Skocz do zawartości

Zdjęcie

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego

19 odpowiedzi na ten temat

#1 Share oczkomac

oczkomac

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 11:24

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego witam w raz z ojcem prowadzimy gospodarstwo o powierzchni 150 ha i 4000 tyś świń i chcemy dobudować przy jednej z chlewni zadaszenie do bydła , z oby dwóch stron chcemy postawić mury by nie był takiego przeciągu a od strony ganku paszowego założyć kurtyny z plandek. chlewnia do której chcemy dobudować to zadaszenie mierzy 80 metrów.
zastanawiamy się czy zrobić na rusztach czy na ściółce ,bo widzę że opinie są podzielone.w naszym przypadku jest to obojętne no tylko z tą robotą wiadomo że na rusztach jest mniej roboty ale znowu te choroby i utrata energi.
to co jest lepsze ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
ruszta czy ściółka dla bydła opasowego Dzisiaj, 11:55
  •  

#2 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 27 styczeń 2013 - 12:00

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego Ty się nie martw o choroby na rusztach tylko o choroby z innych powodów. Przy 4tys świń nie ryzykowałbym bliskiego sąsiedztwa bydła.

#3 Share szymonek5320

szymonek5320

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 405 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 12:07

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego z tego co wiem na ściółce lepiej jest trzymać byki a zwłaszcza na głębokiej. przy takiej dużej oborze to praca przecież tylko i wyłącznie maszynowa. także chyba bez różnicy czy na rusztach czy ściółce. ale podobna na głębokiej byki są spokojniejsze bo się zmęczą biegając. ale to tylko słyszałem a ile w tym procent prawdy to nie wiem. o osobiście wolał bym na głębokiej.

#4 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 27 styczeń 2013 - 12:17

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego ruszta, bez legowisk, byki czyste bez słomy i pracy,

#5 Share kendzior15

kendzior15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 27 styczeń 2013 - 12:33

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego głęboka ściółka gnój zamiast gnojowicy wiadomo trochę więcej roboty bo trzeba posłać ale byki mniej biegają czyli lepiej rosną chyba że zrobisz stanowiska to już całkiem lux ;) ale obornik moim zdaniem lepszy a poza tym koszty mniejsze dużo a nawóz i tak pewnie będziesz wybierał traktorem albo ładowarką

#6 Share Matix

Matix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 12:38

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego ja mam bydło na głebokiej ściółce obornik wywalam od miesiaca do dwóch zalezy kiedy mam czas ,na rusztach zawsze mniej pracy bo nie wywalasz obornika tylko musisz miec duzy zbiornik

#7 Share Montifan

Montifan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 12:39

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego sloma to tez koszt. a coraz trudniej o nia bo za darmo to juz malo kto oddaje. a gnojowica ja u siebie usuwam ja jednym ciagnikiem wiec koszty duzo nizsze nie mowiac o pracy...

#8 Share tiger3952

tiger3952

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 27 styczeń 2013 - 21:39

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego Odkąd przeszliśmy na ruszta to nawet nie chcemy słyszeć o głabokiej ściółce. Nie martw się o choroby na na rusztach jast ich o wiele mniej niż na ściólce, ponieważ w oborniku gromadzi się więcej bakteri i bardziej chorują, wygoda jest niesamowita w porównaniu do głębokiej ściólki nie obchodzi cię ścielenie, i zwożenie słomy które jest kosztowne i pracochłonne, a słoma w dzisiejszych czasach też jest droga i lepiej ją sprzedać lub ściąc kombajnem i z powrotem wróci do ziemi jako nawóz, z resztą gnojowica tez jest bardzo dobrym nawozem. Także z mojej strony jak najbardziej polecam oborę na rusztach ;)

#9 Share LUKASZ14

LUKASZ14

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 12:04

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego ja tam boje się panicznie ruszt jeśli wiesz jak to jest (maże trzode masz na rusztach) to bierz. Nie znam tej technologi bo ani razu na żywo nie widziałem ale przeczytałem może z 2 książki o tym i dalej nie wiem czy pchać się w rusztach bo nigdy niewiem czy wimieszam gnojowice i czym ją dobrze wymieszac ??

#10 Share tiger3952

tiger3952

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 19:11

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego Gnojowice najlepiej wymieszać spacjalnym mieszadłem do gnojowicy i nie ma potem żadnego problemu z wypompowaniem.
tu masz link
http://moto.allegro....2952769180.html
http://moto.allegro....2952744437.html
PS. Ja jeszcze dolewam troche wody aby rozcięczyć gnojowice przy mieszaniu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share yaroC330M

yaroC330M

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 21:01

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego Witam, ja uważam że oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy ale musisz sam zdecydować czy masz możliwości i sprzęt do wywalania obornika lub czy posiadasz mieszadło i dużą beczkę do szamba.Takie jest moje zdanie....

#12 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 29 styczeń 2013 - 13:20

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego http://www.agrofoto....y/#entry1044582

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#13 Share oczkomac

oczkomac

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 18:39

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego no dziękuje wszystkim za odpowiedzi i chyba wybiorę jednak ruszta ,zbiornik mam duży , beczkowóz też więc chyba ruszta.

dziękuje i pozdrawiam

#14 Share LUKASZ14

LUKASZ14

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 08:45

Gnojowice najlepiej wymieszać spacjalnym mieszadłem do gnojowicy i nie ma potem żadnego problemu z wypompowaniem.
tu masz link
http://moto.allegro....2952769180.html
http://moto.allegro....2952744437.html
PS. Ja jeszcze dolewam troche wody aby rozcięczyć gnojowice przy mieszaniu

mi chodzi i wymieszanie w kanale (myślałem o to tym systemie z kanałami i zasówami w kanale) boje się że gnojowica nie spłynie do zbiornika i jakieh szerojości zrobic kanały ) to wszystko chce sam zrobic

#15 Share tiger3952

tiger3952

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 18:36

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego Jeśli chcesz dobrze wymieszać pod rusztami to polecam takie mieszadło
http://fpr.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=108&image_id=3162
Mam podobne do sprzedania jeśli jesteś zainteresowany to pisz na pw

#16 Share Helikaon

Helikaon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 23:47

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego Ruszta, ruszta i jeszcze raz ruszta. Dwa lata temu miałem identyczny dylemat, ale dziś to bym inaczej opasów nie chciał chować. Zimą obsluga 30 szt zajmuje mi 5 (pięć) min dziennie, a zwierzaki czyściutkie, przyrastają szybciej niż na głębokiej ściółce. Jednym słowem opasy są szczęśliwe i ja też. Jedyny minus to koszty budowy.

#17 Share kendzior15

kendzior15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 03 luty 2013 - 12:40

Ruszta, ruszta i jeszcze raz ruszta. Dwa lata temu miałem identyczny dylemat, ale dziś to bym inaczej opasów nie chciał chować. Zimą obsluga 30 szt zajmuje mi 5 (pięć) min dziennie, a zwierzaki czyściutkie, przyrastają szybciej niż na głębokiej ściółce. Jednym słowem opasy są szczęśliwe i ja też. Jedyny minus to koszty budowy.

kolego jakie szybsze przyrosty jak bydło biega i szaleje w głębokiej ściółce bardziej się męczą i nie chce im się biegać a ruszta chyba też trzeba czyścić bo nie zawsze wszytko idzie do zbiornika koszty budowy ogromne, fakt jeden ciągnik do usuwania gnojowicy ale w sezonie jak wszytko rośnie i nie trzeba "podlewać" gnojówką i masz pełny zbiornik to co z nią robisz będzie się wylewać do obory? a obornik odsuwasz i leży czeka gnojowica zakwasza ziemię więc co kilka lat wypadało by nawieść wapnem poza tym obornik jest dobrym nawozem odpowiednio przyorany jest czasem lepszy niż gnojowica. Kwestia słomy je żeli chce budować obore to ma jakies zaplecze na którym sieje zboże kukurydze więc słoma z własnych pól więc myśle że głęboka lepsza jest :)

Edytowany przez kendzior15, 03 luty 2013 - 12:41.

#18 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 03 luty 2013 - 13:04

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego To co zaoszczędzi na wywozie obornika, zwózce słomy, ścieleniu, to kupi spokojnie wapno którym odkwasi glebe jeśli naprawdę gnojowica zakwasza. A co do zbiornika to trzeba wybudować taki który nam zapewni że się nie będzie wylewać. Jesienią pod zboża wywiezie, na wiosnę pod QQ i jakoś powinno starczyć. Reszte sprzeda sąsiadom.

#19 Share tiger3952

tiger3952

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 05 luty 2013 - 16:03

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego U mnie jak w polu jak jest zasiane to się na łaki wywozi i nie ma problemu zprzebraniem zbiornika, a ruszta to myję karcherem raz na 3 miesiace więc z czyszczeniem nie ma tak dużo roboty :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share kendzior15

kendzior15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 10 luty 2013 - 08:18

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego każdy sie upiera przy swoim :) bym popisał jeszcze ale zaraz moderatorzy mi punkty dadzą :P