Skocz do zawartości

Zdjęcie

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton

18 odpowiedzi na ten temat

#1 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 13:13

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton zakładam ten temat z ciekawości. czy przy dobrej zasobności gleby we wszystkie składniki możliwy był by taki plon? jeżeli ktoś próbował takie doświadczenia niech się wypowie? pytanie moje wynika z porównania osiągnięć na Dniach Pola DLG, przedstawionych w Top Agrar 9/2012. tam siano dość rzadko i tylko N praktycznie. a wygrała technologia duńska wykorzystując 160kg N przy plonie 11.2t! teraz rozumiecie temat. ja wiem że to doświadczenie ale nawet 8t przy takich nakładach wydaje mi się być sukcesem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton Dzisiaj, 02:04
  •  

#2 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 13:40

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton mozeasz napisac jaka to byla odmiana i jaka technologie stosowano ?

#3 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 13:41

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton Możliwe jak najbardziej,ale pod warunkiem zachowania kilku czynników.Dobra zasobnośc gleby w makroskładniki oraz dobra przysfajalność,czyli PH na odpowiednim poziomie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 14:00

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton odmiany były różne polska to banderola i jantarka wygrała gedser. ale wszystkie dawały okoł 9-10t najgorsza rosyjska 8t ale ta była zarzucona
uprawa roli była taka sama dla wszystkich gruberem. i nawożenie też tylko N troche Mg i Ca. zabiegi fungicydfowe i antywylegacze były. wszystko książkowo tylko bez P i K. zasobność gleby:
P2O5 - 16 mg/100g
K2O - 5,7
MgO - 7,6

pH 7,4. bedę próbował w tym roku zobaczymy

u mnie zasobność podobna i też gleba średnia na lessie

nawożenie P i K to duży nakjład.. jak by dało się je ograniczyć lub wyłączyć to przy podobnych plonach nawet 7 t to by była rewelacja. znaczenie ma tu chyba też siew ponieważ nikt nie siał więcej niż 180kg. a przy dobrym zmianowaniu i solidnym nawożeniu P i K okopowych to może i pominięcie tego nawożenia w pszenicy ma swens..???

#5 Share ZF9641

ZF9641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 14:13

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton Panowie ale P i K to można na jeden rok nie posiać ,ale na dłuższy okres doprowadzi to do wyjałowienia gleby.Przecież te składniki wywożone są z pola z plonami a nie uzupełniając ich poziom w glebie spadnie do zera .Mam sąsiada który kilka lat jedzie na samym azocie i ma plony 3 do 4 ton pszenicy ,tak że coś za coś ,dajemy nawozy mamy duże plony.

#6 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 18:22

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton no wiadome
ale jeżęli zasobność cały czas jest dobra???
Np u mnie gdzieś co 4 lata jest obornik. buraki i ziemniaki które obficie nawoże P i K no i co 4 lata strączkowe...
mam 25 lat i jak pamiętam nigdy wapno nie było siane ani magnez a pH mam 6,9-7,1 a magnez ok 11mg/100g gleby czyli dużo. a P i K średnia i wysoka.
dlatego zastanawiam się nad tym skoro komuś udało się takie wyniki osiągnąć.
nie chce sie mądrzyć to tylko w ramach dyskusji.;)
spróbuje u siebie i wyniki opisze:) tylko u mnie najgorsze to deficyt wody... i myśle że na dniach pola to zaważyło o wynikach a nic o tym nie wspomnieli..

#7 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 20:55

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton W jakim celu wasze 2 ostatnie posty panowie?
Jak masz deficyt wody to już bedzie problem bo potas reguluje gospodarke wodną.

Usunąłem je bo tylko bałagan robiły

Edytowany przez milanreal1, 16 kwiecień 2013 - 16:05.

#8 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 14 kwiecień 2013 - 21:00

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton widziałem ten artykuł w top agrar i niektórzy to w pierszej dawce dawali ok 100kg N i to jest ciekawoska.

Edytowany przez sajgon, 14 kwiecień 2013 - 21:01.

#9 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 21:35

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton Prenumerowałem TAP ale zaprzestałem przez takie artykuły typu 9 ton z niczego , fungicydy podwyższające plon o 3 tony, 10tys litrów mleka z siana, wynalazki z przyszłości a raczej niepotrzebne bzdety i ogromna liczba reklam. Azot jest potrzebny najbardziej, ale jest takie prawo Libiga czy tam Liebiega niepamiętam, czyli rozwój rośliny ogranicza składnik którego jest najmniej... co po tym azocie jak reszty nie ma?
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#10 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 21:48

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton Dobrze gada , polać mu. Na AF to samo. Pszenica na V klasie bez nawozu 6 ton daje...

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 22:07

Prenumerowałem TAP ale zaprzestałem przez takie artykuły typu 9 ton z niczego , fungicydy podwyższające plon o 3 tony, 10tys litrów mleka z siana, wynalazki z przyszłości a raczej niepotrzebne bzdety i ogromna liczba reklam. Azot jest potrzebny najbardziej, ale jest takie prawo Libiga czy tam Liebiega niepamiętam, czyli rozwój rośliny ogranicza składnik którego jest najmniej... co po tym azocie jak reszty nie ma?

Niewiem jak z tym mlekiem ale przy zasobnej glebie w makro i mikroskładniki 9t jest napewno realne przy samym azocie i dobrej agrotechnice, tak samo jak z fungicydami przy tych 9t uratują 3t, a nawet więcej przy sprzyjającej rozwojowi chorób pogodzie czy zbyt gęstym siewie.

#12 Share leonardo111

leonardo111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 22:43

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton Azot to ''jedzenie'' a fosfor potas i reszta to widelec i łyżka żeby to nimi zjeść...

Edytowany przez leonardo111, 14 kwiecień 2013 - 22:43.

#13 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 24 marzec 2015 - 22:38

Bez P i K nie pociągnie się długo... W tamtym roku zabrakło mi w pszenicy na jednym polu samego K, bo P opór było  i N też (210kgN/ha) stanowisko po fasoli, gleba II i III klasa i plonowanie miałem gorsze (8t/ha) niż na drugim polu mozaikowatym (od III do V klasy), bo tam wyszło mi 8,7t/ha przy takim samym nawożeniu azotem, lecz wysoka zawartość potasu i fosforu. A siane i pryskane wszystko jednego dnia...aha i przedplon pszenica po pszenicy więc niby gorszy... Także bez P i K nie można osiągać plonów i jechać tylko na samym azocie. Mam to dobitnie wypraktykowane.

#14 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 10:47

Bo o plonie decyduje składnik którego jest najmniej a nie najwięcej :)

#15 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 11:20

U mnie wygląda to tak . Od 6-7 lat stosuję :  

Pod rzepak normalna dawka NPK  natomiast pod zboża zero nawozów PK  tylko azot .Słoma po zbożach ścięta plus azot pod podorywkę .

Puki co średnia plonu z tych lat dla rzepaku 3,5 -3,8 tony a dla zbóż (pszenica) ok 7 ton  .W ostatnim roku gdzie w wszędzie odnotowano duże plony

rzepak dał 4,3 tony a pszenica średnio 8 ton a odmiana Linus z Chemirolu 10,5 tony .

Po zeszłorocznej analizie nie zauważyłem szczególnie jakiś poważnych niedoborów określonych składników .

Puki co ten system u mnie działa i nie zamierzam od tego odchodzić .

#16 Share m_i_c_h_a_l

m_i_c_h_a_l

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 20 wrzesień 2016 - 08:17

U mnie wygląda to tak . Od 6-7 lat stosuję :  

Pod rzepak normalna dawka NPK  natomiast pod zboża zero nawozów PK  tylko azot .Słoma po zbożach ścięta plus azot pod podorywkę .

Puki co średnia plonu z tych lat dla rzepaku 3,5 -3,8 tony a dla zbóż (pszenica) ok 7 ton  .W ostatnim roku gdzie w wszędzie odnotowano duże plony

rzepak dał 4,3 tony a pszenica średnio 8 ton a odmiana Linus z Chemirolu 10,5 tony .

Po zeszłorocznej analizie nie zauważyłem szczególnie jakiś poważnych niedoborów określonych składników .

Puki co ten system u mnie działa i nie zamierzam od tego odchodzić .

Kolego Vril czy mógłbyś się podzielić doświadczeniem prowadzenia uprawy pszenicy Linus (nawożenie, oprysk itp) z takim wynikiem plonowania?

W tym roku pierwszy raz kupiłem materiał kwalifikowany i będę siał pszenicę Linus częściowo na stanowisku po rzepaku a częściowo po pszenżycie jarym. Chciałbym jak najlepiej poprowadzić uprawę ale jakoś w internecie ciężko znaleźć zalecenia dla uprawy Linusa.

A może jakiś inny użytkownik portalu mógłby podzielić się cennymi wskazówkami odnośnie uprawy pszenicy Linus :-)

Z góry dzięki.

#17 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 20 wrzesień 2016 - 19:11

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton ja juz wypróbowalem pod orkę po rzepaku 34000l gnojowicy od tuczników i nawożenie jesienne zakończone na wiosne 1 raz saketrosan 26 2 dawki saletry w sumie ok 190N. Plon pszenicy sailor to 7,4t

#18 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 23 październik 2016 - 15:36

Ja  od 3 lat tez nie daje pod pszenice PK. Jedynie co robie to sieje strączkowe wiosną i pod nie sypie PK bo straczki azotu za duzo nie lubią a po tych straczkowych sieje dobra kręde w granulacie a pozniej siew pszenicy a pozniej po pszenicy znowu jakies straczki i znowu PK i tak w koło macieju. Plon z ostatnich 3 lat  to średnio od 7 do 8 ton prz nawozeniu N-135-140, w tym roku troszke mniej cos koło 7 ton bo mała gestosc pszenicy jest ale objetosciowo jest duzo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19 Share Zapracowany

Zapracowany

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 12 listopad 2016 - 19:27

pszenica ozima na samym N. plon 8-10 ton Po rzepaku pod pszenice nigdy PK nie dawałem plony rożne. W tym roku policzyłem dokładnie to co po rzepaku w polu zostało, rozsiałem po 75 kg fosoru na dobry plon powinno wystarczyć (mam nadzieje)