poidel strumykowych to tak zalecaja czyszczenie raz na tydzien! I tez tak robie:) a co do tych rur pcv to tak samo trzeba je czyscic tylko tyle ze sa tansze od tych oryginalnych strumykowych i tyle. A czego w ogóle Wy używacie do pojenia starszych juz?

 

poszukuje jeszcze takiej podobnej nazwy chodzi mi o gazete z ogloszeniami cos takiego jak Drobiarz Polski czy cos podobnego? Slyszeliscie o takiej gazecie? Tego ponoc w kiosku sie nie kupi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitercork    0

moze to glupie pytanie! Ale macie jakis patent na to aby gesi sie nie płoszyły? Dodam ze maja poscielone i maja pasze. Dzis mialem takie dwie sytuacje i nie wiem z czego sie spłoszyły!? A bylo zupelnie cicho. A zapierdalaly tak to ujmę na oslep jak nigdy!. Poradzicie mi cos na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Piotrrak
      Dzień dobry ile sztuk gęsi lub kaczek mógłbym trzymać w budynku o wymiarach 15m na 35m (450m2)?
    • Przez globus512
      Witam. Ktoś się orientuje jak to jest z tą rekompensatą ? To jest na terenie całego kraju? Zastanawiamy się nad wygaszeniem produkcji, co trzeba spełnić i do kogo się udać aby dostać taką rekompensatę, w jakiej jest ona kwocie i przez jaki okres, jak to wygląda? Jeśli ktoś wie będę wdzięczny za pomoc. 
    • Przez Ezekiel
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się czy opłaca się hodować 15 loch, zakładając, że w ciągu roku otrzymał bym od nich 200 tuczników? Pasze jestem w stanie wyprodukować ze swojego zboża. I czy w dzisiejszych czasach da się utrzymać z hodowli trzody na tak małą skale? 
    • Przez Piotrrak
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się czy jakaś firma oferuje tucz kontraktowy na gęsi? Chodzi mi o tucz na zasadzie że firma dostarcza pisklęta i pasze a my mamy je odchować.
    • Przez jankes84
      Witam serdecznie. Mam pytanie do forumowiczów a mianowicie  chodzi mi o  odpowiedź na pytanie przy jakiej ilości kur niosek można z tego zyć. Proszę o odpowiedzi osób które siedzą w tym temacie a nie gimnazjum w stylu mój kuzyn ma 100 kur i zarabia po 5 tys zł.chodzi mi o hodowle na poziomie do 1000 szt. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj